• Bank
  • Opublikowano:
  • Wyświetlono: 3757

W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet

„Zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu w technologii światłowodowej na obszarze północnej Wielkopolski" to nazwa projektu, który już wkrótce odmieni rzeczywistość cyfrową tysięcy gospodarstw domowych w Wągrowcu.

Firma ASTA-NET S.A. ma wybudować w naszym mieście nowoczesną sieć światłowodową, która zapewni wągrowczanom dostęp do szerokopasmowego Internetu o gwarantowanej przepustowości od minimum 100 Mb/s do 1 Gb/s.

Prace nad budową sieci szerokopasmowego internetu mają ruszyć w połowie br., po uzyskaniu przez ASTA-NET zgody od zarządów dróg na prowadzenie prac i umieszczenie infrastruktury w pasie drogowym w poszczególnych częściach miasta. Obecnie firma i władze miasta prowadzą negocjacje, jak przeprowadzić takie prace, aby ograniczyć liczbę uszkodzeń i zniszczeń w infrastrukturze miejskiej.

Inwestycja, prowadzona w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, mająca na celu wyeliminowanie różnic terytorialnych w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu, jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Będzie realizowana sukcesywnie na terenie miasta i swoim zakresem obejmie na początek budynki jednorodzinne, na taki cel zapewnione jest bowiem jej finansowanie. W dalszym etapie, po zakończeniu realizacji tego projektu, co jest przewidywane na koniec września 2020 roku, ASTA-NET planuje z własnych środków przyłączać do sieci kolejne gospodarstwa domowe, przede wszystkim te, które znajdują się w budynkach wielorodzinnych.

Od chwili wybudowania wągrowieckiego węzła szkieletowego w ramach Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej minęły już ponad cztery lata i chociaż sieć dystrybucyjna miała powstać szybko, to okazało się, że operatorzy telekomunikacyjni nie kwapili się za bardzo z tego rodzaju inwestycjami na terenie naszego miasta. W efekcie, z dobrodziejstw szerokopasmowego internetu – m.in. nieograniczonego transferu internetowego, stabilności łącza, cyfrowej jakości obrazu i dźwięku oraz niskiej awaryjności – korzystać mogły dotychczas nieliczne miejskie instytucje, a dopiero w ubiegłym roku podłączone do światłowodu zostały wągrowieckie szkoły.

- Teraz to się zmieni. Dzięki planowanej inwestycji możliwość dostępu do sieci światłowodowej uzyska w ciągu najbliższego 1,5 roku około 2700 gospodarstw domowych w Wągrowcu, a w nieco dłuższej perspektywie czasowej nawet 7000 gospodarstw . Co istotne, mieszkańcy miasta nie będą musieli partycypować w kosztach jej powstania, a jedyne wydatki jakie poniosą, będą związane z niewielką opłatą aktywacyjną. Jestem przekonany, że dostęp do sieci światłowodowej da większe możliwości rozwoju nie tylko mieszkańcom, ale także przedsiębiorcom, działającym na terenie naszego miasta – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

Wybudowana infrastruktura w postaci sieci światłowodowej dostarczy mieszkańcom pełen pakiet usług multimedialnych (Internet, telewizja cyfrowa, telefon i usługi dodatkowe) o jakości przewyższającej tradycyjne media. Zastosowana technologia może znosić ograniczenia dotyczące prędkości łącza, tym samym daje możliwość uzyskania przez mieszkańców niemal pełnej swobody wyboru przepustowości przy zachowaniu najwyższej jakości połączenia.

Komentarze   

pin
0 #28 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet pin 2019-07-17 13:08
a gdzie jest światłowód który ze 2 lata temu zakładali ? Bo był wielki szum- wszedzie. Gdzie to jest???
krys
-1 #27 zlodzieje internetu.krys 2019-02-09 15:58
przecież kilka lat temu był szum, że robiż już swiatłówód! I co? I nic biuznesmeni(zło dzieje) łykeli i nie ma nic ! Oni się tylko obłowili !!!
Ja
-2 #26 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Ja 2019-02-04 17:01
Cytuję Gmina:
To może Gmina też coś w tym kierunku zrobi?

Jak już chcesz wiedzieć drogi czytelniku, światłowód jest dostępny w: Ochodzy, Łeknie, Pawłowie Żońskim, Werkowie, Wiatrowie, Kobylcu, Łaziskach, Bobrownikach, Grylewie, Kaliszanach, Kopaszynie, Łęgowie, Rudniczu, Siedleczku, Tarnowie Pałuckim, Toniszewie, Żelicach... Niedługo następny operator będzie miał możliwość świadczenia usług na tych terenach, pozdro
dea
+9 #25 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet dea 2019-02-02 11:55
utrzeć nosa temu z rakoland
Kokolino
-2 #24 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Kokolino 2019-02-02 01:10
Cytuję znafca:
Cytuję Kokolino:
W Skokach światłowody są już od 10 lat :) Wągrowiec zacofany jest 100 lat przed murzynami

To chyba te Skoki są gdzieś za granicą państwa polskiego... Światłowody może i były ale niedostępne dla zwykłych użytkowników...

