• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 4800

Awaria w gorzelni w Rąbcznie. To był kwas azotowy!

Wracamy do wczorajszego wycieku kwasu w gorzelni w Rąbczynie. To już pewne, ze zbiornika o pojemności 1000 litrów wyciekł kwas azotowy.

7 sierpnia 2019 roku o godzinie 12.48 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu otrzymało zgłoszenie od kierownika zakładu Produkcji Etanolu i Pasz w Rąbczynie, że doszło do wycieku kwasu azotowego ze zbiornika o pojemności 1000 litrów. Uszkodzenie najprawdopodobniej powstało w czasie przeładunku wózkiem widłowym.

- Kierownik poinformował, że wszyscy pracownicy zostali ewakuowani poza teren zakładu. W trakcie dojazdu zastępów straży pożarnej nad zakładem widoczny był żółto-brązowy obłok. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu strefy niebezpiecznej, wstrzymaniu komunikacji w ruchu lądowym. W trakcie rozpoznania kierownictwo zakładu potwierdziło ewakuacje wszystkich pracowników w wyznaczone miejsce zbiórki — poinformował . ogn. Piotr Kaczmarek, oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu.

Strażacy zabezpieczeni w chemiczne ubrania gazoszczelne po wejściu do strefy niebezpiecznej potwierdzili uszkodzenie zbiornika z kwasem azotowym wokół, którego znajdują się zbiorniki z innymi kwasami.

Do działań zadysponowano grupę chemiczną z KM PSP w Poznaniu, która wykonała dostęp do uszkodzonego zbiornika z wykorzystaniem wózka widłowego i ładowarki teleskopowej. Ratownicy przystąpili do neutralizacji rozlewiska, za pomocą wodorotlenku sodowego oraz wapna.

O zdarzeniu poinformowano Zarządzanie Kryzysowe Starostwa Powiatowego w Wągrowcu, WIOŚ oraz na bieżąco informowany był Wójt Gminy Wągrowiec.

W działaniach łącznie udział brało 10 zastępów straży pożarnej (w tym specjalistyczna grupa chemiczna oraz grupa operacyjna z KW PSP) w sile 25 strażaków. Działaniami ratowniczymi kierował Zastępca Komendanta Powiatowego PSP z Wągrowca kpt. Michał Mulka.Komentarze   

Wikary
+13 #2 WojtWikary 2019-08-10 14:19
Nie dziwi mnie fakt ze Wojt byl informowany na biezaca na pewno nie z troski o mieszkancow tylko swoja kure znoszaca zlote jajka 👍bo wytlumaczcie jak to jest ze taka osoba naklania ludzi do przeksztalcania gruntow lub ich sprzedazy dla podtruwacza przyrody..
Ania
+13 #1 A mieszkańcy?????Ania 2019-08-08 21:58
A mieszkańcy dowiedzieli się o wycieku z radia jeśli ktoś słuchał. Totalny bezład informacyjny. Policja blokowała drogę na rondzie wschód a przez Rgielsko można było jechać jak za dobrych czasów .Tym razem się upiekło . Ciekawe kiedy przy takiej organizacji i obchodzeniu się z materiałami chemicznymi bardziej lub mniej bezpiecznymi w tak beztroski sposób dojdzie do kolejnych wypadków? Może kiedyś obudzimy się w innym świecie tylko dlatego że firma taka czy śmaka zaoszczędzi na zabezpieczeniu. CZEKAJMY I MÓDLMY SIĘ TYLKO OPATRZNOŚĆ CZUWA NAD NAMI.

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.