• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 3880

Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołania

Ciąg dalszy sprawy dotyczącej odwołania Magdaleny Zygmunt ze stanowiska dyrektora GOK w Damasławku. Po oświadczeniu wójta Cypriana Wieczorka, swoje oświadczenie wydała odwołana dyrektor.

Oświadczenie

Szanowni Państwo

W związku z odwołaniem mnie z funkcji dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Damasławku z dniem 27 czerwca 2019 r. składam oświadczenie dotyczące zaistniałej sytuacji.

Wobec mojej osoby a właściwie pracy, którą wykonywałam 27 lat, natomiast dyrektorem byłam 22, zostały postawione zarzuty. Uważam, że niesłuszne i krzywdzące nie tylko mnie, ale również pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Damasławku. GOK Damasławek realizował swoje zadania zgodnie ze statutem i ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Nasza działalność adresowana była do wszystkich grup społecznych i wiekowych. Odbywały się koncerty, spotkania, festyny oraz prowadzenie edukacji kulturalnej poprzez kółka zainteresowań: rzeźbiarskie, malarskie, rysunek, taneczne, karate, teatralne, instrumentalne, warsztaty itd.

Te działania wpływały pozytywnie nie tylko na wizerunek placówki, ale również Gminy. Damasławek jest znany przede wszystkim z działań GOK.

GOK Damasławek nigdy nie odmawiał włączania się w imprezy organizowane przez Urząd, gdyż sami byliśmy inicjatorami wielu przedsięwzięć, które zwyczajowo były organizowane wspólnie. Powitanie lata było nową inicjatywą Wójta. Natomiast "Noc Sobótki" która zawsze odbywa się w czerwcu ma tradycje ponad 20 – letnią w swoim charakterze ma wymiar artystyczny, kulturalny.

Proponowana współpraca miała polegać na zarezerwowaniu przez ośrodek kultury w budżecie 11 tys. na sfinansowanie działań bez określenia harmonogramu imprezy i roli GOK w tym przedsięwzięciu. Dodam, że Wójt uzyskał wcześniej dofinansowanie na ten cel od Rady Gminy w wysokości ok. 17 tys. w ramach promocji kąpieliska w Kozielsku. Warto podkreślić, że GOK wówczas już miał podpisane umowy z artystami na Noc Sobótki. Odwoływanie imprezy niosłoby za sobą konsekwencje finansowe. Niestety Pan Wójt kazał nam odwołać imprezę informując nas o tym poprzez swojego pracownika, odmówił również dystrybucji plakatów wraz z materiałami na sesję, które zwyczajowo Urząd wysyła do sołtysów. Dotychczas taka współpraca była praktykowana z poprzednimi władzami samorządowymi.

Kolejny zarzut to nie spłacanie pożyczki przez Gminny Ośrodek Kultury w Damasławku. Owszem zaciągnęliśmy pożyczkę w wysokości 250 tys. zł, ale ta konieczność wynikała z uwarunkowań prawnych zadań realizowanych w ramach programu PROW, z którego zrealizowaliśmy inwestycję: „Remont i modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Damasławku. Pożyczka miała być spłacona ze środków finansowych zgodnie z umową sponsorską z firmą, która po uzyskaniu licencji na budowę elektrowni wiatrowej przekaże na konto GOK Damasławek kwotę 250 000 zł. Niestety firma wycofała się z inwestycji budowania farmy na terenie gminy, zmieniło się również prawo dot. budowania takich farm. Ówczesne władze samorządowe znały sytuacje związaną z pożyczką, która miała być umorzona, taką obietnicę otrzymałam podczas rozmów. Warto pokreślić, że zadaniem własnym Gminy jest prowadzenie instytucji kultury i udzielanie dotacji na ten cel. Podczas swojej kadencji pozyskałam środki finansowe zewnętrzne w wysokości ok. 1300 000 zł, które pozwoliły zmienić wizerunek budynku GOK i stworzyć właściwą bazę do poszerzania działalności GOK, co też przez tyle lat czyniłam. Wystarczała dobra wola, aby umorzyć pożyczkę przez obecną władzę, tak jak to się działo w innych samorządach, które wspierają instytucje kultury w podobnych inicjatywach. Obecny Wójt w żaden sposób nie podjął rozmów, aby umorzyć pożyczkę, obciążył nas je spłacaniem.

