• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 6236

Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wieku

Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać. Koleje Wielkopolskie przewożą swoich pasażerów w skandalicznych warunkach.

Remont linii kolejowej miał sprawić, że dotarcie z Wągrowca do Poznania zajmie około 60 minut. Nowoczesne szynobusy miały gwarantować komfort pasażerom, jednak przewoźnik nie przewidział liczby podróżnych i zamiast w luksusie przewozi swoich pasażerów w ścisku, smrodzie i na stojąco.

Osoby, które korzystają z Kolei Wielkopolskich na trasie Poznań-Wągrowiec-Pozań, mają już dość. Szynobusy są przeładowane, nie ma czym oddychać a drzwi ciężko zamknąć. W takich warunkach nie da się podróżować.

Tłok w szynobusach stał się normą. Zamieszczone zdjęcie zostało zrobione dzisiaj, jednak taka sytuacja to codzienność, szczególnie w godzinach popołudniowych.

Gmina Wągrowiec na mocy umowy współfinansuje przewozy kolejowe. W trakcie ostatniej sesji radni Rady Miejskiej w Wągrowcu podjęli uchwałę o przekazaniu 45 tys. o które wnioskował marszałek. W 2020 roku dofinansowanie wyniesie 236 398,05 zł, w poprzednich latach było to 190 990,00 zł.

Dlaczego burmistrz i radni przekazują pieniądze Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego, skoro ten nie robić nic, aby poprawić jakość połączeń?

Przeładowane szynobusy to nie jedyny problem. Częste awarie składów powodują, że pasażerowie zamiast w szynobusach, tłoczą się w podstawionych autobusach.

Zastępca burmistrza Piotr Pałczyński twierdzi, że problemy te są doskonale znane marszałkowi i spółce Koleje Wielkopolskie, jednocześnie Pałczyński zapewnia, że burmistrz Wągrowca wystosuje do marszałka kolejne pismo w tej sprawie.

Panie burmistrzu! Nie ma zgody mieszkańców na przekazywanie Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego pieniędzy z naszych podatków za transport, którego nie potrafi w odpowiedni sposób zorganizować.

Czekamy na szybkie rozwiązanie problemu!

