• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 4449

Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o Wągrowcu

Wągrowiec, według burmistrza Stanisława Wilczyńskiego i jego otoczenia, to kraina mlekiem i miodem płynąca. Prawdziwą sytuację w mieście pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Sprawdziliśmy trzy decydujące obszary, które mają bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców. Dane są przerażające.

Pierwszym czynnikiem jest praca. Mieszkańcy, aby inwestować i wydawać, muszą posiadać środki finansowe. Samo zapraszanie ludzi na płatne imprezy czy do Aquaparku nic nie da, jeżeli przysłowiowy Kowalski, pracując na etacie w wągrowieckiej firmie, ledwo wiąże koniec z końcem.

Zrobiliśmy zestawienie, które pokazuje procentowy stosunek liczby bezrobotnych do ilości zameldowanych mieszkańców. I tutaj szok. Porównaliśmy kilka miast i jedną wieś Budzyń. Wągrowiec na ich tle to lider, posiadamy największą ilość osób bezrobotnych. Ważne jest też to, że dane wskazują osoby faktycznie zarejestrowane w PUP, nie uwzględniają osób bezrobotnych niezarejestrowanych, lub pracujących za granicą.

kliknij w zdjęcie, aby je powiększyć

Drugim czynnikiem jest ilość firm przypadających na ilość zameldowanych mieszkańców. Nasze zestawienie dotyczy liczby firm jaka przypada na 10 tysięcy mieszkańców. Tutaj kolejne smutne dane. Na 10 wybranych miast zajmujemy 9 lokatę, gorszy pod tym względem jest tylko Czarnków.

kliknij w zdjęcie, aby je powiększyć

Ostatnim czynnikiem, który ma wpływ na jakość życia są inwestycje. Nakłady inwestycyjne na jednego mieszkańca znów porażają. Średnia wojewódzka to 100, Wągrowiec ma zaledwie 21,7, a więc 5 razy mniej. W tej kategorii wyprzedzają nas takie miejscowości jak Budzyń, Czarnków nie wspominając już o Rogoźnie, który przekracza średnią wojewódzką.

kliknij w zdjęcie, aby je powiększyć

Prezentowane dane statystyczne dotyczą roku 2010. Na pytanie czy od tego czasu w Wągrowcu coś się zmieniło? odpowiedzcie sobie sami. W roku 2010 było nas ponad 25 000, jednak mieszkańców z roku na rok ubywa, na koniec 2012 było nas 24 674.

Magistratu zupełnie nie martwią niskie nakłady inwestycyjne, nie martwi wysokie bezrobocie, ani niska liczba firm. Wągrowiec, jak zapewnia burmistrz, to idealna kraina dla inwestorów, jednak żadnego strategicznego nie widać. Człowiek, który zamierza inwestować swoje środki, wcześniej sprawdza teren, a prawda jest taka, że Wągrowiec wypada niekorzystnie.

A co Wy sądzicie o jakość życia w Wągrowcu?

Komentarze   

+4 #28 ZMIANA BURMISTRZAKOWALSKI 2013-01-29 13:13
proponuję zmianę burmistrza na przyszła kadencje, młodszych przedsiebiorczy ch a nie dziadka jak teraz. młodzi maja wiecej pomysłów sa bardziej kreatywni... bo tutaj jak na razie to miasto marketów i rond... i NAJWIEKSZEGO BEZROBOCIA
Cytować
+7 #27 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuBogdan 2013-01-28 11:43
Cytuję Tomi:
Jaki Wódz taka wioska.
Burmistrz jest mało przedsiębiorczy;nie potrafi ściągnąć poważnych inwestorów do miasta.Budowa kolejnego marketu nie zmniejszy bezrobocia!Jak nie ma gdzie pracować,to nawet wykształcony człowiek nie znajdzie pracy!Teraz liczy się grupa inwalidzka,a nie wykształcenie!

