• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 3309

Akt oskarżenia w sprawie śmierci Vasyla C.

Prokuratura Rejonowa w Wągrowcu skierowała w dniu 15 października 2019 roku akt oskarżenia w sprawie śmierci obywatela Ukrainy Vasyla C., którego zwłoki ujawniono w dniu 13 czerwca 2019 roku w kompleksie leśnym Leśnictwo Przysieka.

- Przy zwłokach nie znaleziono żadnych dokumentów tożsamości, natomiast miały one założone na rękach rękawice robocze, a na odzieży znajdował się pył i trociny. W oparciu o te poszlaki udało się ustalić, iż jest to Vasyl C., który pracował w jednym z zakładów stolarskich znajdujących się w okolicy Nowego Tomyśla. Jak wykazała sekcja zwłok, zmarł on poprzedniego dnia na skutek niewydolności oddechowo-krążeniowej — poinformował prok. Michał Smętkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

W toku przeprowadzonego śledztwa ustalono, iż w dniu 12 czerwca 2019 roku Vasyl C. zasłabł podczas wykonywania pracy. Pracujący w zakładzie stolarskim obywatele Ukrainy poprosili kierowniczkę zakładu stolarskiego Grażynę F. o wezwanie pogotowia. Ta jednak oświadczyła im, że nigdzie nie zadzwoni, jak również zakazała im wzywania pomocy.

Po chwili stan Vasyla C. poprawił się. Była to jednak poprawa chwilowa, gdyż wkrótce potem znowu zasłabł. Jeden z pracowników - Serhii H. rozpoczął akcję reanimacyjną, lecz nie przyniosła ona rezultatu. Vasyl C. nie dawał już żadnych oznak życia. Wówczas Grażyna F. nakazała zakończenie pracy, jak również wydała wszystkim pracownikom polecenie opuszczenia hali produkcyjnej. Zamknęła zakład pozostawiając w nim ciało zmarłego Vasyla C. Udała się do Poznania, gdzie wynajęła samochód.

Po powrocie oświadczyła Serhii H. iż ma jej pomóc w załadowaniu zwłok do pojazdu, którym przyjechała. Ten odmówił, lecz Grażyna F. zagroziła, że nie wypłaci mu pensji. Serhii H. bał się zgłosić zdarzenie na Policję, gdyż znajdował się w obcym kraju, nie znał języka, nie miał umowy o pracę. Ostatecznie przeniósł zwłoki do samochodu, którym Grażyna F. udała się na teren powiatu wągrowieckiego, gdzie porzuciła ciało w lesie.

- Grażyna F. została oskarżona o przestępstwo z art. 162 § 1 kk. i art. 155 kk., to jest nieudzielenie pomocy i nieumyślne spowodowanie śmierci Vasyla C. Za czyny te grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności. Serhii H. został natomiast oskarżony o czyn z art. 239 § 1 i 3 kk., polegający na utrudnianiu postępowania karnego poprzez pomoc Grażynie F. w zatarciu śladów przestępstwa, przy czym czynu tego dopuścił się z obawy przed grożącą mu odpowiedzialnością karną. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności, przy czym sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary — wyjaśnia prok. Michał Smętkowski.

Serhii H. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia, w których szczegółowo opisał okoliczności jego popełnienia. Został zastosowany wobec niego dozór Policji połączony z zakazem opuszczania kraju.

Grażyna F. tylko częściowo przyznała się do winy, wyjaśniając, iż była przekonana, że Vasyl C. już nie żyje i pomoc nie będzie mu potrzebna. W stosunku do niej na wniosek prokuratora sąd zastosował areszt tymczasowy. Oskarżona nadal przebywa w areszcie.

Komentarze   

Janowy
-4 #3 RE: Akt oskarżenia w sprawie śmierci Vasyla C.Janowy 2019-10-23 12:12
Trzeba sprawe skierowac do jakiegoś sędziego z warszafki obsranej. Jest szansa, ze uniewinnią - tak jak uchylaja hurtowo decyzje komisji Jakiego ... szmaciarze i złogi POstkounistyczn e.
rutek
+13 #2 RE: Akt oskarżenia w sprawie śmierci Vasyla C.rutek 2019-10-21 21:42
Co za esbeckie metody Ciekawe dlaczego z Nowego Tomyśla jechała w kierunku Wągrowca Czyżby już tu bywała w interesach ?
Pol
+28 #1 VasylPol 2019-10-21 21:33
Do pierdla z tą babą minimum 10 lat. Dobrze wiedziała co robi. Brak umów to kolejne cwaniactwo tej baby. Co to za kara do 5 lat. Takie kary tylko upewniają o bezkarności!!!

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas miesięcznie 43 tys. unikalnych użytkowników
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.