• Media
  • Opublikowano:
  • Wyświetlono: 3522

W Wągrowcu rusza UNIKIDS

Już w niedzielę 24 kwietnia ruszają pierwsze zajęcia warsztatowe znanego w świecie i rozpowszechnionego w wielu miastach polskich Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS w MDK w Wągrowcu.

Pierwszy Uniwersytet dziecięcy powstał na Uniwersytecie w Tybindze w Niemczech, gdzie 4 czerwca 2002 roku prof. Gregor Merkel wygłosił wykład dla dzieci pt.: "Dlaczego wulkany zieją ogniem?". Wysłuchało go 400 dzieci a na następny wykład przyszło już 900.

W 2003 roku w Wiedniu powstał kolejny, do tej pory bardzo prężnie działający Uniwersytet Dziecięcy. Z inicjatywy tego właśnie Uniwersytetu w ubiegłym roku ruszył portal internetowy, który docelowo będzie prowadzony w 6 językach europejskich (w tym również po polsku) i który będzie dostępny dla wszystkich "małych studentów", rodziców a także członków organizacji EUCUNET, zrzeszającej wszystkie Uniwersytety Dziecięce. U podstaw powstania pomysłu Uniwersytetów Dziecięcych leży inspiracja naturalną ciekawością dziecka oraz przekonanie, że dzisiejszy rodzic ma świadomość tego, jak ważna jest dobra edukacja.

Obecnie prawie na każdej wyższej uczelni w Niemczech i Austrii jest uniwersytet dziecięcy. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem zarówno swoich studentów jak i ich rodziców i prawie zawsze jest więcej chętnych niż miejsc. W sumie takich Uniwersytetów na świecie jest ponad 100 i stale powstają nowe ośrodki. Uniwersytet Dziecięcy działa też u naszych południowych sąsiadów - w Bratysławie. Współpracuje on ściśle z Uniwersytetem Wiedeńskim: obie uczelnie prowadzą szereg zajęć dostępnych dla dzieci słowackich i austriackich.

W Polsce Uniwersytety Dziecięce istnieją w wielu miastach i stale przybywa nowych. Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS działa od 2009 roku, obecnie ma swoje ośrodki w 24 miastach w całej Polsce.

Miejski Dom Kultury w Wągrowcu jest współorganizatorem zajęć UNIKIDS POZNAŃ, na które zapisało się i w których weźmie udział ponad 110 dzieci z miasta i gminy. Pilotażowy program dotyczy 10 zajęć warsztatowych z różnych dziedzin wiedzy od mikrobiologii do robotyki.

Zajęcia prowadzić będą wysokiej klasy specjaliści, w tym:

prof. dr hab. Inż. Grzegorz Karwasz - urodził się w Złotowie. Pochodzi z rodziny o długich tradycjach nauczycielskich. Szkołę podstawową ukończył w Sopocie, a liceum w Gdyni. Studiował na Uniwersytecie Gdańskim w zakresie handlu zagranicznego. Na Politechnice Gdańskiej uzyskał magisterium z fizyki technicznej. Tematem pracy magisterskiej było rozpraszanie elektronów, którym zajmował się przez prawie 20 lat na Uniwersytecie w Trydencie. Pracował w Instytucie Maszyn Przepływowych w PAN. Profesor zwyczajny fizyki doświadczalnej, Kierowniki Zakładu Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wykładowca na Uniwersytecie w Trydencie i w Udine (Włochy).

dr Tomasz Zgoła
- naukowiec i popularyzator wiedzy o środowisku. Pracę naukową rozpoczynał na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, by następnie kontynuować ją na Uniwersytecie Łódzkim. Jego praca badawcza skupia się na ocenie stanu ekologicznego środowiska wodnego. Uczestniczył w licznych pracach poświęconych rozwojowi metod oceny czystości rzek w Polsce. Jest współautorem stosowanej w naszym kraju Makrofitowej Metody Oceny Rzek stosowanej w standardowym monitoringu wód płynących. Prowadził także badania nad ekspansją gatunków roślin inwazyjnych w dolinach rzecznych. W ostatnim okresie realizuje również badania na temat wpływu działalności bobrów na środowisko. Zawiłe pojęcia przyrodnicze stara się na co dzień przekazać w przystępny sposób dwójce swoich kilkuletnich pociech. Od wielu lat uczestniczy również w organizacji i prowadzeniu zajęć dla dzieci i młodzieży w trakcie różnorodnych festiwali i pikników naukowych (najpierw przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, następnie wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim).

