• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 964

Powiat Wągrowiecki będzie miał sztandar

Z inicjatywny starosty Tomasza Kranca powstał Komitet na rzecz ufundowania sztandaru dla Powiatu Wągrowieckiego.

Starosta Tomasz Kranc wyszedł z inicjatywą powołania Powiatowego Komitetu na Rzecz Ufundowania Sztandaru dla Powiatu Wągrowieckiego. W skład Komitetu, oprócz starosty weszli także członkowie Prezydium Rady Powiatu Wągrowieckiego: Małgorzata Osuch, Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego, Krystyna Urbańska i Andrzej Banaszyński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wągrowieckiego.

- Sztandar jest historycznym symbolem walki, honoru, odwagi, a także wierności uniwersalnym wartościom i poszanowaniem tradycji. Ma on umacniać tożsamość kulturową i więzy naszej powiatowej społeczności oraz stać się zobowiązaniem do rzetelnego wypełniania obowiązków wobec Powiatu i Jego Mieszkańców. Będzie on towarzyszył podczas chwil szczególnie ważnych i uroczystych dla powiatu, regionu i Polski — tłumaczy starosta Tomasz Kranc.

Rada Powiatu Wągrowieckiego już w maju 2012 roku podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia herbu i innych symboli powiatu wągrowieckiego, w tym sztandaru. Z zapisów uchwały można dowiedzieć się, jak będzie on wyglądał.

„Sztandar powiatu wągrowieckiego jest dwustronny i ma kształt prostokątnego płata o wymiarach 100 cm x 100 cm, obszyty (z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca) złotą frędzlą o szerokości 5 cm. Na stronie prawej sztandaru (awers) umieszczony jest herb, w odległości 23,5 cm od góry, w samym centrum białego płata sztandaru. Nad herbem, w odległości 3 cm jest napis POWIAT, a pod nim, w odległości 6 cm od dolnej krawędzi tarczy napis WĄGROWIECKI. Na stronie lewej sztandaru (rewers), w samym centrum, umieszczony jest duży orzeł wzoru państwowego na polu czerwonym, o wysokości 75 cm, w odległości 12,5 cm od góry i od dołu. Głowicą sztandaru jest wykonany z metalu (srebrzystego lub złocistego) topór Pałuków, o wysokości 15 cm. Na drzewcu, pod głowicą sztandaru, wiąże się szarfę szerokości 15 cm w barwach powiatu wągrowieckiego (trzy pasy o szerokości 5 cm każdy — biały, czerwony i żółty). Oba końce szarfy dochodzą do dolnego skraju płata sztandaru i są zakończone złotą frędzlą. Na drzewcu mogą zostać wbite gwoździe, wskazujące na fundatorów sztandaru”.

Radni Rady Powiatu Wągrowieckiego wyrazili wolę powołania Komitetu. W imieniu Komitetu akt podpisał starosta Tomasz Kranc, tym samym powiatowe insygnia już niedługo wzbogacą się o sztandar.

Komentarze   

zyguś
-1 #7 RE: Powiat Wągrowiecki będzie miał sztandarzyguś 2019-08-12 14:38
Proste pytanie - PO CO te koszty? Niech Zarząd zafunduje z własnych pieniędzy z pensji. Ups, przecież oni dostają kasę na wynagrodzenie z naszych podatków.
Sierra Papa
+1 #6 LimaSierra Papa 2019-08-12 13:57
Herb został ustanowiony i obowiązuje już od 2012 r.
W artykule jest mowa o sztandarze Powiatu Wągrowieckiego, którego do tej pory Powiat nie posiadał.
Janowy
-12 #5 RE: Powiat Wągrowiecki będzie miał sztandarJanowy 2019-08-12 12:20
Rzadko, ale tym razem zgodzę sie z PO-Janowym. Poza tym - mam nadziję, że w tak POstepowym mieście na herbie zagoszczą, tak modne dziś i godne POdziwu, kolory tęczy ...
on
+3 #4 RE: Powiat Wągrowiecki będzie miał sztandaron 2019-08-12 12:04
jak dla mnie dziwny ten herb, brakuje na nim herbu wszyskich gmin wchodzących w skład powiatu, poza tym dlaczego na herbie jest jakaś pałucka siekiera skoro np Skoki nie należą do pałuk ?
beka
+8 #3 RE: Powiat Wągrowiecki będzie miał sztandarbeka 2019-08-08 16:04
Zamiast sprzedawać grunty w centrum miasta za 40 z metr trzeba było je samemu przekształcić i sprzedać za 200 zł metr Kasa by była a tak trzeba żebrać
Janowy
-18 #2 RE: Powiat Wągrowiecki będzie miał sztandarJanowy 2019-08-08 15:54
Lepiej te pieniądze przeznaczyć na Caritas lub Radio Maryja.
beka
+4 #1 czerwona zarazabeka 2019-08-08 15:27
Ci towarzysze nadal siedzą głęboko w tych komunistycznych odchodach .Kiedyś należeli do zsl ,pzpr czy innych gówień , teraz przebrali płaszczyki na psl , sld itd i nadal myślą że społeczeństwo bez nich by nie dało rady Tylko wystarczy spojrzeć na dochody np starosty z gospodarstwa a jego pensje z powiatu to zaraz widać kto komu jest potrzebny

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.