• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 3915

W Wągrowcu żyje się tanio

Wągrowiec to jedno z najtańszych do życia miast w Wielkopolsce, jeśli brać pod uwagę wysokość kosztów korzystania z usług komunalnych.

W najnowszym zestawieniu firmy Curulis, która wzięła pod lupę 339 miast powiatowych w Polsce, nasze miasto zajęło 51. miejsce w Polsce. Jednak już w Wielkopolsce Wągrowiec zajmuje trzecie miejsce na 31 miast powiatowych, wyprzedzany jedynie przez Wrześnię i Śrem.

Aby porównać atrakcyjność miast powiatowych pod względem kosztów usług publicznych, Curulis zestawił wydatki rodzin za wywóz śmieci, wodę i odprowadzanie ścieków, podatki od nieruchomości, opłaty parkingowe i ponoszone koszty komunikacji miejskiej.

Do zestawienia wykorzystano stawki obowiązujące 30 czerwca br. Przyjęto model czteroosobowej rodziny z dwoma osobami niepełnoletnimi. Założono, że średnia rodzina mieszka na powierzchni 74 m², a każdy z jej członków zużywa 33,3 m³ wody i produkuje tyle samo ścieków. Przyjęto, że każdy członek rodziny korzysta z transportu publicznego 108 razy w roku, a łączny czas płatnego parkowania to 48 godzin.

Mając to na uwadze obliczono, że przeciętna rodzina w Polsce wyda w 2020 r. na usługi komunalne 3 422,00 zł. W Wielkopolsce wskaźnik ten jest wyższy, wynosi bowiem 3 552,02 zł. Tymczasem przeciętna wągrowiecka rodzina wyda w tym roku na usługi komunalne 2 730,78 zł, czyli ponad 821 zł mniej niż wojewódzka średnia. W porównaniu do najdroższego wielkopolskiego miasta w tym zestawieniu, czyli Grodziska Wlkp. (4 484,00 zł), życie w Wągrowcu jest tańsze aż o ponad 1 750,00 zł.

Koszty usług komunalnych w porównywalnych wielkością miastach w Wielkopolsce:

🔸Śrem – 2 455,12 zł

🔸Września – 2 707,00 zł

🔸Wągrowiec – 2 730,78 zł

🔸Środa Wlkp. – 2 949,20 zł

🔸Jarocin – 3 079,26 zł

🔸Szamotuły – 3 225,16 zł

🔸Oborniki – 3 648,52 zł

🔸Złotów – 3 839,02 zł

🔸Chodzież – 4 193,22 zł

🔸Trzcianka – 4 406,22 zł

🔸Grodzisk Wlkp. – 4 484,10 zł.


