• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 3073

Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w Wągrowcu

Zaplanowana na 24 marca Sesja Rady Miejskiej w Wągrowcu odbędzie się, ale pojawią się dodatkowe zabezpieczenia

Radni którzy bojkotowali i podważali zasadność zwołania sesji, dzisiaj otrzymali jasne stanowisko Przewodniczącego Rady Miejskiej Jakuba Zadrogi. Stanowisko prezentujemy w całości.


Szanowni Państwo,

Nim bezpośrednio odniosę się do wniosku o odwołanie sesji złożonego przez Klub Radnych Samorządność Wągrowiecka 2000, chciałbym poinformować o kilku faktach z ostatnich dni.

16 marca nim zostały państwu wysłane maile z informacją o odwołanych posiedzeniach komisji stałych, których przeprowadzenie nie było konieczne w zaistniałej sytuacji, rozmawiałem z wszystkimi przewodniczącymi komisji. Zaproponowałem zorganizowanie jednego wspólnego posiedzenia opiniującego materiały sesyjne, aby ograniczyć liczbę spotkań radnych i osób omawiających uchwały. Prosiłem też o stały kontakt, gdyż jak wszyscy wiemy, sytuacja jest dynamiczna i pojawiają się cały czas kolejne komunikaty, do których należy się stosować. Dlatego pozostawanie w kontakcie telefonicznym z przewodniczącymi komisji było dla mnie sprawą naturalną. Jednocześnie zachowując odpowiedzialne podejście do problemu, informowałem, że zostaną podjęte wszystkie niezbędne działania, aby dostosować się do wytycznych, które pozwolą na bezpieczne przeprowadzenie komisji i sesji.

W międzyczasie analizowałem pod względem prawnym możliwości przeprowadzenia obrad w systemie on-line, które pozwalałyby na uniknięcie bezpośredniego spotkania radnych. Niestety w obecnym systemie prawnym, takiego typu rozwiązania nie są możliwe, a przeprowadzenie takiej sesji wiązałoby się z niebezpieczeństwem uchylenia uchwał przez organ nadzoru. W tym miejscu pragnę podkreślić, że wiele samorządów również zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, przeprowadza sesję. Oto przykłady z ostatnich dni – Warszawa, Leszno, Mosina, Solec Kujawski.

Mając świadomość, że niezbędne będzie przeprowadzenie sesji w tradycyjnej formie, a także patrząc perspektywicznie na rozwijającą się sytuację epidemiologiczną, postanowiłem, aby podjąć działania mające pozwolić na bezpieczne obradowanie zarówno podczas najbliższej sesji, jak również przy innych posiedzeniach i naradach, których przeprowadzenie będzie konieczne.

W porozumieniu ze Starostwem Powiatowym na sali sesyjnej zostaną zainstalowane specjalne ochronne pleksy między radnymi, co zdecydowanie ograniczy bezpośredni kontakt między uczestnikami sesji. Osoby referujące zarówno na komisji, jak i sesji będą wchodziły na posiedzenie pojedynczo by ograniczyć liczbę osób jednocześnie przebywających na sali. Przed wejściem na salę obrad radni będą mogli skorzystać ze środków dezynfekcyjnych, które zostaną dla nich specjalnie przygotowane. Każdy radny będzie też mógł skorzystać z rękawiczek jednorazowych, które będą się znajdować obok środków dezynfekcyjnych. Urząd Miejski nadal czeka na zamówione maseczki ochronne, jeśli transport z maseczkami dotrze do Urzędu, to także radni będą mogli z nich skorzystać. Myślę jednak, że jeśli ktoś czuje taką potrzebę, to sam indywidualnie może również zaopatrzyć się w maseczkę ochronną.

Próba sugerowania w złożonym wniosku, że nie będą podjęte żadne środki zapobiegawcze w mojej ocenie ma na celu wprowadzenie niepotrzebnej paniki i strachu wśród radnych i mieszkańców. Zamiast wysyłania maili, konstruowania pism i ich publikowania w środkach masowego przekazu należało wykonać jeden telefon, w którym udzieliłbym szerokiej odpowiedzi dotyczącej wszystkich działań i przygotowanych zabezpieczeń. W piątek rano do Urzędu przybyły zamówione ochronne pleksy, dlatego mam pewność, że podczas sesji będą one zainstalowane, co pozwoli na zachowanie podstaw bezpieczeństwa.

