• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1840

Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działki

Miasto nie przejmie ulicy Lipowej od Powiatu Wągrowieckiego. Radny Bogdan Smykowski stwierdził, że po przyjęciu uchwały, miasto będzie musiało zapłacić za... własne działki.

29 stycznia br. radni Rady Powiatu Wągrowieckiego podjęli uchwałę nr XVI/139/2020 w sprawie zamiany zarządcy na drodze powiatowej nr 1626P, chodziło o ulicę Lipową w Wągrowcu. Zgodnie z ww. uchwałą od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 roku zarządcą drogi jest Gmina Miejska Wągrowiec. Radni powiatowi przekazali miastu cały odcinek tj. 719 mb od skrzyżowania z ulicą Reja do skrzyżowania z ulicą Kcyńską wraz z łącznicami i Rondem Pileckiego.

Po tym terminie, czyli z dniem 1 stycznia 2021 roku, ulica miała stać się drogą gminną. Niestety tak się nie stanie. Radni Rady Miejskiej w Wągrowcu, w trakcie wrześniowej sesji, odrzucili projekt uchwały dotyczący przejęcia ulicy od Powiatu Wągrowieckiego.

Tłumaczenie, jakie pojawiło się w trakcie sesji, wydaje się dziwne i niezrozumiałe. Na szczególną uwagę zasługuje radny Bogdan Smykowski, który jak się okazało, nie orientuje się nawet, które działki na terenie miasta należą do Gminy Miejskiej w Wągrowcu.

Materiał wideo
Zobacz dyskusję i głosowanie


- Nie mamy uregulowanego pasa drogowego (...), to znaczy, że nie wszystkie działki w pasie drogowym po przyjęciu tej uchwały będą własnością Gminy Wągrowiec. Trzy działki nie są uregulowane, czyli za te działki musimy zapłacić, według mnie to powinien zrobić powiat, uregulować i wtedy nam przekazać — powiedział w trakcie sesji radny Bogdan Smykowski.
Radny Smykowski wymienił 3 działki tj. 570/2 (pow. 48 m²), 571/2 (pow. 93 m²), 572/3 (pow. 81 m²), które zgodnie z księgami wieczystymi należą do Gminy Miejskiej w Wągrowcu. Działki zlokalizowane są przy bloku 31, to parkingi, o łącznej wielkości 222 m².

Nie wiemy, dlaczego radny sugerował zapłatę za działki, które zgodnie z księgami wieczystymi należą do Gminy Miejskiej Wągrowiec.
 
Kto komu miał zapłacić — miasto same sobie?

Kuriozalne tłumaczenie. Analizując tok myślenia radnego Smykowskiego, można dojść do wniosku, że właściciel mieszkania, który wynajmie lokal, a później rozwiąże umowę najmu, musi odkupić mieszkanie od osoby, której wynajmował. Absurd.

Boli to, że radny Smykowski w poprzedniej kadencji pełnił funkcję wiceburmistrza miasta, a dzisiaj nie rozumie i nie ma podstawowej wiedzy o gruntach miejskich, księgach wieczystych i umowach, które obowiązywały również w czasie jego kadencji.

11 radnych uwierzyło w tłumaczenie byłego wiceburmistrza i zagłosowało za odrzuceniem projektu uchwały:

🔸Dariusz Bąk
🔸Krzysztof Bucholc
🔸Danuta Kaniewska
🔸Robert Kotecki
🔸Włodzimierz Naumczyk
🔸Maciej Patelski
🔸Krzysztof Poszwa
🔸Bogdan Smykowski
🔸Alicja Trytt
🔸Wiesław Zając
🔸Ryszard Zych.

Patrząc na nazwiska widać, że swój sprzeciw okazali radni opozycyjni. Duży wpływ na samo głosowanie miał zapewne radny Krzysztof Poszwa, który jak widać w zaprezentowanym materiale wideo, przed głosowaniem, poprosił o przerwę. Nie wiemy, co wydarzyło się w trakcie przerwy, ale zaraz po niej cały klub byłego burmistrza i SW2000 zagłosowało za odrzuceniem uchwały.

Sytuacja aktualnie jest taka, że burmistrz Jarosław Berendt 4 listopada wypowiedział umowę dzierżawy zawartą kilka lat temu ze Spółdzielnią Mieszkaniową, ale i tak bez przyjętej uchwały miasto nie może przejąć ulicy.
- W związku z decyzją Rady Miejskiej, która została podjęta podczas sesji we wrześniu br. i która uniemożliwia przejęcie od Powiatu Wągrowieckiego ulicy Lipowej przez miasto w roku 2021, Burmistrz Miasta Wągrowca przedstawi na najbliższej sesji projekt uchwały w sprawie przejęcia od Powiatu Wągrowieckiego zadania polegającego na zarządzaniu drogą powiatową nr 1626P - ul. Lipową w Wągrowcu od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021 r. W obecnej sytuacji jest to jedyne rozsądne rozwiązanie. Miasto będzie mogło w przyszłym roku ponownie podjąć kroki o zmianę kategorii tej ulicy — poinformował Piotr Korpowski, Urząd Miejski w Wągrowcu.
Temat przejęcia ulicy Lipowej wróci zatem na kolejnych sesjach, czy opozycja nadal będzie blokować ten projekt? Jeżeli tak, to jakie tym razem pojawią się argumenty? Uprawianie polityki przez kilku radnych i wciąganie w grę kilku następnych powoduje, że miasto Wągrowiec cały czas stoi w miejscu.
Na zdjęciu zaznaczyliśmy działki o które toczył się spór.
 

