• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2598

Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UE

Radnych z klubu Bliżej Ludzi zaniepokoił raport opublikowany przez Światową Organizację Zdrowia, okazuje się, że poziom zanieczyszczenia powietrza w Wągrowcu porównywalny jest z zanieczyszczeniem w Dąbrowie Górniczej, Bochni, Tychach czy Sosnowcu.

List otwarty do Burmistrza Miasta Wągrowca

Szanowny Panie Burmistrzu,

W ostatnich tygodniach lokalne media obiegła informacja o raporcie opublikowanym przez Światową Organizację Zdrowia. Raport dotyczył zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 oraz drobnym, przenikającym układ krwionośny pyłem PM2,5. W zestawieniu Wągrowiec znalazł się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast.

W związku z tym, że jesteśmy zaniepokojeni poziomem zanieczyszczenia powietrza, zwracamy się do Pana z konkretnymi pytaniami, jakie kroki zamierza Pan podjąć, aby zatrzymać ten niebezpieczny proces.

W udzielonych odpowiedziach do mediów w naszym przekonaniu odnosi się Pan dość lakonicznie do całego problemu i ogólnikowo wypowiada się, pozostawiając pytania bez konkretnych odpowiedzi. Sugeruje Pan, że pozycja Wągrowca w rankingu jest wątpliwa, bo nie we wszystkich miastach prowadzone są pomiary.

Jeśli spojrzymy na problem inaczej, to możemy dostrzec, że poziom zanieczyszczenia jest u nas porównywalny z zanieczyszczeniem w Dąbrowie Górniczej, Bochni, Tychach czy Sosnowcu. A wszyscy doskonale wiemy, że skala przemysłu w tych miastach w porównaniu z Wągrowcem jest zdecydowanie większa.

Drugą ogólnikową odpowiedzią z Pana strony było stwierdzenie, że w planach są działania ekologiczne, w tym edukacyjne oraz iż oczekuje Pan na odgórne działania rządu w tym zakresie. W naszej ocenie jest to odsuwanie problemu i czekanie z założonymi rękoma, czy rząd wprowadzi jakieś regulacje w tej sprawie. Dlaczego nie wzorujemy się na miastach, które nie czekały na decyzje centralne i wzięły sprawy w swoje ręce. W efekcie w tych miastach stan powietrza znacznie się poprawił. Takimi miastami w Wielkopolsce są na przykład Ostrów Wielkopolski czy Kalisz, a to tylko pierwsze z brzegu miasta, jest ich bowiem zdecydowanie więcej. Dlatego kierujemy do Pana konkretne pytania:

 • Jakie działania poza zakupem autobusów podjęło miasto w celu ograniczenia zanieczyszczeń powietrza w ostatnich 3 latach?
 • Dlaczego nie powołał Pan lokalnego centrum konsultacji zgodnie z Planem Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Miejskiej Wągrowiec na lata 2015 – 2022, co umożliwiłoby ustalenie w porozumieniu z mieszkańcami miejsc szczególnego zagrożenia emisją pyłów do powietrza?
 • Dlaczego mimo zdiagnozowania w Lokalnym Programie Rewitalizacji miasta Wągrowca na lata 2017-2025 problemu niskiej jakości powietrza żaden projekt tego dokumentu nie przewiduje przedsięwzięć poprawiających stan powietrza?
 • Czy popiera Pan pomysł radnych klubu Bliżej Ludzi o dofinansowaniu do wymiany pieców dla osób fizycznych na bardziej ekologiczne?
 • Czy zamierza Pan zgodnie z propozycjami radnego Marka Drobika podjąć działania mające na celu zbadanie zasobów oraz możliwości eksploatacji wód geotermalnych w Wągrowcu?
 • Czy miasto zamierza wspierać działania mieszkańców w zakresie instalowania paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła poprzez edukowanie i informowanie, fachowe doradztwo oraz udzielanie dotacji na ten cel?
 • Czy miasto zamierza podjąć działania w zakresie zmian organizacji ruchu w celu ograniczenia liczby pojazdów w centrum miasta i stworzeniu warunków do alternatywnego poruszania się dla mieszkańców?