Zasadność zwołania sesji to także bardzo subiektywna ocena Pani radnej Alicji Trytt. Punkty dotycząc odwołania i powołania skarbnika, są według mnie bardzo istotne, ponieważ odchodzący Skarbnik dr Daniel Budzeń zapewne ma już nowe zobowiązania zawodowe i taka sytuacja poważnie wpłynęłaby na jego plany. Uważam, że nie możemy sobie pozwolić, aby w obecnej sytuacji kryzysowej wywołanej epidemią pozostać bez najważniejszej osoby odpowiedzialnej za finanse miasta.

W zaistniałej sytuacji uważam, że od radnych oczekuje się szybkich, konkretnych działań i podjęcia odpowiedzialności za losy miasta i mieszkańców nie tylko dziś, ale także patrząc w perspektywie następnych miesięcy i konsekwencji, jakie pozostawi po sobie epidemia. Powierzono nam mandaty radnych, które wymagają od nas racjonalnego działania. Nikt z nas nie lekceważy podstawowych środków bezpieczeństwa podczas codziennego funkcjonowania, stosujemy się do wszelkich ograniczeń. Pragnę jednak zauważyć, że wielu z nas normalnie pracuje, wykonuje codzienne obowiązki zawodowe, stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa, wobec tego uważam, że również naszym obowiązkiem społecznym jest uczestniczenie w pracach organu, do którego zostaliśmy przez naszych mieszkańców wybrani.

Ubolewam także nad sposobem działania Pani radej Alicji Trytt. Tak jak wcześniej podkreślałem byłem w kontakcie z przewodniczącymi komisji, wszelkie ustalenia były z nimi konsultowane. Natomiast od środy Pani radna Alicja Trytt zamiast przyjętej formy kontaktu telefonicznego postanowiła wysyłać maile i bez jakichkolwiek ustaleń i rozmowy w piątek odwołała Komisję Rozwoju Miasta. Czy takie działania to prawidłowa forma współpracy i współdziałania w zaistniałej sytuacji? To pozostawiam już Państwu do oceny.

Komunikacja w obecnym czasie jest bardzo istotna i wszystkim nam powinno zależeć na wypracowaniu najlepszych i bezpiecznych rozwiązań. Uważam, że zamiast wniosku o odwołanie sesji bardziej odpowiedzialnym zachowaniem byłoby zaproponowanie, być może jeszcze lepszych niż zostały przygotowane, form zabezpieczenia wszystkich radnych. Trudno stwierdzić jak długo obecna sytuacja będzie się utrzymywać, dlatego przygotowując wszelkie zabezpieczenia i rozwiązania ograniczające bezpośredni kontakt, mam świadomość, że możemy jeszcze kilka miesięcy funkcjonować w pandemii SARS-CoV-2 powodującej chorobę COVID-19. Naszą rolą w takiej sytuacji jest zapewnienie ciągłego funkcjonowania samorządu i minimalizowanie skutków, jakie będą następowały w kolejnych tygodniach i miesiącach.

W związku z powyższym apeluję do wszystkich radnych, którzy nie mają żadnych objawów chorobowych i innych ograniczeń, aby uczestniczyli w poniedziałkowych i wtorkowych pracach Rady Miejskiej w Wągrowcu.

