• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 4270

Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawem

Policjanci z Wągrowca w czasie kontroli blokują przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe. Według funkcjonariuszy to normalna procedura, innego zdania są mieszkańcy.

Jeden z naszych czytelników przesłał nam zdjęcie, na którym widać radiowóz i policjantów w czasie czynności kontrolnych. Policja jest od tego, aby dbać o bezpieczeństwo i prowadzić kontrole drogowe, rodzi się jednak pytanie, dlaczego w trakcie takich czynności blokują ścieżki rowerowe i przejścia dla pieszych.

- Na Kościuszki, przed pasami, na ścieżce rowerowej, przy podwójnej ciągłej i przed skrzyżowaniem... kontrola drogowa jakiegoś auta. Kpina totalna! Interwencja interwencją, ale bez przesady — napisał nasz czytelnik, autor zdjęcia.

Zapytaliśmy policjantów z KPP Wągrowiec, dlaczego w takich przypadkach nie prowadzą kontroli w innych miejscach, zakładając, że po drugiej stronie mają parking, na którym mogą spokojnie takie czynności wykonać, bez blokowania ścieżki rowerowej.

- Niekiedy podejmowane przez policjantów czynności na drodze powodują utrudnienia w ruchu, tworzą się zatory, korki, niekiedy zamykamy całą ulicę nawet na kilka godzin. Choć fotografia nie oddaje wszystkich okoliczności podjęcia interwencji przez policjantów, to musimy przyznać, że w tym miejscu nader często są podejmowane interwencje z uwagi na kierowców, którzy właśnie podobnie jak ten, pozostawiają pojazd i idą do pobliskiej knajpki — poinformował . asp. Dominik Zieliński, oficer prasowy KPP Wągrowiec.

Dodatkowo oficer prasowy wągrowieckiej komendy w ironiczny sposób odniósł się do osoby, która wykonała zdjęcie.

- Domyślamy się, że może to być mało doświadczony kierujący, który z taką sytuacją kontroli drogowej nie spotkał się, stąd pewnie taka reakcja. Życzymy mu samych bezpiecznych przejazdów po drodze — dodał . asp. Dominik Zieliński.

Policjant, który wykonuje kontrolę drogową, ma obowiązek stosować się do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego z dnia 5 listopada 2019 r.

Prawdą jest, że policjanci w tym konkretnym przypadku nie złamali przepisów. Funkcjonariusze, zatrzymując pojazd, mogli jednak skorzystać z możliwości, jakie daje im pkt 2 ww. rozporządzenia i wydać kontrolowanemu uczestnikowi ruchu polecenie jazdy za pojazdem Policji np. na parking, aby tam bez blokowania ścieżki rowerowej spokojnie dokonać kontroli.

Na zdjęciu widać włączone światła, zatem kontrola w takim miejscu została przeprowadzona w sposób właściwy, o czym mówi pkt 5 rozporządzenia "W przypadku zatrzymania pojazdu na jezdni lub poboczu, w miejscu, gdzie jest to zabronione, kierujący pojazdem Policji przed przystąpieniem do kontroli włącza niebieskie światło błyskowe".

Cała sytuacja pokazuje, że policjanci, zamiast pomagać obywatelom, wolą pokazywać siłę i powoływać się na przepisy, które im na to pozwalają.

Zgłaszającemu nie chodziło o to, że kontrolujący funkcjonariusze złamali przepisy, tylko o ludzkie zachowanie i nieutrudnianie życia innym uczestnikom ruchu.