Grupa inwalidzka ale w 100 % zdrowy, bo na ulgi nie ma co liczyć pracownik, ty masz jeb....ć a pracodawca śmieje się i kasę za ciebie bierze, powinni zlikwidować ulgi na pracownika z grupą
Cytować
+4 #26 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuBogdan 2013-01-28 11:39
W innych krajach śmieją się z Wągrowca, bo byli tutaj i widzieli biedę, i dziwią się jak można pracować po 10 godzin dziennie 6 dni w tygodniu i zarabiać wszawe grosze, ci co pracują to prawdziwi szczęściarze pomyślałby ktoś, jednak tak nie jest, :lol:szczęśliwy ten co dał nogę stąd, a markety buduje się bo liczy na to że pżyjejżdżają na święta i wakacje ci którzy pracują za granicą i zostawią tu kasę, nic bardziej błędnego :lol:oni wolą święta spędzić w ciepłych krajach a wakacje nie patrząc na biedę :-x
Cytować
+10 #25 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuTomi 2013-01-28 08:04
Jaki Wódz taka wioska.
Burmistrz jest mało przedsiębiorczy ;nie potrafi ściągnąć poważnych inwestorów do miasta.Budowa kolejnego marketu nie zmniejszy bezrobocia!Jak nie ma gdzie pracować,to nawet wykształcony człowiek nie znajdzie pracy!Teraz liczy się grupa inwalidzka,a nie wykształcenie!
Cytować
0 #24 Wynik 14 lat rządów burmistrza.Stefano 2013-01-27 20:44
Cytuję Ktoś3:
Cytuję Jan Ż.:
"Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki." Mark Twain
Dla tych co nie kojarzą kolesia, to ten od "Stary człowiek i morze".


"Stary człowiek i morze" to opowiadnie Ernesta Hamigwaya.

W Wągrowcu powstaje epopeja " Stary człowiek i nic nie może"

Sorki ,ale się mylisz i to strasznie,może i to dużo. Na przykład wyjechać autobusem na leśniczówkę wraz z Wilczyńskim. Na to SW ma kasę,aby opłacić biby wyborcze,chyba że to znowu sponsorzy ,tak jak w Pietraku?.
Apeluję do wszystkich młodych i starszych ,jeżeli myślicie przyszłościowo ,to idźcie do urn wyborczych za 20 miesięcy i głosujcie właściwie.Jeżel i władza dzisiejsza się utrzyma (SW +SLD) ,to Wągrowiec umrze śmiercią naturalną.
Wągrowiec ma przyszłość ,ale nie z Wilczyńskim i Kamińskim.
Jest jeszcze jedna rzecz,nie pozwólmy im rozgrabić majątku miejskiego,to jest wydać obligacji i sprzedać 50% udziałów w ciepłowni, bo oni chcą to zrobić.
Cytować
+2 #23 Korytoaaron 2013-01-27 20:06
Należy zlikwidować koryto. Bez tego, obojętnie kto będzie rządził miastem, nic istotnego się nie zmieni bo w tym kraju już mało co opłaca się robić.
Cytować
+6 #22 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuDanek 2013-01-27 18:51
Cytuję Jan Ż.:
"Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki." Mark Twain
Dla tych co nie kojarzą kolesia, to ten od "Stary człowiek i morze".Może jeszcze należy dodać statystykę pokazującą powiązania rodzinne wśród pracowników urzędów. Może wówczas urzędnicy przestaną być tacy zadowoleni ze swoich rządów, jak zostanie ukazana ich zaradność w szukaniu pracy tylko dla swoich a nie dbanie o mieszkańców Wągrowca. I nie będą mówili że w Wągrowcu NIE MA BEZROBOCIA droga pani Radno.
Cytować
+2 #21 MiastoKtosiek 2013-01-27 18:38
Cytuję wojtek:
Miasto nie potrafi zapewnić mieszkańcom miejsc pracy, nic się w tym mieście nie dzieje, tylko markety się buduje i miejsca rozrywki jak aquapark, zamiast pomyśleć od pracy. Niby miasto turystyczne. Wągrowiec nie jest żadnym miastem turystycznym, jeziora i lasy są wszędzie. Ostatnio Hasło Wągrowieckie: "Nie bójcie się przyszłości", mówiło o samych rządzących. Ci co w biurach siedzą po układach to się nie muszą obawiać przyszłości, ponieważ pracy nie stracą. A ci co pracy nie mają to nie wiedzą co będzie dalej, szczególnie zarejestrowani w urzędzie pracy młodzi bezrobotni. Co oni mają za perspektywy, W tym mieście nie ma żadnych perspektyw dla młodych ludzi.

