• BartekB
  • Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2333

Program Czyste powietrze wkracza do Wągrowca

Mieszkańcy, którzy zamierzają wymienić dymiące piece na ekologiczne lub zakupić je dla nowo budowanych domów uzyskają pomoc Urzędu Miejskiego.

Poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza, pochodzącej z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych, to główny cel programu „Czyste powietrze”.

Do realizacji tego ambitnego programu w naszym mieście przystąpił właśnie wągrowiecki magistrat – w piątek (12 lipca) zastępca burmistrza Wągrowca Piotr Pałczyński podpisał w Poznaniu porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zgodnie z którym Urząd Miejski będzie pośredniczyć i pomagać wągrowczanom w składaniu wniosków o dofinansowanie wymiany lub zakupu pieców spełniających aktualne normy ekologiczne.

- W ramach porozumienia burmistrz m.in. wyznaczy w najbliższych dniach pracowników, którzy będą pomagać w przygotowaniu wniosków o dotację lub pożyczkę wnioskodawcom z terenu miasta oraz będą wstępnie weryfikować wnioski i wysyłać stosowne dokumenty do rozpatrzenia przez WFOŚiGW w Poznaniu. Mamy nadzieję, że program ten spotka się z zainteresowaniem szczególnie tych wągrowczan, którzy mają na uwadze dobro wspólne, jakim jest czystsze powietrze na terenie naszego miasta – mówi zastępca burmistrza Piotr Pałczyński.

Katalog przedsięwzięć i prac objętych dofinansowaniem w ramach programu „Czyste powietrze” to niemal kilkadziesiąt pozycji, z którymi można się zapoznać na stronie internetowej WFOŚiGW.

Kwota dotacji do takiej inwestycji jest uzależniona od wysokości średniego miesięcznego dochodu na osobę w danym gospodarstwie domowym i może wynieść do 90% kosztów kwalifikowanych przewidzianych do wsparcia dotacyjnego. W ramach programu „Czyste powietrze” będzie można także ubiegać się o korzystnie oprocentowaną pożyczkę na realizację planowanej inwestycji.

Zgodnie z porozumieniem, po przeszkoleniu pracownika Urzędu Miejskiego, w ratuszu zostanie uruchomione stanowisko, przy którym osoby zainteresowane udziałem w programie „Czyste powietrze” uzyskają wszelką niezbędną pomoc przy wypełnianiu wniosków. Informacja o terminie jego uruchomienia zostanie zamieszczona na miejskiej stronie internetowej.

Komentarze   

Janowy
-4 #24 RE: Program Czyste powietrze wkracza do WągrowcaJanowy 2019-08-01 15:07
Ekoludku z zasyfiałego Wągrowca - w celu sprostowania twoich bzdur wyssanych z ust Michnikowgo gówna:
"...W odpowiedzi na artykuł pt. „Czyste powietrze z obietnic PIS”, który ukazał się w Gazecie Wyborczej w dniu 22.02.2019r., Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informują, że dane, które ukazały się w ww. artykule, są niekompletne, a w niektórych miejscach informacje całkowicie mijają się z prawdą.

Program priorytetowy „Czyste Powietrze” realizowany jest na obszarze całego kraju, a planowany czas realizacji to 10 lat. Program został uruchomiony 19 września ubiegłego roku i do dziś złożono w sumie blisko 31 000 wniosków na łączną kwotę około 670 mln zł. W blisko 2,5 tys. gmin w Polsce odbyły się spotkania informacyjne dotyczące programu.

We wszystkich wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej złożone wnioski są rozpatrywane zgodnie z regulaminem programu, a w przypadku pozytywnie rozpatrzonych wniosków systematycznie podpisywane są umowy z beneficjentami programu. Obecnie w całym kraju podpisano już 623 umowy na kwotę blisko 8 000 000 zł i każdego dnia ta liczba wzrasta.

Ponadto w wielu wojewódzkich funduszach – szczególnie tych, gdzie złożono największą liczbę wniosków – podjęto już uchwały o udzieleniu dofinansowania, np. w województwie mazowieckim ponad 500 decyzji na kwotę 7 000 000 zł, w województwie śląskim ponad 200 decyzji na kwotę blisko 3 000 000 zł. W najbliższym czasie beneficjenci zostaną wezwani do podpisania umów.