Inea działa w skokach Od 2010r dla wszystkich uzytkownikow
kaktus
-3 #23 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet kaktus 2019-02-02 01:02
Cytuję Klient:
A po co ściągać firmy z zewnątrz skoro są lokalni dostawcy którzy przy współpracy miasta mogliby ogarnąć cały Wągrowiec. Oczywiście tradycyjnie lepiej zaszkodzić swoim i zapłacić obcym bo u nas NIEwspieranie lokalnych przedsiębiorców jest bardzo na TOPIE!!!

No lepiej niech na wągrowieckich podatnikach zarabia pilska firma na czele z prezesem Ryczkiem :) Kurwa - Może warto by zacząć myśleć o swoich ? A nie dupska lizać obcym ? Niech władza wspiera lolalne firmy.
Bb
+4 #22 NetiaBb 2019-02-01 19:53
Juz kiedys Netia planowala ekspansje na Wagrowiec i nic z tego nie wyszlo bo brak przemysłu...
Gmina
-1 #21 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Gmina 2019-02-01 19:30
To może Gmina też coś w tym kierunku zrobi?
Kris
+5 #20 PRAWDAKris 2019-02-01 14:00
Cytuję Jezus:
Cytuję Mit:
Ciekawe kiedy w gminie zrobią światłowód? Jak już się wezmą to pewnie łekno i kobylec będą w pierwszej kolejności. Ulubione wsie wójta

To prawda że to jego ulubione wsie bo najwięcej wyborców tam mieszka pomyśl logicznie pod wybory gdzie zrobisz inwestycje na małych czy dużych wsiach ten wójt to cwaniak jakich mało.
Emigrant
-1 #19 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Emigrant 2019-02-01 14:00
Jak wyglada sprawa we wsi Czekanowo? Niby kable tam juz sa...
znafca
+3 #18 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet znafca 2019-02-01 12:36
Cytuję Kokolino:
W Skokach światłowody są już od 10 lat :) Wągrowiec zacofany jest 100 lat przed murzynami

To chyba te Skoki są gdzieś za granicą państwa polskiego... Światłowody może i były ale niedostępne dla zwykłych użytkowników...
Kokolino
+3 #17 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Kokolino 2019-02-01 12:29
W Skokach światłowody są już od 10 lat :) Wągrowiec zacofany jest 100 lat przed murzynami
IXI
+5 #16 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet IXI 2019-02-01 11:45
A w Gołańczy gdzie podobno bida tańczy światłowód już od czterech lat nam dogadza :)
kolo
+6 #15 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet kolo 2019-02-01 11:20
Na dzień dzisiejszy to w spółdzielniach nie mają nic do powiedzenia na temat internetu bo sieć trzeba udostepnić każdej firmie Zmieniły się czasy że czerwony prezes dogadywał się pod biurkiem
łukasz
+1 #14 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet łukasz 2019-02-01 09:47
Nareszcie będzie konkretny necik, na wsiach w Naszym powiecie jest już od dawna, a Wągrowcu dopiero teraz, ale lepiej późno niż wcale.
Dzon
+9 #13 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Dzon 2019-02-01 09:04
I tak będzie jak z Neostradą co u nas w środku miasta obliczeniowe wyszło że od 100mb/s można założyć... A w końcu przyszedł czas na to i okazało się że Pan sobie stwierdził... "eee no panie będzie trzeba kabel z tamtego domu puścić (aż 50metrow kopania) i na tym łączu to pan maksymalnie 10mb/s będzie miał" a mamy 21wiek... Więc znając podejście to i tak może za 5lat lub dalej coś się zacznie dziać... A ludzie już myślą że w ciągu roku dostaną nowe łączę... Śmiech.. Więc cały Wągrowiec by coś takiego posiadać nie doczeka się nawet przez 10lat...
zyguś
+7 #12 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet zyguś 2019-02-01 08:14
Cytuję Jezus:
Cytuję Mit:
Ciekawe kiedy w gminie zrobią światłowód? Jak już się wezmą to pewnie łekno i kobylec będą w pierwszej kolejności. Ulubione wsie wójta

To prawda że to jego ulubione wsie bo najwięcej wyborców tam mieszka pomyśl logicznie pod wybory gdzie zrobisz inwestycje na małych czy dużych wsiach ten wójt to cwaniak jakich mało.