Komentarze   

PIS-Janowy
+1 #44 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-23 20:48
Ano , zeyje sie tanio. Urzednikom, ktorzy chca aby w sobote i niedziele skalepy byly otwarte ale sami to ani jednej soboty nie udostepnia dla ludzi. Tym ktorzy z powodu koronowirusa pozamykali sie jak jacys pierdolnieci i jeszcze za to nagrody otrzymali. Za sasiednim portalem:"...Jak poinformował nas Piotr Korpowski z wągrowieckiego magistratu, w 2020 roku burmistrz Wągrowca przyznał nagrody 67 pracownikom Urzędu Miejskiego w Wągrowcu na łączną kwotę 120 150 zł. Z tego zastępca burmistrza, sekretarz i skarbnik miejski otrzymali nagrody w kwocie 4000 zł każdy.
Średnia wysokość nagród przyznanych przez burmistrza Jarosława Berendta wyniosła według stanowisk:
kierownicy – 2636 zł brutto
główni specjaliści – 2240 zł brutto
inspektorzy – 1383 zł brutto
podinspektorzy – 1440 zł brutto
starsi specjaliści – 1300 brutto
specjaliści – 1512 zł brutto
radcy prawni – 2500 zł brutto
pomoc administracyjna – 1320 zł brutto
obsługa – 1300 zł brutto
Kierownicy czterech gminnych jednostek organizacyjnych (Miejski Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Centrum Usług Wspólnych, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wągrowcu) otrzymali nagrody na łączną kwotę 6800 zł brutto.
Prezesi spółek nie otrzymali nagród. O wysokości ewentualnych nagród dla dyrektorów pozostałych miejskich instytucji ratusz nas nie poinformował.
Przypomnijmy, że w filmie opublikowanym 18 maja br. przez Urząd Miejski w Wągrowcu zastępca burmistrza Piotr Pałczyński informował o zawieszeniu wypłacania nagród oraz dodatków specjalnych w Urzędzie Miejskim i w miejskich jednostkach organizacyjnych. Miało to pozwolić na uniknięcie redukcji etatów w związku z trudną sytuacją finansową miasta.
Wypowiedź wiceburmistrza Piotra Pałczyńskiego z 18 maja 2020 roku
Mimo tej deklaracji, nagrody zostały jednak przyznane, nie zrezygnowano także z wypłacania dodatków specjalnych (prawdopodobnie najwyższe dodatki specjalne, liczone w tysiącach złotych, otrzymują co miesiąc burmistrz i jego zastępca).
Gdy zapytaliśmy magistrat o wypłatę nagród, wiceburmistrz Piotr Pałczyński postanowił swoją przekazać na rzecz organizacji pozarządowych...."
PIS-Janowy
0 #43 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-21 20:28
Golem - ty ze swoimi upodobaniami do francuskich, obcislych rajtuzow do biegania (podkrslaja meska pupke, co), czystosci nieskalanej i uwilbienia dla Margot czy innej Ani Grodzkiej mialbyc niezle wziecie w wiezieniach. Myslales kiedys nad tym? Tam bys sie spelnil pewnie... moze z Nowakiem, swoim idolem spotka ..
A tutaj "news"- ponoc czaszkowski sam na siebie doniesienie do prokuratury zglosil w sprawie sprzedazy przez warszawke dzialki developerowi:"...Stołeczne Biuro Gospodarowania Nieruchomościami sprzedało w 2016 r. deweloperowi za 38 mln zł Błonia Elekcyjne na Kamionku. Działka przy ul. Stanisława Augusta, stanowiąca teren zielony, liczy 22 tys. 500 mkw.
Sprzedana działka w 80 proc. jest objęta ochroną konserwatorską z racji wpisu do rejestru zabytków. Dlatego przed sprzedażą miejscy urzędnicy powinni uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Tak się jednak nie stało. W ocenie Miasto Jest Nasze (MJN) oznacza to, że sprzedaż była nielegalna. Ruch wystąpił do ratusza o jej ujawnienie. Jednak miasto odmówiło. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację aktywistom i nakazał ujawnienie ekspertyzy. Jednak od tego wyroku Rafał Trzaskowski wniósł kasację. Kolejne korzystne orzeczenie dla MJN wydał w maju tego roku Naczelny Sąd Administracyjny.
Z uzyskanych na mocy orzeczenia NSA ekspertyz wynika, że przy sprzedaży zabytkowego terenu wymagana była zgoda konserwatora zabytków, a urzędnicy o nią nie wystąpili. W poniedziałek ruch zrobil halas na tyle duzy, ze fircyk od spuszczanie gowna do wisly nie mogl juz dluzej kryc przekretu i musial zlozyc doniesienie do prokuratury ...
Oj warszawka i te "elity" tamtejsze ...
PIS-Janowy
-1 #42 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-21 14:34
Golemiku - fanie Margot i innych POkrak - to nie ja zaczalem wyszydzxanie ludzi biegajacych w dzinsach, to nie ja zaczalem wyzywanie od smierdzili przepoconych. To ja twierdze, ze do uprawiania sportu nie potrzebujesz specjalnej odziezy ani prysznicu po kazdym wystapieniu pocenia. To ja twierdze, ze pot nie zabije cie do razu (prysznic raz dziennie absolutnie wystarczy) - malo tego - on wzmacnia twoja bariere ochronna skory. To ci powie kazdy lekarz dermatolog, to ci powie kazdy doswiadczony czlowiek. Potrzebne jest tylko samozaparcie,troche silnej woli a nie pedalskie koszuleczki i smieszne (tak miesza mnie te wasze leginsy - nie moga) ubranka. To moje. Ja uwielbiam spocone szczuple dziewczyny i moge takie mokre od potu obejmowac bez zadnych oporow. Nie szydze z grup spolecznych - nie szydze z robotnikow ktorzy w potokach potu spedzaja po 10 godzin dziennie (ty nawet nie wiesz jak to jest, widze z tego co piszesz), szydze tylko z debili takich jak ty,twierdzacych, ze zeby uprawac sport to trzeba na dupe ubrac reklamowane rajtuzy i koniecznie po tym wysilku sie wykapac. Takie typowe rady z reklamowkek TVN do przyglupich jak ty.
