• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2523

Wągrowiec otrzymał ponad 3,5 mln złotych dofinansowania

Księży kacerek wraz z okolicą czeka w niedalekiej przyszłości prawdziwa metamorfoza. Wągrowiec otrzymał właśnie kolejną w tym roku decyzję o dofinansowaniu – tym razem na niebagatelną kwotę 3 620 320 złotych!

Wniosek pn. Modernizacja Centrum Edukacji Ekologicznej w Wągrowcu wraz z rozbudową o terenowy punkt edukacyjny - miejski EKO park, złożony przez miasto do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, uzyskał pozytywną ocenę merytoryczną, a kilka dni później, 26 marca, Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie wyboru projektów objętych dofinansowaniem. Wśród ośmiu wybranych (na 47 złożonych) znalazł się również wągrowiecki projekt.

- Miasto musi się rozwijać, a realizacja tego projektu przyczyni się do metamorfozy zaniedbywanego od lat zakątka Wągrowca. Jestem przekonany, że po zakończeniu tej inwestycji będzie to jeden z ulubionych celów spacerowych wągrowczan – miejsce, w którym będą mogli oddać się rekreacji i obcowaniu z naturą – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

Projekt pn. Modernizacja Centrum Edukacji Ekologicznej w Wągrowcu wraz z rozbudową o terenowy punkt edukacyjny - miejski EKO park przewiduje modernizację siedziby Centrum, mieszczącej się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, która polegać ma m.in. na wyposażeniu placówki w nowoczesne interaktywne pomoce edukacyjne oraz wymianie sprzętu nagłaśniającego salę dydaktyczną. Jego głównym „beneficjentem” będzie jednak obszar dawnego parku, który zostanie tą drogą przywrócony miastu.

Rozbudowa Centrum Edukacji Ekologicznej o terenowy punkt edukacyjny na terenach zielonych wzdłuż rzeki Wełna  przy ulicy Opackiej obejmie swoim zakresem m.in.:

 • budowę pomostu i tarasu edukacyjnego przy rzece Wełnie (pomost około 4 x 15-18 m, a taras o średnicy około 6 m). Pomost umożliwi bezpośrednią obserwację rzeki Wełny oraz cumowanie tutaj kajaków, a okrągły taras edukacyjny - prowadzenie lekcji i spotkań związanych np. z tematyką flory i fauny rzecznej;
 • budowę punktu edukacyjnego do prowadzenia zajęć z miejscem na ognisko;
 • budowę punktu edukacyjnego - "kino plenerowe" (taras umożliwiający rozłożenie np. siedzisk, leżaków z miejscem do montażu ekranu plenerowego i podłączenia rzutnika);
 • budowę kameralnego placu zabaw o tematyce ekologicznej - niewielkie miejsce przeznaczone dla najmłodszych, łączące zabawę z edukacją;
 • budowę szlaku edukacyjnego pieszo-rowerowego zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Wełny - szlak łączący projektowane elementy terenowego punktu edukacyjnego;
 • remont i częściową przebudowę parkingu dla samochodów, znajdującego się bezpośrednio przy terenowym punkcie edukacyjnym;
 • wykonanie nowych nasadzeń, uporządkowanie terenu;
 • budowę oświetlenia;
 • wyposażenie terenu w elementy małej architektury: stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci, punkty i tablice informacyjne.

Realizacja modernizacji księżego kacerka odbywać będzie się w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wyłoniony w procedurze przetargowej wykonawca będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentacji technicznej (w okresie od października 2020 r. do maja 2021 r.) i uzyskania pozwolenia na budowę, a następnie – od czerwca do listopada 2021 r. - realizację robót budowlanych.  

Projekt obejmuje swoim zakresem również wiele działań promocyjnych skierowanych do mieszkańców naszego miasta. Celem tych działań będzie zwiększenie świadomości ekologicznej wągrowczan.

Otrzymane dofinansowanie stanowić będzie ponad 65% łącznych kosztów realizacji projektu, które wynieść mają 5,44 mln złotych.

