• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1210

Doktor Nieżychowski otrzymał kolejne wyróżnienie

Miarą człowieczeństwa jest wielkość troski o drugiego człowieka. W przypadku doktora Zygmunta Nieżychowskiego - kierownika Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu owa troska jest ogromna.

Wczoraj w Pile odbyła się konferencja "Z aktywnością po zdrowie - Nie daj się osteoporozie", podczas której podsumowano Konkurs Senior Północnej Wielkopolski. Decyzją Kapituły Konkursu tytuł ten otrzymała Maria Jaszczy ze Złotowa. Doktor Zygmunt Nieżychowski został uhonorowany wyróżnieniem.

Podczas uroczystości doktorowi Nieżychowskiemu towarzyszył ks. Prałat Andrzej Rygielski - Prezes Zarządu Stowarzyszenia im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa, wicestarosta Michał Piechocki oraz Stanisław Owsianny - sekretarz stowarzyszenia. Dyplom wyróżnionemu wręczył Prezes Stowarzyszenia Pro Senior Marian Martenka.

"Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem" (Gabriel Garcia Marquez). Te słowa możemy odnieść do relacji, jakie powinny się wytworzyć między lekarzem a pacjentem. Wzajemna nić porozumienia. Szczególny rodzaj zaufania. Intymna więź unikająca partykularnych gestów. W pracy lekarza, poza kompetencjami i stosowaniem wyszukanych środków technicznych, niezbędna jest umiejętność ofiarowania choremu autentycznej i serdecznej relacji międzyludzkiej.

Droga życiowa i zawodowa dr. Zygmunta Wojciecha Nieżychowskiego pokazuje, że przede wszystkim chodzi o powołanie. To lekarz wybitny, a jednocześnie bardzo wrażliwy na cudze nieszczęścia. Altruista, dla którego medycyna stała się pasją i sposobem wyrażania siebie. Nie zrażający się przeciwnościami losu. Optymistycznie nastawiony do ludzi i świata. Nieustannie zmotywowany do pracy. To wybitny specjalista w swoich dziedzinach, dla którego najważniejszy jest zawsze pacjent, a potem wszystko inne. Zawsze bliski człowiekowi, dostrzegający oczekiwania innych ludzi, jest znaną i szanowaną postacią, ze szczególnej troski o terminalnie chorych.

Urodził się 3 lutego 1940 r. w Wągrowcu. Pracę zawodową rozpoczął w 1964 r. w Szpitalu Powiatowym w Trzciance. Następnie pracował w Ośrodku Zdrowia w Krzyżu, Szpitalu Powiatowym w Czarnkowie. Od 1967 r. do 1978 oraz od 1980 - 1999 r. pracował w Zespole Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu. W latach 1978-1980 pracował w resorcie PKP. W okresie zatrudnienia w ZOZ w Wągrowcu w latach 1977-1978 oraz 1980 - 1993 pełnił funkcję Ordynatora Oddziału Wewnętrznego Szpitala. Od 1993-1999 r. pracował w Poradni Diabetologicznej ZOZ w Wągrowcu, a następnie jako kierownik poradni lekarsko – rehabilitacyjnej w Wielobranżowej Spółdzielni Inwalidów w Wągrowcu do 2004 r.

Od początku był zaangażowany w powstawanie i rozbudowę Hospicjum „Miłosiernego Samarytanina”. Po przejściu na emeryturę w 2004 roku poświęcił wszystkie swoje siły  i czas terminalnie chorym, podejmując w 2005 r. pracę jako kierownik Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu, gdzie pracuje do dziś. Jest człowiekiem wielkiego serca, ogromnej wiedzy medycznej, zawsze kiedy trzeba służy fachową radą, dobrym słowem, cierpliwym wysłuchaniem, bezinteresowną pomocą. Wzbudza zaufanie otwartą postawą wobec każdego człowieka. Pan dr Zygmunt Nieżychowski zawsze oddany sprawie chorych i cierpiących. Cieszy się uznaniem pacjentów i przełożonych.

Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany w tym: 

 1. Złotą Honorową Odznaką „ Za Zasługi w Rozwoju Województwa Pilskiego - 1982 r.
 2. Odznaką „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia" - 1984 r.
 3. Medalem 40-Lecia Polski Ludowej – 1985 r.
 4. laureat „Honorowej Nagrody Miasta Wągrowiec”, za działalność społecznikowską w 2001 r.
 5. Honorową odznaką za zasługi dla rozwoju województwa wielkopolskiego, za m.in. pracę na rzecz Hospicjum Miłosiernego Samarytanina – w 2004 r.
 6. Honorową nagrodą Starostwa Powiatowego w Wągrowcu „Złota Pieczęć” w 2007 roku.
 7. „Honorowy Wągrowczanin A.D. 2008”.
 8. Medalem Prymasowskim „Zasłużony dla Kościoła i Narodu” w 2014 r.
 9. Za krzewienie idei pracy organicznej Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznaje srebrny medal „Labor Omnia Vincit” - 2015 r.
 10. „ Złotym eskulapem.
 11.  Nominowany w konkursie „Wielkopolskie lekarz z Sercem” 2018.

Komentarze   

Sauron
+4 #4 RE: Doktor Nieżychowski otrzymał kolejne wyróżnienieSauron 2019-10-07 15:57
Są tacy, którzy mają dr przed nazwiskiem .Ukończyli studia doktoranckie i obronili doktorat.
Pracę ktoś napisał,promoto r znajomy tatusia a świeżo mianowany Pan Doktor ciemny jak tabaka w roku.
0 wiedzy - bazuje na cwaniactwie i pewności siebie
Panie doktorze Nieżychowski - szacunek i uznanie.
Życzę jeszcze wielu lat pracy w zdrowiu
Zenden
+9 #3 RE: Doktor Nieżychowski otrzymał kolejne wyróżnienieZenden 2019-10-06 17:23
Dr. hab- luzuj gumę.
Pan Nieżychowski jest lekarzem.
Nie ma stopnia naukowego doktor.
Ale wszyscy wiemy, że w języku potocznym lekarza określa się jako doktora.
P.S. Pan doktor Nieżychowski to wspaniały człowiek i fachowiec.
Dr hab.
-12 #2 RE: Doktor Nieżychowski otrzymał kolejne wyróżnienieDr hab. 2019-10-06 16:25
PYTSM SIĘ, czy Romanek lub inna osoba, z tego śmiesznego portaliku wie i zarazem, czy posiada wiedzę, że używanie wyrazu doktor przed nazwiskiem, jeżeli ta osoba nie ma ukończonych studiów doktoranckich i nie obroniła doktoratu, jest pi prostu niedopuszczalne . A czy pan Nierzychowski, ukończył studia doktoranckie i czy obronił doktorat??? Oczekuję na Wasze informacje.
Gustaw
+20 #1 BrawoGustaw 2019-10-04 19:17
Panie Doktorze, wyrazy szacunku i uznania ! Wyróżnienie w pełni zasłużone! Dużo zdrowia!

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
 • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.