GOLEM
+2 #41 RE: W Wągrowcu żyje się tanioGOLEM 2020-09-21 03:55
PIS-Janowy, doradzam mniej szydzić z ludzi, grup społecznych i zawodowych, a na przyszłość, będziesz żył spokojniej i nie będziesz musiał włazić z buciorami i w swoich przepoconych dżinsach komuś do łóżka!!!!
Tak swoją drogą, to niezły zbok z ciebie, skoro interesuje ciebie, kto z kim sypia. U sąsiadki i sąsiada też byłeś?????????????
KOMU JESZCZE WLEZIESZ DO WYRA?!
GOLEM
+1 #40 RE: W Wągrowcu żyje się tanioGOLEM 2020-09-21 03:48
PIS-Janowy, wyjaśnię tobie, naczelny przygłupie szydzący ze wszystkich grup społecznych, że nie trzeba mieć specjalnego ubioru, aby biegać i jeździć na rowerze. Przypomnę tobe przygłupie, że szydzisz z ludzi stosujących te stroje w zależności od tego czy biegają, czy też jeżdżą rowerem. Przypomnę tobie przygłupie, że nazywasz tych ludzi pedałami, lub ubierającymi się w rajtuzy, jak pedały. Przypominam, że określenie pedał, to wyznawca PiS. Kogo więc przygłupie krytykujesz?!
Temat ubioru do biegania i jazdy na rowerze sam przywołałeś, chcąc sobie udowodnić swoją męskość. Facet, który jest pewien swojej męskości, nie dyskutuje o swojej męskości, nie krytykuje innych ze względu na ubiór, nie udowadnia innym, że smród jego codziennego ubioru jest męski.
PIS-Janowy, jesteś tylko obleśnym przygłupem którego będzie brzydzić się wiele kobiet i młodych dziewczyn. Z tego co wypisujesz, jesteś dla normalnej kobiety i dziewczyny obleśny i obrzydliwy. Jakie wartości chcesz przygłupie przekazać, młodemu pokoleniu, które zapewne czyta, to co obenie piszemy. Twój bełkot zapewne trafia do zapijaczonych i naćpanych osobników. To problem obecnego społeczeństwa i naćpanych osobników. Ciekawe, kiedy ockną się w realnym życiu i ciekawe, czy to będzie ich życie?!
PIS-Janowy
-4 #39 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-20 15:06
Ooo - widze, ze wysypala sie cala kolumna kumpli golemowskich -= ren, kolow, tylko jeszcze brakuje olasa . Jak tam wasza idolka (-dol) Margot? "Wasza ulubienica z kutasem, ofiara walki z kaczyzmem, przesladowana podbnoie jak Nowak w tym PIS-owskim rezimie podobnym do tego hitlorewskiego w Niemczech"? Biedny Nowak - tez sie pewnie rozplacze i sedzia stulejka na pewno uniewinni . Ciekawe jednak czy na Ukrainie za przewalki go tez uniewinnia ...
Wy tez uwazacie, ze do biegania czu jezdzenia rowerem trzeba miec koniecznie specjalne, wygladajace jak pedalskie ubranie i czarne okularki na nosie? Buty - o tak buty sa wazne, ale cala restza to tak potrzebne jak pieknej dziewczynie klejnoty ...Sa tylko nieistotnym dodatkiem. Wiem jedno po wypowiedziach POkraki intelektualnej Golema - on nie biega ani nie jezdzi na pewno, bo zaden regularnie uprawiajacy sport facet takich bzdur by o ubraniach by nie pisal ... Robi to moze okazjonalnie - kupi nowe buciki i juz na sciezke (no bo gdzie do lasu - buciki sie zakurza) pochwalic sie swoim nabytkiem , he, he, he. Znam takich na peczki. A gdzie niby sa jakies "fajk njuwsy" Kolo? Ten o Nowaku? Przeciez to 100% prawdy ...
PIS-Janowy
-4 #38 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-20 14:48
GHolemiku zalosny - zapewniam cie, ze do biegania i uprawiania sportu nie jest potrzebna zadna specjalna odziez. Ja wiem, zae trudno ci w to uwierzyc - wsdzkaze na fejsie czy TVN-ie mowia inaczej, ale tak jest pajacu w rajtuzach pedalskich ... Zrob sobie jeszcze tatuaz kolorowy na czole z napisem GOLEM oPOzycji bo tez tako trend dzisiaj ... A co do Sawickiej ..? Tak jak napisalem wczesniej - twoja ko;ejna swieta Sawicka i brzydki policjant Kaminski bo jeje nie uprzedzi ze bedzie ja prowokowal. Mam wciaz nadzieje, ze takich kretynow wyrzuconych z dupy Nowaka czuy Jahiry to jest malo w Wagrowcu, ale widzac wpsiy olasow, kolow czy ren trace powoli nadzieje ... Zapewniam cie , synku ubecki, ze w zadnym kraju zachodnim taka sawicka czy adamwoicz nie zostali by swietymi jak to sie satlo w Polsce. Teraz jest akcja wyswiecania zula , kumpla tuska, Nowaka a ty w niej bierzesz aktywny udzial. Powodzenia.
GOLEM
+4 #37 RE: W Wągrowcu żyje się tanioGOLEM 2020-09-20 14:27
PIS-Janowy, sprawa Sawickiej, jak również inne sprawy prawne, to zbyt trudna materia, jak na takiego przygłupa, jak ty. W przypadku Sawickiej doszło do przekroczenia uprawnień, przez ówczesnego i obecnego koordynatora służb specjalnych Kamińskiego, którego Dundel uniewinnił jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku sądowego. Tak przestępca dzięki ułaskawieniu Dundla, dalej prowadzi swoją przestępczą działalność.
W kwestii ubioru z którego szydzisz, to nie wiem czy wiesz, ale świat nie stoi w miejscu i się rozwija również w kwestiach ubioru. Dziś mamy odpowiednią odzież do biegania, odpowiednią odzież do jazdy na rowerze, odpowiednią odzież do jazdy na motorzę itd. Dziś, kiedy widzi się imbecyla biegającego w dżinsach, to musi być jakiś zapijaczony PGRus, który niby chce być aktywny, ale nie stać go na odpowiednią odzież i dlatego szydzi z ludzi, którzy mają odpowiednią odzież dostosowaną do uprawianego sportu.