Komentarze   

gruby
-4 #39 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekugruby 2020-02-27 22:26
Golem już wróciłeś z sesji ty esbecki pomiocie ?
PIS-Janowy
-5 #38 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuPIS-Janowy 2020-02-27 22:19
Dzięki dobrym rządom PIS Polakom żyje się tak dobrze, że każdy może sobie pozwolić na samochód, tylko platformiani nieudacznicy jeżdżą pociągami, a przepełnione pociągi to wina Tuska.
GOLEM
+11 #37 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuGOLEM 2020-02-27 01:07
PiS-Janowy ty jednak cały czas udowaniasz jakim jesteś jełopem intelektualnym. Przepraszam wszystkich, za użycie wulgaryzmu, ale tego człowieka nie można inaczej nazwać. Przywołuje przykład remontu drogi wojewódzkiej lub powiatowej Żabiczyn - Rąbczyn i tym samym krytykuje władze miasta Wągrowca, które za ten remont nie odpowiadają. Kolejny przykład jego niewiedzy, to rozbiórka torów do Rąbczyna. To własność PKP, a nie miasta. Miasto po rozbiórce torów wykupiło te tereny i zorganizowało mieszkańcom deptak i ścierzkę rowerową. PiS-Janowemu wydaje się, że wszystko co leży w obrysie miasta należy do miasta. Doradzam, aby zapoznał się z formą własności poszczególnych terenów.
Co do deweloperów, to doradzam PiS-Janowemu zapoznać się z bublem prawnym jaki uchwalił PiS, aby wybudować te miliony mieszkań, które do dziś nie powstały. Jedyne co zrobili to uchwalili ustawę, z której korzystają deweloperzy. Samorządom zmniejszyi wpływy dochodów, przekazując tylko 25% subwencji oświatowej, jak również wprowadzając zerowy podatek dla ludzi do 26 roku życia. To są wpływy, które PiS zabrał miastom, aby później twierdzić, że mają zbilansowany budżet. Po prostu zabrali nam podatnikom, na nasze lokalne potrzeby, żeby im się budżet zbilansował na zero. W takie bzdury mogą uwierzyć jedynie ślepi wyznawcy PiSdzielców, czyli ludzie ograniczeni intelektualnie. Kto chce wierzyć w bajki PiSdzielców to jego problem. Normalni ludzie nie kupują tych kłamstw.
PiS-Janowy jest na etapie prezydenckiej kampani wyborczej i będzie próbować zapewne wciskać kity jakim to idealnym prezydentem bł PAD. To niech udowodni ten wyznawca Ziobry i Lichockiej, dlaczego do tej pory nie ma obiecanej przez PAD większej kwoty od podatku. Na tym wszyscy z nas by skorzystali. Dzięki zwiększeniu tej kwoty, zamiast odbierać niecałe 3 tyś zwrotu z podatku, dostawalibyśmy 5 lub 8 tyś. Dlaczego tego nie ma. Niech wyjaśni jakie to ustawy szkodliwe dla Polaków zatrzymał, a o których wykrzykuje. Czy chodzi o ustawy sądowe, które wydłużają czas oczekiwania, a może o ustawy dotyczące szkolnictwa, które zafundowały naszym dzieciom chaos w szkolnictwie. No chyba że ma na myśli ustawę o IPN, z której PiSdzielce po cichu się wycofały pod naciskiem USA i Izraela. Tych kłamstw PiSdzielców i ich prezydenta, czyli ich notariusza jest sporo. PAD nie jest i nie był prezydentem nas Polaków, a jeynie notariuszem PiSdzielców. Ten obrońca żyrandola nie odspawał się od PiSdzielców i to udowodnił, przez 5 lat swoich rządów. Jedyne co zaprezentował, to darcie mordy na wszelkich spotkaniach. Jednocześnie boi się krytyki i dlatego PiSdzielce przyjęły ustawę, zgodnie z którą można karać ludzi za mówienie prawdy o prezydencie. Tak właśnie działa państeo PiSdzielców.. Uchwalają ustawy zamykające usta sędziom i obywatelom Polski. Jednocześnie sprzedają kłamstwa o repolonizacji firm, co w rzeczywistości jest nacjonalizacją firm, która miła miejsce za komuny. Wtedy też odzyskiwano majątek państwowy, nacjonalizując prywatne firmy. Tylko ciekawe dlaczego sprzedali udziały do wydobycia srebra i niedzi Kanadyjskiej firmie? Tacy to patrioci. Żenada i hipokryzja, to znak obecnych rządów. Dorwali się do koryta, tylko po to, aby oszukiwać ludzi propgandą płynącą z TVPiS.