Poszukajcie w Wągrowcu taniego noclegu. Nia "Pietrak" czy "Jamajka". Takiego za 50 dych za dobę /cena do przyjęcia nad morzem/. Ile znajdziecie 2, 3 no chyba, że ruina "Łodzianka". Miasto turystyczne ... KPINA!!!
Cytować
0 #20 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuKtoś3 2013-01-27 18:27
Cytuję Jan Ż.:
"Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki." Mark Twain
Dla tych co nie kojarzą kolesia, to ten od "Stary człowiek i morze".


"Stary człowiek i morze" to opowiadnie Ernesta Hamigwaya.

W Wągrowcu powstaje epopeja " Stary człowiek i nic nie może"
Cytować
+2 #19 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuPamiętam 2013-01-27 17:17
Cytuję Wiesiek:
Jeszcze jedno ilu z piszących i ciagle narzekających tutaj ludzi pamięta jak w WRC wyglądało 20 lat temu?
krzykiem i obłudnymi tekstami nikt niczego mądrego nie zrobi- bez pracy nie ma kołaczy
pozdrawiam
-

Pamiętam ile tu było firm i ile przyjeżdżało tu drużyn trenować na OSiR. Wągrowiec coś znaczył, to do Wągrowca przyjeżdżali z ościennych miast i gmin, a nie jak teraz Wągrowczanie jeżdżą do Rogoźna i Budzynia za pracą. Statystyka niestety jest nieubłagana. liczby nie kłamią, więc nie wiem kto tu jest obłudny, czy ten co mami fałszywym obrazem czy ten kto przestawia suche fakty.
Cytować
0 #18 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuWiesiek 2013-01-27 16:48
Jeszcze jedno ilu z piszących i ciagle narzekających tutaj ludzi pamięta jak w WRC wyglądało 20 lat temu?
Ja niestety pamiętam jedna wielka wioska - nie było nic! 2 knajpy z czego do jednej można było w miarę spokojnie pójść, sklepy? kilka sztuk, stacje paliw 2 z czego 1 całodobowa , oświetlenie ulic ? tylko główne , drogi tylko główne, naprawdę jest co odrabiać zaległości, a cha i należeliśmy do woj pilskiego i byliśmy traktowani jak zły brat,
Ja Was naprawdę rozumiem i jestem za zmianami tylko zapamientajcie jedno - krzykiem i obłudnymi tekstami nikt niczego mądrego nie zrobi- bez pracy nie ma kołaczy
pozdrawiam
-
Cytować
+10 #17 ZadowolonyWojciech 2013-01-27 15:36
Mam nadzieję, że Zadowolony wyleci niedługo z pracy i będzie próbował się "sprzedać i powalczyć o siebie" w Wągrowcu.
Nie wszyscy są w stanie skończyć studia. Zresztą co by było jakby wszyscy mieli studia najlepiej prawnicze i lekarskie. To kto do jasnej cholery sprzedawałby w sklepach, budowałby domy i wykonywałby czarną robotę? Ci wykształceni mieszkaliby w lepiankach i żyli bez prądu, wody i chodziliby po kolana w błocie bo nie byłby dróg ani samochodów.
Miejcie szacunek dla tych, którzy marzną i mokną, aby Wam wywieźć śmieci lub zbudować dom.
Przedstawione statystyki to niestety sucha prawda, która mówi, że da się rządzić zdecydowanie lepiej.
Mam nadzieję, że po następnych wyborach nastąpią takie zmiany i inwestycje, że ludzie z Poznania będą szukać pracy w Wągrowcu.
Cytować
+1 #16 bezrobocieMieszkaniec Wągrowca 2013-01-27 14:32
W tym 1/3 osób z Wągrowca robi na czarno :) typu budowlanka, fuchy itp. a także kombinacje i przekręty.
Cytować
+7 #15 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o Wągrowcukazik 2013-01-27 13:35
Cytuję Obi van Kenobi:
Brawo,brawo,brawo redakcjo Portalu. Wreszcie ktoś zaczyna otwierać ludziom oczy, bo tego w prasie się nie znajdzie. Zapóźnienia Wągrowiec ma straszne. Jeśli dalej będzie rządziła wiadoma opcja to czeka nas katastrofa. Brakuje mi w tej informacji dwóch danych: informacji o zadłużeniu i o pozyskaniu środków z UE . Pewnie z tym też jest nieciekawie. Może Redakcja WRC pokusi się o takie zestawienie?