RENIA
+5 #36 RE: W Wągrowcu żyje się tanioRENIA 2020-09-20 11:25
PIS-Janowy.Czepiasz się Golema rajtuz czy też legginsów,a jak tam po kolejnej spowiedzi byłego agenta CBA,,Agenta Tomka'',który po raz kolejny ukazał styl pracy tej instytucji.Tym razem próbowano skorumpować Bogusława Serdyńskiego aż 7 razy.W 2014r,, wybitny'' agent CBA usłyszał zarzuty prokuratorskie w sprawie przekroczenia uprawnień w związku z prywatyzacją Wydawnict Naukowo-Technicznych z 2009r,która została umorzona .Jeżeli nie widziałeś-polecam do obejrzenia,ciekawy feljeton.
kolo
+3 #35 RE: W Wągrowcu żyje się taniokolo 2020-09-20 10:42
Janowy i Janowy pod innymi nickami - jesteś żałosny, piszesz jakieś bzdury, powielasz fake newsy. Jak brakuje ci argumentów w dyskusji z inteligentniejszą od siebie osobą (o co nietrudno), to nagle pojawiają sie prostackie komentarze niby obcych osób, a widać, że to ty. RENIA, GOLEM i inni obnażają twoją miernotę na każdym kroku ale jedno trzeba ci przyznać, do PIS pasujesz jak ulał.
RENIA
-5 #34 RE: W Wągrowcu żyje się tanioRENIA 2020-09-20 10:26
Cześć jestem Renia z forum, przepraszam za złe słowa o rządzie ja tak naprawdę uwielbiam PiS i biore wszystkie socjale jakie sie da pozdrawiam do końca świata i dwa dni więcej.
PIS-Janowy
-7 #33 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-20 05:35
Golemku czysciutki w rajtuzach - wszakze Sawicka tez byla niewinna, pomimo, ze nagrana byla jak brala i gadala. Tylko, ze takie sedziowskie szmaciarstwo jak Tuleja uznal, ze policjant zle ja za reke schwycil i postanowil policjanta zamnknac ... Pamietasz to jeszcze POkurwiencu wagrowiecki? A Nowaka to mieli co - w dupke pocalowac, zula jednego? Zalujesz go, co - ten sam syf reprezentujecie - gowno ktore co rusz sie kapie i ubiera w czyste ubranka aby tego syfu morlanego nie bylo widac ... Znam takich fircykow jak ty dzisiatki - nawet nasrac na was nie warto ... obroncy przekretasow. Co do szamba - juz do Baltyku doplyneleo i czuc je w Gdansku - a tak z ciekawosci - wiesz juz, ze rury ww wstepnym projekcie modernizacji Czajki mialy byc stalowe a pozniej pod skrzydelkami hanki bufetowej od prywatzacji zamieniono je w projeckie na plastikowe? COs tam TVN "nierezimowy" wspomnoal o tym ...?
GOLEM
+3 #32 RE: W Wągrowcu żyje się tanioGOLEM 2020-09-20 03:34
PiS-Janowy, tobie chyba sufit na łeb się zwalił, bredzisz coraz gorzej, a ja naiwnie doszukuję się w twoich wypocinach jakiejkolwiek logiki. Wklejasz jakieś brednie, o których wszyscy wiemy. Problem w tym, że zgodnie KPK, czyli Kodeksem Postępowania Karnego, w trakcie przeszukania, musi być strona wobec której dokonywane jest przeszukanie. Czy w twoich newsach zapomniałeś wspomnieć, że nie powiadomioną stronę wobec której dokonano przeszukania. Tak się składa głąbie, że w reżimowych mediach poszedł przekaz dla takich przygłupów jak ty, czyli PIS-Janowy. W reżimowych mediach, nikt nie wspomniała, że CBA, dopuściła się przeszukania niezgodne z prawdą. Kto poza CBA i reżimowymi mediami, może potwierdzić fakt prawidłowego przeszukania u Nowaka. By może NOwak jest winny u należy go wsadzić do pierdla, ale niech to się odbędzie zgodnie z prawem, a nie na podstawie, waszych reżimowych przekazów, zrozumiałych dla przygłupów czerpiących wiedzę z reżimowego chłamu.
Co do higieny przygłupie, mam w domu prysznic i z niego korzystam, kiedy tylko czuję, że mogę być nie świeży, czyli nie zby czysty i przepocony. Nie muszę liczyć kropel wody, aby później się chwalić, jak niski rachunek za wodę płacisz. Wolę nie śmierdzieć potem i nie chwalić się tym jaki męski jestem, bo śmierdzę potem. G.wno też śmierdzi i jest naturalne. zy z tego też jesteś dumny, że śmierdzisz łajnem?!.
Zapewne jutro ubierzesz spodnie na niedzielę lub do kościoła.Ubierz swoje przepocone dżinsy. POczekamy, czym kłamco reżimowy, śmierdzisz. Sprzedajesz szabo, to szambo do ciebie wraca. Czekamy na prawdę przekazu PIS-Janowego!!!
PIS-Janowy
-6 #31 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-19 14:46
Ha, ha, ha!! Ha, ha!! Ostanie modlitwy golema w rajtuzach - "swiety Nowak, swieta Sawocka, swiety Adamowicz, wszystcuy swieci PO! Swiety Owsik, swiety Niesiol i swiety Neuma i Grabarczyk, popychani Mirami i Zbychami i innymi ktorym kasa w workach przez okna aut wpada ..."
Golem - debilu - Nowaka juz nawet oPOzycja skreslila z lsity a ty go bronisz. Tatus pewnei tak samo umoczony w przekrety jak on czy tez ty sam? A teraz przeczytaj nieco ptrawdy:
"...Gotówka ukrywana w specjalnych skrytkach i luksusowy samochód do dyspozycji - to część nowych ustaleń Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Jak dowiedział się polsatnews.pl, śledczy zabezpieczyli majątek o wartości ok. 6 mln zł (w tym ponad 4 mln zł w gotówce). Twierdzą również, że skala działania Nowaka była dużo większa niż do tej pory sądzono.

