• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 7259

Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzienia

Jarosław Berendt ma problemy z prawem, grozi mu do 8 lat więzienia. Prokuratura postawiła i przesłała do sądu akt oskarżenia.

Śledztwo prowadzone było przez policjantów z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Bydgoszczy. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na postawienie aktu oskarżenia. Całe śledztwo dotyczyło nadużyć przy ubieganiu się o dotacje unijne na szkolenia w sektorze handlowym i publicznym, a także przyjmowania korzyści majątkowych.

Zgodnie ze zgromadzonym materiałem w tej sprawie wynika, że warszawska firma mogła wyłudzać dotacje unijne. Firma prowadziła szkolenia na terenie całej Polski, ale zdaniem śledczych fałszowała dokumenty, dzięki którym spełniała wszystkie wymogi uprawniające do dofinansowania. Szacuje się, że w ten sposób firma mogła wyłudzić około 800 tysięcy zł.

Zatrzymano 3 osoby, które usłyszały zarzut oszustwa kredytowego. W trakcie śledztwa zatrzymano 3 kolejne osoby podejrzewane o przyjmowanie i wręczanie korzyści majątkowych. Wśród zatrzymanych i oskarżonych o przyjmowanie łapówek jest burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

Berendt usłyszał dwa zarzuty. Zdaniem śledczych miał on dwukrotnie przyjąć korzyść majątkową. Pierwszy przypadek dotyczy lipca 2018 roku, jako dyrektor ZS nr 1 w Wągrowcu w zamian za udostępnienie sali komputerowej w kierowanej przez niego szkole miał otrzymać 2 tysiące zł.

Drugi zarzut dotyczy grudnia 2018 roku, wtedy Jarosław Berendt nie był już dyrektorem ZS nr 1, tylko burmistrzem Wągrowca. To właśnie już jako burmistrz miał przyjąć kolejne 6 tys. w związku z zawartą umową na przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych. Umowa zawierał jeszcze jako dyrektor, tuż przed wyborami samorządowymi.

Obecnie nie wiadomo, o jaką karę dla burmistrza Wągrowca wniesie prokuratura, to ma zostać ogłoszone w trakcie procesu, jednak zgodnie z art. 228 § 1 kodeksu karnego, burmistrzowi Wągrowca grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Pierwsza sprawa odbędzie się 11 września br., to właśnie taki termin wyznaczył Sąd Rejonowy w Bydgoszczy.