Należy również mieć na uwadze, iż przez pierwsze 3 tygodnie 2019 r. program był zawieszony ze względu na konieczność dostosowania programu do zastosowania ulgi termomodernizac yjnej, co skutkowało m.in. modyfikacją zapisów w programie oraz zmianą formularza wniosku o dofinansowanie...."
A jaki to program ma miasto Wągrowiec lub miały poprzednie rządy polskie? Odświez nam pamięć bo moja nic mi nie przynosi ...
Ekoludek z W.
+5 #23 Czarny, smutny WągrowiecEkoludek z W. 2019-08-01 11:25
Flagowy program PIS "Czyste powietrze" ma problemy, wielkie problemy. W praktyce oznacza to, że z 4 milionów pieców na węgiel uda nam się zlikwidować niewielki procent. Program został źle przygotowany i jest źle realizowany. Miliardy euro do Polski więc nie dotrą.Komisja Europejska po miesiącach prób wspólpracy z polskim rządem mówi dość. Pieniędzy starczy może, na likwidację 1,6 miliona pieców zamiast planowanych 4 milionów. A więc polskie miasteczka , w tym czarny Wagrowiec zimą dalej będą spowite chmurą pyłów, a Polska nadal będzie brunatną,zaniec zyszczoną plamą na mapie Europy. Przykre.
doremi
-1 #22 Re: zwykły człowiekdoremi 2019-07-19 14:00
Coś Ciebie zaślepia najwyraźniej. I po co te złośliwości ? Bez odbioru zwykły człowieku.
Zwykły człowiek
-5 #21 Do doremiZwykły człowiek 2019-07-19 11:07
Nie wiesz o czym mówię? Powiem Ci : Nawet burmistrza pouczasz jak ma postąpić. Ma podać się do dymisji ( mam nadzieję)? Jedno dobre nauczyłeś się demokracji . Większość ma zawsze rację ,choćby jej Twoim zdaniem nie miała. Formę dyskusji teź dyktuje większość , nie poradzisz! I przestań ciągle pisać o
Twoim STRACHU bo łzy wzruszenia zalaly mi oczy. Pozdrawiam Ps. Definicję plebsu znajdziesz w słowniku wyrazów obcych.
doremi
-3 #20 Re: zwykły człowiekdoremi 2019-07-19 09:51
Ja też jestem zwykłym człowiekiem i a nie jakiegoś pokroju, który wszystko wie najlepiej itd. I nie zamierzam nikogo pouczać. Mój komentarz odnosił sie do przebiegu i przyjętej przez niektórych formy " dyskusji" w Pietraku. Tam zgromadzili się nie tylko agresywni krzykacze, ale też, ludzie którzy swoje obawy wyrazić chcieli inaczej - merytoryczną rozmową. Nie było szans. Krzykacze ci mówili "otóż nie, nie i jeszcze raz nie" z tą różnicą, że wykrzykiwali chamsko i agresywnie. Aż strach było w ogóle się odezwać. Więc o czym Ty mówisz? o jakim plebsie ? I kto komu na tym spotkaniu cokolwiek narzucał ? I wiedział lepiej, wywyższał się i w ogóle. Pozdrawiam
Janowy
-7 #19 RE: Program Czyste powietrze wkracza do WągrowcaJanowy 2019-07-18 22:49
La Benon - jak to po francusku brzmi - oh, ah!! Domki dla kotów w mieście gdzie nie ma Internetu po światłowodzie, swiatełka dla przekrętasów w mieście gdzie nawet drogi nie potrafią normalnie wybudować, uwielbienie dla strajki nauczycieli, miłośc do "uchodżców arabskich" - La Bomb - no nie widzisz, ze to wszystko pachnie ma milę Kopacz i jej POdobnym? Takie debilne POmysły to każdemu normalnemu człowiekowi tylko z POpierdoleńca się kojarzą. Na ziemię zejdżcie, o ludziach pomyślcie lepiej! Nazwisko tego projektodawcy z PIS proszę. Chciałbym wiedzieć komu tak odbiło na lewo ...
Zwykły człowiek
-1 #18 Do doremiZwykły człowiek 2019-07-18 21:27
Czy zainteresowani powstaniem spalarni , byli zainteresowani merytoryczną rozmową z przeciwnikami. Czy brali pod uwagę, że wogóle tacy są? Otóż nie. Ludzie Twego pokroju są święcie przekonani o swojej wyźszości i nieomylności. Przekonani o swej wspaniałości i jedynie słusznych poglądach i tym ,źe najlepiej wiedzą co dla plebsu dobre. Otóź nie,nie i jeszcze raz nie. Nie dziw się potem ,źe ludzie są zniecierpliwien i i reagują agresją. Nawet w Twoim poście pouczasz i wiesz najlepiej. Przestań pouczać ,a zacznij rozmawiać.
Ja