GOK Damasławek otrzymuje dotacje w wysokości 415 tys. z czego ok. 72 tys. przeznaczane jest na działalność kulturalną tj. organizacja koncertów, spotkań, imprez plenerowych oraz kół zainteresowań. Jest to nie wielka kwota. Poprzez prowadzenie działalności gospodarczej, poprzez sprzedaż biletów, odpłatności za zajęcia, usługi poligraficzne, wynajem, wypracowaliśmy dochody. Od kilku lat co roku z własnych środków przeznaczaliśmy dodatkowo około 100 tys. na różne działania, aby wzbogacił ofertę kulturalną. Zgodnie z zapisem statutowym dochody można przeznaczyć tylko na działania kulturalne i tak tez się działo. W przypadku instytucji kultury nie jest celem prowadzenie działalności gospodarczej, dochody są wartością dodaną działań, które tylko pozwalają rozwijać się, a nie wspomagać budżet gminy.

Za gospodarność zostaliśmy zwyczajnie ukarani.

Przez okres 7 miesięcy pełnienia funkcji wójta przez Pana Cypriana Wieczorka byłam atakowana pismami różnej treści, wykraczającymi poza jego obszar kompetencji. Niestety w tym czasie nie było żadnego merytorycznego spotkania określające oczekiwania i zasady współpracy pomiędzy Gminą a GOK.

Dotychczas współpracowałam z trzema Wójtami i Radnymi poprzednich kadencji, której towarzyszyły wspólne rozmowy, wypracowanie właściwego stanowiska w sprawach trudnych. Otrzymywałam również wsparcie podczas przedsięwzięć organizowanych przez GOK, ale również sami wspomagaliśmy Samorząd w różnych inicjatywach.

Zarzuty, które skierowane zostały w moją stronę i są rzekomą argumentacją służącą odwołaniu mnie ze stanowiska, są niesprawiedliwe, uwłaczające mojej osobie.

Mam świadomość, że zostawiam Gminny Ośrodek Kultury w Damasławku w dobrej kondycji finansowej, wyremontowaną bazą do działania oraz opinią, że jest to miejsce, do którego ludzie chętnie wracają.

Starałam się, aby propozycja kultura była urozmaicona, wystarczyła tylko dobra wola, aby z niej skorzystać. „Kultura” nie jest łatwym chlebem i kto tego posmakował, to wie. To czas pracy, który nie zamyka się 8 godzinach. To pasja, poświęcenie i energia, to również upadki. Ale zawsze jest ktoś, kto rękę poda i podniesie na duchu, aby dalej działać.

Dziękuję za wspólny czas, miłe słowa i ogrom wsparcia, które otrzymywałam pracując w Gminnym Ośrodku Kultury w Damasławku. To ludzie, którzy odwiedzali ośrodek, byli motorem napędowym do dalszego działania zarówno artyści, goście jak i odbiorcy damasławskiej kultury.

Ostatni czas nie był dla mnie łatwy. Jednak przez lata otaczałam się współpracownikami, którzy stanowili silny fundament. Dzięki nim czasami niemożliwe stawało się możliwym.

Dziękuję bardzo.

Życzę wszystkim, aby kultura pozostała ucztą duchową, emocją, edukacją kulturalną, wartością poznawczą… a nie tylko zwykłą konsumpcją. Kultura kształtuje osobowość człowieka.


Z poważaniem
Magdalena Zygmunt


Zobacz: Wójt Cyprian Wieczorek odwołał Magdalenę Zygmunt

Komentarze   

Aguti
+15 #18 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaAguti 2019-07-05 00:25
No to zobaczymy kto w przyszłym roku poprowadzi imprezę w Kozielsku. Jezeli będzie
Kozera
+11 #17 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaKozera 2019-07-03 13:51
Cytuję Informatyk:
Cytuję zezem:
Nawet obiektywny dziennikarz z wągrowieckiego radia popiera decyzję C. Wieczorka. Patrz strona Radia Żnin :D

Nie tylko dziennikarz, ale 95% społeczeństwa w Damasławku!!!

Bez kozery powiem 100 % + 1😃
Kasiora najpierw
-2 #16 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaKasiora najpierw 2019-07-03 12:43
[quote name="zezem"]Na wet obiektywny dziennikarz z wągrowieckiego radia popiera decyzję C. Wieczorka. Patrz strona Radia Żnin :D[/quot
Pan dziennikarz ?, czy na pewno? A może tylko właściciel firmy
Karolek
-15 #15 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaKarolek 2019-07-03 12:16
Cytuję Informatyk:
Cytuję zezem:
Nawet obiektywny dziennikarz z wągrowieckiego radia popiera decyzję C. Wieczorka. Patrz strona Radia Żnin :D

Nie tylko dziennikarz, ale 95% społeczeństwa w Damasławku!!!

