• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2463

Złożyli kwiaty na grobie powstańca warszawskiego

1 sierpnia o godzinie 17 w całym kraju uczczono 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W wielu miastach Polski rozbrzmiały syreny, zorganizowano apele pamięci i lokalne uroczystości.

Stowarzyszenie Sympatyków Ziemi Damasławskiej oraz OSP Damasławek zorganizowało symboliczne złożenie kwiatów na grobie Ks. Zbigniewa Drzewiecki, powstańca warszawskiego, który spoczywa na cmentarzu w Damasławku.

Życiorys ks. Zbigniewa Drzewieckiego przedstawił zebranym Cyprian Wieczorek, członek Stowarzyszenia Sympatyków Ziemi Damasławskiej.

W uroczystym złożeniu kwiatów udział wziął również Tomasz Kranc, starosta Wągrowiecki oraz Jacek Matysiak, wójt Damasławka.

- Jestem przekonany, że dzisiaj rozpoczęliśmy tradycję czczenia powstańców warszawskich, spotykając się przy grobie jednego z nich. Cmentarz damasławski kryje wielu bohaterów, o których nie wiemy a ich dzieje i losy są warte poznania i przypomnienia — powiedział Tomasz Kranc, starosta wągrowiecki.

Grób ks. Zbigniewa Drzewieckiego na damasławskim cmentarzu to najprawdopodobniej jedyny grób powstańca warszawskiego na terenie powiatu wągrowieckiego.


Ks. Zbigniew Drzewiecki — pseudonim „Zbyszek” urodził się 9 października 1926 roku w Gniewkowie, syn Mieczysława i Wincentyny. Powstaniec Warszawski – strzelec. Brał udział w konspiracji 1939-1944 w Okręgu Warszawskim Armii Krajowej I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 3. Rejon — VI zgrupowanie "Golski". Służył w oddziale Armii Krajowej — zgrupowanie "Kryska" - 3. kompania — III pluton. W Powstaniu Warszawskim walczył wraz z bratem Pawłem, który był żołnierzem pułku "Baszta". Po zakończeniu powstania opuścił Warszawę wraz z ludnością cywilną, ukończył Wyższe Seminarium Duchowne. 30 maja 1953 roku został wyświęcony. Przez 33 lata był proboszczem w Damasławku. Zmarł 21 sierpnia 1993 roku.


Komentarze   

-14 #3 RE: Złożyli kwiaty na grobie powstańca warszawskiego:-0 2018-08-03 08:18
A kiedy zostaną rozliczeni ci, którzy wysłali bezbronne dzieci na niemieckie czołgi?
Cytować
+1 #2 RE: Złożyli kwiaty na grobie powstańca warszawskiegoDyrektor 2018-08-02 12:25
Postawa godna pochwały. Winszuję organizatorom.
Cytować
+2 #1 ...Anatol 2018-08-02 11:39
Wyrazy uznania dla Pana Cypriana Wieczorka i calego Stowarzyszenia za zorganizowanie tego wydarzenia.
Cytować

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