• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2505

Drewno na wagę złota. Konserwacja zabytków

W zabytkowym drewnianym kościele w Popowie Kościelnym (gmina Mieścisko) trwają prace konserwatorskie dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej.

Ratunek dla zabytków

Dzieła wykonane z drewna są efektem ludzkiej pracy i talentu. Większość z nich powstała w wiekach XVII - XIX i świadczą  w głównej mierze o religijności, czasami również o ambicji i aspiracjach ich fundatorów. Niektóre z nich to unikatowe na europejską skalę dzieła sztuki. Drewniane zabytki są niezwykle kruche i wymagają pilnych prac konserwatorskich. Ich wrogiem jest nie tylko upływ czasu, ale również szkodniki żywiące się drewnem (ksylofagi). Pracom konserwatorskim w Popowie ramach projektu poddano niezwykle cenny ołtarz główny i belkę tęczową (które pamiętają jeszcze okres potopu szwedzkiego), ołtarze boczne, ambonę i fotel celebransa. Świątynia w Popowie należy do jednych z największych kościołów drewnianych na terenie Wielkopolski: oprócz nawy głównej, posiada nawę poprzeczną (transept), którą tworzą dwie boczne kaplice. 

Atrakcje dla turysty

Działania w Popowie Kościelnym są częścią większego projektu obejmującego zabytkowe kościoły Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zakłada on nie tylko konserwację drewnianych obiektów, ale także ich udostępnienie turystom. Działania promocyjne i informacyjne rozpisane zostały na dwa lata. W ramach projektu powstanie bezpłatna ulotka i przewodnik, funkcjonować będzie strona internetowa i aplikacja na urządzenia mobilne (wszystkie materiały w polskiej i angielskiej wersji językowej). Wnętrza kościołów będzie można zwiedzać wirtualnie.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Projekt "Renowacja i konserwacja drewnianych zabytków Archidiecezji Gnieźnieńskiej celem stworzenia nowej oferty edukacyjno-kulturalnej" został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej (całkowita wartość projektu wyniosła 15 270 031,90 PLN, w tym dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: 12 979 527,11 PLN). Beneficjentem projektu jest 9 kościołów Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