Komentarze   

AZ
+1 #20 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemAZ 2020-11-21 11:57
Do # 19 to jest wolność słowa w wykonaniu pana Romana Kowalczewskiego . Nawet w takiej dziurze jak Wrc jest cenzura jak za Urbana
Grewling Henryk
0 #19 Wierchuszka WRC,a wolność słowa!Grewling Henryk 2020-11-21 10:23
Informuj,że jeszcze dzisiaj tj.21.11.2020 r.o godz,. 9.00 był na tym portalu artykuł o ostatnim marszu morderczyń nienarodzonych, z foto niebieskiego autka szefowej hucpy z napisem,,PIS to Szmata...itp.wu lgarne słowa!
Tam niektórzy czytelnicy inteligentnie mnie atakowali,a moje odpowiedzi dotyczące komunistycznego porządku w Polsce,zmian nazw ulic jak komuna obca władza chciała,....zos tały już przez redakcję usunięte,gdyż te wypowiedzi jak sądzę, szkodzą wungrowieckiej racji stanu,tej świty,elity, włodarzy,któryc h prawda o nich parzy!!!
marcin w
-4 #18 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemmarcin w 2020-11-18 22:10
Do # 17 co miejsca postojowe w nowym bloku ci nie schodzą , to obniż cene ?
?
+1 #17 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawem? 2020-11-18 20:43
Proszę zwrócić uwagę na chodnik na Słowackiego w stronę ZUS: chodnik zastawiony samochodami, bo kierowcy sobie zrobili darmowy parking - a piesi, osoby starsze i rodzice z dziećmi w wózkach mają mało miejsca na minięcie się na chodniku. Chodniki są dla pieszych a nie do darmowego parkowania!
Kierowca
-7 #16 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemKierowca 2020-11-17 22:59
Już to widzę.
Policjanci pojechali za skrzyżowanie, na parking, a w międzyczasie gość z fryteczkami cyk do samochodu i w Lipową. No ok.
A może policjanci kazali mu dalej pojechać na parking?
Swoją drogą ciężko nie zauważyć radiowozu na światłach błyskowych, a wtedy to się zachowuje ostrożność.
Pozdrawiam wszystkich komentujących! Dzięki wam ten portal żyje.
Jeszcze co do rzecznika - chyba nie ma chłop lekko z takimi roszczeniowymi ludźmi
lkempo
-5 #15 koscioły pilnowaćlkempo 2020-11-17 22:56
niech lepiej kosciołów pilnują ! Bo może się coś stać !
Dami
+17 #14 KontroleDami 2020-11-17 19:00
A jestem ciekawy jak Pan rzecznik wyjaśni np. Pmiar prędkości na ulicy cysterskie (urząd gminy) kiedy to radiowóz stoi na chodniku bez włączonych świateł niebieskich
PIS-Janowy
-11 #13 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemPIS-Janowy 2020-11-17 18:10
Jeremi - na pewno obiektywny ma wieksza kulture jazdy od ciebie. To widac i czuc. Policjant moze sie zatrzymac gdzie mu sie podoba, ma zaplone swiatla i widac go, ku..a, z kilometra! O co chodzi ? Bo nie lapie ... Ktos napisal ze polcija zaslania przejscie - ale nie skumal, ze niebieskie mrugajace swiatala spowoduja , ze nie bedzie bezpieczniejsze go przejscia w powiecei na ta chwile, bo kazdy bedzie zwalnial jak trusia przejezdzajac obok radiowowozu.
igor
-2 #12 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemigor 2020-11-17 17:43
Pani Komendant może jakieś oświadczenie . Dawno juz nier czytałwem pani wypocin jak te o marszu kobiet
Jeremi
+5 #11 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemJeremi 2020-11-17 17:23
No i widzisz obiektywny - kultura jazdy, ale dla ciebie to nieznane pojęcie. Ty jesteś tylko Polaczkiem z prowincji i mało wiesz, a jak jesteś policjantem, to trzeba było się uczyć i poszukać normalnej roboty, a nie żerować na państwowym garnuszku. Ja policjantem partyjnym nie chce być.
Obiektywnie
+4 #10 Nie w smak niektórymObiektywnie 2020-11-17 17:06
Ale jaja, pan redaktor wie co wolą policjanci, a prawda je stała, że tam kierowcy stają często po frytki czy inne kurczaki. Kiedyś nawet jeden zjechał tam kołem że schoda. Niech kierowcy nauczą się jeździć, to policja nie będzie musiała tam stawać.
Dlaczego autor napisał taki artykuł? Bo mógł. Dlaczego policjanci kontrolują w takich miejscach? Bo mogą. Proste jak nie wiem co.
