• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1185

Dla nich matematyka nie ma granic

Uczniowie klasy 5B ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wągrowieckich Cystersów pod kierunkiem Kornelii Jurgi zdobyli I miejsce w województwie wielkopolskim w XXXI edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Matematyka bez granic”.

Konkurs ten organizowany jest pod auspicjami Rady Europy i ma charakter zawodów międzyklasowych. W Polsce patronat nad nim sprawuje Polskie Towarzystwo Matematyczne.

Podsumowanie wyników finału konkursu odbywa się w poszczególnych regionach kraju. W polskiej edycji klasa 5b zdobyła I miejsce w województwie wielkopolskim w kategorii Junior, w której rywalizowali uczniowie 41 klas piątych i szóstych. Etap finałowy konkursu odbywał się w tym samym dniu, o tej samej porze, a uczniowie rozwiązywali te same zadania w ponad 27 krajach świata.

Konkurs ma niespotykaną formę, gdyż startują w nim całe klasy. Jego celem jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy krajami, regionami i szkołami. Ma interdyscyplinarne zadania i jest adresowany do szerokiego kręgu uczniów, nie tylko do najlepszych matematyków. Liczą się w nim także: umiejętność współpracy i podziału zadań w grupie, pomysłowość, wyobraźnia, zdolności językowe i plastyczne (konstrukcje, wycinanki, budowanie modeli brył). Przygotowanie do konkursu bardzo integruje zespół klasowy.

Zadania nawiązują do konkretnych sytuacji życiowych i pokazują zastosowanie matematyki w życiu codziennym i w innych dziedzinach nauki. Są skorelowane z innymi przedmiotami. Dla polskiej szkoły są to zadania bardzo nietypowe. Na ogół nie wymagają uzasadnienia, ale wypracowania konkretnego algorytmu postępowania. Mają zróżnicowany stopień trudności i tematykę, więc każdy uczeń w klasie może się czymś wykazać. Jedno z zadań podane jest w językach obcych i tak też trzeba zapisać jego rozwiązanie.

Gala finałowa wielkopolskiej edycji konkursu miała odbyć się w Poznaniu, lecz ze względu na sytuację związaną z epidemią została odwołana.

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas miesięcznie 43 tys. unikalnych użytkowników
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.