• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2987

Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testów

Wszystkie wągrowieckie przedszkola publiczne oraz żłobek od 25 maja wznowią opiekę nad dziećmi. Rodzice zastanawiają się, czy dzieci będą bezpieczne.

Po wczorajszej rekomendacji burmistrza, dyrektorki wszystkich sześciu podległych miastu placówek zdecydowały od poniedziałku tj. 25 maja otworzyć przedszkola.

- Swoją rekomendację oparłem na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz w związku z komunikatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wągrowcu z dnia 17 maja 2020 r., wskazującego na sukcesywnie zmniejszającą się w powiecie wągrowieckim, w tym na terenie naszego miasta, liczbę osób poddanych kwarantannie, wynikającą z ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa SARS-COV-2. Pragnę w ten sposób umożliwić rodzicom wykonywanie obowiązków związanych ze świadczeniem przez nich pracy – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

Pierwszeństwo w zakresie opieki nad dziećmi dotyczy rodziców zatrudnionych w służbie zdrowia, służbach mundurowych zaangażowanych w minimalizowanie ryzyka zarażenia wirusem COVID-19 oraz zatrudnionych w handlu.

Mieszkańcy pytają nas, czy pracownicy żłobka i przedszkoli zostaną poddani testom przesiewowym na obecność koronawirusa.

Kierowane do nas pytania, to efekt informacji medialnej, mówiącej i tym,  że w Łodzi ponad 450 pracowników żłobków i przedszkoli może być zarażonych koronawirusem.

- Biorąc pod uwagę znikomą liczbę osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w codziennych informacjach Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wągrowcu, indywidualnie należy oceniać zasadność prowadzenia tego typu badań na skalę masową. Decyzje dotyczące badań pracowników placówek oświatowych podejmują dyrektorzy przedszkoli i szkół w zakresie wynikającym z obowiązków ustawowych, do których aktualnie immunologiczne badania przesiewowe na obecność przeciwciał IgG/IgM koronawirusa COVID-19 we krwi nie należą — tłumaczy burmistrz Jarosław Berendt.

Warto dodać, że w Łodzi nie było mowy o zarażeniach, a jedynie o podejrzeniu, że osoby przebadane mogą mieć koronawirusa. W Łodzi zbadano wszystkich testami serologicznymi, które nie potwierdzają zakażenia.

Testy serologiczne potwierdzają tylko poziom przeciwciał. Dają przy tym ogromnie dużo wyników fałszywie ujemnych i fałszywie dodatnich. Dają również reakcje krzyżowe z innymi koronawirusami obecnymi w środowisku. Nie ma to najmniejszego sensu przy obecnej jakości testów serologicznych obecnych na rynku, takie działania jak w Łodzi nie mają logicznego uzasadnienia.

Wczoraj odbyło się też spotkanie Burmistrza Miasta i Gminy Skoki z dyrektorami oraz organami prowadzącymi żłobki, przedszkola oraz szkoły podstawowe na terenie Gminy Skoki. Podjęto decyzję o niewznawianiu działalności żłobków i przedszkoli oraz szkół podstawowych w zakresie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3.

- Po szczegółowej analizie sytuacji w poszczególnych placówkach oświatowych oraz sytuacji związanej z kolejnym ogniskiem zakażenia koronawirusem na terenie Gminy Skoki ustalono, że uruchomienie przedszkoli, żłobków oraz zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 w szkole podstawowej, w obecnej chwili byłoby przedwczesne — tłumaczy Tadeusz Kłos, burmistrz Skoków.

W wągrowieckich przedszkolach ma być bezpiecznie.

Zgodnie z wytycznymi burmistrza Wągrowca przedszkola mają obowiązek tak zorganizować swoją pracę, by była ona zgodna z wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Miasto zadbało o to, by wągrowieckie placówki przedszkolne były wyposażone w odpowiednią liczbę środków ochrony osobistej i środków dezynfekcyjnych.

Resort edukacji — zgodnie z wytycznymi GIS — zwraca się do rodziców, by nie przyprowadzali dzieci z objawami chorobowymi. Informuje też, że do placówki nie można posłać także dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę.

Zgodnie z rozporządzeniem GIS w przedszkolach obowiązywać będą m.in. następujące zasady:

🔸jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali;
🔸do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie;
🔸w
grupie może przebywać do 12 dzieci;
🔸dziecko
nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.

