• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1320

Cyfrowe Archiwum Wągrowca i okolic

Cyfrowe Archiwum Wągrowca i okolic to nowa inicjatywa, której punktem wyjścia są „stare” materiały archiwalne.

Projekt ma na celu zebranie i skatalogowanie w jednym miejscu (na jednej platformie) zdjęć, filmów i dokumentów dotyczących historii Wągrowca i okolic. To ukłon w stronę przeszłości i tradycji. Stworzone i skatalogowane w ten sposób archiwum filmowe, fotografie i dokumenty mogą stanowić bazę materiałów archiwalnych dla prezentacji, opracowań, filmów realizowanych w przyszłości.

Nie do przecenienia tego projektu jest jego rola edukacyjna. To z niego nowe pokolenia mieszkańców dowie się, jak kiedyś wyglądała ich najbliższa okolica, a w przyszłości może posłuży jako wspomagający materiał dydaktyczny na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie, lekcjach wychowawczych, edukacji artystycznej itp., a także stanowić materiał wyjściowy dla dalszych badań naukowych.

Tą inicjatywą autor projektu chce pobudzić społeczności lokalną do kreowania innych działań związanych z ideą tzw. "Małych Ojczyzn", która poza przywracaniem pamięci historycznej ma na celu integrację społeczną. Jest to szczególnie ważne w czasach wzmożonej migracji, napływu nowych mieszkańców, redefiniowania pojęć lokalności, otwartości, tolerancji i budowania nowych relacji sąsiedzkich.

W związku z tym mamy apel do mieszkańców powiatu wągrowieckiego.

Jeśli macie w swoich archiwach filmy, zdjęcia, dokumenty dotyczące wydarzeń lub miejsc ziemi wągrowieckiej i chcielibyście się nimi podzielić i udostępnić je skontaktujcie się z autorem tego projektu: Paweł Dykban, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tymczasem na platformie YouTube ruszył kanał: ARCHIWUM WĄGROWIEC sukcesywnie gromadzone są archiwalne materiały filmowe.

Oto jedna z archiwalnych produkcji:
Aquapark Wągrowiec 2011
zobaczcie jak powstawała miejska pływalnia


Komentarze   

jk56
+2 #6 Archiwumjk56 2021-01-17 20:48
Fajna propozycja. Już obejrzeć można było wiele zdjęć historycznych miasta i okolic Wągrowca. Mam tylko taka małą uwagę. By do zdjęć publikowanych był krótki opis jakie to miejsce i ewentualnie rok wykonania zdjęcia. Mam nadzieję, że po stworzeniu takiej strony nie będzie jednorazowo, a na bieżąco będzie uzupełniana.
roman
-2 #5 RE: Cyfrowe Archiwum Wągrowca i okolicroman 2021-01-17 19:09
V - może się myle , zapewne niektórzy by chcieli zapomnieć o czerwonym Stanisławie , Michale kapitanie ebeku dzisiaj przedsiębiorcy itd.,. Trzeba odkryć wszystkie karty ., Czego teraz się wstydzicie ?
dobry
+1 #4 superdobry 2021-01-17 01:19
Wielkie dzięki dla pana.Super pomysł.Naprawdę brakowało tego.Mam nadzieje ,że mieszkańcy zaczną przysyłać różne filmy,zdjęcia.R az jeszcze bardzo fajna inicjatywa.
V
+2 #3 RE: Cyfrowe Archiwum Wągrowca i okolicV 2021-01-17 00:05
no i pojawiły się
roman
-3 #2 RE: Cyfrowe Archiwum Wągrowca i okolicroman 2021-01-16 20:52
W tej dziurze od czasów wojny nic się nie działo chyba że pan Dykban chce ocalić od zapomnienia tutejszych czerwonych kacyków którzy do dziś trzymają się koryta i miejscowych esbeków .
V
+7 #1 RE: Cyfrowe Archiwum Wągrowca i okolicV 2021-01-16 01:05
Zanim się pojawią głosy negatywne zoombie internetowych..

To powiem, że trzymam kciuki i oby tylko te zgromadzone archiwa nie zaległy w nie dostępnych szafach jak wiele takich inicjatyw się skończyło

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 501 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.