• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2385

Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejowe

Gmina Wągrowiec na mocy umowy współfinansuje przewozy kolejowe. Radni przekazali 45 tysięcy w ramach pomocy na rzecz województwa wielkopolskiego.

Po przystąpieniu Gminy Wągrowiec do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, w 2017 roku doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy województwem wielkopolskim, Stowarzyszeniem Metropolia Poznań, powiatem poznańskim i wągrowieckim oraz gminami Czerwonak, Murowana Goślina i Skoki.

Na mocy tego porozumienia w marcu 2018 roku została zawarta umowa o pomocy finansowej dotyczącej realizacji przewozów kolejowych na trasie Poznań — Wągrowiec. Umowę zawarto na okres trzech lat od 2018 do 2020 roku, a miasto Wągrowiec zobowiązało się do udzielania pomocy finansowej przy realizacji przewozów kolejowych.

W tym roku kwota okazała się za mała. Marszałek Województwa Wielkopolskiego zwrócił się więc w listopadzie 2019 roku do burmistrza miasta z wnioskiem o zwiększenie tej kwoty o kolejne 45 tysięcy.

W trakcie ostatniej sesji radni Rady Miejskiej w Wągrowcu podjęli uchwałę o przekazaniu 45 tys. o które wnioskował marszałek. W 2020 roku dofinansowanie wyniesie 236 398,05 zł, w poprzednich latach było to 190 990,00 zł.

Głos w sprawie zabrał radny Krzysztof Poszwa, który odniósł się do realizacji tego zadania. Radnemu chodziło głównie o ta, aby burmistrz zainteresował się sprawą, ponieważ z opinii mieszkańców korzystających z szynobusów, wiadomo, że nie jest wcale tak kolorowo. Jak podkreślał radny Poszwa, szynobusy często ulegają awariom, składy są przepełnione, a sama podróż odbywa się w coraz to gorszych warunkach.

Radnemu odpowiedział zastępca burmistrza Piotr Pałczyński, który stwierdził, że problemy poruszane przez radnego są doskonale znane marszałkowi i spółce Koleje Wielkopolskie, jednocześnie Pałczyński zapewnił, że burmistrz Wągrowca wystosuje kolejne pismo w tej sprawie.

Ostatecznie uchwała została przyjęta przez wszystkich obecnych na sesji radnych.


Materiał wideo

Komentarze   

PIS-Janowy
-2 #14 RE: Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejowePIS-Janowy 2020-02-07 20:10
.... chodzi o drogę Rączyn - Żabiczyn oczywiście ...
PIS-Janowy
0 #13 RE: Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejowePIS-Janowy 2020-02-07 20:09
A ja mysle sobie, ze w zasadzie Wagrowiec nie powinien posiadac koleji. Proponuje zlikwidować a w zamian stworzyc na tej lini sciezkę rowerową (takie cos "obiecano" mieszkancom Mieściska gdy rozszabrowano niedawno linie do janowca WLKP). W rozbieraniu i rozpierdalaniu wszystkiego władze i wykonawcy są zajebiści!! W remontowaniu i budowaniu to ...moze budki dla bezdomnych kjotów albo wiaty autobusowe. Juz raz tutaj napisałem - chcecie zobaczyc dokładnie jak jest zarządzany Wagrowiec - udajcie się na obserwację remontu drogi powiatowej miasta Wagrowiec za przeszło milion złotych. Ja osobiście gdy widze co dwa tygodnie ta robotę to zaczynam rozumieć dla dlaczego hitler chciał ukatrupic wszystkich Polaków. Takiego burdelu (z ust uczestnika wiem, ze tam dochodzi do puszczania ruchu z dwóch kierunków przy ruchu wahadłowym!!) i ładowania kasy podatników w gówno nie było chyba za komuny nawet. Albo to jest po prostu ciąg dalszy komunistycznego myślenia od 40 lat - wszakże władze tutaj nigdy się nie zmieniły ....moze jakis olas czy innyc goloemowato-jah irowty cos na ten temta wytłumaczy bo moje starodawne poznańskie myslenie nie może pojąc takiej fuszery i absolutnej niekompetencji! Ciekawe czy zarządca drog powiatowych ma pojecie co tam sie wyczynia, jak tam się "sztukę" odwala (bo to na pewno nie jest remont za milion złotych a gorsze walenie ludzi jak owsik na puchach i swoich spółkach córkach)
pam
-1 #12 pociąg elektrycznypam 2020-02-07 16:10
a dlaczego nie ma elektrycznego pociągu???Jedzi e o wiele szybciej, szybciej przyspiesza, nie truje środowiska Dlaczego nie ma ???Jest tańszy !
Ma.
-3 #11 RE: Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejoweMa. 2020-02-07 04:11
Jeszcze im mało?! Kolejne Wielkopolskie są bardzo droga linią. Nie dosyć, że droga to jeszcze beznadziejna. Komfort jazdy jest na poziomie niższym niż zero. Niedługo nie będzie się opłacało dojeżdżać do pracy pociągiem, już teraz rodzina jadąca do Poznania i z powrotem zapłaci więcej niż za paliwo.

