• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1803

Kolejny sukces triathlonistki Agnieszki Gałowskiej

Triathlonistka Agnieszka Gałowska zajęła 7. miejsce w prestiżowych zawodach Ocean Lava Triathlon Polska.

Zawody Ocean Lava Triathlon Polska odbyły się wczoraj, 22 sierpnia w Borównie koło Bydgoszczy. Agnieszka Gałowska zajęła 7. miejsce. Wągrowczanka pokonał 1900 metrów płynąć, 90 kilometrów na rowerze i 21 kilometrów biegnąc.

To najdłuższy dystans, w jakim do tej pory wystartowała, jednak to dopiero 1/2 całkowitego dystansu Ironman.

- Nie ukrywam, że dążę do ukończenia pełnego dystansu, mam nadzieję osiągnąć ten cel w przyszłym sezonie — poinformowała Agnieszka Gałowska.

Pełny dystans, o którym mówi triathlonistka, to 3800 metrów pływania, 180 kilometrów jazdy na rowerze i 42 kilometry biegu.


Co to właściwie jest Ironman Triathlon?

Ironman – to zawody triatlonowe organizowane przez World Triathlon Corporation. Wyścigi organizowane są na dystansach: 3,86 km (2,4 mil) pływanie, 180,2 km (112 mil) jazda na rowerze i 42,195 km (maraton 26,2 mil) bieg. Wyścig zaliczany jest do długodystansowych startów triatlonowych.

Pływanie

W zawodach Ironman odbywa się na dystansie 3,8 km na otwartych akwenach: jeziorach, morzu lub w oceanie. Zawodnik może pokonać wyznaczoną trasę dowolnym stylem pływackim. Często z uwagi na temperaturę wody organizatorzy dopuszczają możliwość startu w neoprenowych piankach – jednak zazwyczaj ostateczna decyzja zapada na 24h przed startem. Z przyczyn organizacyjnych czas potrzebny na pokonanie dystansu w wodzie jest ograniczony, tzw. cut off time, np.: w Ironman Austria dla pływania, wynosi 2h i 20 minut – po tym czasie zawodnicy, którzy nie ukończyli pływania, nie mogą kontynuować dalszego etapu – jazdy na rowerze.

Jazda na rowerze

180 km to dystans, jaki muszą pokonać na rowerze zawodnicy po ukończeniu pływania. Dopuszczalne są zarówno rowery szosowe, jak i górskie. Charakterystyczne dla wyścigu rowerowego w zawodach Ironman jest to, że w przeciwieństwie do klasycznego wyścigu szosowego zawodnicy nie mogą sobie nawzajem pomagać. Niedozwolona jest technika tunelowania aerodynamicznego (tzw.: non drafting race), czyli chowania się za plecami innych zawodników lub całej grupy. Przepisy zawodów Ironman zazwyczaj wyznaczają minimalny odstęp pomiędzy zawodnikami na 10 metrów. Wyprzedzanie innego zawodnika nie może trwać dłużej niż 30 sekund. Po wykonaniu manewru wyprzedzania, zawodnik wyprzedzany musi wycofać się na odległość 10 metrów.

Obowiązkowe jest posiadanie zapiętego kasku rowerowego w trakcie całego okresu kontaktu z rowerem. Ściągnięcie lub odpięcie kasku przed linią końcową jazdy może skutkować dyskwalifikacją zawodnika.

W trakcie wyścigu sędziowie i wybrani obserwatorzy mogą ukarać zawodnika lub całą grupę kolarską żółtą, lub czerwoną kartką. Żółta kartka oznacza konieczność zatrzymania się w punkcie kary (penalty box) na około 5-6 minut. Czerwona kartka oznacza dyskwalifikację (w zawodach Ironman organizatorzy mogą wprowadzić inną kolejność i znaczenie kartek – wprowadza się kartki podwójne i czarną, każdorazowo opisuje to regulamin zawodów i przekazywane jest podczas odprawy technicznej).

W przypadku usterki technicznej zawodnik nie może korzystać z pomocy zawodników lub innych osób. Całościowy czas potrzebny na pokonanie segmentu pływania i jazdy na rowerze również podlega ograniczeniom; np.: w Ironman Austria dla obydwu segmentów, wynosi 10h i 30 minut – po tym czasie zawodnicy, którzy nie ukończyli jazdy na rowerze, nie mogą kontynuować dalszego etapu – biegu.

Bieg

Bieg to klasyczny maraton (42,2 km). Zawodnicy nie mogą korzystać z pomocy innych osób. Maksymalny czas na pokonanie segmentów: pływania, jazdy na rowerze i biegu w Ironman Austria wynosi 17h.


 

Komentarze   

kolo
-5 #2 urbankolo 2020-08-23 12:38
[wpis niecenzuralny]ek nie rób z ludzi idiotów.
---
Z nikogo nie robimy idiotów, idiotą jesteś TY zamieszczając takie wpisy! Wystartuj i ukończą 1/2 IM też napiszemy. [wpis niecenzuralny].
Andrzejek
-3 #1 SukcesAndrzejek 2020-08-23 11:31
Brawo za upór i chęci tylko Panie redaktorze dobrze sprawdzić samodzielnie wyniki z zawodów bo 7 miejsce to ta Pani miała ale na 7 startujących w swojej kategorii wiekowej. Brawa za wytrwałość ale wyniki trzeba weryfikować.

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.