• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 4868

Od jutra ograniczenie w przemieszczaniu się!!!

Rząd wprowadził – od 25 marca do 11 kwietnia br. - nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się.

Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb, takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

Po wcześniej wprowadzonych ograniczeniach, m.in. zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób, zamknięciu do odwołania barów, restauracji, pubów, kasyn i wszelkich miejsc rozrywki, zakazie wjazdu cudzoziemców do Polski, ograniczeniu pracy galerii handlowych – wobec rozwoju epidemii w Polsce i Europie, rząd podjął decyzję o kolejnych, nowych zasadach bezpieczeństwa.

Przemieszczanie się indywidualne

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

- wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W komunikacji zbiorowej obowiązywać ma zasada dwóch miejsc na jedną osobę. Środki publicznego transportu zbiorowego nadal będą funkcjonować. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można jednak spotykać się z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych.

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

W wydarzeniach religijnych można uczestniczyć za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Zgromadzenia publiczne

Wprowadzony zostaje zakaz zgromadzeń publicznych. Zakaz ten nie obowiązuje w przypadku zgromadzeń religijnych pod warunkiem, że uczestniczy w nich maksymalnie 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Komentarze   

olas
-1 #10 RE: Od jutra ograniczenie w przemieszczaniu się!!!olas 2020-03-28 10:18
don - widze że Tobie przeszkadzają działkowcy śmierdzący leniwy chamie który siedzi cały dzień przed tv . Może to Ty jesteś tą świnią co przy działkach Nad Nielbą od strony żłobka układa kamienie na drodze . Chamie najpierw spójrz gdzie jest granica Twojej działki i opłotowanie.To tam jest Twój teren ,reszta nie należy do Ciebie pajacu i za te klamoty na drodze bekniesz.
Tomek123456
-2 #9 RE: Od jutra ograniczenie w przemieszczaniu się!!!Tomek123456 2020-03-27 22:32
Ja dojezdzam do pracy w 5 osob czy mozemy w taki sposob podrozowac do pracy?
don
-2 #8 RE: Od jutra ograniczenie w przemieszczaniu się!!!don 2020-03-25 09:48
A będzie ktoś ścigać tabuny działkowców, którzy od rano na rowerach mkną na te swoje substytuty farm?
Jachu
+5 #7 RE: Od jutra ograniczenie w przemieszczaniu się!!!Jachu 2020-03-25 07:07
Ja ograniczył bym co pół godzinne latanie z psami niby na siku. To jest działanie mające na celu nie wyprowadzenie psa, a spotkania towarzyskie pań i, pańcia na ploty sąsiedzkie . Nieświadomość ludzka jest porażająca i niebezpieczna dla innych.
lucjan gorzelniany
0 #6 Brawo Jarku, Piotrusiu i Kubusiulucjan gorzelniany 2020-03-24 22:38
Marek 779 - z tego co wiem to miasto zakupiło maseczki i każdy przedsiębiorca dostanie po sztuce tylko szukają fotografa żeby robił pamiątkowe fotki .Brawo dla władz miasta za tak szlachetny gest . Także proszę więcej nie wymagać .
PIS-Janowy
-8 #5 RE: Od jutra ograniczenie w przemieszczaniu się!!!PIS-Janowy 2020-03-24 22:09
Można wyjść z chłopakiem na miasto? W końcu to będzie tylko dwóch co nie? Właściwie to ja znam się z moim chłopakiem tak dogłębnie, że jesteśmy jak rodzina.
Jajek Banaś
+9 #4 RE: Od jutra ograniczenie w przemieszczaniu się!!!Jajek Banaś 2020-03-24 21:15
To teraz Piotruś i Kubuś nie bedą mogli bawić się w piaskownicy ?
Ada Z
-13 #3 RE: Od jutra ograniczenie w przemieszczaniu się!!!Ada Z 2020-03-24 21:10
Można wyjść z dzieckiem na spacer?
Marek779
+7 #2 PomocMarek779 2020-03-24 19:34
Mam pytanie w jaki sposób miasto Wągrowiec chce pomoc lokalnym przedsiębiorcą? ???
Pani Magister
-19 #1 TakPani Magister 2020-03-24 16:56
Brawo PIS! Tylko dzięki tej wspaniałej partii.Ludzie inteligentni jak ja,już dawno na to wpadli.Co innego chołota i patologie....Do nich nic nie dociera.

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.