Szazzzza
+1 #36 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuSzazzzza 2020-02-26 22:55
Ten artykuł jest komuś bardzo niewygodny. Wciąż spychany by był niewidoczny w komentarzach. Tylko tv
Ola
+1 #35 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuOla 2020-02-26 20:44
Kolejne pociągi są tak samo zatłoczone. Prawie do 21 pociągi są pełne pasażerów...
Kraft
-3 #34 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuKraft 2020-02-26 20:01
Sytuacja opisana w tym artykule zapewne dotyczy przejazdu na trasie Poznań-Wągrowie c o godzinie 15:53, gdzie zwykle podstawiane są dwa szynobusy, połączone w jeden skład. Tym razem był tylko jeden szynobus, zapewne z powodu awarii drugiego (niestety dosyć często taka sytuacja ma miejsce). Natomiast co do zatłoczonego składu, pytanie do kierownika pociągu: czy znane są mu przepisy BHP? Odpowiadam, nie! Wystarczy, że powtórzyłaby się sytuacja sprzed tygodnia (kolizja z ciężarówką) i mamy wiele osób rannych, być może śmiertelnie. Kto za to weźmie odpowiedzialnoś ć? Dlaczego kierownik pociągu wpuszcza na kolejnych stacjach kolejnych pasażerów, skoro widzi, że brakuje miejsca, pociąg jest przeludniony? Na stacji Poznań Garbary na siłę wpycha się tłum ludzi, jak bydło, powodując tylko opóźnienie przejazdu pociągu i ścisk! Przecież kolejne pociągi kursują co pół godziny, tak trudno jest poczekać na następny pociąg? Ale nie, debilni pasażerowie o krowich mózgach muszą się wepchnąć, bo muszą koniecznie jechać tym pociągiem, mając gdzieś własne bezpieczeństwo oraz innych pasażerów, a skoro tak, to niech jeżdżą w ścisku, smrodzie i braku tlenu. Bezmyślne barany!
Yoko
+2 #33 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuYoko 2020-02-26 19:11
Kiedyś na podstawie gwizdu lokomotywy można było zegarki nastawiać, takie były punktualne! I ludzie nie jeździli jak śledzie w beczce! Dziś w "super czasach" nie dość, że kasę rozdają za darmo tym którzy mają do niej siły, to starym każą pracować ale miast usłane marketami do wydawania kasy, którą wcześniej dodali młodym za leżenie w wyrach. Jak starym każecie robić do śmierci, to chociaż pociągi dajcie dla ludzi a nie dla bydła. Starzy nie mają samochodów, bo nikt im kasy za darmo nie rozdaje.Faktycz nie tv potrzeba w tym marketowcu
fury
+4 #32 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekufury 2020-02-26 11:42
Ludzie skoro macie problem z dotarciem do Poznania to Berent przyśle Wam Sygierycza i on Was zawiezie. Skoro na koszt podatnika woził Szejnfleta to co za problem zawieść inną osobe prywatną .
xzx
+9 #31 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuxzx 2020-02-26 11:39
Kolejne hasło wyborcze Pałczyńskiego będzie brzmiało - ROWERY NA TORY .
xzx
+6 #30 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuxzx 2020-02-26 11:37
Piotruś może znaczek Ci kupić na list który chcesz wysłać do szefostwa kolei .
nik
+6 #29 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekunik 2020-02-26 10:02
Pamiętam w czasach komuny najszybszy przejazd pociągiem z lokomotywą parową trwał 1 h 16 min .Teraz bywają przejazdy z podobnym czasem .
Hjkoi
-4 #28 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuHjkoi 2020-02-26 06:45
TV ogólnopolska nic więcej tu nie pomoże! Kasę biorą, a robią z ludzi bydło....no i te spóźnienia, ciągle awarie. To jest niedopuszczalne !
Do PIS-Janowy
+15 #27 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuDo PIS-Janowy 2020-02-25 22:28
Brawo. Tak trzymać. :lol:
Koleje
-1 #26 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuKoleje 2020-02-25 22:21
Taka sytuacja będzie miała miejsce dopóki nie wydarzy się jakaś tragedia. No ale po co zapobiegać? To i tak cud, że do tej pory nic się nie stało.