Oczekujemy Panie Burmistrzu konkretnych odpowiedzi, podjęcia dyskusji nad problemem i działań zahamowujących proces wysokiego zanieczyszczenia powietrza, który tak negatywnie wpływa na stan zdrowia mieszkańców Wągrowca.

Prosimy o udzielenie pisemnej odpowiedzi i przesłanie jej na skrzynki mailowe radnych klubu Bliżej Ludzi.

Z poważaniem

Klub radnych Bliżej Ludzi

 • Radny Zbigniew Byczyński
 • Radna Iwona Matuszak – Łosińska
 • Radna Natalia Pałczyńska
 • Radny Andrzej Reis
 • Radny Jakub Zadroga

Komentarze   

0 #25 REALISTAREALISTA 2018-05-22 07:50
NAJWIĘKSI TRUCICIELE W MIEŚCIE TO BURMISTRZ I RADNI ,NIE POTRAFIĄ LUB NIE CHCĄ SPROWADZIĆ ŻADNEJ FIRMY ,ŻEBY LUDZIE MIELI PRACĘ NA MIEJSCU A CO ZA TYM IDZIE ŻE LUDZI NIE STAĆ NA DOBRY OPAŁ,A WŁADZA JEST NA SZNURKU POLINOWEJ BO FIRMA NIEMIECKA JEST WAŻNIESZA OD MIESZKAŃCÓW
Cytować
+11 #24 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UERej 2018-05-16 19:38
Cytuję pm10:
Cytuję Rafaello:
Wpadnijcie wieczorem okolo godz. 21 w osiedle domkow jednorodzinnych między Kcyńską, Rgielską i Ogrodową. W powietrzu regularnie czuć plastik. Ludzie sami się wytrują. Nie potrzeba wojny.


Dodałbym do tej wyliczanki domy jednorodzinne na Rzecznej i Nad Nielbą i mamy największych trucicieli w mieście w komplecie.

Od tych ulic powinno zacząć się sprawdzanie przewodów kominowych i nakładanie maksymalnych mandatów na ZABÓJCÓW - dostarczycieli nowotworów dla współmieszkańcó w!!!
Cytować
+5 #23 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEpm10 2018-05-16 19:06
Cytuję Rafaello:
Wpadnijcie wieczorem okolo godz. 21 w osiedle domkow jednorodzinnych między Kcyńską, Rgielską i Ogrodową. W powietrzu regularnie czuć plastik. Ludzie sami się wytrują. Nie potrzeba wojny.


Dodałbym do tej wyliczanki domy jednorodzinne na Rzecznej i Nad Nielbą i mamy największych trucicieli w mieście w komplecie.
Cytować
+4 #22 Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UERej 2018-05-16 15:43
Drodzy Państwo, list otwarty listem przy okazji też się przyda ale problemu to nie rozwiąże. Sposób jest banalnie prosty i nie ma co dywagować. Otóż należy przywrócić Straż Miejską wyposażyć w urządzenia pobierające i dokonujące oceny składu zawartości osadu w kanale kominowym po zdiagnozowaniu, że palono materiałami zabronionymi czyli powodującymi szkodliwą emisję do atmosfery nałożyć mandat w najwyższej dopuszczonej przepisami prawa wysokości. Akcję prowadzić do skutku aż uwsteczniona społeczność miasteczka zrozumie, że nie warto ryzykować spalania plastyków, sklejek itp. gdyż to się nie opłaca. Z przykrością trzeba stwierdzić, że mieszkańców ma to miasteczko wyjątkowo ograniczonych umysłowo i żadna akcja uświadamiająca czy też inne działania nic nie pomogą jedynie dotkliwe kary mogą spowodować dopływ "oleju" do pustej czaszki. Proste i skuteczne rozwiązanie bez wyszukanych rozwiązań. Ekologiczne piece to utopia gdyż można nadal w/w materiały w nim spalać a skutek jest taki, że jedynie można pomnożyć kapitał producentowi i NIC WIĘCEJ.
Cytować
+2 #21 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEsebek 2018-05-16 15:10
Burmistrz jest słabym gospodarzem,lep iej wychodzi mu pijar.
Zobaczymy na ile Wągrowczanie będą zorientowani przy urnach.
Cytować
+4 #20 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEWiktor 757 2018-05-16 13:36
Śmiech na sali, Poszwa przyjmuje dokumentu, wpisuje tam co tylko przyjdzie do głowy i efekt tego mamy taki ze są martwe dokumenty. Ale jakby ktoś pytał to mamy super Program Rewitalizacji, super Program Nieskiejemisji. Jako dokumenty są super, kolorowe wiele obrazków i nic z nich nie wynika. Weźcie skończ ie te rządy razem z Smykowskim bo udowodniliscie że to nie dla Was, ciągle jakieś wtopy, błędy i dumne zdjęcia promocyjne. Tyle potraficie. A do roboty komu, list konkretny, czas zmienić tych panów. Dziękuję!
Cytować
-4 #19 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEBrudny Harry 2018-05-16 12:59
Cytuję REALISTA:
KLUB RADNYCH BLIŻEJ LUDZI POWINIEŃ SIĘ NAZYWAĆ , BLIŻEJ KORYTA JEDNO PYTANIE CO ZROBILI DLA MIESZKAŃCÓW ,KAŻDY WIE ŻE NIC I TO SIĘ NIE ZMIENI