Komentarze   

Kevin
+4 #37 Komentarz dla przypomnieniaKevin 2021-01-14 16:20
Komentarze są nadpisywane, więc podbijam wątek kaucji
Kevin
+5 #36 No i co z tą kaucją?Kevin 2021-01-14 11:43
Ktoś wie coś więcej, jak z tą kaucją wygląda?
Kevin
+7 #35 Sąd zasądził kaucję?Kevin 2021-01-13 16:00
Ile tej kaucji trzeba było wpłacić?
guciu
+3 #34 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaguciu 2021-01-12 21:43
Widze pana Jarka w sejmowych ławach .
Pani Magister
-5 #33 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaPani Magister 2021-01-12 19:42
To czyste oszczerstwa i pomówienia!!!
Ludzie,nie wierzcie w ten stek bzdur,Pan Jarosław to wspaniały człowiek o gołębim sercu,zna całą inwokację z Pana Tadeusza na pamięć[zawsze mi ją recytował w szkole],aż łezka się w oku kręci do dziś....
Głowa do góry Panie Burmistrzu!!! Ja wiem że jest Pan niewinny!!!
Tylko PIS
Yanosik
+13 #32 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaYanosik 2021-01-12 14:40
i co? burmistrz na wolności za kaucją?
zara
+11 #31 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniazara 2020-09-13 13:06
W sądzie bez sukcesu bo płatna tuba propagandowa UM milczy.
zara
+6 #30 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniazara 2020-08-16 17:04
Ciekawe ile mają za uszami włodarze powiatu i miasta ? Bo to co wyjdzie na jaw to jest pikuś .
RENIA
+8 #29 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaRENIA 2020-08-15 14:27
Do postu 25.Janowy zamilkł bo pojechał do stolicy osobiście obejrzeć z bliska pomniki okryte tęczową flagą,a przy okazji wpaść na Nowogrodzką po dalsze instrukcje i wytyczne.
julas
-5 #28 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniajulas 2020-08-15 11:33
Do#24 Wy ani bonu ani pieniędzy z pracy także musicie siedzieś w domu i chlać promocyjne piwo z LidlaTakże czas zakasać rękawy to i nad morze pojedziecie, chyba że sprzedacie puszki po piwie które chlejecie cały rok
Czarny kot
+4 #27 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaCzarny kot 2020-08-15 07:15
Jeszcze ci z kiejterkami srającymi pod cudzymi oknami powinni gdzieś wyjechac! Patrzeć już nie mogę na tych wścibskich właścicieli tych kiejtrów, którzy pod pretekstem ich wyprowadzania zbierają informacje o sąsiadach, podsłu[wpis niecenzuralny]ą pod oknami. Już jeden kiejter nie wystarcza, musi być kilka, żeby łazić od rana do nocy i pierdoły zbierać. To miasto jest chore! Porządny podatek wprowadzić, to przestaną robić zwierzyniec z miasta, a z chodników i trawników wybieg i toaletę dla psów. Założę się, że w tym mieście co drugi człowiek ma jakąś chorobę odzwierzęcą.
Karyna i sebiks
+8 #26 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaKaryna i sebiks 2020-08-15 06:14
Wreszcie cisza w mieście! Można było spać przy otwartych oknach, bo suweren wyjechał nad Bałtyk realizować bon turystyczny!!!! ! Hura! Dzięki ci Boże, za uwolnienie od nocnych rozrób, bo tu czują się zwolnieni z ciszy nocnej i nikt im o tym nie przypomina.
Cud nad Wełną
+16 #25 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaCud nad Wełną 2020-08-15 06:01
Czy zauważyliście, że PiS Janowy zamilkł wczoraj o 13? Jest kilka opcji milczenia:1) pojechał pomodlić się do Częstochowy, za dar 500+,300+, bon turystyczny i inne socjalne 2) pojechał konsumować bon turystyczny3) nie może pisać podczas mszy 4)boi się kary bozej, więc nie pisze w święto 5) ma wolne już od piątku, bo tak w WRC ustalili w urzędach, więc nie chce pisać z prywatnego komputera.
Beka
+17 #24 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaBeka 2020-08-14 13:58
PiS Janowy opętany przez szatana, za wszelką cenę jego słuszna prawda musi być na wierzchu. Tak omota, okręcie, otumani, że nawet sam się gubi w tym co gada. Szatan w czerni.
PIS-Janowy
-21 #23 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaPIS-Janowy 2020-08-14 13:21
