• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2539

Śladami (nie)pamięci

„Śladami (nie)pamięci” - pod takim hasłem odbyła się czwartkowa uroczystość poświęcona wągrowieckim Żydom, podczas której m.in. odsłonięto tablicę pamiątkową przy lapidarium.

Przed II wojna światową Żydzi oraz Niemcy stanowili zauważalne mniejszości narodowe miasta, które wniosły ogromny wkład w rozwój Wągrowca, będącego wówczas ośrodkiem "wzrastającym na skrzyżowaniu trzech kultur".

- Najlepiej czytelnym śladem dawnych, niemieckich i żydowskich mieszkańców są pamiątkowe lapidaria na cmentarzach żydowskim i ewangelickim. Utworzono je dzięki zaangażowaniu grupy młodzieży z Polski, Niemiec i krajów europejskich, działającej w ramach obozów młodzieżowych zorganizowanych z inicjatywy Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi od 2001 roku – przypomniał Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

Pamiętając o historii miasta i o byłych mieszkańcach, w czwartek odbyła się uroczystość pt. „Śladami (nie)pamięci”. Rozpoczęła się ona przy lapidarium, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy informacyjnej ufundowanej przez Burmistrza Miasta Wągrowca oraz kolejnych fragmentów macew wydobytych ze Strugi Gołanieckiej. Następnie zgromadzeni przeszli „Szlakiem Wągrowieckich Żydów”, przygotowanym przez młodzież gimnazjalną i licealną w ramach projektu „Wągrowiec: czas odnaleziony”.

- Warto docenić pracę i zapał młodzieży, która zaangażowała się w projekt społeczny, przybliżając nam losy wągrowieckich Żydów i Niemców, a także poświęca swój wolny czas, aby dbać o takie miejsca, jak chociażby to lapidarium. Ta godna naśladowania postawa młodych ludzi pokazuje, że pamiętamy o naszej historii i jeśli nadal będą wśród nas takie osoby, jak ta młodzież i jej opiekunowie, to pamięć ta nigdy nie przeminie – powiedział burmistrz Krzysztof Poszwa.

Zwieńczeniem wydarzenia było zwiedzenie specjalnie przygotowanej wystawy w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu, połączone z koncertem oraz wspólne odczytanie imion i nazwisk ofiar Holokaustu.

Uroczystość zorganizowało Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego, Muzeum Regionalne w Wągrowcu i I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich.  

kino41

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