A od kiedy opozycja rządzi? Bo wydaje mi się że za stan miasta odpowiada Poszwa ze swoją świtą. Jak do tej pory wszystkie pomysły BL Poszwa uwalał bo...nie były to jego pomysły
Cytować
+4 #18 REALISTAREALISTA 2018-05-16 12:55
KLUB RADNYCH BLIŻEJ LUDZI POWINIEŃ SIĘ NAZYWAĆ , BLIŻEJ KORYTA JEDNO PYTANIE CO ZROBILI DLA MIESZKAŃCÓW ,KAŻDY WIE ŻE NIC I TO SIĘ NIE ZMIENI
Cytować
+4 #17 kominMarek33 2018-05-16 12:38
Ludzie, przecież to nikt inny tylko Wy sami ten dym i syf z kominów puszczcie
Cytować
+1 #16 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEWykształcony 2018-05-16 12:04
Jak czytam ten list, zagadnienia w nim poruszone i konkretne precyzyjne pytania to mam wrażenie, że połowa Wagrowieckiego społeczeństwa będzie potrzebować tłumacza by zrozumieć sens tego listu. Ciekawe czy burmistrz zrozumiał pytania czy standardowo będzie odpowiadał byle odpowiedzieć i mało w tym będzie konkretów i precyzyjnych odpowiedzi. Dla mnie ten list tylko jeszcze mocniej mnie przekonał, że właśnie takie osoby powinny zarządzać miastem, patrzą szerzej niż tylko na budowę placu zabaw. Blizej Ludzi macie moje poparcie.
Cytować
+2 #15 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UENiko 2018-05-16 08:19
To mi się podoba, konkretne i trafne pytania. Poszwa przez całą kadencję opowiada na około, zero konkretów i tylko dobre dla ucha slogany o zrównoważonym rozwoju, o polityce rowerowej, ale pod tymi hasłami nic się nie kryje. Teraz radni mocno uderzyli, trzeba uświadomić ludziom, że ten człowiek nie może dalej być burmistrzem. Jego niewiedza, gadanie byłyby gadać i maślenie ludziom nie da mu reelekcji.
Cytować
+10 #14 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEmieszkaniec. 2018-05-16 00:28
Wystarczy iść na skrzyżowanie ulic Reja - Brzozowa - Lipowa. Popołudniami a czasem i wieczorami widać kłęby gryzącego, białego dymu. Szkoda, że ci, co powodują ten dym zapominają, że również wdychają ten rakotwórczy smród!
Cytować
+9 #13 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEBrudny Harry 2018-05-15 22:24
Tak sobie czytam i zastanawiam się po co Poszwie te plany, strategie czy programy? Po co ma planować coś skoro można żyć chwilą ... A pomysł dopłat do wymiany kopciuchów i tak zdechnie bo jest pomysłem Zadrogi więc Poszwa palcem nie kiwnie. Przykre jest to, że radnym proburmistrzows kim nie starcza odwagi w samodzielnym myśleniu i ocenianiu propozycji opozycyjnych radnych. Miasta szkoda...
Cytować
+5 #12 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEbnm 2018-05-15 22:19
Cytuję KrzyśU:
I to jest konkret.
Burmistrz nie ma czasu na wszystko,a w niedziele jeszcze musiał objechać Wągrowiec w mercedesie :lol:

Taczka nie byłaby bardziej odpowiednia?
Cytować
+5 #11 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEWągrowczanin.PL. 2018-05-15 21:50
Wykonanie otworu poszukiwawczo-r ozpoznawczego KOŁO GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Chojny; wnioskodawca: gmina Koło kwota dotacji: 22,15 mln zł
Koło – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, gminę zamieszkuje około 7000 ludzi.Koszt odwiertu to:Wartość odwiercenia otworu geotermalnego wynosi 16 255 000,00 zł netto (19 993 650,00 zł brutto). Na w/w kwotę składa się następujący zakres prac:
- prace przygotowawcze - 2 100 000, 00 zł
- wiercenie - 12 105 000,00 zł
- badania i pomiary hydrogeologiczn e z ciągłą rejestracją parametrów hydrogeologiczn ych, pompowanie oczyszczające i pomiarowe - 360 000,00 zł,
- badania geofizyki pomiarowej - 500 000,00 zł,
- dokumentacja - 180 000,00 zł,
- badania laboratoryjne wody - 160 000,00 zł,
- nadzór geologiczny i dozór geologiczny - 280 000,00 zł,
- utylizacja odpadów - 250 000,00 zł,
- zakończenie wiercenia - 320 000,00 zł.
W kolejnym etapie Burmistrz złoży do Narodowego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie na drugi odwiert. Przewidzianą formą dofinansowania ma być tzw. ,,wejście kapitałowe NFOŚ", który w 100% pokryje koszt wykonania odwiertu, Gmina natomiast zawrze z NFOŚ długoterminową umowę, na podstawie której będzie następowała spłata zobowiązań względem NFOŚ.
Można - MOŻNA - TYLKO TRZEBA CHCIEĆ !!
Na wsi sobie poradzili,a w WĄGROWCU NIE ???
Cytować
+3 #10 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UE. 2018-05-15 21:43
Cytuję Hej:
Jak dobrze, że niezależne media wspierają radnych!

Jakie media?!
Dobry żart!
Cytować
-1 #9 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEzza 2018-05-15 21:04
Wszystkie żądania to slogany ,typowy populizm .Przejdźmy do konkretów; 1-Zaproponujcie jak ma wyglądać organizacja ruchu ,by mieszkańcy przesiedli się na rowery bądź korzystali z komunikacji miejskiej .2-Fotowoltaika ,panele itp. z dopłatami to ładnie brzmi w świetle zbliżających się wyborów .Ktoś dostaje, a ktoś płaci .3-Plany i programy wyborcze obietnice to ma każda partia.Dużo kosztują ,ale efektów brak.Można powołać różne organy i komisje ,a członkowie (partyjni koledzy) za ciężką pracę będą brali ciężką kasę.P.S. Palenie śmieci powinno być karane .
Cytować
+20 #8 SmródRafaello 2018-05-15 20:48
Wpadnijcie wieczorem okolo godz. 21 w osiedle domkow jednorodzinnych między Kcyńską, Rgielską i Ogrodową. W powietrzu regularnie czuć plastik. Ludzie sami się wytrują. Nie potrzeba wojny.
Cytować
+4 #7 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEMateo.. 2018-05-15 20:00
Cytuję KaMa:
Bardzo łanie, ale gdzie oni byli przez ostatnie trzy lata? Miałam okazję posłuchać wystąpienie radnego Drobika. Radny bardzo ładnie nakreslił ramy mozliwości skrzystania z geotermii i przez radę miasta chciał zmusić burmistrza do działań w tym kierunku. I co? Radni z tępym wzrokiem się w niego wpatrywali i słuchali jak świnia grzmotu. Żaden z nich nie skumał o co chodzi, chociaż żeby zrozumieć radnego nie potrzeba było błyszczeć inteligencją. Radny podawał konkretnie miasta jakie wystąpiły do ministerstwa ochrony środowiska o sfinansowanie odwiertów. Odwierty te w stu procentach są finansowane przez państwo, ale chrabiemu rodem z PO oczywiście się nie chciało. No bo niby jak? Rada ma jaśnie panu mówić co ma robić? Uuuu, taki numer to nie przejdzie. Zobaczcie na Uniejów. Tam woda geotermalna ma znacznie gorsze parametry niż we Wągrowcu i co? Ano to, że Uniejów, wioska 3000 ludzi ma dochód na poziomie Wągrowca, a w tym roku go przekroczy. Taki odwiert, najlepiej dwa to nie tylko ogrzewanie, to także produkcja prądu i baseny geotermalne. Żródło taniej, w stu procentach ekologicznej i nieograniczonej energii. Szansa niesamowita, zaprzepaszczana przez pomazańca z PO, bo lepiej żeby w naszym mieście był ch... d... i kamieni kupa. Takich działań na rzecz rozwoju miasta można by podjąć dużo, ale po co? Przecież można wygodnie i bez wysiłku.