I 100% rodziny?😁
Informatyk
-3 #14 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaInformatyk 2019-07-03 11:49
Cytuję zezem:
Nawet obiektywny dziennikarz z wągrowieckiego radia popiera decyzję C. Wieczorka. Patrz strona Radia Żnin :D

Nie tylko dziennikarz, ale 95% społeczeństwa w Damasławku!!!
zezem
-22 #13 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniazezem 2019-07-03 10:17
Nawet obiektywny dziennikarz z wągrowieckiego radia popiera decyzję C. Wieczorka. Patrz strona Radia Żnin :D
zezem
+1 #12 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniazezem 2019-07-02 22:45
Ktoś się jednak wstydzi tej wycieczki do Warszawy :-x
Pan Pikuś
+2 #11 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaPan Pikuś 2019-07-02 00:01
Cytuję Pan Pikuś:
Karo chyba tej wycieczki do Warszawy nie było. Przecież gdyby była na pewno p. wójt by się pochwalił. A tu cisza

Chyba jednak była bo skąd by inaczej minus.
przekupstwo
+5 #10 san escobarprzekupstwo 2019-07-01 21:36
"...po uzyskaniu licencji na budowę elektrowni wiatrowej..." To chyba jakiś żart, czy raczej próba ...
AGNIESZKAa
+19 #9 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaAGNIESZKAa 2019-07-01 18:30
Dzięki za lata Pani pracy, za wspaniałe koncerty niezwykle promujące taką wiejską gminę w której właściwie nic nie ma. Panu wójtowi najwyraźniej słoma z butów wyszła, wykazał zero klasy zwalniając i oczerniając Panią. Wielka szkoda.
Sopel
+18 #8 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaSopel 2019-07-01 15:20
Podobnie było ze sprawą p. Kierownik MOPSw Wągrowcu. Kobieta odważna oddała sprawę do Sądu i pokazała burmistrzowi gdzie raki zimują. Zapłacił jej odszkodowanie tylko szkoda że nie ze swojej kieszeni a mieszkańców. No i dzisiaj kobitka odpowiednią na odpowiednim stanowisku jest kier. GOPS w Mieścisku.
Pan Pikuś
+3 #7 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaPan Pikuś 2019-07-01 14:02
Karo chyba tej wycieczki do Warszawy nie było. Przecież gdyby była na pewno p. wójt by się pochwalił. A tu cisza
WD-40
+16 #6 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaWD-40 2019-07-01 12:24
Pani Magdo – do sądu z dziadem i tyle.
Karo
+4 #5 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaKaro 2019-07-01 01:39
Nic po tym, nic o tym ale, czy p. C. Wieczorek zorganizował wycieczkę do Warszawy. Bo jezeli to prawda to kolejny argument na nie dla p. dyrektor. Znowu zorganizowała konkurencyjną dla gminy imprezę. Tez wyjazd do Warszawy
Aguti
+19 #4 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaAguti 2019-06-30 23:37
No właśnie brakowało konsumpcji. Najlepiej za darmo :D
jaja
-8 #3 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniajaja 2019-06-30 22:46
Cytuję sdre:
Blebleble Po co ten elaborat ? Po co tłumaczenie ? Wiadomo nie od dziś , że w lokalnych samorządach pełno jest układów i układzików. Takie wójty to przeważnie buraki zez żadnych kompetencji z przerośniętym ego, którym za bardzo nic w życiu nie wyszło. Daj se luz kobieto. Nic nie jest nam dane raz na zawsze. Jesteś kreatywna ? Dasz sobie radę. Trochę żałoby i do roboty :) Wiem, wiem Taka ciepła posadka w takim wiejskim ośrodku kultury na zadupiu to super sprawa. Ale warto się rozwijać..

a no tak czeba kiedys zejsc ze sceny chyba ze dobra kasa tam jest to bedzie pani walczyc bo zal
Kasia44
+31 #2 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odwołaniaKasia44 2019-06-30 22:21
Była Pani odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku. Tyle w temacie.
Szkoda, ze wójt kieruje się osobistymi przesłankami w tak ważnej dla Gminy sprawie.
Noe jest to bynajmniej działanie na korzyść Gminy i społeczności lokalnej !
Pani MAGDO - POWODZENIA.
sdre
+11 #1 RE: Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie, ujawnia kulisy odowłaniasdre 2019-06-30 21:11
Blebleble Po co ten elaborat ? Po co tłumaczenie ? Wiadomo nie od dziś , że w lokalnych samorządach pełno jest układów i układzików. Takie wójty to przeważnie buraki zez żadnych kompetencji z przerośniętym ego, którym za bardzo nic w życiu nie wyszło. Daj se luz kobieto. Nic nie jest nam dane raz na zawsze. Jesteś kreatywna ? Dasz sobie radę. Trochę żałoby i do roboty :) Wiem, wiem Taka ciepła posadka w takim wiejskim ośrodku kultury na zadupiu to super sprawa. Ale warto się rozwijać..

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.