• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 878

Warsztaty przyrodnicze dla uczniów szkół podstawowych

Podsumowano zadanie publiczne pt. Warsztaty przyrodnicze – ocena stanu środowiska przyrodniczego i jego zagrożeń, dotowane przez Samorząd Gminy Wągrowiec, a którego realizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Żelice.

Zadanie adresowane było do młodzieży szkół podstawowych Gminy Wągrowiec. Celem zadania, były działania w zakresie oceny stanu środowiska przyrodniczego i jego zagrożeń. Oczekiwany efekt zadania to kształtowanie świadomości ekologicznej i postaw proekologicznych dzieci i młodzieży szkolnej, przede wszystkim takich, jak dbałość o środowisko przyrodnicze. Szczególnym zadaniem projektu jest uczulenie tej grupy odbiorców na występujące zagrożenia środowiska przyrodniczego oraz nauka sposobów oceny i dokumentacji tych zagrożeń.

W warsztatach, spośród ośmiu szkół podstawowych, do których wysłano zaproszenia a nad którymi nadzór sprawuje Gmina, udział zadeklarowała jedynie połowa. Łącznie w projekcie wzięło udział około stu uczniów.

W ramach projektu przeprowadzono prelekcje w szkołach oraz zajęcia terenowe — wycieczki piesze po obszarach cennych przyrodniczo i miejscach zagrożonych w otoczeniu zainteresowanych szkół. Wzbogaceniem zajęć był objazd autokarowy po obiektach: rezerwat leśny Dębina, siedlisko bobrów w otulinie rezerwatu, ścieżka przyrodnicza Bracholińska Ostoja, gdzie wszyscy otrzymali pierniki w kształcie wiatraka typu holenderskiego, budowli charakterystycznej dla Bracholina.

Posumowaniem zgromadzonej wiedzy był konkurs opracowań o charakterze raportu, wykonanych przez uczniów szkół biorących udział w projekcie, indywidualnie bądź zespołowo. Raport dotyczył dokumentacji stanu środowiska przyrodniczego i jego zagrożeń na wybranym obszarze związanym z miejscem zamieszkania. Raporty, a do oceny zgłoszono ich 18, składały się z części opisowej oraz dokumentacji fotograficznej, niejednokrotnie bardzo bogatej. Oceny opracowań dokonali przedstawiciele Stowarzyszenia oraz nauczyciele – opiekunowie klas, do których uczęszczają uczniowie biorący udział w warsztatach.

Zakończenie wraz z podsumowaniem odbyło się w wigwamie w Żelicach, gdzie nagrodzono uczniów wyróżnionych opracowań nagrodami, a wszystkich uczestników obdarzono różnego rodzaju gadżetami i opracowaniami o charakterze przyrodniczym.

Po zakończeniu imprezy młodzież została odwieziona autokarem do swoich szkół.

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas miesięcznie 43 tys. unikalnych użytkowników
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.