Trzeba dodać,że zgodnie z linią partyjną ,Żeby było jak było.
Tak się marnuje szansę na rozwój miasta.
Cytować
+12 #6 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UElongina.,... 2018-05-15 19:45
Słuszna inicjatywa Radnych-trzeba wymagać od burmistrza konkretnych działań,bo sam jakoś się
nie bierze.
Cytować
+16 #5 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEKaMa 2018-05-15 19:43
Bardzo łanie, ale gdzie oni byli przez ostatnie trzy lata? Miałam okazję posłuchać wystąpienie radnego Drobika. Radny bardzo ładnie nakreslił ramy mozliwości skrzystania z geotermii i przez radę miasta chciał zmusić burmistrza do działań w tym kierunku. I co? Radni z tępym wzrokiem się w niego wpatrywali i słuchali jak świnia grzmotu. Żaden z nich nie skumał o co chodzi, chociaż żeby zrozumieć radnego nie potrzeba było błyszczeć inteligencją. Radny podawał konkretnie miasta jakie wystąpiły do ministerstwa ochrony środowiska o sfinansowanie odwiertów. Odwierty te w stu procentach są finansowane przez państwo, ale chrabiemu rodem z PO oczywiście się nie chciało. No bo niby jak? Rada ma jaśnie panu mówić co ma robić? Uuuu, taki numer to nie przejdzie. Zobaczcie na Uniejów. Tam woda geotermalna ma znacznie gorsze parametry niż we Wągrowcu i co? Ano to, że Uniejów, wioska 3000 ludzi ma dochód na poziomie Wągrowca, a w tym roku go przekroczy. Taki odwiert, najlepiej dwa to nie tylko ogrzewanie, to także produkcja prądu i baseny geotermalne. Żródło taniej, w stu procentach ekologicznej i nieograniczonej energii. Szansa niesamowita, zaprzepaszczana przez pomazańca z PO, bo lepiej żeby w naszym mieście był ch... d... i kamieni kupa. Takich działań na rzecz rozwoju miasta można by podjąć dużo, ale po co? Przecież można wygodnie i bez wysiłku.
Cytować
+6 #4 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEHej 2018-05-15 18:49
Jak dobrze, że niezależne media wspierają radnych!
Cytować
0 #3 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEKrzyśU 2018-05-15 18:46
I to jest konkret.
Burmistrz nie ma czasu na wszystko,a w niedziele jeszcze musiał objechać Wągrowiec w mercedesie :lol:
Cytować
+13 #2 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEKazali to wpisałem 2018-05-15 18:35
Jak już inspirujecie się innymi miastami to dorzućcie przykład Katowic - dron nad komin I pobranie próbki spalin, a w razie draki rewizja pieca i paliwa :) Gwarantuje rozwiązanie sporej części źródeł emisji w mieście. Nie ma za co.
Cytować
+2 #1 RE: Wągrowiec w czołówce trujących miast w Polsce i UEw ef 2018-05-15 18:18
Jestem ciekaw w którym miejscu mierzyli to powietrze W Wrc nie ma przemysłu i talie zanieczyszczeni e Może w innyhchy miastachy ludzie nie palą śmieci itd Czuje tu że ktoś lobbuje za tym zeby zrobić tu interes
Cytować

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
 • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