• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 4636

Internet szerokopasmowy w każdym domu

W Wągrowcu operator telekomunikacyjny ASTA-NET. S.A. zaprojektuje i wybuduje sieć światłowodową. Docelowo zakłada się dostarczenie przewodów światłowodowych do każdego domu.

Od chwili wybudowania wągrowieckiego węzła szkieletowego w ramach Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej minęły już ponad cztery lata i chociaż sieć dystrybucyjna miała powstać szybko, to okazało się, że szybko jest pojęciem względnym. Teraz ma to się zmienić.

- Dzięki planowanej inwestycji możliwość dostępu do sieci światłowodowej uzyska w ciągu najbliższego 1,5 roku około 2700 gospodarstw domowych w Wągrowcu, a w nieco dłuższej perspektywie czasowej nawet 7000 gospodarstw. Co istotne, mieszkańcy miasta nie będą musieli partycypować w kosztach jej powstania, a jedyne wydatki, jakie poniosą, będą związane z niewielką opłatą aktywacyjną. Jestem przekonany, że dostęp do sieci światłowodowej da większe możliwości rozwoju nie tylko mieszkańcom, ale także przedsiębiorcom, działającym na terenie naszego miasta – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

Operator telekomunikacyjny ASTA-NET. S.A. w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa realizuje obecnie w Wągrowcu projekt pn.: „Zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu w technologii światłowodowej na obszarze północnej Wielkopolski”. Inwestycja znajduje się obecnie na etapie projektowania i budowy sieci, a jej zakończenie planowane jest na koniec września 2020 roku.

W ramach projektu zostanie zaprojektowana sieć telekomunikacyjna z uwzględnieniem wykorzystania nowoczesnych technologii budowy sieci szerokopasmowych, zoptymalizowanych pod kątem budowy sieci światłowodowej FTTH (ang. Fiber to the Home).

Zakłada ona dostarczenie przewodów światłowodowych do każdego domu z osobna, gwarantując najwyższą możliwą do osiągnięcia obecnie prędkość przesyłu danych. Technologia ta umożliwia jednoczesne oferowanie usług dostępu do Internetu, telefonii stacjonarnej oraz telewizji. Inwestycja zostanie zrealizowana z wykorzystaniem standardu GPON (ang. Gigabit Passive Optical Network).

W najbliższym czasie firma ASTA-NET S.A. zamierza przyłączyć do szerokopasmowej sieci internetowej nieruchomości przy ulicy Kcyńskiej, 11 Listopada, Nad Nielbą, m.in. osiedla za ORLENEM, oraz ulicę Rgielską, Kraszewskiego, Orzeszkowej, Rolną i Owocową.

Celem projektu jest zmniejszenie efektów wykluczenia cyfrowego i społecznego oraz poprawa życia mieszkańców.

Szczegółowe informacje nt. budowy światłowodu oraz możliwości nabycia usług na terenie miasta można uzyskać u przedstawiciela ASTA-NET S.A. - Arkadiusza Romanowskiego pod numerem telefonu: 795 420 373, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Komentarze   