Śledztwo ws. Sławomira Nowaka. Areszt tymczasowy dla kolejnej osoby
Śledztwo ws. Sławomira Nowaka. Areszt tymczasowy dla kolejnej osoby
Śledczy ujawnili nieznany dotychczas majątek ukrywany przez Sławomira Nowaka. Agenci CBA w trakcie działań zabezpieczyli m.in. pieniądze w rożnych walutach (ponad 536 tys. euro, 470 tys. dolarów i 30 tys. zł) - w sumie ponad 4 mln zł. Część z nich miała być przechowywana w dwóch specjalnych skrytkach, które były przygotowane do składowania pieniędzy.Nowe ustalenia pozwoliły zabezpieczyć także inne składniki majątku, jakim dysponował były minister. Zajęto dwa mieszkania wycenione na 2 mln zł, a które miały zostać nabyte z pieniędzy pochodzących z przestępstw, oraz samochód marki Land Rover w luksusowej wersji. ..."
I idz sie wykap bo sie spociles pewnie z wscieklosci i bedziesz capil jak swinia ...
GOLEM
+6 #30 RE: W Wągrowcu żyje się tanioGOLEM 2020-09-18 23:42
sad -zapytaj o to PIS-Janowego, jak prrzeszuskują wyimaginowane skrytki, gdzie niby Nowak ukrywał pieniądze, a jednocześnie nie powiadamiają o tym prawników NOwaka, którzy go reprezentują i tym samy są stroną postępowania, których należy powiadomić w przypadku przeszukania. Sprzedano ciemnemu ludowi, kolejne kłamstw, że niby coś znaleziono,tyrona postępowania nie została o tym powiadomiona. To tak jak by ciebie oskarżono, o wyimaginowany handel narkotykami, ty zatrudniłbyś prawników, którzy mieli by ciebie reprezentować, a nagle policja przeszukuje twoje mieszkanie lub pokój, bez powiadamiania ciebie i prawników ciebie reprezentujących. Co gorsza, nagle się dowiadujesz, że w mieszkaniu lub pokoju masz jakieś skrytki, których nikt nie potrafi ppotwierdzić, a informacja o twoich skrytkach poszła w eter. Nawet przygłup PIS-Janowy, śmierdzący potem by tobie nie uwierzył i pluł by tobie w twarz. Rusz głową, zamiast czytać wypociny przygłupa PIS-Janowy i wierzyć w te brednie rodem z reżimowej TVPiS i TVP INFO.
sda
-5 #29 RE: W Wągrowcu żyje się taniosda 2020-09-18 21:46
Golem i Renia co tam u Nowaka ?
PIS-Janowy
-5 #28 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-18 16:18
Golem - a jezdzisj sobie w tych franciskich rajtuzach zwanych leginsami - dla mnie jest to tak pedalskie jak malo co. Kapiesz sie pewniez etrzy razy dziennie , co...? Jezdze na rowerze w dzinsach, czasami , gdy jest zimno w nich tez biegam. Po kilometrze zaczynam sie poci - i biegne dalej nastepne kilometry spocony. Rozumiem pedalku, ze ty konczysz wysilek bo przeciez bedziesz "smierdzial" (poza tym pot jest czym naturalnym dla nas - o wiel baradziej niz sztuczne perfumy). Mnie nie przeszkadza, lalusiu zalosny, w ogole spocona dziewczyna, spocony chlopak. Nie dbam czy biega czy jezdzi w gumiakach czy dzinsach. Istotne jest, ZE BIEGA i sie poci. Bo pot to nieodlaczny element sportu i zdrowia, pajacu. Bo nie jest istotne ,ze wybiegniesz sobie w niedziele w soich rajtuzach z telefonem na ramieniu, coby ci kalorie i kilometry liczyl ale istotne jest abys to robil regularnie bez niczego - dla mnie ktos kto biega moze robic to w worku po cemencie (spocona i zziajany) - zawsze bedzie miala moj szacunek za wysilek. A ci robotnicy, ktorzy pracuje po 8-10 godzin dziennie i sa spoceni cay czas, rozsiwajac ta won wokol - dla ciebie, kutasie owskia, nie do przyjecia, co? Bo to sa prawdziwi faceci, lalusiu pedalski - nie z twojego spaczonego swiata. O Owsiku i jego przekretach to szkoda gadac - czekamy caly czas na pokazanie niego przeplywowo kasy miedzy WOSP i jego 3-czy 4-ema spolkami corkami. 5 razy sad o to prosil - 5 razy owsik na to sie odlal . Wiecej nie trzeba na dowod jesgo uczciwosci ... Zgodnie z maksyma PO " im wiecej masz za uszami tym lepeij dla ciebie - byle bys tylko przeciw PIS dzialal" ..
GOLEM
+5 #27 RE: W Wągrowcu żyje się tanioGOLEM 2020-09-17 23:44
PIS-Janowy podobnie jak ty bazuję na tym co przezytałem i usłyszałem. Dodatkowo sprawdzam brednie, które sprzedają w TVPiS i TVP INFO, bo wtedy jest najlepszy ubaw, kiedy słyszysz przekaz dla przygłupów. Co do mojego ubioru i higieny to lubię ubierać się odpowiednio do sytuacji i nie śmierdzieć potem. Lubię dbać o higienę, bo dla mnie facet śmierdzący potem nie jest bardziej męski, a raczej to śmierdzący leń i pasożyt.
Czepiasz się kolejny raz Owsiaka, a jakoś twoi mentorzy nic mu nie mogą zrobić, ponieważ prowadzi WOŚP uczciwie i bez przekrętów. Gdyby robił jakieś przekręty, to już polityczna prokuratura niezależnego polityka Ziobry zajęła by się Owsiakiem. Niestety, takim jak ty wyznawcą Ziobry, oszusta Sasina, kłamcy Morawieckiego i za nic odpowiadającego Kaczyńskiego, już dawno by się zajęła i zrobiła w TVPiS i TVP INFO show. Niestety pozostaje wam tylko szczekanie na temat wyimaginowanych przekrętów WOŚP, którymi karmią się wyznawcy PiSdzielców, będący oszustami, bo tylko oszuści i złodzieje, będą w działaniu innych widzieć swoje postępowanie.
PIS-Janowy, poza jedzeniem czosnku, ebuli i kapusty, doradzam się myć, żeby nie śmierdzieć potem, bo udowadniasz tym, jakim śmierdzącym leniem i nierobem jesteś. Smród potu nie ma nic wspólnego z męskością.