Oczywiscie, kwoko renio, ze jakies przekrety na przejazdach jest niczym w porownaniu na przekretach na nieruchomościac h przez prawnika i zone prezydenta miasta. Jesli tego nie rozrozniasz, kwoko jahirowska, to idz dalej liczyc owies koniom ...Jak typowa fanka oPOzycji zidicoaiłej podniecasz sie pierdołami, niepotwierdzony mi , wyssanymi z palca informacjami serwowanymi przez TVN i pokrewne. Bedzie zarzut proyukratorksi, krowo bezmyslna, to wtedy cie przeproszę. O szczurzycy adamowicz mówiono juz od dawan, samo PO wypieprzyło go z partii bo tak cuchnął. Wiessz chociaz o tym? A mozgiem tych jego kretactw była prawdopodobni jego małzonka - prawniczka. Widac to po typowym jej spojrzeniu, mówiącym wiem - i co mi zrobicie..? Takich szamt bronisz.
Beka
+17 #22 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaBeka 2020-08-14 12:31
Pis- Janowy opętało cię. Jesteś opętanym pionkiem, do szerzenia herezji. Twoje myślenie ma znamiona choroby.
RENIA
+21 #21 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaRENIA 2020-08-14 11:00
Janowy.eksperci e od prawa pisowskiego.Kto więcej ma matactw na koncie ,pani Adamowicz czy eurodeputowany pan Ryszard Czarnecki kolejny baron PIS-u który ma na swoim koncie ,,błąd techniczny''w wypełnianiu rozliczeń za przejazdy służbowe 2009-2018 .Ciekawe czy teraz prezes NIK-u też powie że zna pana europoseła od kilkunastu lat i jest to człowiek ,,krystalicznie czysty'',tylko że ten ,,kryształ''umi eszczał w rozliczeniach pojazd który był złomowany.Przez ,,błąd techniczny''pom ylił nawet swoje miejsce zamieszkania.Za pewne też przez ten sam błąd wpisywał nr.rejestracyjn e pojazdów które nigdy nie były jego własnością a po sprawdzeniu przez unijnych śledczych,właśc iciele tych aut zaprzeczyli aby one zostały pożyczone europosłowi.
roman
+13 #20 brodaroman 2020-08-14 10:30
Kiedyś pracowałem w panstwowej instytucji i tam wynajem pomieszczeń , aut i inne sprawy były na porządku dziennym . Szef tej instytucji już nie żyje ale pochowali go jak papieża do dziś jego żona ma mieszkanie które było służbowe a po cichu wykupili je na siebie .Także mało kto nie ulega pokusie lewizny Oczywiście przełożeni tylko przymykali oczy Zapewne dlatego bo sami kombinowali .
PIS-Janowy
-20 #19 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaPIS-Janowy 2020-08-14 10:25
A tymczasem z kraju "tego":
- pedlay w imie ideologu lgbt wieszaja szmat kolorowe nw wszelkich dostepnych pomnikach. Ostatnio jaki intligentr klasy renia zdjał biloczerowne i zawiesił jakas cyganska taka ... Wszytko nie w imie prowokacji ale walki o wiecej praw dla odchyłow ....
- w koncu jest akt oskarzenia dla nieutulonej w zalu za swoim mezem przekretasem, magdzi Adamowicz. Eurosposlanki z PO, ktora w zyciu nie parala sie polityka, ma takie pojecie o panstwie i polityce jak Golem o metalurgii, i zostala EUROPOslanką tylko i wyłącznie dzieki glosom przyglupów klasy Golem czy renia, wyznających teorie Neumana Sławka ("im masz wiecej wyrokow w PO tym wieksze sznase na wygranie wyborów", a my cie ochronimy - w skrócie).
"... Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, eurodeputowana jest oskarżona o składanie fałszywych zeznań podatkowych.
Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową wynika, że Magdalena Adamowicz - żona zmarłego prezydenta Gdańska, a obecnie europosłanka Platformy Obywatelskiej - w zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 miała zataić odpowiednio prawie 300 tys. zł. i 100 tys. zł dochodów. Prokuratura zarzuca jej też nierozliczenie dochodów z wynajmu mieszkań, jako prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej. Według śledczych uszczuplenie podatku wyniosło prawie 120 tys. zł. Za czyny te grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności.