Z poważaniem

Jakub Zadroga
Przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu


Komentarze   

xzxz
0 #31 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w Wągrowcuxzxz 2020-03-25 15:54
No tak teraz wiemy skąd takie ceny zawode i ścieki , jak szeregowy pracownik w pierwszym roku pracy zarabia 50 tysięcy rocznie . To ile zarabiają stare wygi ?
edward
+1 #30 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w Wągrowcuedward 2020-03-25 15:09
Mazurek w 2019 r zarobił w spółce miejskiej ponad 50 tyś jako robotnik . To teraz wiadomo dlaczego podnosi łape jak chce Berent
Mieskzaniecc
+2 #29 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuMieskzaniecc 2020-03-24 16:52
Pani Trytt gratuluję - kolejny raz pokazała Pani że jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Dzisiaj rząd wprowadził nowe zaostrzenia dotyczące między innymi zgromadzeń no ale co tam Bliżej Ludzi chciało zrobić Pani na złość i musiało zorganizować posiedzenie... Ciekawe co tak ważnego ustalą :) Na pewno będą to przełomowe decyzję.
qd
+3 #28 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w Wągrowcuqd 2020-03-24 15:47
JÓZEK a co tam 2 tysie na plexi Zadroga zapłaci z Naszych podatków
olaf
+2 #27 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w Wągrowcuolaf 2020-03-24 15:43
Dzieciaka z Sld wybrali na przewodnicząceg o Rady Miasta i błazny tańczą jak im zagra .
Jan1
+12 #26 SesjaJan1 2020-03-24 15:08
Z tego co zapowiedział dzisiaj Premier to jednak twierdzę że SW2000 jest bardziej odpowiedzialna od ugrugrupowania Bliżej Ludzi. SW2000 nie chce aby nastąpił paraliż w rządzeniu miastem przez radnych. Gdyby któryś z radnych był zarażony koronowirusem wszyscy obecni na sesji Rady Miasta musieliby przebyć 14 dniową kwarantannę. Premier od jutra wprowadza kolejne obostrzenia-zak az zgromadzeń powyżej dwóch osób, zakaz uczestniczenia w uroczystościach powyżej pięciu osób. Niestety Bliżej Ludzi naraża wszystkich radnych i ich rodziny na możliwość zarażenia koronowirusem. Chyba w takiej sytuacji jaką dzisiaj mamy nie jest to odpowiedzialna decyzja. Chodzimy do pracy ale czy to znaczy że nie boimy się zarażenia koronowirusem. Czy nie lepiej dmuchać na zimne? Czy plexi w czymś pomoże? Nie będę zdziwiony że część radnych nie weźmie udziału w dzisiejsi, ej sesji Rady Miejskiej. Daleki byłbym od ich potępienia.
Józek
+9 #25 ZgromadzenisJózek 2020-03-24 13:53
Ta
Sesja dzisiaj ma być? Od jutra zakaz zgromadzenia powyżej 2 osób. To dzisiaj jak jest zgromadzenie Rady Miasta ok 30 osób toto jest odpowiedzialna decyzja. Daj Boże aby nikt z obecnych na radzie radnych nie miał koronowirusa. Jaki jest koszt tej plexi i jej zamontowanie bo wynika z tego że wykorzystana zostanie jeden raz na ostatnie zgromadzenie powyżej dwóch osób. Mamy bogate miasto jeżeli na takie wydatki nas stać.
Pielęgniarka
+11 #24 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuPielęgniarka 2020-03-24 06:12
PANIE BURMISTRZU PROSZĘ ZAAPELOWAĆ DO SPOŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ ABY ROWNIEZ ZADBALA O SWOICH MIESZKANCÓW. POKI CO ZADNYCH SRODKOW NIE PODEJMUJE. ZADNYCH ZALECEN , ZADNEJ DEZYNFEKCJI KLAMEK, DOMOFONOW,ZADNY CH ULOTEK INFORMACYJNYCH NA KLATKACH, BY LOKATORZY PRZESTRZEGALI ZALECEN EPIDEMIOLOGICZN YCH. NIC ZUPEŁNIE NIC. A LUDZIE ZALECENIA Z TV MAJA GDZIEŚ, ALBO ICH NIE ZJA. To jest straszne. W XXl wieku taka nieodpowiedzial ność ludzka.
M
-5 #23 NodaM 2020-03-24 00:48
Pierdoli Radna jak pasuje jej wiater. Za chwilę nikt nic nie będzie robił i bałagan tylko. Do roboty rajcy
Podatnik
-5 #22 CiekawskiPodatnik 2020-03-23 17:18
Czy to prawda, że teczowi byli na kwarantannie w Wawie, za kasę podatników
Karol79
+3 #21 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuKarol79 2020-03-23 17:01