ja bym jeszcze dodal statystyki policyjne,gdzie z roku na rok jest wiecej przestepcow, bo bieda jest niestety
Cytować
+6 #14 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o Wągrowcuucevał 2013-01-27 12:50
Cytuję Zadowolony:
DZISIAJ TRZEBA UMIEC SIĘ SPRZEDAC I WALCZYC O SIEBIE


Właśnie widać jak Wągrowiec się promuje i sprzedaje. Gdzie te fabryki, zakłady,montown ie? No ku..... gdzie? Ty pewnie siedzisz sobie w urzędzie po znajomości na ciepłej posadzie i kasujesz za nic nie robienie i jest ci dobrze. Widać jak bardzo tacy jak ty i tobie podobni mają miasto i jego mieszkańców którzy płacą podatki głęboko w d..... Mam nadzieję że za dwa lata to się wreszcie zmieni :-)
Cytować
+7 #13 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuObi van Kenobi 2013-01-27 12:38
Brawo,brawo,bra wo redakcjo Portalu. Wreszcie ktoś zaczyna otwierać ludziom oczy, bo tego w prasie się nie znajdzie. Zapóźnienia Wągrowiec ma straszne. Jeśli dalej będzie rządziła wiadoma opcja to czeka nas katastrofa. Brakuje mi w tej informacji dwóch danych: informacji o zadłużeniu i o pozyskaniu środków z UE . Pewnie z tym też jest nieciekawie. Może Redakcja WRC pokusi się o takie zestawienie?
Cytować
+6 #12 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuMarta65 2013-01-27 12:05
Zadowolony troszkę racji masz, ale przyznaj, że w WRC z pracą jest źle, nie każdy może na cały dzień wyjechać do Poznania. Ja dałam ci plusika
Cytować
+13 #11 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o Wągrowcuzmeczony pasazer 2013-01-27 12:00
[Uwaga, Drodzy Czytelnicy: proszę potraktować moją opinię z przymrużeniem oka.]

Po lekturze prasy i portali internetowych, wreszcie rozumiem, dlaczego mają być remontowane okolice Dworca PKP (i podobno sam dworzec także): żeby Mieszkańcom Wągrowca wygodniej dojeżdżało się do pracy do Poznania.

To bardzo wygodne rozwiązanie: "pracujcie gdzie indziej, dojeżdżajcie bladym świtem do pracy w innej miejscowości, ale podatki obowiązkowo płaćcie na miejscu, w Wągrowcu" :-)

Niestety, nasze miasto staje się dostarczycielem siły roboczej dla Poznania i ościennych ośrodków. Ubolewam nad tym, że w Polsce nie ma takiego systemu podatkowego - w którym podatki trafiają do kasy miasta, w którym się pracuje. Ciekaw jestem, czy miasto Wągrowiec miało by wtedy jakieś wpływy z podatków?
Cytować
0 #10 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuZadowolony 2013-01-27 11:54
Malkontenci znaleźli dobry temat do wylewania żalu :) Ja jestem zadowolony z pracy i z życia w Wągrowcu. Gdyby była taka bieda i w ogóle "fe" to nie powstawałoby tyle nowych osiedli domków jednorodzinnych , nie jeździłoby tyle nowych aut itp itd... Chyba nie każdy kto buduje dom pracuje w Poznaniu... ktoś może powie, że to za kredyt- ja mówię- by dostac kredyt trzeba miec zdolnośc kredytowa... Nie jest źle, a to, że osoby którym często nie chciało się uczyc chcą teraz zarabiac po 5tyś złotych i nie wychodzi wylewają swoje żale- no cóż bywa- demokracja :) Teraz dajcie mi minusy- niech to będzie dowód ilu niezadowolonych tu mamy... Zastanówcie się tylko z czego jesteście niezadowoleni? Chyba z siebie- bo to ja kieruje swoim życiem, a nie miasto w którym żyje... To ja decyduję kim będę i jak się wykształcę, nie można miec myślenia z poprzedniej epoki- "mnie się należy"- TE CZASY SIĘ SKOŃCZYŁY!!! DZISIAJ TRZEBA UMIEC SIĘ SPRZEDAC I WALCZYC O SIEBIE JEZELI KTOS TEGO NIE ROZUMIE TO POTEM SIEDZI NA PORTALU I SIE ŻALI JAK MU ŹLE :) :) P.S. Każda osoba z zewnątrz mówi jak to Wągrowiec sie zmienia jak pięknieje z roku na rok- są jednak ludzie którzy nigdy nie będą zadowoleni, ale takimi nie ma się co przejmowac.... Mnie to bawi :)
Cytować
-5 #9 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuStaszek 2013-01-27 11:50
Dziwne, że w Kiszkowie mieszka 5 tys ludzi a podane są dane ile jest zarejestrowanyc h firm na 10tys mieszkańców ... Bzury na resorach :)
Cytować
+3 #8 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuJan Ż. 2013-01-27 11:46
Cytuję Odys:
Do tego, jak pokazuje Jan Ż, kiepska edukacja. "Stary człowiek i morze" to dzieło Hemingwaya.

