• Bank
  • Opublikowano:
  • Wyświetlono: 3202

Uczestnicy akcji "Zauważ Mnie" odwiedzą Wągrowiec

W czwartek, 7 lutego br. do Wągrowca dotrą uczestnicy blisko 500-kilometrowego marszu nordic walking, którzy podczas marszu z Wrocławia do Koszalina odwiedzają 15. polskich miast i popularyzują w nim przypadający 14 lutego Światowy Dzień Chorych na Padaczkę.

Akcja Zauważ Mnie 2013 ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa i mediów na osoby chore na padaczkę. Służy temu organizowany już po raz trzeci marsz nordic walking, który w tym roku wystartował 1 lutego we Wrocławiu i stamtąd – przez Trzebnicę, Rawicz, Leszno, Śrem, Poznań i Oborniki – trafi do Wągrowca. Wszędzie uczestnicy marszu rozdają specjalne „walentynki” z informacjami o padaczce. W ten sposób mówią o potrzebach, a także pokazują problemy, potencjał i umiejętności osób dotkniętych tą ciężką chorobą.

Poparcia dla tej szlachetnej akcji udzielili: Anna Wyszkoni, Piotr Gąsowski i Piotr Rubik, a honorowy patronat nad nią objęli prezydenci i burmistrzowie wszystkich miast będących „przystankami” tegorocznego marszu, w tym również Burmistrz Wągrowca.

Podobnie jak w latach poprzednich, uczestnicy marszu pragną przede wszystkim edukować wszystkich potencjalnych świadków napadu padaczkowego, jak powinni zachować się w takiej sytuacji. W ten sposób chcą oswajać innych ludzi z ich chorobą, a jednocześnie ratować życie i zdrowie, własne i innych chorych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w Polsce żyje około 400 tys. osób chorych na padaczkę. Epilepsja, bo pod taką nazwą często znamy tę chorobę, najczęściej rozpoczyna się w wieku wczesnodziecięcym oraz u osób po 65. roku życia, ale w praktyce może wystąpić w każdym wieku. Jest to choroba przewlekła i uciążliwa, a z powodu jej występowania wielu chorych i ich opiekunów jest zmuszonych zrezygnować z nauki, pracy, rodziny i marzeń. Jeśli są jednak odpowiednio leczeni, to mogą w pełni funkcjonować społecznie.

Choremu na padaczkę może pomóc również każdy z nas, najczęściej jednak nie wiemy, jak się zachować w czasie napadu padaczkowego. Tymczasem wystarczy zachować spokój, zabezpieczyć osobę dotkniętą atakiem padaczkowym przed możliwością urazu (zdjąć okulary, usunąć z ust ciała obce, np. sztuczną szczękę, podłożyć coś miękkiego pod głowę. Następnie należy chorego przenieść w bezpieczne miejsce, ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku, z twarzą skierowaną lekko ku podłożu, aby umożliwić swobodny wyciek śliny. Cały czas należy chorego asekurować i pozostawać z nim aż do chwili odzyskania pełnej świadomości.

To nie jest trudne. Wystarczy odrobina odwagi, a możemy uratować komuś życie! Uczestnicy marszu dotrą do Wągrowca w czwartek, 7 lutego br. ok. godz. 14:00.

Następnego dnia o godz. 8:00 rano Marsz „Zauważ Mnie” opuści Wągrowiec  i ruszy do Chodzieży, skąd – przez Piłę, Wałcz, Czaplinek, Połczyn i Białogard – dotrze do Koszalina.

źródło: UM Wągrowiec

Komentarze   

zmotoryzowany
0 #1 a mnie sie nie podobałozmotoryzowany 2013-02-09 19:07
no sama akcja ok ale podróż samochodem za taką ekipą przez całe miasto zwłaszcza jak sie człowiek spieszy na wizyte u lekarza wyczekiwaną od kilku miesięcy...nie wydaje się już taką uzasadnioną

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.