• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1793

II Powiatowy Turniej Strzelectwa Sportowego w Żelicach

Dla uczczenia 99. rocznicy wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, Koło Wągrowiec Gmina Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, zaprosiło fanów karabinka pneumatycznego do Szkoły Podstawowej w Żelicach na II Powiatowy Turniej Strzelectwa Sportowego.

Celem zawodów było krzewienie wiedzy i kultywowanie pamięci o Powstańcach Wielkopolskich w rocznicę bitwy pod Radwankami oraz popularyzacja postaw patriotycznych związanych z obronnością kraju.

Podczas zawodów uczestnicy z zainteresowaniem oglądali replikę munduru powstańca wielkopolskiego, którą prezentował absolwent Gimnazjum w Żelicach Maciej Kuliberda, brązowy medalista ubiegłorocznego Turnieju Strzeleckiego.

Do turnieju zgłosiło się trzydziestu sześciu strzelców reprezentujących szkoły podstawowe, klasy gimnazjalne i szkoły ponadpodstawowe z powiatu wągrowieckiego. Po uroczystym powitaniu zawodników przez Przemysława Majchrzaka Wójta Gminy Wągrowiec, otwarcia zawodów dokonała Izabela Wiśniewska dyrektor szkoły. Nad sprawnym przebiegiem konkurencji czuwali: kierownik zawodów Janusz Sieroń i sędzia główny Jan Kożuszko. Listę startową i punktację prowadzili st. chor. szt. Jerzy Konwiński i Małgorzata Ślęzak. Bezpieczeństwo medyczne zapewnili strzelcom ratownicy medyczni Ochotniczej Straży Pożarnej w Runowie: druhowie Łukasz Wiatrowski i Rafał Wojtych.

Wśród drużyn szkół podstawowych, rywalizujących o puchary ufundowane przez Zarząd Wojewódzki TPPW 1918/1919, najlepsi okazali się strzelcy szkoły w Żelicach. Drugie miejsce wywalczyła szkoła w Łeknie, trzecie miejsce przypadło szkole w Pawłowie Żońskim. Złoty medal i puchar dla Najlepszego Strzelca ufundowany przez Radę Rodziców zdobył bezkonkurencyjny Łukasz Nowak z Żelic, drugie miejsce indywidualnie wystrzelał Bartłomiej Witczak z Łekna, trzecie miejsce zajął Dawid Walaszczyk z Żelic.

W konkurencji gimnazjalistów, rywalizujących o puchary ufundowane przez Wójta Gminy Wągrowiec, zespołowe mistrzostwo strzeleckie pokazali reprezentanci gimnazjum ze Skoków. O drugie miejsce toczył się bój do „ostatniego naboju” między reprezentacją gimnazjum w Żelicach, a gimnazjum w Rąbczynie. Ostatecznie drugie miejsce zajęli reprezentanci Żelic, a trzecie przypadło gimnazjalistom z Rąbczyna. O złotym medalu i pucharze dla Najlepszego Strzelca ufundowanym przez Radę Rodziców w strzelaniu indywidualnym zadecydowała „10” Aleksandry Szymańskiej ze Skoków, srebro z takim samym wynikiem punktowym wystrzelał Jakub Jaśkowski z Żelic. Brązowy medal zdobył Jakub Szewczykowski reprezentujący gimnazjum w Skokach.

Najwięcej emocji wśród zawodników wzbudziło strzelanie z karabinka pneumatycznego w kategorii drużynowej szkół ponadpodstawowych. Po pierwszych dwóch seriach ex aequo prowadzili „wojskowi” z Zespołu Nr 2 w Wągrowcu i „licealiści” z I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu, którzy wyprzedali strzelców z Zespołu Szkół Nr 1 w Wągrowcu. Trzecia seria strzałów, zarządzona przy absolutnej ciszy na sali, pokazała mistrzostwo „wojskowych” i opanowanie karabinka przez reprezentanta „Gigantów” z Kcyńskiej. Ostatecznie pierwsze miejsce i puchar Starosty Wągrowieckiego zdobyli przedstawiciele Zespołu Szkół Nr 2 w Wągrowcu, przed drużyną Zespołu Szkół Nr 1, puchar za trzecie miejsce przypadł przedstawicielom I Liceum Ogólnokształcącego. W konkurencji indywidualnej pierwsze miejsce z najlepszym wynikiem wśród wszystkich uczestników turnieju, złoty medal i puchar dla Najlepszego Strzelca ufundowany przez Radę Rodziców wywalczyła Anna Sieroń z Liceum Ogólnokształcącego. Drugie miejsce zajęła Barbara Działowska reprezentująca Zespół Szkół Nr 2, a trzecie miejsce zajął Mateusz Gwizd uczeń Zespołu Szkół Nr 1.

Na zakończenie turnieju przeprowadzono emocjonujące zawody dla opiekunów drużyn w kategorii Open. Złoty medal i puchar dla Najlepszego Strzelca ufundowany przez Radę Rodziców zdobył Dariusz Substyk, drugie miejsce wywalczył Andrzej Surdyk, a trzecie miejsce wystrzelała Grażyna Działowska.

Poza konkursem o Harcerską Odznakę Strzelecką za zgodą Kapituły HOS w konkurencji KPN-10 w postawie stojącej, wzięli udział druhowie Związku Harcerstwa Polskiego.

tekst, zdjęcia: Janusz Sieroń

Komentarze   

+7 #1 RE: II Powiatowy Turniej Strzelectwa Sportowego w ŻelicachMaciejF 2018-02-11 15:52
Już babcia Pawlakowa mówiła, żeby dzieci od maleńkości z karabinem oswajać ;-)A poważnie to gratulacje za zorganizowanie konkursu i jeszcze większe dla zwycięzców.
Cytować

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