• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1884

Strażacy z Wągrowca szkolą Ochotników

W 2018 roku odbyły się kolejne szkolenia prowadzone przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej i skierowane były dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Wągrowieckiego.

Szkolenia te obejmują część teoretyczną i praktyczną, a kończą się egzaminem. Część praktyczna realizowana jest na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu oraz w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Kursy realizowane są w systemie zaocznym, tak aby była możliwość udziału w szkoleniach, jak największej ilości druhów, którzy mogą w ten sposób pogodzić pracę zawodową z działalnością strażaka ochotnika.

- W mijającym roku były to szkolenia: podstawowe ratowników OSP, ratownictwa technicznego, dowódców oraz naczelników OSP. Ukończenie poszczególnych kursów „programowych” daje ochotnikom możliwość pełnienia odpowiedniej funkcji w ramach działań ratowniczych. Łącznie we wszystkich kursach brało udział 150 członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Wszystkim absolwentom kursów gratulujemy i liczymy na dobrą współpracę z Państwową Strażą Pożarną oraz właściwymi samorządami — poinformował . asp. Sławomir Wyrzykowski.

Oprócz powyższych szkoleń „programowych” Państwowa Straż Pożarna organizuje dla Ochotników ćwiczenia praktyczne na obiektach. Ćwiczenia takie mają charakter niezapowiedziany, czyli jednostki są alarmowana poprzez załączenie syren alarmowych w wybranych jednostkach OSP.

- Taki sposób wezwania ochotników daje również możliwość sprawdzenia gotowości jednostek do podjęcia działań i pokazuje, jaki jest realny czas alarmowania, zbiórki druhów i dojazdu do ewentualnego zdarzenia, co następnie jest wykorzystywane między innymi podczas dokonywania analizy zabezpieczenia operacyjnego danego obszaru Powiatu — dodaje . asp. Sławomir Wyrzykowski.

Inną formą doskonalenia, jakie Państwowa Straż Pożarna w Wągrowcu realizuje wspólnie z Ochotnikami, jest szkolenie w formie warsztatowej. Takie szkolenia odbywają się zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem i nie jest tutaj ważny parametr czasu, ale treść zajęć, które są realizowane na poszczególnych stanowiskach tematycznych. W czasie warsztatów jest czas na testowanie sprzętu, wspólne dyskusje, wymianę doświadczeń. Taka forma zajęć jest dobrze oceniana przez strażaków ochotników.

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas miesięcznie 43 tys. unikalnych użytkowników
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.