• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2185

W Łosińcu składowano niebezpieczne odpady

Grupa przestępcza składowała m.in. w Łosińcu odpady niebezpieczne. W kilku miejscach doszło do zanieczyszczenia ziemi i wód gruntowych.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu w dniu 30 września 2020 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 23 osobom zwianym z nielegalnym procederem gospodarowania odpadów szkodliwych dla środowiska.

Wśród oskarżonych znalazło się 18 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się magazynowaniem oraz transportowania niebezpiecznych substancji i kierowanej przez 37-letniego Bartosza B., mieszkańca Poznania.

- Jak wykazało postępowanie, ich składowanie (w Poznaniu, Parkowie, Łosińcu, Adamowie i Janikowie) mogło zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka oraz powodować obniżenie jakości środowiska w znacznych rozmiarach. W kilku miejscach gromadzenia odpadów doszło nawet do zanieczyszczenia niebezpiecznymi substancjami powierzchni ziemi oraz wód powierzchniowych. Zebrane w sprawie dowody, a w szczególności opinie biegłych ujawniły, że ilość oraz rodzaj składowanych materiałów (palnych i skrajnie łatwopalnych) stwarzało bezpośrednie niebezpieczeństwo zaistnienia pożaru oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących i parzących — poinformował prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Materiał dowodowy zebrany w sprawie doprowadził do ustalenia, że nielegalnym składowaniem odpadów zajmowała grupa przestępcza funkcjonująca w ramach legalnie działających spółek z o.o. mających swe siedziby w Budzyniu oraz Swarzędzu. Ten proceder trwał w latach 2013 - 2015.

- Wszystkim oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw przeciwko środowisku, tj. nieodpowiedniego postępowania z odpadami mogącego powodować zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach (art. 183 § 1 k.k. i art. 185 § 1 k.k.) oraz przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, tj. sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa powstania pożaru oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących zagrażających życiu, lub zdrowiu wielu osób, lub mieniu w wielkich rozmiarach (art. 164 § 1 k.k.). Bartosz B. oskarżony został dodatkowo o kierowanie grupą przestępczą mającą na celu składowanie i transportowanie niebezpiecznych odpadów (art. 258 § 3 k.k.), a jej członkowie o czyny z art. 258 § 1 k.k. Z uwagi na to, że zarządzający grupą oraz osoby działające w jej ramach uczyniły sobie stałe źródło dochodu z popełniania przestępstw, stawiane im zarzuty obejmują także kwalifikację z art. 65 § 1 k.k. - dodaje prok. Łukasz Wawrzyniak.

Oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.


Komentarze   

dżaga
0 #3 RE: W Łosińcu składowano niebezpieczne odpadydżaga 2020-10-22 19:57
Na działce u Fantomasa.
MieszkaniecŁosinieca
+2 #2 RE: W Łosińcu składowano niebezpieczne odpadyMieszkaniecŁosinieca 2020-10-22 19:51
Na kogo dziasłce to było?
Ekolog
+1 #1 RE: W Łosińcu składowano niebezpieczne odpadyEkolog 2020-10-22 19:33
Napiszcie kto to zrobił? Kto jest tym trucicielem

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.