Bilety też kosztują zbyt wiele. Za takie warunki grosza bym nie dała. Wolę jechać do Poznania autem niż stresować się i pocic w takim ścisku.
Handlowiec
+1 #25 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuHandlowiec 2020-02-25 21:29
Trza wybudować nową linię kolejową do Poznania
w czynie społecznym.
Niech się lewica z zielonymi na coś przydadzą w końcu
i drezyną ( ekologicznie) wożą ludzi .
kolo
+8 #24 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekukolo 2020-02-25 20:42
Piotruś może powiesz gdzie się podziały pieniądze za opóżnienie w budowie pomnika ?
xzx
+7 #23 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuxzx 2020-02-25 20:18
Piotruś napisałeś już ten list do świętego Mikołaja .
Byly student
-16 #22 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuByly student 2020-02-25 19:18
Godzina i 10 min... jak ja jezdzilem na studia to 2 godz i 45 min jechal szynobus.. ale warunki byly identyczne.
-filip
+5 #21 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wieku-filip 2020-02-25 16:54
Gdzie te szybkie pociągi jeżdżące mniej niż 60 minut? Teraz pociągi się wloką prawie 1 godzinę 10 minut i to się nazywa szybka kolej? To tramwaj w Poznaniu szybciej jeździ niż ta kolej aglomeracyjna zatrzymująca się na przystankach w polu (np. Łopuchowo Osiedle, Przebędowo). Do Gniezna jedzie się ok. 50 minut a do Wągrowca to jedzie się jak na kraniec Polski!
-
-3 #20 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wieku- 2020-02-25 16:49
Do pobierania opłat za bilety kolej jest zawsze chętna, ale przewiezienie w normalnych cywilizowanych warunkach już jest za trudne? Podstawić z powrotem stare piętrowe wagony albo natychmiast wydłużyć pociągi! Gdyby były wybory to by nagle wszystkie problemy same z siebie zaczęły się rozwiązywać, a tak to możemy czekać i czekać. Do następnych wyborów. W tych zatłoczonych pociągach też jeżdżą Wasi wyborcy i podatnicy!!!
Andrzej W
+13 #19 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuAndrzej W 2020-02-25 15:30
Przyciski,rower ki bajerki a ludzie się głoszą jak sardynki
PIS-janowy
+17 #18 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuPIS-janowy 2020-02-25 13:32
dlatego mam w dupie ich ekologie .i jade sobie do poznania sam swoim autem ,a nie z motlochem pociagiem!!!!
ForzaFerrari99
-8 #17 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuForzaFerrari99 2020-02-25 12:02
Na tej linii brakuje trakcji. Gdyby była trakcja, to zamiast tych małych spalinowych łupinek mogłyby jeździć elektryczne elfy, które są większe.
PIS-Janowy
-25 #16 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuPIS-Janowy 2020-02-25 11:24
Moglby ktos wytlumaczyc jahirowatemu Golemowi, ze sprawa devloperow w Wagrowcy to sprawa tylko i wylacznie POwsko -opozzycyjnych wladz Wagrowca. Podobnie jak polaczen autobusowych. W Wagrowcu nie rzadzi PIS- tutaj jest wciazz stara zmiana stawiajaca swieczki developerom Adamowiczom I zzulom owsiakom. Polaczenia autobusowe nie zlikwidowal PIS, tak samo jak szyn loalnych nie rozebrał. Zrobiła to ta sama ekipa ktora rzadzi tutaj niepowstrzzyman ie od 30 lat. Jeszcze raz powtorze - wybrac sie I obejrzec fremont drogi Rabczyn - Zabiczyn - to jest dokladny obraz zarzadzania tym miastem. Zarzadzanie polegajacym na kupowaniu gadzetow ale nic nie robiących zz rzeczy waznych. Przypomne tylko, ze gdy chodzila jeszcze ciuchcia z Wagrowca do Poznania to miescilo sie w niej o wiele wiecej ludzi (pietrowe wagony) a czas przejazdu I terminowość byly nawet lepsze od tego co mamy dziś. Kto jeszcze pamieta to moze potwierdzić. Pomino, ze nie było komputerów o wiel więcej lini to wszystko chodziło o wiel lepiej. Za duzo jest dziś zarzadzających "specjalistów" - zgodnie z przzsloweim - gdzie kucharek szesc tam nie ma co jesc.
Konduktor
-9 #15 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuKonduktor 2020-02-25 11:18
Praeda jedt taka ze o godzinie 12 jada 2 wagony a w godzine szczytu jeden wagon okolo godiny 15 logistycy do wymiany
Konduktor
-8 #14 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuKonduktor 2020-02-25 11:16
Prawda jest taka ze o godzinie 12 jedzie pociag z dwoma wagonami a w godzinie szytu okolo 15 jedzie jeden wagon logistycy do wymiany
nik
-8 #13 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekunik 2020-02-25 10:59
Prawda jest taka;POznański marszałek województwa promuje POznańskiego prezydenta miasta .Odcinek od Poznania do Murowanej natworzono przystanków bez liku dbając o wyborców .Reszta się nie liczy .Cała POlityka .
OpenBankier
-3 #12 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuOpenBankier 2020-02-25 10:08