-2 #17 RE: Program Czyste powietrze wkracza do WągrowcaJa 2019-07-18 19:28
Pragne poinformować wszystkich zainteresowanyc h,że sprawa SPALARNI jest już w Departamencie Administracji-- Ministerstwa Sprawiedliwości . Poczekajmy jeszcze trochę na ich decyzję.
Janowiecja
-2 #16 RE: Program Czyste powietrze wkracza do WągrowcaJanowiecja 2019-07-18 17:56
O czyste powitrzecdba "patriota" z Janowieckiej, co to wystawił flagę przed domem a latem pali śmieci że z komina wali dym aż milo.
.ha!h,
+5 #15 RE: Program Czyste powietrze wkracza do Wągrowca.ha!h, 2019-07-18 17:54
Kto chciał to już dawno aplikował i zakwalifikował się do programu, bez łaski urzedasow🤣
doremi
-7 #14 program czyste powietrzedoremi 2019-07-18 17:21
lepiej spokojnie i merytorycznie rozmawiać ze sobą niż ciągle wzajemnie się obrażać ! Spotkanie w Pietraku to sygnał, że nie wszyscy akceptują i w ogóle chcą rozmawiać o spalarni w Wągrowcu. Pewnie i ci którzy sami palą, śmieci w swoich piecach! Wszyscy jesteśmy producentami śmieci, i dewastatorami środowiska w którym żyjemy ...Czy nie warto więc wspólnie zastanowić się nad tym co z tym zrobić ??? Radni i poprzedni burmistrz i ich następcy pewnie dali się przekonać Veolii, że wybuduje ona " ekologiczną" spalarnię. W Pietraku, na pierwszym spotkaniu w tej sprawie niektórzy zamiast spokojnie rozmawiać dali popis niebywałego chamstwa. I pewnie są bardzo z siebie dumni. Z takimi nawet nie ma rozmowy. Swojego adwersarza pewnie by zlinczowali. Nie było powodu do takiego poziomu agresji. Temat budzi emocje to fakt, dobrze że chociaż dali burmistrzowi powiedzieć to co powiedział i nie rozwalili mu głowy. Moim zdaniem to było żałosne pomimo wszystko. Burmistrz odpuść sobie bo nie warto z takimi...
zyguś
+1 #13 RE: Program Czyste powietrze wkracza do Wągrowcazyguś 2019-07-18 13:38
La Benon - nie wiem na 100%, ale gdyby nie ten PiSowski kandydat to władza nie miałaby się czy pochwalić w w artykule Pana redaktora, bo raptem byłoby 12 wniosków. Ten kandydat z PiS list złożył 12 wniosków na 24 które wpłynęły. Prawda La Benon?
Doinformowany
+13 #12 RE: Program Czyste powietrze wkracza do WągrowcaDoinformowany 2019-07-18 12:15
Przeca to Janowy taki wioskowy głupek co łyka każdy fake news od dojnej zmiany.
La Benon
+6 #11 Do JanowegoLa Benon 2019-07-18 11:47
Dlaczego nawet pomysł domku dla kotów musi się kojarzyć z Kopacz itd.? Skąd te skojarzenia i łączenie wszystkiego z polityką? Może jakaś obsesja? Radzę wziąć oddech i wypić szklankę wody. A jeśli chodzi o autora tego pomysłu, to jest nim akurat... były kandydat do rady miasta z listy PiS. I co, łyso? ;D
Janowy
-10 #10 RE: Program Czyste powietrze wkracza do WągrowcaJanowy 2019-07-18 11:45
Zygus - domek dla bezdomnego kota - widzę tak głupi pomysł, ze na pewno musiał powstać w głowie jakiegoś mieszczucha natchnionego. Wychowałem się na wsi i znam takie bezdomne koty na wylot. To są łowcy, mordercy, wychudzone ale w stanie rozszarpać każdego domowego mutanta-spaślak a i znakomicie poradzą bez tych idiotycznych domków. Tym bardziej, ze te nasze ostatnie zimy to śmiech dla nich. Lepiej wystawić im co jakiś czas resztki po obiedzie - więcej pożytku dla nich będzie, a jeśli juz ktoś ma tak dobre serce to niech sobie sklei taki domek za grosze z resztek budowlanych na swoim ogródku i tak się bawi (bo taki domek wymaga opieki), a nie marnujmy na to kasę miasta i czas urzędników. To jest już jakiś obowiązek dla człowieka a robienie z tego jakiegoś "projektu" jest głupie na wskroś. Czy ten projektodawca myśli, ze one tam będą przychodzić na noc spać sobie jak ludzie w noclegowni? To jest zwierzę terytorialne ... Dlatego się pytam - gdzie maja być rozmieszczone te domki, ile będzie kosztował taki jeden i kto będzie o nie regularnie dbał ... za ile?