tom 2
+2 #20 UWAGAtom 2 2020-05-03 11:37
Uwaga! Swiatłowody opanował już Kozdęba.Teraz on podłącza ludziom światłowody, ale nie wszystkim. Skąd on ma dane osobowe ? Chyba Asta -Net mu nie udostępniła. Widazć,że niektórym już są podlączane światłowody do domu i uruchamiane, ale nic oficjalnie nie wiadomo. JUż kilka lat temu też instalowali światłowody, ale z innej firmy i ślad po tym zniknął, więc znowu tzw biznesmani zabrali światłowód i podzielili między siebie!
montwa
+6 #19 łęgowomontwa 2019-12-16 00:07
tylko nie berdychowo! Precz!
montwa
+5 #18 łęgowomontwa 2019-12-16 00:04
Przecież Berdychowo to nie Wągrowiec, ale to jest Łęgowo !
oino
+3 #17 gdzie jest FTTHoino 2019-11-24 23:45
A gdzie jest ten światłowód który montowali ze 2 lata temu??? No gdzie on jest, kto go zawłaszczył ??? Chyba zabrali go tzw biznesmeni dla mnożenia dochodów !
kama
+3 #16 robią co chcą !kama 2019-11-02 21:19
wągrowiec ul Sosnowa- nie chcą montować swiatłowodu! Ludzie o tym nie wiedzą. Robią co chcą, bo prawo w Polsce nie działa!
Janowy
-6 #15 RE: Internet szerokopasmowy w każdym domuJanowy 2019-10-27 21:56
Leh 70 - Na pewno jestes. człowiek który pisze takie idiotyzmy na pewno jest wzorcowym elektoratem Pitery i Jahiry a poprzez to na pewno wrogiem PIS-u ... I całe szczęście.
leh 70
+3 #14 światłowód -nie dla wszystkichleh 70 2019-10-27 20:50
Ludzie ! Swiatłowód ma iść w chodniku po mojej stronie, ale ja nie będę mógł z tego korzystać ! Dlaczego, przecież mam niacały metr do mojej działki. Więc nie wiem o co chodzi !Chyba,że jestem wrogiem PIsu.
klipa
+13 #13 Berdychowo- dziadostwoklipa 2019-10-25 10:36
Berdychowo to nie Wągrowiec! Wynocha z tym ! To gorsze od wioski ! Nie piszcie już nigdy o Berdychowie ! Tam mieszkają najgorsi ludzie, pod każdym wzgledem.
Józek
+15 #12 RE: Internet szerokopasmowy w każdym domuJózek 2019-07-19 09:00
Proszę nie mydlić ludziom oczu, że będzie światłowód w całym Wągrowcu, brak warunków technicznych i plany, które nie przewidują danych ulic.... Jak zwykle kolorowo :) Po co taki operator w mieście, który świadczy usługę tylko w wybranych punktach :)
Jakubt
-4 #11 Jana pawłaJakubt 2019-07-12 19:34
Mam nadzieję że al.Jana Pawła też dostanie światłowody
Mieszkaniec wrc
+8 #10 RE: Internet szerokopasmowy w każdym domuMieszkaniec wrc 2019-07-11 21:03
To jest śmiech na sali. Ściągać zewnętrzna firmę do położenia sieci światłowodowej. Na miejscu nikogo nie mamy? A co z wnioskami w gminie Wągrowiec? Rgielsko ma światłowód, Bracholin, Łekno. A Tarnowo czy Ludwikowo? Tak ciężko przy jednych rentach położyć światłowód w pobliskich wioskach również? Kto to planuje te inwestycje? Trochę nasza gmina jest zacofana pod tym względem. Wągrowiec już dawno powinien mieć sieć światłowodowa.
POPIS
+3 #9 INTERNET ŚWIATŁOWÓD W WAGROWCU W KAŻDYM DOMU ZA 30 LAT!POPIS 2019-07-11 15:37
Widoczne tylko dewiacje społeczne
czytelnik
+5 #8 RE: Internet szerokopasmowy w każdym domuczytelnik 2019-07-11 12:41
Czy w blokach Spółdzielni Mieszkaniowej doczekamy się jakiejś konkurencji oprócz jedynego monopolisty kablowego?
zyguś
+20 #7 RE: Internet szerokopasmowy w każdym domuzyguś 2019-07-11 08:28
Pan Redaktor pisze bzdury i tyle w temacie. Musi przejechać się do Budzynia i zobaczyć jak wygląda światłowód w każdym domu.
Chociaż Pan Redaktor napisze wszystko jeśli artykuł jest sponsorowany.
Reklama dźwignia handlu, ale uczciwego.
Czytelnik
+14 #6 InternetCzytelnik 2019-07-11 08:12
Jak można napisać że Internet światłowodowy w każdym domu.Na Lipowej ,również nie planują Internetu Światłowodowego .
Johny
+17 #5 RE: Internet szerokopasmowy w każdym domuJohny 2019-07-11 07:24
Mieszkam na Kościuszki i otrzymałem informację od tej firmy że projekt nie przewiduje dociągnięcia światłowodu do mojego domu, przy tym projekcie.
I znów to samo Kościuszki jakoś zawsze do tyłu ze wszystkim ;-)
Czyli jak redaktor pisze - w nieco dłuższej perspektywie :ohmmmm 20 lat? 30? :lol::D
Czytelnik
+14 #4 RE: Internet szerokopasmowy w każdym domuCzytelnik 2019-07-10 22:55
Jaki światłowód? Ulica Kasprowicza jest cała w remoncie począwszy od przedszkola... Idąc w kierunku krzyżówki będzie rondo .... A wiązki światłowodu brak... Dzwoniąc do Pana Romanowskiego otrzymana informacja to brak w planach ulicy Kasprowicza oraz Reja. Idziemy dalej po stronie Biedronki jest studzienka Orange na zlecenie i wyłączność Geronimo Martens czyli Biedronki dociagnęło światłowodową wiązkę na wyłączność. Prywatni użytkownicy nie mają prawa z niej skorzystać. Dzwoniąc do Orange słyszymy brak warunków technicznych... . Reasumując mieszkamy w centrum miasta, a nie możemy skorzystać ze światłowodu, który rzekomo został obiecany w czasie przez burmistrza.... Śmiech na sali, a ludziom kładzie się głupoty do głowy i fałszywe informacje...
Janowy
+6 #3 RE: Internet szerokopasmowy w każdym domuJanowy 2019-07-10 22:41
Rgielska w pierwszej kolejności, czyli spalarnia śmieci będzie miała światłowód. Jestem dumny, brawo PiS, brawo dobra zmiana!
Zdziwiony
+7 #2 Po coZdziwiony 2019-07-10 19:58
Po co nam jakas astanet nie ma lokalnych dostawcow kyorzy przy pomocy Miasta mogliby wybudowac siec swiatlowodowa. Dlaczego dobieranie firm odbywa sie kosztem lokalnej ludnosci ktora przy tak duzym projekcie moglaby obnizyc stopy bezrobocia. Panie Burmistrzu o co tu chodzi wspieramy swoich czy zabijamy lokalnych przedsiebiorcow ? I teraz ktos uszkodzi swiatlowod , trzeba bedzie sciagac firme ktora siedzibe ma w miejscu "X" zanim przyjada a jak juz policza to za glowe sie chwytac. A firma miejscowa usunie awarie od reki. Nie rozumiem takiego dzialania.
berdychowo
-6 #1 wreszcieberdychowo 2019-07-10 19:15
Wreszcie WRC doczeka się światłowodu. Teraz tylko czekać na info o Berdychowie.

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.