Komentarze   

ginter
+1 #19 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkiginter 2020-11-23 18:41
Spółdzielnia Mieszkaniowa zamiast odawać grunt powinnaw tym miejscu sama zrobić parking dla m,ieszkańców Kaminska nie każdy ma koperte do parkowania za czyjeś pieniąsdze Obydż sięd wreszcie kobieto , zacznij myśleć jak prywatny deweloper który chce wam zabrać te grunty a nie chcecie sie pozbyć działek gdzie mpożna samemu zrobić parkingi
Ursyn
+3 #18 O co kaman?Ursyn 2020-11-23 10:27
Nie wiem o co kaman: radni zadają pytania, bo mają uzasadnione wątpliwości. W końcu uwalili uchwałę, bo tłumaczenie dukającego się urzędnika z nowego nadania nie było przekonujące nawet dla postronnego słuchacza (jakieś ustalenia "na gębę", nieuregulowany do końca status działek, dyskusyjna kwestia parkingu przy nowym bloku). Gierek politycznych to akurat można się uczyć od obecnej ekipy - Kubusie zawsze byli w tym mocni. No i znów, jak pisze lizusowski Portal WC, wszystkiemu winna opozycja: jakbym słuchał Wiadomości TVP - ten sam poziom żenującej propagandy.
?!?!?!?
+11 #17 Market i plac zabaw na Orcheli?!?!?!? 2020-11-21 19:01
Trzy osoby ten młody z łańcuchem kobieta obok i facet obok schowali maski do kieszeni nie zachowujac dystansu kiedy myśleli, że kamera już wyłączona. Sanepid!!!!!! Panie Reis może wybudujemy wam pod oknami parking i olbrzymi plac zabaw, a nie że wy chcecie mieć na orcheli spokój , a zadyme robić na lipowej? Nie macie tam marketu, w ogóle nic nie macie tam nic ci zakłóca wam odpoczynek i życie w dzień i w nocy może postawicie tam jakaś galerie, żeby bliżej było po piwko na gryla?
Mieszkaniec00
+4 #16 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkiMieszkaniec00 2020-11-21 18:51
Może województwo powinno się temu przyjrzeć? Sprawa co najmniej dziwna. A spółdzielnia niech sama nie rozdaje dorobku spółdzielców, bo nie ma do tego prawa! Wara od Spółdzielni. To staje się chore! A gmina lub powiat, ( bo już nie wiadomo czyja ta droga) niech lepiej uczyni ja bezpieczniejsza i położy na jezdni ograniczniki prędkości, które są tam niezbędne przez istnienie olbrzyma placu zabaw!. Jeśli nie wiadomo czyja ta droga to trzeba zapytac kogoś wyżej, prawda? Tu już nie da się żyć!
Du**********
+11 #15 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkiDu********** 2020-11-21 18:35
Mam gdzieś partie, mam gdzieś radnych. Wypowiadam się jak zwykły mieszkaniec. DAJCIE NAM DO JASNEJ ANIELI SPOKOJNIE ZYC I MIESZKAC!!!!! POSTAWCIE SOBIE POD OKNAMI PARKING, KARUZELE 5 HUSTAWEK. SKATE PARK , 5 MARKETOW, POSIEJCIE HEKTARY TRAWY KTORA CODZIENNIE BEDA WAM KOSIC KOSIARAMI, Z ULICY ZROBCIE TOR WYSCIGOWY A RECZE ZE ZDROWIE POSYPIE SIE WAM BARDZO SZYBKO I NIE BEDA PRZYCHODZIŁY WAM GŁUPIE POMYSŁY NA ZATRUWANIE LUDZIOM ZYCIA.
vxc
+12 #14 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkivxc 2020-11-21 11:53
Droga pani prezes Spółdzielni Mieszkaniowej proszę popatrzeć jak deweloper załatwia parkingi z miastem Może ruszy pani dupe i też załatwi miejsca dla mieszkańców bloków wzdłuż ulic itp a pani jeszcze pozbywa się terenu aby deweloper mógł budować parkingi Czy to nie jest działanie na szkode mieszkańców pozbywanie się gruntów Niech pani niue patrzy na Rade Seniorów Ci ludzie to już przestali myśleć od lat Teraz podpowiem pani jak to zrobił biznesmen z Wrc który też miał grunty w wieczystym użytkowaniu przu ul Nad Nielbą , owy biznesmen wykupił te grunty od powiatu w przetargu ograniczonym za srednio 60 zł metr i sprzedał dalej , zapewne z dużym zyskiem a wy oddajecie jak by to było niepotrzebne .Zero logicznego i przedsiębiorcze go myślenia Najlepiej brać pensje co miesiąc i nie szukać sobie samemu zajęcia . Pani nie nadaje się na to stanowisko tam trzeba myśleć o tych z których pieniędzy się żyje Czas się zabrać za robote a nie tylko dociekać kto was krytykuje .
filip
+10 #13 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkifilip 2020-11-21 11:15