Jedynym sensownym wyjściem jest wprowadzenie konkurencyjnych sieci lub uruchomienie przejazdów przez Rogozno.
abcde
-4 #10 RE: Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejoweabcde 2020-02-06 17:47
no i wychodzą teraz bokiem kursy pociągów co pół godziny...
Kasy ni ma, trza brać, a płacą wszyscy.
Ola
-3 #9 RE: Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejoweOla 2020-02-06 11:30
Skoro miasto placi wiecej niech zrobi cos w kierunku tego zeby pociagi byly dluzsze?
filip
0 #8 RE: Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejowefilip 2020-02-05 22:23
Bilety droższe ale czy jakość podróży wzrosła? Bo nadal jeżdżą dwuczłonowe szynobusy - takie rzeczy to dajcie na linię tramwajową w Poznaniu gdzie jedzie się góra 20 minut! Poza tym wstyd by odcinek 50 km pociąg jechał ponad godzinę dziesięć minut! To ma być konkurencyjny czas podróży?! Gdzie te pospieszne pociągi jadące krócej niż 60 minut? Jeden albo dwa to jest dużo?
.
+4 #7 RE: Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejowe. 2020-02-05 20:49
Trzeba było budować drugi tor. Ale oczywiście się nie dało. Perony na dalszych stacjach też pobudowano krótkie wskutek czego teraz pojawia się argument który słyszeli już daaawno temu pasażerowie że "pociągi się nie zmieszczą". Trzeba było piętrowe pociągi zakupić, ale też nikt o tym nie pomyślał. Podróż szynobusem to gehenna - wiecznie zatłoczone, warunki przewozów są skandaliczne, tym bardziej że bilety tanie nie są!
Bogna
-4 #6 Wycofane połączeniaBogna 2020-02-05 17:53
A może ktoś pomyśli jak dojechać w weekend do pracy na 7 rano. Zlikwidowano połączenia w sobotę i niedzielę po 5.00. Zlikwidowano także kurs z Poznania po godz 7.00. Noo.... Ludzie też pracują w weekendy i to w systemie 12 godzin.
Patryk78
-13 #5 RE: Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejowePatryk78 2020-02-05 15:21
aktualnie kursują 24 składy, jeżeli zwiększą, to gdzie mają się mijać? Zwiększenie liczby połączeń według mnie nie jest możliwe, linia jest już zapchana.
eloelo
-15 #4 RE: Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejoweeloelo 2020-02-05 15:05
Problemem jest brak taboru - a to z kolei wina PESY która to leciała w chuuuu bo nie dostarczała nowych pociągów na czas. Ba, nie przeprowadzała nawet napraw rewizyjnych obecnie użytkowanych szynobusów. O jakości wykonania nie wspomnę - nie psują się one bez przyczyny. Na szczęście w tym roku będą pierwsze pociągi z Newagu które miejmy nadzieję poprawią sytuację. Błędem KW było to że tak długo dawało szansę PESie i tyle.
olo
+11 #3 RE: Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejoweolo 2020-02-05 12:37
Ten Pałczyński to zawsze ma jakieś głupie wytłumaczenia .Piotruś hu. mnie obchodzi ile Ty wyślesz pism NAS interesuje efekt końcowy . Także przestań pieprzyć głupoty tylko wsiadaj w bane i zapierdal.... do Poznania na rozmowy.
nik
-4 #2 RE: Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejowenik 2020-02-05 12:13
Może by tak pomyśleć o dojeżdżających np .z Wapna ,czy Damasławka . Zrobić chociaż 1 czy 2 kursy z postojem w np Skokach ,Murowanej i Czerwonaku Natworzono w powiecie poznańskim przystanków w polach i czas podróży jest podobny jak przed remontem torów .Dużo mówimy o ekologii , praktycznie mało czynimy .
Open Bankier
+34 #1 RE: Wągrowiec współfinansuje przewozy kolejoweOpen Bankier 2020-02-05 10:42
Tu pan Poszwa ma racje,szynobusy są zapełnione w godzinach szczytu i rzeczywiście ulegają awariom,a bilety coraz droższe!
Biorą kasę i co dają w zamian? Nic się nie zmienia od kilku lat,jak weszły Koleje Wielkopolskie a tym bardzie tam szumna Poznańska Kolej Metropolitalna. ..

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas miesięcznie 43 tys. unikalnych użytkowników
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.