Komentarze   

Stanislaw Rynduch
+2 #12 Rewitalizacja Ksiezy KacerekStanislaw Rynduch 2020-04-03 16:18
Duzo od lat proponowalem i nic sie nie stalo. Mam nadzieje, ze tym razem coc bedzie zrobione.
Chcialbym widziec ten projekt. 1. Jako pierwsze rzeka musi byc poglebiona, opalikowana i wezsza (szybszy nurt i samooczyszczani e). 2. Mam nadzieje, ze bedzie przy parkingu plac zabaw dla dzieci i WC. 3. Sciezka edukacyjna roslin , ptactwa,ryb .... 4.Koniecznie monitorawanie
5.Sciezka rowerowa i piesza. 5. Przy kazdej lawce kosz na smiecie. 6. Staw poglebic/oczysc ic z doplywem swiezej wody. 7. Dobrze prezentowaloby sie gniazdo bocianie jako uciecha dla dzieci (Wagrowiec ma 5 jezior i ani jednego bocianiego gniazda !!!) 8. Obiekt traktowac jak biotop !
bonk
+3 #11 RE: Wągrowiec otrzymał ponad 3,5 mln złotych dofinansowaniabonk 2020-04-03 13:06
"cumowanie kajaków" Chyba ktos na głowę upadł. Wody nie ma! Rzeka nie oczyszczona, woda stoi i śmierdzi !
bonk
+5 #10 rynek do wymianybonk 2020-04-03 12:54
Mieszkalem na rynku ok 50 lat i stwierdzam, że to chyba najgorszy wygląd. Sam beton , no i ta dziwna fontanna.... Kto to wymyślił ??? Chyba jakiś deweloper, który miał plecy. Nie chcemy betonu na rynku! Zobaczcie na starych zdjęciach, jak fajnie było.
kolo
+3 #9 RE: Wągrowiec otrzymał ponad 3,5 mln złotych dofinansowaniakolo 2020-04-03 12:37
mały komuch zabetonował rynek teraz następny z czupryną robi to samo . Zobaczcie nowe osiedla w kraju zero drzew nie ma gdzie wyjść i usiąść takich mamy łapówkarzy w urzedach że wszędzie robią tylko dobrze deweloperom
Marianna
+2 #8 RE: Wągrowiec otrzymał ponad 3,5 mln złotych dofinansowaniaMarianna 2020-04-03 02:45
I znów okazja aby zniszczyć kawałek natury i zabetonować następny teren w Wągrowcu. Nasi rządzący są w tym niezastąpieni - wyciąć co się da, wylać beton, posadzić wysokie tanie trawy i już - projekt gotowy! Zero nasadzeń, zero dbałości o skutki ocieplenia klimatu, zero logicznego myślenia. Och, jak latem przyjemnie jest gotować się na naszych ulicach w temperaturze 40 st.C!
Kiedy inne europejskie miasta już dawno zaczęły dbać o zadrzewianie i tworzenie nowych parków dających ochronę przed słońcem i smogiem my idziemy radośnie w zupełnie odwrotnym kierunku. Byle prosto i tanio, bez jakiejkolwiek głębszej refleksji.
Czy wymaganie od rządzących miastem ludzi odrobiny rozsądku i wyobraźni to naprawdę tak wiele?
Piotrek
+3 #7 RE: Wągrowiec otrzymał ponad 3,5 mln złotych dofinansowaniaPiotrek 2020-03-31 23:24
Przede wszystkim rzeka za mostem na ulicy szerokiej musi być regularnie pogłębiania i regulowana w przeciwnym razie żadna inwestycja nie przetrwa długo jeśli z rzeki będzie robiło się rozlewisko. Dzisiejszy stan to efekt zaniedbania a na dokładkę bobry dopełnieniły dzieła i z pięknej przyrody jaka tam była niewiele zostało.
eda
+1 #6 RE: Wągrowiec otrzymał ponad 3,5 mln złotych dofinansowaniaeda 2020-03-31 19:06
Pani Magister NASZ Jarek jest wielki jak KIM dżong łun .
Do Pani Magister
0 #5 RE: Wągrowiec otrzymał ponad 3,5 mln złotych dofinansowaniaDo Pani Magister 2020-03-31 14:19
To był wniosek złożony przez poprzedniego czy aktualnego burmistrza?
Pani Magister
+1 #4 ?!Pani Magister 2020-03-31 13:42
Za pracą nie trzeba nigdzie jezdzić!!!
Przecież w Wągrowcu jest mnóstwo firm ,które zatrudniają po kilkaset osób!!!
Człowiek inteligentny jak ja zawsze znajdzie dobrze płatną pracę. Co innego patologia i plebs!!!
?
-4 #3 RE: Wągrowiec otrzymał ponad 3,5 mln złotych dofinansowania? 2020-03-31 13:32
A za pracą nadal będziemy jeździć do: Rogoźna, Obornik Wlkp., Murowanej Gośliny, Tarnowa Pidgórnego, Poznania, Swarzędza, Gniezna, Bolechowa, Kozigłów, Suchego Lasu i tym podobne... Wągrowiec to idealne miasto - na emeryturę.
Mieszkanka
+5 #2 ZainteresowanieMieszkanka 2020-03-31 11:18
Projekt to jedno, realizacja drugie. :) Może zaczną włodarze interesować się bardziej takimi zakątkami, tym bardziej, ze właśnie tam zbiera się elektorat alkoholowy i zaśmiecają pobliskie ogródki, brzeg rzeki oraz samą rzekę! Nie wspominając o obrzydliwym załatwianiu się letnim miesiącu pod ogrodzeniami! Oby to zostało zrealizowane, trzymam kciuki.
Pani Magister
-13 #1 RE: Wągrowiec otrzymał ponad 3,5 mln złotych dofinansowaniaPani Magister 2020-03-31 10:49
To wszystko dzięki naszemu wspaniałemu i niezastąpionemu burmistrzowi!!!!
Brawo Panie Jarku!!!
Ma Pan głowę na karku!!!

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
 • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.