Obiektywny, pytanie powinno być inne. Czy radny Trytt wysłała do publikacji swoje stanowisko, bo z tego co wiem Przewodniczący tak zrobił. Jak radna organizowała piknik to Portal WRC zrobił relację, widocznie zaprosiła, teraz pisze na FB i nie informuje mediów.
Obiektywny
+6 #20 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuObiektywny 2020-03-23 16:09
Tak myślałem że portal nie zamieści odpowiedzi Pani Trytt... To czytelnik powinien wyrobić sobie sam zdanie, ale potrzebuje do tego stanowiska każdej ze stron. Takim działaniem portal obnaża swój brak obiektywizmu i profesjonalizmu . Widocznie ma w tym swój cel... Wstyd.
blebleble
+12 #19 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w Wągrowcublebleble 2020-03-23 11:38
Panie Przewodniczący,
że tak przypomnę Panu i Pana Koleżankom i Kolegom: Pani Natalii, Pani Iwonie, Pani Danucie, Panu Andrzejowi 29 czerwca 2018 roku jak to Państwo z innymi radnymi zbojkotowaliści e sesję rady miejskiej z błachego powodu, że zawiadomienie o sesji nadzwyczajnej dostaliście 28.06, a sesja miała odbyć się 29.06. To wszystko odbywało się zgodnie z literą prawa.
Dzisiaj jako klub rządzący stajecie i mówicie, że w obliczu stanu zagrożenia epidemicznego pleksa zabezpieczy was przed szkodliwym działaniem koronawirusa, jeżeli będzie u kogoś z Państwa. No śmiech jakich mało, stare powiedzenie ma jednak niewyobrażalną moc: "punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia". To jest przykre, że tak nabraliście ludzie klubie Bliżej Ludzi. "Dupa" co niektórym się pali, że skarbnik odchodzi. Dlaczego odchodzi?
Myślę, że w innych klubach są rozsądni ludzie i podejmą rękawice Pani Trytt i zbojkotują komisje i sesję. Uczestniczenie w tym przedstawieniu jest wielce niebezpieczne dla ZDROWIA I ŻYCIA, A TAKŻE DLA WASZYCH ZNAJOMYCH, RODZIN, WSPÓŁPRACOWNIKÓ W I OSÓB OBCYCH.
roman
-2 #18 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w Wągrowcuroman 2020-03-23 11:05
Jaruzel Ty oy jednak idiota jesteś, twierdząc że Zadroga jest anty działaczowi pzpr Piechockiemu a kto Zadrodze dał prace w powiecie póżniej awans do autostrad powiatowych. Jakby nie namaszczenie Piechockiego to by co dzień łaził do Urzędu Pracy. Poza tym to Zadroga działacz Sld a Starosta PZPR to jedno i to samo obydwoje to komuchy.
Ciotka Pelagia
+7 #17 Co jest teraz ważne?Ciotka Pelagia 2020-03-23 10:25
Portal raczej nie zamieści odpowiedzi radnej Trytt, bo jest organem... propagandowym burmistrza i jego młodych giermków. A radnym obecnej kadencji średnio zależy na dobrostanie czy bezpieczeństwie miasta i mieszkańców, o czym świadczą choćby drastyczne podwyżki opłat czy na szczęście nieudana próba forsowania spalarni odpadów (pamietamy!). No i parę stówek diety w tych ciężkich czasach też się przyda. A może by ktoś pomyślał o jakichś ulgach dla bankrutujących firm itd.? Widać, że ważniejsze roszady personalne. W żadnej z poprzednich kadencji nie było tak skandalicznego podejścia do prawdziwych problemów wągrowczan!
Masss
+3 #16 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuMasss 2020-03-23 10:10
Za chwilę ma spotkać się sejm, samorządu w tej kryzysowej sytuacji powinny bardziej inwrnsywnie jeszcze pracować dla obywateli. Okazuje się, że Pani Trytt ma inne zdanie, albo wynika to z tego, że kolejny raz jest szansa aby odmienne zdanie i zachowanie mocno wybrzmiało. Zasada nie ważne co, byle pisali i mówili. Od radnych oczekuje rozsądku i planów na ten kryzys, który przed nami. Strusie chowające głowę w pasek lepiej aby same się poddały.
Obiektywny
+10 #15 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuObiektywny 2020-03-23 10:03
Ciekawe czy portal zamieści odpowiedź Pani Trytt która widnieje na Jej profilu FB... przecież nie jest stronniczy :)
123