Sprzedać cały Park 600-lecia inwestorom! Zbudować więcej bloków, więcej! Po co nam parki, takie potężne gospodarczo miasto potrzebuje atrakcyjnych bloków wraz z parkingami z ekskluzywnej kostki brukowej! Mamy dość zieleni, po co tyle zielska, potrzeba nam pięknej atrakcyjnej architektury bloków. Wincyj bloków, wincyj parkingów, wincyj kostki brukowej, wincyj! 😀
?
+13 #12 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działki? 2020-11-21 09:33
Prosze o informacje co stanie sie z drzewami przy tym odcinku ulicy - skoro maja byc budowane wzdluz ulicy miejsca parkingowe. Teraz w czasach gdy kazde drzewo i kazda zielen sa potrzebne (klimat nam sie zmienia, lata coraz bardziej upalne, a cienia coraz mniej bo miasto betonuje ulice - najlepszy przyklad to ulica Kcynska po remoncie, poznikalo pelno drzew!). ktos wpadl na pomysl budowania miejsc parkingowych? Sprawa powinny zajac sie telewizje!
szemrany brat nowaka
+14 #11 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkiszemrany brat nowaka 2020-11-20 21:35
Panie Berent jako że szykujecie miejsca na budowe parkingu do lokalnego deweloperamam pytania 1 Jako że deweloper wybuduje parkingi to znaczy że będą tam mogli parkować tylko mieszkańcy tego nowego bloku jak tak to w jaki sposób będzie ten parking burmistrza i dewelopera zabezpieczony przed parkowaniem nie mieszkających w nowym bloku pyt. 2 czy deweloper będzie sprzedawał te miejsca parkingowe jak robi to na innej swojej inwestycji ? pyt 3 co my mieszkańcy mamy z tego Waszego dilu? pyt 4 czy jak zwykły mieszkaniec miasta wskaze teren miejski i bedzie chciał na nim wybudować swój parking czy też uzyska waszą zgode tak jak w tym przypadku ?
kuba
+15 #10 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkikuba 2020-11-20 19:44
Zadroga maseczke nosi się na twarzy a nie chowa do kieszeni .Nie idż tą drogą co Narcyz na Rynku .
kuba
+15 #9 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkikuba 2020-11-20 19:39
Berent jeśli deweloper buduje blok to niech na swoim terenie robi parkingi do budowanych mieszkań a to miejsce przeznaczyć na parkingi dla wswzystkich mieszkańców . Jacy dobrzy wujkowie się znależli .
olo
+13 #8 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkiolo 2020-11-20 19:10
Ciekawe po co miastu ta droga - żeby ją utrzymywać z miejskiego budżetu czy po to żeby wybudować parkingi deweloperowi który będzie stawiał tam blok a nie ma u siebie miejsca na przepisową ilośc parkingów ? Narcyz wyjaśnij do czego wam ta ulica i działki ?
Ciekawski
+3 #7 Jakim cudem Smykowski nadal jest radnym?Ciekawski 2020-11-20 19:10
Czy ktoś mógłby napisać, dlaczego Smykowski nadal jest radnym, skoro po wyborach komisarz wyborczy z Piły wygasiła jego mandat radnego?
Czerwone nosy
+13 #6 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkiCzerwone nosy 2020-11-20 16:06
Przestańta Chlać na Potęgę
ZS 1
+16 #5 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkiZS 1 2020-11-20 14:37
:lol:Jak można usłyszeć, że działki są własnością miasta a za chwilę mówić, że miasto będzie musiało je kupić - radni bezradni, byłemu wickowi coś się pokręciło, widać, że nadal walczy ze swoim dyrektorem.
Dziabnieci
+14 #4 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkiDziabnieci 2020-11-20 12:49
Takich Radnych mamy Szok! Szkodliwe Działanie. Brak wiedzy! Dymisja
Radary
+10 #3 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkiRadary 2020-11-20 12:46
To skandal co wyprawia były magistrat. Niech będą pociągnięci do odpowiedzialnoś ci. Działanie na szkodę miasta. Straty!
Pis-Janowy
-10 #2 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkiPis-Janowy 2020-11-20 12:34
Brawo burmistrz! Szacunek dla tego samorządowca.
Odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku.
Jadwiga
+10 #1 RE: Zdaniem radnego miasto będzie musiało zapłacić za... własne działkiJadwiga 2020-11-20 09:33
Cała opozycja, Poszwa, Smykowski i SW2000 z Kamińskim na czele nie mogą pogodzić się z przegraną, głosują jak głosują, tylko, żeby przeszkadzać, a tu proszę materiał wideo pokazuje, że radny Smykowski jest słabiutki, jeżeli chodzi o wiedzę na temat miasta.

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas miesięcznie 90 tys. unikalnych użytkowników
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.