To prawda, a mieszkańcy to barany, które nie mają swojego zdania i jak stado baranów idą głosować na człowieka, który nimi steruje.
Janowy
+9 #11 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Janowy 2019-02-01 07:23
Cytuję Klient:
A po co ściągać firmy z zewnątrz skoro są lokalni dostawcy którzy przy współpracy miasta mogliby ogarnąć cały Wągrowiec. Oczywiście tradycyjnie lepiej zaszkodzić swoim i zapłacić obcym bo u nas NIEwspieranie lokalnych przedsiębiorców jest bardzo na TOPIE!!!

Bo tutaj jest sendo:"...to okazało się, że operatorzy telekomunikacyj ni nie kwapili się za bardzo z tego rodzaju inwestycjami na terenie naszego miasta....". Łatwiej jest skubac ludzi stawiajac anteny i sprzedając bedziewne modemy bezprzewodowe z ograniczeniami (ktore NIGDY nie zapewnia takiej prędkosci jak światowód), niz podjąc się rycia w ziemi i ciągnięcia kabla. Jak nie wiadomo o co chodzi to zaraz wiadomo o cp chodzi ...:) ...
Jezus
+13 #10 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Jezus 2019-02-01 07:18
Cytuję Mit:
Ciekawe kiedy w gminie zrobią światłowód? Jak już się wezmą to pewnie łekno i kobylec będą w pierwszej kolejności. Ulubione wsie wójta

To prawda że to jego ulubione wsie bo najwięcej wyborców tam mieszka pomyśl logicznie pod wybory gdzie zrobisz inwestycje na małych czy dużych wsiach ten wójt to cwaniak jakich mało.
Jakubbb
+6 #9 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Jakubbb 2019-02-01 06:31
A co ze światłowodami w okolicach Łekna? Kable położone prawie 2 lata, końcówki leża na ziemi i nic nie słychać o ich uruchomieniu
ort
-4 #8 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet ort 2019-02-01 06:27
Cytuję Piter:
Znając życie to rozpie*dolą świerzo wyremontowaną Kościuski, taki Polski folklor.

ŚWIEŻO - piszemy przez "ż" ( ot Wagrowiec)
alterna tywa
+8 #7 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet alterna tywa 2019-02-01 06:21
Cytuję Krytyk:
Cytuję konsument:
Może wreszcie pojawi się jakaś alternatywa w blokach spółdzielni mieszkaniowej?

Co rozumiesz pod pojęciem "alternatywa"?


Alternatywa- to słowo oznaczające możliwość wyboru pomiędzy " czymś". Inaczej " to" albo " tamto". Tyle wyjaśnienia znaczenia słowa alternatywa. Idąc innym tropem był taki film pt."Alternatywy 4" pana Barei, co bardziej pasuje w obecnych czasach do tego miasta i mieszkańcow. Nic tylko kręcić film, miasteczko zaścianek z osadnikami ze wsi i dorobkiewiczow ze zmyw
Krytyk
-7 #6 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Krytyk 2019-02-01 00:48
Cytuję konsument:
Może wreszcie pojawi się jakaś alternatywa w blokach spółdzielni mieszkaniowej?

Co rozumiesz pod pojęciem "alternatywa"?
konsument
+9 #5 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet konsument 2019-02-01 00:33
Może wreszcie pojawi się jakaś alternatywa w blokach spółdzielni mieszkaniowej?
Piter
+12 #4 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Piter 2019-01-31 23:47
Znając życie to rozpie*dolą świerzo wyremontowaną Kościuski, taki Polski folklor.
Krytyk
0 #3 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Krytyk 2019-01-31 23:29
Cytuję Mit:
Ciekawe kiedy w gminie zrobią światłowód? Jak już się wezmą to pewnie łekno i kobylec będą w pierwszej kolejności. Ulubione wsie wójta

Ale tam są światłowody , ale po jakiego grzyba jakiś Asta-Net mało na lokalnym rynku firm do tego jedna jest rodzima , lokalna... Nie rozumiem tego...
Mit
+10 #2 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Mit 2019-01-31 22:57
Ciekawe kiedy w gminie zrobią światłowód? Jak już się wezmą to pewnie łekno i kobylec będą w pierwszej kolejności. Ulubione wsie wójta
Klient
+14 #1 RE: W Wągrowcu będzie szerokopasmowy Internet Klient 2019-01-31 22:23
A po co ściągać firmy z zewnątrz skoro są lokalni dostawcy którzy przy współpracy miasta mogliby ogarnąć cały Wągrowiec. Oczywiście tradycyjnie lepiej zaszkodzić swoim i zapłacić obcym bo u nas NIEwspieranie lokalnych przedsiębiorców jest bardzo na TOPIE!!!

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.