Czepianie się rzecznika, co miał napisać? Napisał że policjanci mogą kontrolować w takich miejscach, bo taki jest stan prawny. Gdyby nie musieli, to by tam nie stali. Jak ktoś chce sobie pobyć policjantem i korzystać z podobnych praw, to może się przyjąć. Zresztą faktycznie tyłu rowerzystów na fotografii i pieszych na przejściu że szok. Swoją drogą używanie telefonu podczas jazdy jest zabronione. Policjanci powinni wszcząć postępowanie w sprawie o wykroczenie i wyjaśnić, okoliczności powstania fotografii, czy kierujący nie popełnił wykroczenia.
Same tu alfy i omegi - wiadomo Polak Polakowi z redaktorem na czele.
Policjanci tępcie tych wszystkich co łamią przepisy!!!
Buszmen
+10 #9 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemBuszmen 2020-11-17 16:43
a jeżęli parkujący radiowóz zasłania widocznośc na przejsciu dla pieszych to jest ok? Raczej nie był to pościg tylko zwykła interwencja. Ciekawe kto miałby winę jak za radiowozu prosto pod koła wszedłyby pieszy . Panowie policjancji trochę wyobraźni.. ...
Marcin
+12 #8 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemMarcin 2020-11-17 16:10
Niech Pan rzecznik troche pomysli zanim cos powie, taka interwencje niech sobie robia w takim miejscu gdzie to nikomu nie zagraza a nie przed samym przejsciem dla pieszych. Kierownca ma ograniczone pole widzenia czy ktos sie zbliza do przejscia czy nie bo stoi radiowoz...wyst arczy troche zdrowego rozsadku a nie tylko „bo ja moge , bo rozporzadzenie mi pozwala...”
Ggghu
+14 #7 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemGgghu 2020-11-17 16:02
Nie chodzi o to czy mogą czy nie mogą lecz o sama tzw kulturę ruchu drogowego.
Np nauka jazdy tzw eLka może wjechać na skrzyżowanie i je zablokować na 10 min bo kursant się uczy nie potrafi ruszyć a instruktor mu wyjaśnia cała sytuacje itp.
Mogą mogą ale tego nie robią trochę kultury i będzie ok
Real
+5 #6 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemReal 2020-11-17 14:12
Maja wlaczone bomby wiec moga stac
Pis-Janowy
-6 #5 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemPis-Janowy 2020-11-17 13:49
Policja przeszkadza...? W zlym miejscu stoi? He ... A tych rowerow i peiszych to na tym zdjeciu widac tyle, ze az korki rowerowe sie robia .... kolejny problem sobie ktos stworzył .
Łakatosz
0 #4 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemŁakatosz 2020-11-17 13:32
Policja ma służyć Kaczyńskiemu, nie obywatelom. Policjanci są gonieni, aby wystawiać mandaty, a wieczorkiem grzeczny dyżurny przesyła zestawienie do województwa. Śmiech na sali. Ci nadgorliwi jeszcze są młodzi, władza się zmieni i wylecą, ciekawe kto ich wtedy przyjmie?
olas
+4 #3 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemolas 2020-11-17 13:11
Czego oczekiwać od PISowskiej milicji? Dostali nakaz od rządzących aby wystawiać jak najwięcej mandatów bo kasa pusta więc łapią gdzie popadnie byle zrobić miesięczną normę mandatów. W normalnych krajach Policja jest po to by służyć i chronić, w kaczystanie, by karać.
Ggghu
+19 #2 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemGgghu 2020-11-17 11:36
Kiedyś na drodze do Rogozna za tablica na mikolajewo stali na samym zakręcie. I co z tego ze mieli niebieskie światełko jakby nie można podjechać z 50-100m w jedna czy 2 stronę a nie prosić się o smierć. Na tym zakręcie co stali już niejeden leżał w rowie.
Kierowca zawodowy
+21 #1 RE: Policjanci blokują ścieżki rowerowe i chodniki, wszystko zgodnie z prawemKierowca zawodowy 2020-11-17 11:05
To jest chore, wszystkie kontrole tak wyglądają, w mieście tworzą się korki, bo zatrzymują w miejscach gdzie nie da się ich ominąć. Rozumiem zatrzymanie przestępcy, zorganizowana akcja, wtedy niech nawet ulice zamykają i działają, ale kontrola pojazdu - można pojechać na parking.

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas miesięcznie 90 tys. unikalnych użytkowników
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.