Komentarze   

Test
+10 #35 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówTest 2020-05-24 06:51
Mamy nadzieję, że zobaczymy na portalu obszerną relację zdjęć z otwarcia przedszkolI i żłobków w osobistej obecności włodarzy miasta i sanepidu wągrowieckiego oczywiście bez zabezpieczeń tzn masek i rękawic, bo jako kierownictwo i obecności dzieci nie muszą ich używać według wytycznych GIS. Ale w drodze do tych instytucji trzeba je założyć.
Ksenia
+8 #34 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówKsenia 2020-05-23 13:29
Ja nie mogę! A są takie matki, które oddają dziecko na przechowanie podczas epidemii? Nie wierzę! To chyba te wszechwiedzące mamuśki, które zadatku z całą rodziną i teraz nie będą się przed nikim płaszczyć, tylko dziecko oddadza do przechowalni. Zgłosić takie do opieki, kontrolować !
Eward
+12 #33 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówEward 2020-05-22 22:26
Gilewski z Sanepidu rusz dupe i zobacz co odwalają ci co sprzedają kebab przy ulicy Kcyńskiej 67 Zero rekawiczek maseczek szyby przy ladzie , wszystko robią bez rękawic .Tylko idz na kontrole a nie na kebab.
Florjan
+3 #32 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówFlorjan 2020-05-22 12:56
Zuza z powiatu, a ty twój partner obydwoje pracujecie, babcia z dziadkiem też pracują, że tak ci spieszno, by pozbyć się dziecka? Powiedz mi gdzie znaleźliście pracę, chętnie skorzystam.
kokot
+17 #31 nie chcą mieć dzieci w domukokot 2020-05-22 12:37
rodzice nie chcą mieć dzieci w domu, to wysyłają je do przedszkola. W domu nie mogą sobie z nimi dać rady ! A są takie baby, co mieszkają obok przedszkola , a dzieci odbierają jako ostatnie. Trzeba czekać za nimi , aż je odbiorą, a siedzą w domu i nie pracują !
Zuza
-8 #30 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówZuza 2020-05-22 08:32
A kiedy inne gminy otworzą przedszkola?
filip
+15 #29 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówfilip 2020-05-21 16:36
No to za 2 tygodnie pół miasta w kwarantannie! Róbcie zapasy jedzenia!
4for
+18 #28 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testów4for 2020-05-21 16:11
Vera - jak widać nie wszyscy są logicznie myślący skoro jednak chętni są. Poza tym jak rodzice "będą się przyglądć?" - przecież na każdej stronie przedszkola w Wrc jest wyraźnie napisane że rodzic nie może wyjść do przedszkola, powinien zachować bezpieczny dystans i dziecko przed przedszkolem oddaje pracownikowi. Chyba tylko tak, że potem okaże się, że ktoś z rodziny zachoruje, a wirusa przeniosło dziecko - tyle, ze dziecko było bezobjawowe, a zachorowali inni. W mierzenie temperatury? Tak samo jak "Odpowiedzialne " mamy robiły do tej pory - rano tabletka na zbicie gorączki i do przedszkola. Jacy jesteśmy odpowiedzialni to rozejrzyjcie się wokół - bez masek, bez dystansu, bez odpowiedzialności.
Przedszkola to nie szkoła, to są za małe dzieci - jak zachować między nimi bezpieczny dystans? Za prędko ta decyzja zapadła.
Vera
+11 #27 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówVera 2020-05-21 14:06
Ale komuś nie jest wygodny temat otwarcia przedszkoli! Przecież nikt logicznie myślący nie odda swojego dziecka do miejsca gdzie ludzie bez testów i potencjalni być może zakażeni chodzą bez maseczek, bo im tak rząd nakazał, żeby się pozarazali. A ci którzy oddadzą, będą bacznie się przyglądać.
jarek obcisłe pory
-14 #26 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówjarek obcisłe pory 2020-05-21 10:57
Mamuś - Ty idiotko czy Ty musisz czytać kogoś wypociny żeby coś zrobić. Walnij się w ten pusty dzban i sama pomyśl BEZMÓZGU.
ccc
+10 #25 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówccc 2020-05-21 09:43
Otwierane są przedszkola a lanser Połczyński nie nagrał żadnego wystąpienia . Żadnej odezwy do mieszkańców Wągrowca jak my to przeżyjemy....
JP
+13 #24 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówJP 2020-05-21 08:05
Mama OLA zadarła ze wszystkimi i nie ma kto zająć się jej dzieckiem. A jak dziecku coś się stanie, to mama Ola też będzie pierwszą by zrobić innym aferę.
Bhgcfv
+17 #23 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówBhgcfv 2020-05-21 07:55