A tak swoją drogą, dzięki tłoczeniu bzdur na temat ideologii, to od tego czasu pedał to nie określenie geja, lecz wyznawcy PiSdzielców. Sami stworzyliście wyimaginowaną ideologię, tak więc zostaliście przedstawicielami swojej ideologii. Tak więc nie jestem obrońcą pedałów, bo nie cierpię wyznawców ideologii PiS. Jestem co najwyżej obrońcom ludzi ze środowiska LGBT, bo nie uważam za bycie męskim, krytykując ludzi z tego środowiska. Temat środowiska LGBT, to zbyt trudny temat, dla takiego śmierdziela uważającego się za bardziej męskiego, tylko dlatego, że dla ciebie bardziej męskie jest chodzenie w przepoconych dżinsach. Dla przygłupa pokroju PIS-Janowy, wszystko co inne, nowe, będzie się kojarzyć z gejami, lesbijkami i lewakami. Zapominasz pedale wyznawco PiSdzielców, że LGBT, to nie tylko geje, ale również lesbijki i osoby transseksualne. Zapewne w odpowiedzi, pominiesz gejów i lesbijki i przyczepisz się głąbie do Margot. Tak to osoba transseksualna. To kolejny trudny temat , którego nie zrozumiesz, bo to trudne również dla mnie, jak można nie czuć własnej płci i źle się czuć, w ciele w którym się urodziliśmy. Jeżeli nauka nie uznała tego za odstępstwo, to staram się to zaakceptować, skoro moje ostrzeganie rzeczywistości tego nie ogarnia. Zapewne będziesz drwić z nauki, ty niby inżynierze po Polibudzie.Gdyby nie nauka i wiedza, to do dziś nie jeździlibyśmy samochodami, nie oglądali byśmy TV i kina, nie mieli byśmy lodówek, pralek, zmywarek i nie latali byśmy samolotami. Nawet taki PIS-Janowy nie jeździł by rowerem w swoich przepoconych dżinsach, bo nauka i ludzie z tego środowiska, nie opracowali by tego, co dziś posiadamy. To że dziś ludzkość lata na księżyc to nie zasługa PiSożytów i ich wyznawców. Ich wyznawcy to tylko tępe przecinaki, które nie potrafią zrozumieć nawet instrukcji obsługi młotka
FanW-Ca
+12 #26 RE: W Wągrowcu żyje się tanioFanW-Ca 2020-09-17 07:04
Polityką,polityka a tematu nikt nie tyka.
Dla czego Wągrowiec znalazł się tak wysoko w tym
rankingu usług komunalnych?
Śmieci u nas drogie,podatki średnio,woda tak sobie
Ale ,ale komunikacja DARMOWA!!!!
To właśnie obniżyło koszty życia mieszkańców i dało dobre miejsce w rankingu,gdybyśmy mieli dodany koszt transportu publicznego,pewnie bylibyśmy gdzieś po środku tej tabeli.
Naj mniej istotny czynnik obniżył koszty,bo ilu mieszkańców korzysta z komunikacji?
Tak to wygląda pozornie dobrze,gdyby nie fakt że to tylko pozory, bo za tą komunikację "DARMOWĄ"
i tak płacimy z naszych podatków,bo przecież finansowana jest z budżetu miasta!!!
Możemy z budżetu miasta pokryć np. śmieci i staniemy śię najtańszą gminą miejską w Polsce!!!🙂🙂🙂
Tylko nie będzie pieniędzy na rozwój,tylko się zwiniemy.
Populizm i półprawdy,czyli kolejne badania w celu wycìągnięcia kasy za nic nie warte rankingi.
PIS-Janowy
-11 #25 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-17 04:30
Ocho - odezwal sie naczelny przyglup POrtalu. Gdzies cos przeczytal, gdzies cos mu ktos szepnal i teraz pierdoli bzdury. Wytrysku na dupie tuska - tych wiosek ze swiatowodem w gminie to na palcach jednej reki policzysz. Doucz sie palancie. Sam Wagrowiec jeszcze w powijakach. I jaka kasa UNI? Jak kase ma unia? Tak sama idioto jak nasz rzad - tyle tylko, ze jej wydwanie jest kilka razy gorsze, bezsensowne. Nkt ci nie powiedzial jeszcze, pedalku w leginsach wygodnych (wygodne sa jak sie spocisz, co? ale ty sie przeciez nie pocisz...), ze 20-30 % kasy jaka panstwa wplacaj do budzetu UE jest marnotrawiona tylko na jej obsluge?! O tym TVN milczy? UNia dziala tak jak owsik w Polsce - dajcie mi 100 mln a ja wam kupie zabawki za 70 a 30 to bedzie koszt jaki ponioslem (zarobek). Rozumiesz fanie jahiry? Co do sciezek - w tym twoim osranym wagrowcu sa chodniki ktore gwarantuja bezpieczenstwo. Pisalem juz tutaj kilka razy ty obronco ideologi pedalskiej, ze wideze sens taiej sciezki np wzdluz drogi Wagrowiec Zbietka czy w innym kierunku. Jak najbardziej - i wygodnie i tym bardziej bezpiecznie. Cos na wzor jak ida sciezki wzdluz drogi do Poznania. Super sprawa, a za 9 mln to mozna polozyc z 20 km. Ale nie - pedalska sciezka dla pedala golema, coby mogl w leginsach i czranych okulareczkach udawac sportowca w miescie.
GOLEM
+6 #24 RE: W Wągrowcu żyje się tanioGOLEM 2020-09-17 01:01
PIS-Janowy, doradzam mniej wódy bo pierdzielisz trzy po trzy. Wóda zrobiła tobie wodę z mózgu. Najwyraźniej zbyt blisko gorzelni mieszkasz i udowadniasz jaką amebą intelektualną jesteś. Podobno skończyłeś Polibudę. Co najwyżej układałeś płytki w toalecie na Polibudzie lub chwilowo tam przebywałeś.
Co do światłowodu, to wcześniej czyli około 3 lat temu podłączono w pierwszej kolejności okoliczne wioski do światłowodu, w ramach programu, wyrównywania dostępu obszarów wiejskich do internetu. Obecnie prowadzona jest inwestycja przyłączania małych miast do których należy Wągrowie. To wszystko finansowane jest ze środków UE, którą tak krytykujesz. Ta sama UE, współfinansowała remont drogi do Rąbczyna, którą tak bardzo krytykujesz. Bez tego dofinansowania, wójt lub starosta nie miał by środków finansowych na remont tej drogi, ale taki cep jak ty, tego nie rozumie i nie wie skąd biorą się środki finansowe na inwestycje publiczne. Co ty głąbie w ogóle wiesz o inwestycjach publiznych, czyli miejskich, wiejskich, gminnych, powiatowych, wojewódzkich i państwowych?! Zapewne myślisz, że masz dom, działkę i to ty decydujesz o tym jak ma wyglądać ład architektoniczny. Tak myślą, to można w środku miasta postawić oborę lub stodołę, którą nazwiesz sobie obiektem mieszkalnym.