Andrzej W
0 #9 RE: Program Czyste powietrze wkracza do WągrowcaAndrzej W 2019-07-18 11:25
Czyste powietrze i spalarnia śmieci pasuje jak pięść do nosa.
Może czas się zdecydować i ustalić jakieś spójne stanowisko,bo się już ludzie z was śmieją.
Złożyliście wniosek o geotermię,to się tego trzymajcie.
Nie kompromitujcie się do reszty,bo wstyd miastu robicie.
ale
+1 #8 NIE dla spalarni w granicach miasta !ale 2019-07-18 11:09
Program czyste powietrze i geotermia jest ok, ale jak to się ma do planowanej budowy spalarni śmieci w granicach miasta Wągrowca, w której mają być spalane odpady, przyjmowane przez MSOK w Kopaszynie z 15 gmin, z tego z 8 gmin z poza powiatu wągrowieckiego ?
zyguś
-4 #7 RE: Program Czyste powietrze wkracza do Wągrowcazyguś 2019-07-18 10:17
Jula to to jednak jesteś g.... A rada kogo przegłosowała uchwałę o bezprzetargowym wydzierżawieniu terenu pod spalarnię? Veolii czy Burmistrza? O przepraszam to mieszkańcy przygotowali te uchwałę i wnieśli do porządku obrad na ostatniej sesji.
TAK przypomnę, że na spotkaniu odnośnie spalarni Pan PAŁCZYŃSKI 2 lub 3 razy powiedział, że chce spalarni. A on chyba władzą jest miasta: TAK czy NIE?
Kolejna przykrywka UM i władz miasta: program "czyste powietrze" i poprzednia przykrywka tematu spalarnii: geotermia.
Nic tylko usiąść i płakać, że Wągrowczanie taką władzę wybrali. PORAŻKA!!!!
Janowy - kotów i psów bezpańskich w Wągrowcu jest dużo, więc dlaczego nie zrobić domków dla bezdomnych kotów? W czy widzisz problem i dlaczego uważasz, że to głupi pomysł?
Mówi się ciągle o psach, dba się o nie, a koty to też zwierzęta, które mogą sobie zimą nie poradzić nie mając schronienia.
Janowy
-9 #6 RE: Program Czyste powietrze wkracza do WągrowcaJanowy 2019-07-18 09:59
No to za chwileczkę zaobserwujemy w Wągrowcu skok cen na "piece ekologiczne" wydzielające sam tlen ... Jak w każdym przypadku gdy cos jest "dofinansowywan e".
I nie na temat może, ale gdzie tam w Wagrowcu będą te "domki dla bezdomnych kotów" rozmieszczane? Myslałem, ze Kopacz czy Wielgus pobić sie już nie da w "mondrych" POmysłach, ale w Wągrowcu jest to jednak możliwe ...
Asiulkaaa
-3 #5 RE: Program Czyste powietrze wkracza do WągrowcaAsiulkaaa 2019-07-18 09:57
Fantastycznie, im bliżej mieszkanców tym lepiej. Większa szansa, że trafi pomoc w wymianie kopciuchów do tych naprawde potrzebujących. ja dzięki programowi mam nowoczesny kocioł z certyfikatem ecodesign - eei pellets od kostrzewy, bardzo polecam.
Jula
+5 #4 RE: Program Czyste powietrze wkracza do WągrowcaJula 2019-07-17 20:54
a czy ktoś z UM powiedział, że będzie spalarnia? Ja cały czas czekam na stanowisko burmistrza. koleżanka z UM powiedziała, że trwają rozmowy, bo Berendt nie chce spalarni a Veolia naciska.
eda
+11 #3 RE: Program Czyste powietrze wkracza do Wągrowcaeda 2019-07-17 19:22
Pałczyński gada co mu ślina na język przynosi ten gość urwał się z choinki Kto i gdzie go wychowywał ? Prawie 30 lat na karku i myśli że zjadł wszystkie rozumy Chłopie zrób krok w tył idż do Grubego na hale i zobaczysz co to życie i przestań z tym lobingiem
Ja
+15 #2 RE: Program Czyste powietrze wkracza do WągrowcaJa 2019-07-17 19:15
Pałczyński chyba ogłuch, bo sam siebie niesłyszy co mówi. CZYSTE POWIETRZE. To dlaczego chce spalarni śmieci w mieście?????.OB ŁUDA WŁADZ i nic więcej.Tacy ludzie powinni odejść ,bo okłamują mieszkańców w biały dzień,ale brak im HONORU.To samo dotyczy prawie 2/3 Rady Miejskiej. Brak HONORU.
MieszkaniecWRC
+18 #1 BRAWOMieszkaniecWRC 2019-07-17 18:42
Rozumiem, że ,,Program czyste powietrze wkracza do Wągrowca" dotyczy również dalszego dbania o nasze otoczenie i stanowczego NIE dla spalarni śmieci w Wągrowcu?

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.