Nie mogę pojąć tych matek które oddają swoje jedyne dziecko w czasie epidemii. Samotna nie samotna rodzina jakas zawsze jest, tylko widać jaka jest matką czy rodzice, że koty z wszystkimi dra i nikt nie chce się zająć ich dzieckiem. Taka prawda.
Anna 1
+20 #22 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówAnna 1 2020-05-21 07:53
Mamo Olu nie pisz bzdur , Ty odpowiadasz za oddanie dziecka pod opiekę i to prawda , nikt Tobie siłą nie zabierze dziecka z domu. Za całą operację pobytu w przedszkolu odpowiada dyrektor i organ prowadzący. Chciałabyś takiej odpowiedzialnoś ci ? Tam gdzie ponownie pozamykano przedszkola kontrola za kontrolą i przesłuchania. Ćwiczenia z wirusa nich robią na "odważnych" rodzicach. Nie na dzieciach.
toja
+17 #21 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówtoja 2020-05-21 07:50
Wczoraj padła rekordowa liczba zakażeń: 471! Panie Burmistrzu - niech Pan cofnie tą decyzję. Bo skończy się naprawdę kwarantanną dla przedszolanek, ich rodzin i dla dzieciaków i ich rodzin - tak jak to się działo w innych miastach gdzie za wcześnie otwierano przedszkola.
San Epid
+21 #20 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówSan Epid 2020-05-21 07:39
MAM NADIEJĘ ŻE PRZED OSTATECZNYM OTWARCIEM SANEPID POFATYGUJE SIE DO WSZYSTKICH PRZEDSZKOLI BY SPRAWDZIC CZY WYKONANO WSZYSTKIE ZALECENIA .
Mamuś
+23 #19 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówMamuś 2020-05-21 07:26
Poczytajcie sobie wpisy rodziców w innych miastach którzy 6 maja dali dzieci do żłobków i przedszkoli . Większość już znowu zamknięta. Obowiązkowa kwarantanna dla dzieci, rodziców, rodzin, pracowników i ich rodzin. Nikt przecież o tym krzyczeć nie będzie, bo wszyscy mają zarazić się do jesieni.
PanJan
+27 #18 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówPanJan 2020-05-21 07:19
Tylko niemyslacy ludzie biorą udział w eksperymencie stadnego zarazania, godząc się na coś takiego w środku epidemii i to bez zabezpieczeń. Gospodarka musi ruszyć, bo kraj raj w runie i nie będzie podatków na 500 i nagrody dla urzędników. A zdrowie i życie...a co tam my się chronimy w swoich zamkniętych bunkrach
Mama Ela
+25 #17 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówMama Ela 2020-05-21 07:14
MAMA Ola poświęca swoje dziecko w eksperymencie stadnego zarażania latem, by jesienią znowu nie zatrzymać gospodarki. Brawo mama Ola! Dbaj o kraj!
Mama Ola
-21 #16 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówMama Ola 2020-05-21 07:08
Dobrze,że otwiera. Daje możliwość i jednocześnie wybór. Tak naprawdę rodzic odpowiada, czy zaprowadzi dziecko do przedszkola,czy nie. Tu nie decyduje burmistrz. On na siłę tych dzieci nie weźmie. Po,co te głupie komentarze. Co ciężko wziąść odpowiedzialnoś ci za własne dziecko? Tu wszystko zależy od rodzica. Zamknięte źle,bo nieprzygotowany ,otwarty też niedobrze,bo naraża na niebezpieczeńst wo. Są rodzice i niech decydują. Koniec tematu.
Rodzic ze  Skoków
+32 #15 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówRodzic ze Skoków 2020-05-20 21:18
Brawo Burmistrz Skoków !!!! Hej tam w Wągrowcu , już wiecie dlaczego p. Berendt nie ubiegał się o Burmistrza w Skokach.
Pani Magister
-35 #14 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówPani Magister 2020-05-20 10:44
Ludzie!!!
Skoro będą otwarte od 25 Maja,to logiczne że dzieci będą bezpieczne!!!Cz ego nie rozumiecie?!
Pan Burmistrz na pewno podjął słuszną decyzję!!!
Tylko PIS
RENIA
+31 #13 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówRENIA 2020-05-20 09:56
PIS-Janowy.Po politbudzie kończyłeś medycyne. Zdolny jesteś.Zapomnia łeś podrzucić ,,lekarzowi'' swojej recepty na.Oto ona/czosnek-1ra z na dzień a nawet 2razy/kapusta kiszona-w dowolnej ilości/cebula-p odobnie jak czosnek,puzniej bieg tak z 8km.,jazda na rowerze-5km i na koniec wizyta w siłowni bez maseczki.
PIS-Janowy
-36 #12 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówPIS-Janowy 2020-05-20 09:31
Lekarz z postu #9. Wirsu jest. Nieco zarażliwszy moze od innej grypy. Absolutnie nie szkodliwy dla zdrowych ludzi a nie cpunów czy innych wymoczków golemowatych. Bardzo gorzny dla starszych (jak kazda grypa z resztą). PIS musiał zrobic to co zrobił bo kwik oPOzycji totalnej (tzn. TVN-u i kulacych sie u jego nóg KO i inych rózowo czerwonych partylek) rozlegałby sie po Jamajkę komórkowskiego a renia tutejsza dostawalby spazmów z paniki.