Krytykujesz głąbie ścieżki rowerowe, ale to są miejsca tworzone dla bezpiecznego poruszania się mieszkańców miast i okolicznych wiosek. Możesz sobie głąbie jeździ polnymi drogami w tych swoich dżinsach, zamiast używać wygodniejszych leginsów. Zapewne, chodząc na basen lub jeżdżąc nad jezioro, nie kąpiesz się w pedalskich kąpielówkach, a ubierasz znoszone gacie, które przeznaczyłeś jako ubiór do kąpieli. No cóż taka wsiowa moda, z której jesteś taki dumny. Brawo PIS-Janowy!!!!!!
Wiocha to ty. Rolnicy już dawno takich wsioków jak ty prześcignęli Dziś rolnik to biznesmenn. Oczywiście nie takie niedojdy jak ty wyznawo Suskiego, Błaszczaka, Sasina czy innego kłamcy Morawieckiego.
Nieudacznik z ciebie PIS-Janowy, dlatego takich nieudaczników wspierasz.
Co do Kaczyńskiego, to on może co najwyżej wspierać koty, bo dzieci i rodziny ta łajza, próbująca zakłamać historię, nie ma. Jesteś żałosny popierając łajzę, która nie ma prawa jazdy, konto w banku ma od niedawna i boi się wyjść na ulicę bez ochroniarzy, za których płacą wszyscy podatnicy. Jeżeli jego ochronę opłacali by podatnicy i wyborcy PiSdzielców, to nie miał bym pretensji. DLaczego za ochronę szeregowego posła musi płacić cały naród?!
Sajmon
+3 #23 BenzynaSajmon 2020-09-16 23:39
Zgodzę się z jednym z piszących wcześniej, a dokładniej w temacie cen benzyny. W Wągrowcu cena za litr paliwa na poziomie 4,60 złotych, a na przykład w Gołańczy 3,80!!! Przecież to jest kpina. Czy ktoś może wyjaśnić dlaczego tak jest? Ludzie, jedźcie do Gołańczy lub ościennych miejscowości i tam tankujcie, a nie w DROGIM Wągrowcu.
RENIA
+8 #22 RE: W Wągrowcu żyje się tanioRENIA 2020-09-16 21:04
Janowy-gdzie mam światłowód-tu gdzie mieszkam,w powiecie od urodzenia a światłowód mam od 4 lat.Za jedyne 100 zł miesięcznie mam szybki internet ,plus multum programów tv,od koloru do wyboru.Ty natomiast oglądasz tv tylko jak sąsiad ci pozwoli i to tvp z tvp-info na zmianę ,bo jak wspomniałeś w jednym ze swoich wpisów,nie posiadasz tv,a jak nie masz swojego telewizora to nie jęcz że masz to co masz.
PIS-Janowy
-17 #21 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-16 19:12
Renia - 40 % na wode zamiast kupna Internetu na swiatlowodzie. A gdzie masz ten Internet na swiatlowodzie? Chcialbym ci uswiadomic , krowo, ze ten na swiatlowodzie jest tanszy od tego gowa bezprzewodowego. Oststnio mialem rozmowe z mistrzem po doktoracie z polityki i czegos tam jeszcze. Facet chcial mi udowodnic, ze nie trzeba swiatlowodu bo przeciez 5G wchodzi ... Rozumiesz ...? Facet tak madry jak ty, nie wie nawet, zeby bylo 5 G to MUSI byc do masztu SWIATLOWOD pociagniety. Takich masz doktorow w elektoracie Cholowni, Tuska czy Czaszkowskiego ... Najprostszych zasad nie rozumieja. A ty masz dzieci? Chyba adaptowane w wieku 15 kat, bo nie znam zadnej normalnej matki z dziecmi ktora by tak pierdolia jak ty od rzeczy ... tylko 30 procent potrzebuje. Corka UB-eka na pewno nie potrzebuje. To wiem na pewno.
RENIA
+14 #20 RE: W Wągrowcu żyje się tanioRENIA 2020-09-16 18:58
PIS-Janowy-Rozumiem doskonale czemu ma służyć 500plus.W pierwszej kolejności ma służyć kupowaniu głosów wyborczych.Po drugie ten program pomaga w sumie 30 proc.potrzebujących,którzy rzeczywiście te pieniądze przeznaczają na edukację swoich dzieci.Trzecia grupa to 40 proc tych najbardziej kreatywnych beneficjęntów którzy usilnie wspierają przemysł spirytusowy (lepiej przepić niż kupić szybki internet światłowodowy).Następna grupa to 20 proc wspomagająca właściciela wód termalnych z Torunia i ostatnia grupa która kasuje 500 plus to,10 proc tych którzy mają dewizę -Dają to biorę,choć nie muszę-Ot i mamy rozkminione te twoje 500 plus,a dzieci posiadam i wnuki też które nie muszą brać jałmużny bo dają
PIS-Janowy
-14 #19 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-16 17:37
Jastary - tak , masz racje - tez bylem tak glupi jak Renia czy Golem tutejszy i gdy bylem mlodszy mialem myslenie podobne do ichniego. Ale mi przeszlo dosc wczesnie - gdy urodzil mi sie pierwszy syn ...A Kaczysnki - jest kawalerem ale tez rozumie na pewno, ze dzieci to przyszlosc i jedyna rozsadna inwestycje w naszym posranym zyciu. Na pewno zaluje ze nie ma swoich, zastepuje je kotem (z ktorego tacy bezdzietni idioci sie smieja, nie wiedzac, ze w przyszlosci tez beda musieli kupic sobie pajaczka czy papuzke). Na pewno cieszy sie z 3 wnukow swego brata i im zastepuje dziadka. Jest madrzejszy od takich 100 Spurkow czy Szczukow i rozumie po co jest 500 plus. To go odroznia od tych lewackich pomyj ...
julas
+4 #18 RE: W Wągrowcu żyje się taniojulas 2020-09-16 17:32
Najpierw dali artykuł że żyjemy za pół darmo to teraz Berent podniesie cene wody ,ścieków i za śmieci. Oczywiście z tego dołozy prezesom tych spółek bo za 200 tyś rocznie to oni nie będą pierdzieć w stołki.
Jastary
+13 #17 JanowyJastary 2020-09-16 14:41
Wreszcie Janowy zrozumiałeś że bez dzieci ma sie skrzywione życie i psychike Twój ukochany wuc Kaczyński do dziś jest kawalerem i bez dzieci i to on rządzi krajem. Wiec przyznajesz że ma on też skrzywiona psychike i powinien ze żłówikiem chodzić na spacery. Brawo ty. Mam nadzieję że w następnych wyborach będziesz głosował inaczej bo jak można na kogoś skrzywionego głosować?
Diler
-7 #16 RE: W Wągrowcu żyje się tanioDiler 2020-09-16 09:44
Ta. My mamy się świetnie. Ktoś chętny na CBD za 50zl gram? OG CBD Kush hahaha. Wielki Chu w D... Tym pozerom pseudo gangsterom
Realista