Może jakieś pozwy zbiorowe do Kolei Wielkopolski,zg łoszenie do UOKiK,że wykorzystują na trasie do Poznania pozycję monopolisty i robią z pasażerami co chcą?
Ja to nie raz mam ochotę nie płacić za bilet,bo i tak stoję,albo nie wprowadzą nowy rodzaj bilety "na stojącego"!
Kaśka
-3 #11 noKaśka 2020-02-25 08:38
Zróbcie coś z tym kurwa była mać!!!
Alin
-7 #10 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuAlin 2020-02-25 07:50
portal wrc, styl, język żenada!
Juras
-4 #9 Lepiej nie będzieJuras 2020-02-25 07:36
Co da zakup nowych szynobusów, skoro już mamy 24 składy to więcej nie będzie, bo nie mają gdzie się mijać, linia jest skopana, nikt wcześniej o tym nie pomyślał. KW kupują szynobusy, bo teraz jeźdzą stare.
Rej
+7 #8 Zatłoczone pociągiRej 2020-02-25 06:41
Nikt jeszcze nie wspomniał o jednym bardzo ważnym aspekcie mianowicie o bezpieczeństwie przy tak zatłoczonych wagonach gdyby zdazyl się wypadek to obrażenia pasażerów byłyby straszne. Dodam tylko ze wypadki z udziałem szynobusow na naszej linii to praktycznie już reguła niestety. Czy musi zgodnie z polskim zwyczajem najpierw dojść do tragedii aby ktoś rozwiązał problem. Na zakończenie dodam że gdyby powiat poznański rozwiązał problem lepszego skomunikowania Murowanej Gosliny z Poznaniem sytuacja związana z przeładowanymi pociągami zakonczylaby się bez cienia watpliwosci.
julas
+9 #7 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekujulas 2020-02-25 02:12
Pałczyński wprowadż rowery dalekobiezne Wągrowiec - Poznań i bądż z siebie zadowolony jak do tej pory .Twoje tłumaczenie jest podobne do tego jak tłumaczyłeś podwyżke za śmieci ,mysląc ze społeczeństwo to sami idioci . Traktuj ludzi powaznie a nie pierdolisz nie na tematjak Korpowski . Po drugie panie Berent to chyba pan jest burmistrzem a nie że chowie się pan za plecami zastępcy . Dosyć że nie potraficie ściągnąć żadnego inwestora to nawet nie potraficie zorganizować komunikacji zarobkowej do pracy .Czas skończyc amory i zabrać się za robote dla mieszkańców WRC.
GOLEM
+18 #6 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuGOLEM 2020-02-25 01:32
PiS-Janowy - a gdzie wasze PiSdzielcowe połączenia autobusowe?! Gdzie wasz milion mieszkań w 3 lata? Ta wsza specustawa pomaggająca budować wam mieszkania komunalne, służy jedynie lokalnym deweloperom, z którymi walczą mieszkańcy Wągrowca. Wystarczy obejrzeć sesję rady miasta Wągrowca, gdzie deweloper robi sobie żart z mieszkańców. Na szczęście mieszkańcy są świadomi zagrożeń i kontrolują co się wokół ich miejsca zamieszkania dzieje. Podobnie jak kontrolują to kogo wybierają. PiS-Janowy - może zaklinać na swoją modłę rzeczywisstość, jednak nie oszuka swoim przekazem dnia ludzi. PiS-Janogzus3wy - to tylko lokalny aparatczyk partyjny PiSdzielców, który za chwilę ujawni się pod innym nickiem. Kto uwierzy w przekaz dnia tego głąba, to jego problem. Myślenia uczono w szkole. Kto tej wiedzy nie zdobył, to jego problem!!!!!!!! !!!
Janowy spierdolina
+20 #5 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuJanowy spierdolina 2020-02-24 23:15
Co ma do tego pis janowy Ty spierdolino ?o Swoje życiowe porażki tez obwiniasz politykę?
Monaliza
-21 #4 Hmmm....Monaliza 2020-02-24 23:14
Od kiedy portal bierze odpowiedzialnoś ć za opinie i zdanie wszystkich mieszkańców, proszę nie szukać sensacji. Jeżeli środki nie będą przekazywane to nie będzie możliwości rozwoju a przy tym polepszenia standardów. Jakiś czas temu mieliśmy możliwość przeczytać informacje na temat zamówień szynobusów ....jestem laikiem ale wydaje mi się że to nie trwa miesiąc ani też dwa....niestety taka nasza natura że tylko narzekać potrafimy ....będzie więcej szynobusów to uznacie że siedzenia nie są wygodne itd....
PIS-Janowy
-23 #3 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekuPIS-Janowy 2020-02-24 23:01
Brawo PIS, Brawo dobra zmiana!
kolo
+21 #2 RE: Drzwi się nie domykają, nie ma czym oddychać - transport na miarę XXI wiekukolo 2020-02-24 22:11
Pałczyński Ty to jeszcze dzieciak jesteś , listy to możesz sobie pisać do świętego Mikołaja tu towarzyszu trzeba pojechać do Poznania zjebać kogo trzeba i tak co dzień Także rusz dupe z biura bierz niedoszłego szwagra Jajka i do roboty, bo za kilka lat Wam się szynobus przyda tak jak Poszwie .
Julia
+1 #1 SkandalJulia 2020-02-24 21:52
Na trasie poznan-Piła czy poznan-Kołobrze g w piątki i niedziele jest dokładnie to samo. Ludzie na kolejnych przystankach czekają z kupionym biletem ale niestety.. nie ma gdzie wsiąść. Ludzie ściskają się jak mrówki.. co tydzień ten sam problem ..

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.