?
+33 #11 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testów? 2020-05-20 08:59
Kto poniesie odpowiedzialnos c, jesli jakas bezobjawowa osoba - nieprzetestowan a, pozaraza innych? Testy robcie, testy!!! A potem podejmowac decyzje czy mozna bezpiecznie otwierac! W Lodzi pani prezydent dobrze zrobila, ze najpierw przetestowali pracownikow, przynajmniej rodzice moga miec pewnosc ze kadra zostala zweryfikowana pod katem koronawirusa!
Pacjent
+33 #10 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówPacjent 2020-05-20 08:52
Re#9 Lekarzu skoro nie ma wirusa to dlaczego siedzisz zamknięty w przychodni i porad udzielasz telefonicznie? Wyjdź do pacjenta bez maski i bez skafandra. Opiekun się pacjentami, przecież wirusa nie ma wg.twojej teorii
Lekarz
-30 #9 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówLekarz 2020-05-20 08:23
Nie ma żadnego wirusa. PiS was w domu pozamykał, bo boją się, że ludzie wyjdą na ulice.
Informacje o zgonach z ostatnich miesięcy nie odbiegają od tych z 2019 roku, zatem bez paniki.
toja
+40 #8 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówtoja 2020-05-20 08:13
Za wcześnie, stanowczo za wcześnie.Większ e dzieci to inna sprawa, ale przedszkolaki? Brawo dla Skoków -tam zapadła mądra decyzja.
Popatrzcie tylko wokół siebie - na brak rozsądku -ilu ludzi bez maseczek, lub z maseczkami na brodach - takie jest poczucie odpowiedzialnoś ci! Myślicie że teraz będzie inaczej: Ile matek przysyłało chore dzieci - nawet się do tego nie przyznając. A w razie wpadki - " to tylko alergia".
Wszyscy pracownicy przedszkoli przed podjęciem pracy powinni mieć zrobione testy.
Ogromna odpowiedzialnoś ć takie otwarcie placówki dla maluchów. Za wcześnie.
Jurek
+35 #7 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówJurek 2020-05-20 08:09
Dokładnie, jak może lekarz nie przyjmować. Decydowali się zostać lekarzami tylko w sprzyjającym ich warunkach? Dzieci pójdą do przedszkola a oni sobie zamknięci siedzą. Przez telefon jak leczą.....
Coś strasznego
+39 #6 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówCoś strasznego 2020-05-20 07:11
Przeczkolanki których mężowie lub rodzina pracuje za granicą nie powinny pracować z dziecmi .Najpierw powinny mieć testy, tak samo dzieci. Lekarz nie dotknie pacjenta, pozamykali wszystkie gabinety. A dzieci i pracownicy mają się zarażać
Mariu
+37 #5 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówMariu 2020-05-20 07:00
Skoki nie zdecydowaly, a tam mniej ludzi pracuje za granica, przypadki wirusa wśród dzieci w mieście i w powiecie, czy oni nie czytają doniesień ? Ten wirus nie atakuje nagle, trzeba poczekać nawet do miesiąca . Nacos takiego zdecydował się tylko ktoś, kto nie wie co to jest nie móc oddychac
Zaniepokojony
+41 #4 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówZaniepokojony 2020-05-20 06:46
Przychodnie zamknięte nadal, a gdzie będziemy leczyć dzieci? Testy powinni mieć wszyscy, większość ojców pracuje za granicą i mężowie pan nauczycielek czy innych pracowników też. Swoją drogą ktoś wziął na siebie ogromną odpowiedzialnos c
Jurek
+40 #3 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówJurek 2020-05-19 23:51
Ciekawe jak będzie wyglądać zwykły dzień w przedszkolu, jeśli jakieś dziecko zacznie płakać to pani przytuli? Jak się będą bawić zabawkami- jeden drugiemu zabiera i do buzi zabawki też wkłada.... Ciekawe czy burmistrz ppslalby swoje dzieci i sam poszedł do pracy.....
olas
+52 #2 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testówolas 2020-05-19 23:38
Sanepidami zarządza rząd, a od tego rządu prawdy się nie dowiesz, chyba, że któryś złodziej rządowy się pomyli i prawdę przez przypadek powie.
583e
+42 #1 RE: Przedszkola będą otwarte, pracownicy nie przejdą testów583e 2020-05-19 23:09
Czy w Powiecie jest jakiś Sanepid bo jak narazie cisza , zero informacji itd.

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas miesięcznie 43 tys. unikalnych użytkowników
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.