• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 947

Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę

Miasto Wągrowiec i Gmina Wągrowiec to reprezentanci Polski w międzynarodowym projekcie pn. „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę”.

12 października w Ebrach (powiat Bamberg w Niemczech) nastąpiło otwarcie międzynarodowego projektu „Cisterscapescistercian landscapes connecting Europe”. Uczestniczy w nim 18 ośrodków związanych z dziedzictwem cysterskim, z Niemiec, Czech, Francji, Słowenii i Austrii.

Celem przedsięwzięcia jest promocja międzynarodowego dziedzictwa kulturowego oraz uzyskanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego – wyróżnienia przyznawanego obiektom, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej.

Ceremonia inauguracyjna odbyła się w klasztorze pocysterskim w Ebrach, z udziałem ministra Bernda Siblera i opata Philippa Helma z klasztoru w Rein. Wzięli w niej udział uczestnicy projektu, w tym przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Wągrowcu z dyrektor Małgorzatą Kranc-Rybczyńską na czele, reprezentujący nasze miasto oraz Wójt Gminy Wągrowiec, a także zaproszeni goście.

Zawiązana współpraca pomiędzy osiemnastoma ośrodkami pocysterskimi jest ukierunkowana na zwiększenie świadomości na temat historycznego krajobrazu kulturowego, jego promocji, promocji turystyki i nadania nowego impulsu dla rozwoju ośrodków uczestniczących w projekcie. Dwuletni program działań obejmuje m.in. badania zachowanych elementów krajobrazu pocysterskiego, zadania promocyjne, edukacyjne, inwestycje w infrastrukturę i europejski szlak łączący krajobrazy klasztorne ze wschodu na zachód na odcinku 1300 km.

Inwentaryzacja krajobrazu pocysterskiego obejmie dziedzictwo naturalne i kulturowe w promieniu kilkudziesięciu kilometrów wokół ośrodków klasztornych. Obok klasztorów najważniejsze cechy krajobrazu pocysterskiego to kanały wodne, młyny i stawy, stare winnice, rozległe lasy, folwarki, stare szlaki pielgrzymkowe i kaplice, dawne oficjalne dwory opackie z ogrodami i inne zabudowania. W przypadku dziedzictwa cysterskiego na ziemi wągrowieckiej wyjątkowy w skali europejskiej jest zachowany układ urbanistyczny miasta klasztornego, z systemem wodnym ukształtowanym w wyniku działalności cystersów. Znakomitym wyróżnikiem naszego dziedzictwa jest również zachowany krajobraz otoczenia najstarszego polskiego ośrodka cysterskiego w Łeknie. Podjęcie badań nad zagadnieniem krajobrazu cysterskiego umożliwi identyfikację kolejnych elementów krajobrazu pocysterskiego na terenach należących niegdyś do klasztoru.

Koordynacją projektu z ramienia Miasta Wągrowca, we wstępnym etapie realizacji, zajmie się Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

Komentarze   

Kokodryl
-6 #2 reKokodryl 2019-10-16 20:52
AQ, wróć kiedy poznasz czym są znaki diakrytyczne. Po co kompromitować się podwójnie?
AQ
+12 #1 RE: Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące EuropęAQ 2019-10-16 17:06
Kolejne gówno żeby jechać na wycieczke i wydawać NASZą kase

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.