+6 #14 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w Wągrowcu123 2020-03-23 09:47
Popieram radną Trytt. Po co narażać ludzi, którzy i tak nie majà nic do powiedzenia. Oczywiście, wszystko na pokaz. Istotne sprawy rozgrywają się za kulisami i decyduje jedna osoba. Po co więc ta szopka?? Nie udał się wybór skarbnika? Nie pasuje ? Więcej przemyślanych decyzji źyczę.
Jolka
-5 #13 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuJolka 2020-03-23 09:04
Miałam sen, piękny sen... A w tym śnie widziałam Panią Trytt, która nie miała żadnych uwag, nie negowała ciągle jakiś działań, siedziała uśmiechnięta i była miła. Potem się obudziłam.
Marcin T
-6 #12 MaroinetkaMarcin T 2020-03-23 08:22
Pani Trytt marionetka Kamińskiego.
koko
+9 #11 rządzićkoko 2020-03-23 04:30
Z tego co wiadomo, to nie daleko w Skokach też 19 marca odbyła się sesja. Muszą zapadać decyzje w sprawie rządzenia miastem.
Obradowy
+5 #10 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuObradowy 2020-03-22 22:55
Pani Krzywa Mina niech zostanie w domu. Ile można się promować. Ona i tak z krzychem A później nic bo to mało kostruktywne
roman be
+9 #9 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w Wągrowcuroman be 2020-03-22 21:24
Pani Alicjo może pani zapyta Bernasia gdzie są pieniądze za opóżnioną budowe pomnika i gdzie są pieniądze z zimowego utrzymania dróg bo zimy w tym roku na drogach nie było ? Oczywiście niech odpowiada Berent a nie towarzysz Piotruś .
Normalny
+5 #8 Odpowiedzialnos cNormalny 2020-03-22 21:09
Służba oznacza odpowiedzialnoś ć. Rząd apeluje o unikanie spotkań, w których bierze udział więcej osób. Radni nie powinni "kozaczyc" ale dać przykład.
Stas
+12 #7 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuStas 2020-03-22 20:15
Radni powinni obradować zawsze. Biorą za to nasza kasę!!
Burza śnieg upał wirus maja pracować za to im płacimy a nie ze wirus ze wieje ze burza to odwołajmy wszystko.
Po to idzie się za radnego by służyć !! Pomagać a nie w 2 stronę.
Sylwiaa
+7 #6 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuSylwiaa 2020-03-22 19:41
Jak widać inne gminy normalnie obradują, tylko u nas jak zwykle radni robią problem. Za chwilę się sejm zbierze i też będzie pracował. Jest kryzysowa sytuacja, ale radni po to was wybraliśmy. Nie rozumiem Pani Trytt po co taki wniosek. Jak jej się nie chce przychodzić to nie złoży mandat.
Były radny
+3 #5 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuByły radny 2020-03-22 19:39
Do radnej Trytt - a co będzie jak w powiecie wągrowieckim za chwile będzie SETKA zarażonych? Czy wtedy zamknie pani całe miasto łącznie z urządami?
Panikuje Pani zupełnie niepotrzebnie, widzę, że nawet na epidemii korona wirusa próbuje pani budować swój wizerunek.
Martlyna
+5 #4 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuMartlyna 2020-03-22 19:30
Prawidłowo. Są zabezpieczenia, to dlaczego nie mają pracować? Ludzie uda do dużych firm, pracują codziennie i funkcjonują. Nie dajmy się zwariować. Rozsądne podejście widać, a Pani Trytt jeśli nie chce to nie musi przychodzić.
Jaruzel
-3 #3 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuJaruzel 2020-03-22 19:13
Zadroga to największy wróg Piechockiego (PZPR). Mało wiesz, skoro takie wpisy umieszczasz.
eda
+9 #2 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w Wągrowcueda 2020-03-22 19:09
Zadroga spec od powiatowych autostrad namaszczony przez aktywiste z pzpr - Piechockiego.
Jolanta65
-2 #1 RE: Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie sesji RM w WągrowcuJolanta65 2020-03-22 19:09
SW2000 boi się odpowiedzialnoś ci? Panie Jakubie dobra decyzja, miasto nie może być bez skarbnika, nie możemy dać się zwariować, jeżeli wirus potrwa kilka miesięcy, to co wtedy? Samorząd na wakacjach?

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.