• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1279

Podziel się posiłkiem - Wielkanocna akcja w Wągrowcu

23 kwietnia w Wągrowcu odbędzie się akcja "Podziel się posiłkiem". Podobna akcja odbyła się w święta Bożego Narodzenia i zaskoczyła organizatorów.

Akcja "Podziel się posiłkiem" to pomysł Marii Skołożyńskiej, która zapoczątkowała ją w 2015 roku w Warszawie. W ubiegłym roku do akcji włączył się Wągrowiec.

- Akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Żywność dostarczyło łącznie około 100 osób, a jedzenia było na tyle dużo, że mogliśmy podzielić się z Siostrami Miłosierdzia w Gnieźnie, które prowadzą stołówkę, z której dziennie korzysta około 80 osób — poinformował Bartosz Wrzosek, koordynator wągrowieckiej akcji.

Podczas akcji bożonarodzeniowej organizatorzy mieli dużo pracy, przynoszona żywność była segregowana i porcjowana, tak by każda osoba korzystająca z jadłodajni mogła wybrać to, co najbardziej lubi.

- Niektórzy powątpiewali w powodzenie tej akcji w Wągrowcu, lecz ja zawsze wierzyłem i wierzę, że ludzie są dobrzy. Czasami trzeba tylko podsunąć pomysł, dać impuls i możliwość działania. Kompletnie nie widziałem jakiego odzewu spodziewać się w naszym mieście – wiedziałem natomiast, że nawet niewielka liczba osób, która przyniesie żywność, sprawi, że kilka osób przez kilka godzin nie będzie chodziło głodnych. Nie liczyłem jednak na tak wiele – dodaje z uśmiechem Bartosz Wrzosek.

Druga edycja wągrowieckiej akcji odbędzie się 23 kwietnia w godzinach 9.00-20.00. Organizatorzy mają nadzieję, że spotkają się ona z taką samą życzliwością i otwartością mieszkańców jak wcześniej.

- Podczas Świąt często gotujemy dużo za dużo, dlatego z pomocą przyjdą wolontariusze akcji. Wystarczy, że zgłosimy się przez prosty formularz na stronie akcji www.podzielmysie.pl. Tam po wypełnieniu formularza umówimy się na godzinę i odbiór jedzenia, następnie wolontariusz przyjedzie, odbierze pakunek i zawiezie do lokalnej instytucji wspierającej osoby ubogie. Jeśli ktoś nie ma możliwości, by zrobić to przez stronę internetową, może skontaktować się telefonicznie. Dla mieszkańców Wągrowca będzie działał numer telefonu: 502 985 333. Zachęcamy do tego, by żywność przywozić osobiście. Jadłodajnię w naszym mieście prowadzi Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa i znajduje się przy parafii św. Wojciecha — tłumaczy Bartosz Wrzosek.

Przyjmowane będą świeże, przygotowane w domu potrawy takie jak pierogi, bigos, makarony i sałatki, jak również ciasta, pieczywo i wszelkie produkty o długim terminie ważności. Jedzenie może być świeżo zrobione lub otwarte, o ile mamy pewność, że jest dobre do zjedzenia w ciągu 24 godzin.

- Cieszy mnie fakt, że akcja nabrała też wymiaru edukacyjnego. Wiele dni po zakończeniu akcji otrzymywałem telefony od osób prywatnych, jak i właścicieli restauracji z pytaniem, czy można zawieźć jedzenie, ponieważ zostało po organizowanym przyjęciu. Warto tu przypomnieć, że żywność można przywozić nie tylko podczas trwania akcji, lecz przez cały rok. Jadłodajnia w naszym mieście działa codziennie w godz. 8.00-13.00 i na pewno dobrze wykorzysta to, co zostanie przywiezione — podsumowuje koordynator.

Zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w akcji.

Komentarze   

+1 #5 Podzielmy sięxyz 2019-04-13 09:19
Cytuję Mniam:
To jest ten co pisał na FB ze nauczyciele mają zmienić pracę jak im się nie podoba. Wyprostowal go Stanisław. K. I się zamknął. Pozdrowienia działaczu;)


Po pierwsze - co ma piernik do wiatraka?
Po drugie - wyraziłem swoje zdanie i od nikogo nie oczekiwałem żadnego sprostowania.
Po trzecie - nadal tak uważam.

Pozdrawiam,
Bartosz Wrzosek
Cytować
+9 #4 ;)Mniam 2019-04-07 22:00
To jest ten co pisał na FB ze nauczyciele mają zmienić pracę jak im się nie podoba. Wyprostowal go Stanisław. K. I się zamknął. Pozdrowienia działaczu;)
Cytować
-7 #3 RE: Podziel się posiłkiem - Wielkanocna akcja w WągrowcuChętnie się podzielę 2019-04-07 19:07
Zawsze zostaje jedzenie. Chętnie się podzielę, zawsze to robię.
Cytować
-2 #2 Podzielmy się... 2019-04-07 13:03
Cytuję zygi:
Resztki to dajcie zwierzętą


Szanowny ''zygi'',
dostarczana w poprzedniej akcji żywność przez mieszkańców była świeża i niczym nie przypominała resztek dla zwierząt.
Duża część posiłków była nawet nienaruszona (torty w całości, zapakowane pieczywo) oraz inne potrawy których ludzie po prostu nie przejedli. Niektórzy przyznawali się nawet że specjalnie przygotowali trochę więcej by po prostu się podzielić.
Po za tym zygi, gdybyś na co dzień szukał jedzenia w śmietniku, byłbyś samotnym emerytem, któremu na wyżywienie zostaje 140 zł miesięcznie lub miał 40 zł na przygotowanie świąt w wielodzietnej rodzinie inaczej byś na to wszystko patrzył...

Pozdrawiam,
Bartosz Wrzosek
Cytować
+9 #1 RE: Podziel się posiłkiem - Wielkanocna akcja w Wągrowcuzygi 2019-04-07 12:42
Resztki to dajcie zwierzętą
Cytować

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