Oskarżenie obejmuje też jej matkę Janinę. Prokuratura zarzuciła jej składanie fałszywych zeznań w śledztwie dotyczącym nieprawidłowośc i w oświadczeniu majątkowym prezydenta Gdańska oraz w postępowaniu karnym. Według śledczych kobieta podczas przesłuchania jako świadek złożyła fałszywe zeznania dotyczące posiadania przez dziadka europosłanki setek tysięcy zł. oszczędności, które miały zostać przekazane Pawłowi i Magdalenie A. jako darowizna. Prokuratura wskazała, że w rzeczywistości dziadek eurodeputowanej nie dysponował znacznym majątkiem.
Akt oskarżenia w tej sprawie objął też dwóch biznesmenów oraz pracownika samorządowego..."
- dla Kola - redaktor POwski "ekspert od koni " w Janowie napada na byłego prezesa stadniny. W miejscu publicznym, podczas jakiejs imprezy ... Sloma i chamstwo parobskie wychodzi z was w kazdym miejscu. Nie pomoze toga ani mikrofon w ręce, vczy okrywanie sie flagą pedłaów i odchyłów ...
roman
+15 #18 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaroman 2020-08-14 10:11
Panie Jarosławie B błoto które już do pana się przykleiło już z panem zostanie niezależnie od finału sprawy bo nie wiadomo co bywało wczesniej ?
RENIA
+11 #17 Tęczowa flaga nie znieważa pomnikówRENIA 2020-08-13 17:58
PIS-Janowy.Coś nie bywałego.Najpie rw była premier popiera prezydenta z PO Janusza Chwieruta za to że skrytykował amerykańskiego rabina w sprawie transferu izraelskiego hokeisty do Unii Oświęcim(chyba jest fanką hokeja)a,teraz pani prokurator z poznańskiej prokuratury umarza postępowanie przed jego wszczęciem w sprawie wywieszenia tęczowej flagi na pomniku Adama Mickiewicza w Poznaniu.Brawo pani prokurator.
kolo
+4 #16 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniakolo 2020-08-13 17:13
olas - twierdzisz że jakby Cię okradł ktoś z rządu to żle ale jakby to samo zrobił włodarz miasta to już jest ok ? Dlamnie przestępca zawsze będzie przestępcą nie zależnie czym się zajmuje itd.
olas
+7 #15 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaolas 2020-08-13 15:28
W państwie gdzie rządzi mafia to taki burmistrz to pikuś.
Bratowa z Durowa
+36 #14 Rozgłos i reklama dla miastaBratowa z Durowa 2020-08-13 14:05
Brawo dla wszystkich, którzy poparli ekipę "Bliżej Ludzi!" Widać jak na dłoni, że było warto ;( Mamy pierwszego w historii burmistrza, który ma szansę zasiąść na ławie oskarżonych. To wspaniała promocja miasta! Jakże jej nie wykorzystać! Piotrusie, Kubusie - do dzieła! Pochwalcie się tym wszędzie, przecież to prawdziwa reklama dla Was i dla Wągrowca!
Podróżnik
+27 #13 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaPodróżnik 2020-08-13 11:53
Ja jestem też za tym, aby sprawdzić innych dyrektorów
Bo niektórzy przyssali się do stołków i potem czują się jak na swoim. Brawo PiS. Odkrywamy zakryte.
Karamba
+21 #12 Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaKaramba 2020-08-13 09:27
Pan Magister nie wie gdzie jest Kubuś ????
Kubuś się schował i prasuje już koszule ... ;-)
123
+18 #11 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzienia123 2020-08-13 08:52
Tak burmistrz wpadł głęboko, jak zielsko rośnie wysoko. A zarasta zielsko Wągrowiec, zarasta. Niedługo już nie uwidzisz człeku tego miasteczka w ogóle......
Pan Magister
+6 #10 8 latPan Magister 2020-08-13 08:30
Kuba, Kubuś gdzie jesteś ...???
roman
+30 #9 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaroman 2020-08-13 05:02
Pytanie co organ nadzorujacy prace dyrektora szkoły zrobił w tej sprawie. Czy starosta wogóle pomyślał żeby sprawdzić co się działo za czasów pana Berenta w szkole czy wszystko było ok skoro teraz szafa się otworzyła ? Nie przesądzam sprawy ale o ile coś jest na rzeczy to nie uwierze w to że był to jednorazow incydent.
das
+25 #8 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniadas 2020-08-12 23:18
Bez przesady 8 lat szybko zleci . Tak naz serio nic z tego nie będzie bo za ręke go nie złapali nawet gdy Sawicką nagrali to było za mało . Szary obywatel już by dawno siedział także wyrok już jest wydany mała szkodliwość czynu ?
JB
+27 #7 ŁapówkaJB 2020-08-12 22:10
Jarek, Łapówka czy nie łapówka. Koniec i kropka. Uważam, że powinieneś zawiesić urzad do wyjaśnienia tematu.
Pani Magister
-29 #6 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaPani Magister 2020-08-12 20:00
Ludzie!!!
To stek pomówień i oszczerstw!!
Nie wierzcie że ktoś o tak czystym sercu i umyśle mógł zrobić coś takiego!Znałam jeszcze Pana Jarka z czasów gdy był dyrektorem na Kcyńskiej....Uc zciwość to jego drugie imię...
Jesteśmy murem za Panem Panie Jarosławie.Będz ie dobrze...
kolo
+14 #5 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniakolo 2020-08-12 18:15
Są jakieś dowody czy tylko pompowane zarzuty? Może w końcu prokuratura weźmie się za Sasina lub Szumowskiego, tam są ewidentne dowody przestępstwa i zdefraudowane miliony.
Piotrasek
+36 #4 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaPiotrasek 2020-08-12 17:50
Przecież Pan Berent był ulubionym kandydatem na burmistrza tego portalu? Co się stało? 😂🤣
Nie podzielił się?! 🤭
Chory naród!!!
+8 #3 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaChory naród!!! 2020-08-12 15:59
Chory narodzie wiecznie niezadowolony Wiecznie marudzący i nosem kręcony!! Kto wybiera burmistrzów? Wilczynski zły! Poszwa zły! Berendt zły! Obojętnie jaki nowy będzie to i tak i tak będzie zły!! Będzie kubusie pod nogi świnie podkładalo i szukało haków!! Jesteście żałośni!!! Dla jasności nie należę do żadnej partii i nie mieszkam już (na szczęście) w Polsce a pochodzę z Wągrowca!!
śmierć
-1 #2 a65śmierć 2020-08-12 15:54
Andrzej65-taki czub jak ty nie powinien mówić nic !!!
Andrzej65
+13 #1 RE: Burmistrzowi Wągrowca grozi 8 lat więzieniaAndrzej65 2020-08-12 15:33
oby dostał 8 lat a nie kilka miesięcy

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 501 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.