• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1691

Krwiodawcy w 2018 roku oddali 1 041 litrów

Polski Czerwony Krzyż w Wągrowcu podsumował rok 2018. Rok 2018 jest rekordowy, krwiodawcy oddali 1 041 litrów krwi.

Polski Czerwony Krzyż w Wągrowcu cały 2018 rok realizował działalność społeczną poprzez rozwijanie i propagowanie wartości humanitarnych na terenie powiatu wągrowieckiego, którymi są: program edukacyjny dla młodzieży, promocja honorowego dawstwa krwi i szpiku, organizacja Powiatowego Konkursu Krwiodawstwa i wykłady naukowe.

Program edukacyjny dla młodzieży wczesnoszkolnej z terenu powiatu wągrowieckiego z zakresu: zdrowia, bezpieczeństwa, higieny, żywienia, przyrody, zada udzielania pierwszej pomocy, w którym co roku bierze udział ponad 1000 uczestników z 19 przedszkoli i szkół podstawowych. Program został opracowany przez Zarząd Główny PCK, a w jego realizację na terenie powiatu włączyły się również następujące instytucje: Państwowa Straż Pożarna, Komenda Powiatowa Policji, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, Naturhause, Nadleśnictwo, I Liceum Ogólnokształcące, lekarz stomatolog, który to program wsparło Starostwo Powiatowe w Wągrowcu.

Dzięki programowi uczestnicy ubogacają swoją wiedzę i umiejętności z zakresu:

- postaw bezpieczeństwa podczas zabawy oraz zasad bezpieczeństwa komunikacyjnego,
- przestrzeganie nawyków higienicznych, szczególnie jamy ustnej,
- umiejętności niesienia pomocy poprzez znajomość numerów alarmowych,
- znajomość zasad zapobiegania pożarowego,
- umiejętności racjonalnego zachowania i współpracy z rówieśnikami,
- przestrzegania zasad zdrowotnych poprzez spożywanie większej ilości owoców i warzyw, jako witamin,
- postaw niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi,
- przejawianie wrażliwości i tolerancji.

Promocja honorowego dawstwa krwi i szpiku prowadzona była poprzez ulotki i plakaty nawołujące do dzielenia się tym bezcennym lekiem, których rozdano kilka tysięcy na terenie powiatu. Pogadanki i wykłady prowadzone przez przedstawicieli PCK w: zakładach pracy, placówkach oświatowych i środowisku, w których uczestniczyło ponad 700 uczestników. Prowadzono otwarte akcje poboru krwi w ramach Ogólnopolskiej akcji „Zbieramy krew dla Polski”. PCK włączył się w Ogólnopolską Kampanię „Razem dla Dawców”, nad którą patronat objęła Rada Krajowa Honorowego Dawstwa Krwi PCK. Organizowane były uroczyste spotkania z okazji „Tygodnia PCK”, „Dni Krwiodawstwa” i Światowego Dnia Zdrowia, podczas których najbardziej zasłużeni byli uhonorowani wyróżnieniami przez władze samorządowe i PCK. Odznaczeniami nadanymi przez Polski Czerwony Krzyż zostało uhonorowanych w minionym roku 112 honorowych dawców krwi, a także przyznano 22 wyróżnienia.

Organizowano Powiatowy Konkurs Krwiodawstwa dla: zakładów pracy, służb mundurowych, placówek oświatowych i sołectw na terenie powiatu, który trwa przez dziewięć miesięcy każdego kolejnego roku. Podczas podsumowania 17 laureatów najwyższych miejsc zostało nagrodzonych wyróżnieniami. Dzięki konkursowi, w honorowe dawstwo włączają się całe instytucje z terenu powiatu, aby dzielić się tym bezcennym lekiem.

Działalność promująca zdrowie poprzez udział w różnych festynach i wykładzie naukowym wygłoszonym przez prof. dr hab. n. med. Piotra Przybyłowskiego, dyrektora do spraw medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W minionym roku przeprowadzony został Regionalny Turniej Warcabowy dla Honorowych Dawców Krwi. Ponadto PCK był organizatorem Konkursu Karmienia Piersią, który polega na opisaniu pozytywnych aspektów karmienia piersią.

Dzięki działalności PCK zasłużeni honorowi dawcy krwi i szpiku na terenie powiatu wągrowieckiego posiadają kilka dodatkowych przywilejów, którymi są: bezpłatne wejścia na mecze ligowe piłki nożnej i ręcznej MKS „Nielba” i przejazdy na terenie miasta i gminy Wągrowiec, ulgowe bilety do Aquaparku i kina Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu oraz ogólnopolskie: poza kolejnością do lekarza i apteki.

Dzięki owocnej działalności przedstawicieli PCK, co roku wzrasta ilość pozyskanej krwi od mieszkańców powiatu. I tak w 1996 roku pozyskano 343 litry, a już w 2018 – 1041 litrów.

PCK w Wągrowcu za swoją działalność społeczną w 2018 roku został wyróżniony Odznaką „Zasłużonemu – Polskie Towarzystwo Lekarskie” przez Zarząd Główny PTL.

Zarząd PCK w Wągrowcu składa podziękowanie władzom samorządowym na terenie powiatu, instytucją współpracującym, ludziom dobrej woli oraz mieszkańcom powiatu za włączanie się w szczytną ideę promocji zdrowia i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w sytuacjach szczególnych.

W 2019 roku Polski Czerwony Krzyż obchodzić będzie 100–lecie działalności.

Komentarze   

0 #2 RE: Krwiodawcy w 2018 roku oddali 1 041 litrówmm 2019-01-07 12:57
Cytuję inogvr:
Niebieski ptak ile odał ?

Chodzi o Mackowiaka? :-)
Cytować
+5 #1 RE: Krwiodawcy w 2018 roku oddali 1 041 litrówinogvr 2019-01-05 17:06
Niebieski ptak ile odał ?
Cytować

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