Brawo. Dodajmy, że Ernesta. Tylko dlaczego na tę marną prowokację zareagowała dopiero czwarta osoba? Chyba faktycznie z edukacją nie jest najlepiej.
Cytować
+7 #7 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko o WągrowcuBolo 2013-01-27 11:36
Wiesiu nie rozumiesz, miasto ma zapewnić na możliwość zatrudnienia czyli prowadzić konkretne rozmowy z przedsiębiorcam i, którzy przeniosą do naszego miasta swoje firmy, wtedy powstaną miejsca pracy. Ja nie ściągnę inwestora.

Co do wyjazdu z Wągrowca masz racje, mniej mieszkańców lepsze statystyki. Inwestując te same pieniądze w mniejszą grupę słupek skoczy, podobnie z liczba firm, mniej mieszkańców większy procent, natomiast mniej zameldowanych przy tej samej liczbie bezrobotnych to już wtopa słupek ostro poszybuje w górę.
Cytować
+7 #6 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko w WągrowcuWiesiu 2013-01-27 11:22
Mam pomysł żeby poprawić te statystyki - WYJEDZCIE Z WĄGROWCA
Pozdrowienia dla zaradnych

Wy chyba nie wiecie co piszecie miasto ma Wam dać pracę?!
Cytować
+8 #5 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko w WągrowcuŁukasz Szymkowiak 2013-01-27 11:21
Do tego, jak pokazuje Jan Ż, kiepska edukacja. "Stary człowiek i morze" to dzieło Hemingwaya.
A wracając do tematu, może już czas powiedzieć: bujać to my, panowie szlachta?
Cytować
+13 #4 Pracawojtek 2013-01-27 11:06
Jak się żyje w Wągrowcu? Do p.i.z.d.y.
Cytować
+12 #3 Pracawojtek 2013-01-27 11:05
Miasto nie potrafi zapewnić mieszkańcom miejsc pracy, nic się w tym mieście nie dzieje, tylko markety się buduje i miejsca rozrywki jak aquapark, zamiast pomyśleć od pracy. Niby miasto turystyczne. Wągrowiec nie jest żadnym miastem turystycznym, jeziora i lasy są wszędzie. Ostatnio Hasło Wągrowieckie: "Nie bójcie się przyszłości", mówiło o samych rządzących. Ci co w biurach siedzą po układach to się nie muszą obawiać przyszłości, ponieważ pracy nie stracą. A ci co pracy nie mają to nie wiedzą co będzie dalej, szczególnie zarejestrowani w urzędzie pracy młodzi bezrobotni. Co oni mają za perspektywy, W tym mieście nie ma żadnych perspektyw dla młodych ludzi.
Cytować
+9 #2 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko w Wągrowcuqqq 2013-01-27 10:58
Cytuję Jan Ż.:
"Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki." Mark Twain
Dla tych co nie kojarzą kolesia, to ten od "Stary człowiek i morze".

Gołym okiem jednak widać, że akurat ta statystyka znajduje swoje pokrycie w tym co w Wągrowcu jest... . Smutna prawda ale prawda.
Cytować
+2 #1 RE: Bezrobocie, inwestycje, nakłady czyli wszystko w WągrowcuJan Ż. 2013-01-27 10:33
"Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki." Mark Twain
Dla tych co nie kojarzą kolesia, to ten od "Stary człowiek i morze".
Cytować

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