mgr Radosław Piotr - absolwent Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miłośnik i popularyzator astronomii. Zwolennik holistycznego podejścia do edukacji na każdym etapie kształcenia. Radością, jaką sprawia mu prezentacja Kosmosu, dzieli się z uczestnikami każdego z wykładów i warsztatów. Wszyscy to czują. Instruktor - Animator w przenośnych planetariach Astro Arena. Studentom Unikids znany przede wszystkim z prezentacji astronomicznych w planetarium. Twórca seansów astronomicznych. Pomysłodawca oraz aktywny uczestnik Podboju Polskich Planetariów.

mgr Rafał Łęcki - teriolog, ekolog. Absolwent Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim, pracownik stacji badawczej w Turwi, należącej do Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się badaniem ssaków w krajobrazie rolniczym, m.in. różnorodnością gatunkową i znaczeniem drobnych gryzoni w zadrzewieniach śródpolnych oraz wpływem obecności lisa na populacje ptaków w różnych środowiskach. Współautor podręczników do przyrody dla szkoły podstawowej (Wyd. Szkolne PWN) oraz autor szeregu publikacji z zakresu m.in. ekologii gryzoni. Realizator zajęć o tematyce przyrodniczej kursach oraz studiach podyplomowych dla nauczycieli.

mgr Bernadetta Zamaria
- z wykształcenia socjolog, z powołania edukator. W dzieciństwie, ku zdumieniu otoczenia - rozkładała na czynniki pierwsze zegarki, budziki,magnetofony kasetowe. Zdarzyło jej się zajrzeć również pod obudowę telewizora. W rytm ludowych piosenek układała wieże z klocków wszelkiego rodzaju, a w wolnych chwilach zaglądała do ptasich gniazd. Na co dzień prowadzi własną firmę, w której zajmuje się edukacją nieformalną dzieci i młodzieży. Miłośniczka polskiego folku, literatury faktu oraz - rzecz jasna - wszystkiego, co z Lego. Mama 11-letniego Adasia."

mgr inż. Joanna Pawlicka-Kaczorowska – doktorantka. Od 2010 roku związana z Katedrą Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności, na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Prowadzone przez nią prace badawcze dotyczą bakterii propionowych zdolnych do syntezy prozdrowotnych, bioaktywnych związków. W 2010 ukończyła 5-letnie studia wyższe na kierunku Biotechnologia, uzyskując tytuł magistra inżyniera. W tym samym roku odbyła staż zagraniczny w instytucie INRA w Nantes, we Francji. W latach 2010-2014 uczestniczyła w projekcie „Biotechnologiczna konwersja glicerolu do polioli i kwasów dikarboksylowych”, realizowanym w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Od 5 lat współpracuje z pracownią chromatografii, gdzie zajmuje się wysokosprawną chromatografią cieczową.
Jej główne kierunki zainteresowań to: biotechnologia, izolacja i selekcja drobnoustrojów pod kątem produkcji ważnych dla przemysłu związków chemicznych, żywność funkcjonalna, nutrigenomika oraz wysokosprawna chromatografia cieczowa.

W związku z ogromnym zainteresowaniem organizator planuje utworzenie w naszym mieście filii Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS oraz poszerzenie oferty o różne formy działań edukacyjnych.

Do zobaczenia na ścieżkach nauki!


 

 

Komentarze   

dario
-1 #2 RE: W Wągrowcu rusza UNIKIDSdario 2016-04-23 21:23
Bylo z rodzicami zebranie ,a nastepnie byly zawierane umowy.Wiec w tej chwili to juz raczej chyba za poxno.
Kilka dni temu byly jeszcze 4 miejsca w grupie integracyjnej ale trzeba by sie zorientowac...
Blondi
-2 #1 Podajcie wiecej szczegółówBlondi 2016-04-20 10:29
O ktorej i gdzie w niedziele ?w jakim wieku moga byc dzieci ?

TRWA CISZA WYBORCZA
komentowanie zostało wyłączone do 21.04.2024 r. do godziny 21:10

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.