-4 #15 RE: W Wągrowcu żyje się tanioRealista 2020-09-16 08:14
Wszędzie jest lepiej, gdzie nas nie ma.
Eme
+11 #14 RE: W Wągrowcu żyje się tanioEme 2020-09-16 06:58
Z moich emeryckich obserwacji obecnego społeczeństwa tego miasteczka wynika, że większość postów tu zamieszczonych opisuje faktyczny stan tego miasta
Piotrek
+1 #13 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPiotrek 2020-09-15 22:53
No to tera włodarze przyłożą taki domiar że znajdziemy się w gronie "najlepszych" bo drogo znaczy dobrze :)
Staxhu
+1 #12 RE: W Wągrowcu żyje się tanioStaxhu 2020-09-15 22:29
Knajpy w przystępnych cenach, często odwiedzam
PIS-Janowy
-12 #11 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-15 21:17
Renio - nic nie poradze, ze zycie skrzywdzilo cie pozbawieniem dzieci. Moge tylko wspoczuc ...Tez dopoki ich nie mialem to moje zycie bylo puste jak spierdolonej spurek czy innego dziwaka bezdzietnego. I tez tak jak ty myslalem .... Dlatego nigdy nie zrozumiesz czemu sluzy 500 plus i pozostanie ci tylko na starosc zapierdalania na spacerki z zolwikiem po tej twoje teczowej sciezce za 9 mln. Jeszcze raz powtorze - kilometr normalnej drogi asfaltowej kosztuje okolo 1 mln zl ...
RENIA
+14 #10 RE: W Wągrowcu żyje się tanioRENIA 2020-09-15 20:46
Lepiej wydać 9 mln na scierzkę rowerową aniżeli grubą kasę na 500 plus dla cwaniaków i nierobów.A po za tym Janowy sympatyku pis-u i nie jestem potomkiem ani urzędnika a tym bardziej UB-ka.Jeżeli czytałbyś uważnie poprzednie moje wpisy,to wiedział byś że nie mieszkam w Wągrowcu.Natomiast ty wyrwałeś się z patologi i garniesz mamonę garściami.
tomasz p
+1 #9 RE: W Wągrowcu żyje się taniotomasz p 2020-09-15 20:05
Czy czasem Berent nie dołożył tej firmie doradczej co robiła teoestawienie a może ta firma z mchu i paproci dopiero chce zarobić kase od UM . Zestawienie to jest tak wiarygodne jak To co mówi pałczyński i Berent Romek daj na luz z takimi zestawieniami
Pol
+9 #8 Tani WagrowiecPol 2020-09-15 19:29
Jak czytam o tanim Wagrowcu to mi ręce opadają. A czy ta ankieta dotyczy zarobków w naszym mieście?! Pracuję w jednej z Wagrowieckich firm i zarabiam bez nadgodzin 2500pln. Gdy porobie opłaty zostaje niewiele więc nie pierd... l mi o tanim Wagrowcu.
Ha ha ha ha!!!
+11 #7 RE: W Wągrowcu żyje się tanioHa ha ha ha!!! 2020-09-15 18:50
W wągrowcu tanio??? HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA !!!
zyga b
+7 #6 RE: W Wągrowcu żyje się taniozyga b 2020-09-15 18:33
Takich mamy w kraju niby wykształconych a idsiotów którzy myślą że do życia wystarczy woda, ścieki , komunikacja miejska itd Takie bzdury to może napisać idiota i idiota je powiela . Gdzie są rzeczy które naprawde sa potrzebne do życia bo z tego co debil opracował to tylko woda ? Roman zanim coś powielisz to przemyśl temat . Za chwile wyskoczy Narcyz w urzedowym radio i zacznie się chwalić tymi bzdurami
PIS-Janowy
-12 #5 RE: W Wągrowcu żyje się tanioPIS-Janowy 2020-09-15 17:57
Helmuti - ja wyjechalem dawno, dawno temu i na 100% moge potwierdzic twoje slowa. Zyje sie tylko dobrze tylko takim Olasom, Reniom i Golemom - prawdopodobnie potomkom jakis urzednikow czy UB-ekow wiecznych w tym miescie. Ale za to kilometr sciezki rowerowej za 9 baniek bedzie .... Brawo! Moge ci pocieszyc troche - teczowy Jaskowiak w Poznaniu tez ma takie same pedalskie zapedy jak w Wagrowcu - tez tylko sciezki sie licza, spedy LGBT i walka z rzadem czy 500 plus...
Helmuti
+16 #4 RE: W Wągrowcu żyje się tanioHelmuti 2020-09-15 17:02
Ktoś chyba nie wyjeżdżał z tej wsi od wieków. Benzyna w WRC 4,59 .Benzyna w Poznaniu 4,16. Łatwo przeliczyć gdzie jest wszystko tańsze. Żarcie w dyskontach kosztuje tyle samo w dużym mieście jak i małej dziurze. Skoro benzyna droższa w malej dziurze, a odległości do pokonania mniejsze, to wydatek na paliwo wychodzi na jedno. Jeśli chodzi o wybór towaru w sklepach innych branż, to jest on niestety gorszej jakości i inny niż w tych samych sklepach w dużym mieście. Gorsza jakość towaru powoduje szybsze zużycie i dodatkowe koszty. Poza tym w WRC nie ma pracy i większą część dochodu traci się na dojazdy do miejsca pracy. Ciekawe kto tak zachwala życie w tym mieście usłanym marketami, rondami, placami zabaw i przejściami dla pieszych na każdym zakręcie jezdni?
,
ola
+29 #3 RE: W Wągrowcu żyje się tanioola 2020-09-15 16:31
Zapomniales napisac o biurach kredytowych, dyskontach z tanim jedzeniem (w skladzie duuuuzo cukru, oleju palmowego, syropu glukozowo-fruktozowego - efekty takiej diety widac po ilosci osob otylych na ulicach wongrufca).
Robol
+40 #2 RE: W Wągrowcu żyje się tanioRobol 2020-09-15 16:27
W Wągrowcu jest tak tanio, że nawet dom publiczny się nie utrzymał. Jedyny biznes jaki sobie radzi to dilerzy narkotyków, lumpeksy i notariusze.
rozbawiony
+16 #1 RE: W Wągrowcu żyje się taniorozbawiony 2020-09-15 16:21
Zwłaszcza tani jest wywóz odpadów. Chciałbym zauważyć że w Poznaniu i gminach które są w spółce stworzonej ze stolicą województwa płaci się 14 zł lub 16 zł od osoby za wywóz śmieci segregowanych. Dajcie spokój z tą taniością Rondowca-Marketowca, bo tu koszty rzeczywiste są wyższe niż w Poznaniu jak i pod Poznaniem: ceny w sklepach wyższe niż gdziekolwiek indziej. Jakby tu tak tanio było, to tłumy wiary by nie jeździły na zakupy do Gniezna czy Poznania.

Najlepsze to są wągrowieckie pensje :D

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.