• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 861

Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznej

Na terenie Gminy Wągrowiec powstanie dziewięć ośrodków edukacji ekologicznej. Całkowita wartość projektu to blisko 3 miliony.

Dzięki staraniom Gminy Wągrowiec i środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 4 Środowisko", Działanie 4.5. Ochrona przyrody", Poddziałanie 4.5.4. Edukacja ekologiczna" Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na terenie gminy rozpocznie się realizacja projektu pn.: „Budowa ośrodków edukacji ekologicznej wraz z budową i rozbudową ścieżek edukacyjnych oraz prowadzeniem kampanii edukacyjno-ekologicznej na terenie Gminy Wągrowiec”, w ramach którego zrealizowanych zostanie dziewięć zadań:

🔸 „Budowa ośrodka edukacji ekologicznej w miejscowości Kobylec”.
🔸 „Budowa ośrodka edukacji ekologicznej w miejscowości Micharzewo.
🔸 „Budowa ścieżki edukacyjnej w miejscowości Kobylec”.
🔸 „Budowa ścieżki edukacyjnej w miejscowości Micharzewo”.
🔸 „Budowa ścieżki edukacyjnej w miejscowości Żelice”.
🔸 „Rozbudowa ścieżki edukacyjnej w miejscowości Bracholin”.
🔸 „Zakup wyposażenia i sprzętu”.
🔸 „Prowadzenie kampanii edukacyjno-ekologicznych na terenie Gminy Wągrowiec”.
🔸 „Promocja projektu”.

13 listopada 2020 r. Przemysław Majchrzak — Wójt Gminy Wągrowiec, podpisał z Zarządem Województwa Wielkopolskiego Umowę o dofinansowanie projektu, który stanowi odpowiedź na zidentyfikowane problemy i potrzeby Gminy Wągrowiec w zakresie poprawy stanu środowiska naturalnego, określone na podstawie zapisów Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Wągrowiec na lata 2020-2023 z perspektywą do roku 2027, rozmów z mieszkańcami, wyników bieżącego monitoringu i badań w zakresie stanu środowiska naturalnego prowadzonych przez Gminę Wągrowiec, uprawnione do tego instytucje oraz zapisów Strategii Rozwoju Gminy Wągrowiec na lata 2020-2030. Należą do nich m.in. zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, zanieczyszczenie gleb i wód powierzchniowych, wysoki poziom antropopresji i zagrożeń dla terenów o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

Ośrodki edukacji ekologicznej oraz ścieżki edukacyjne zrealizowane zostaną w systemie zaprojektuj – wybuduj. Wykonawca wyłoniony w drodze przetargu nieograniczonego sporządzi projekty, a po uzyskaniu niezbędnych dokumentów formalnych, przystąpi do realizacji robót budowlanych.

W ramach zadań wybudowane zostaną budynki w technologii energooszczędnej, wyposażone m.in. w pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne oraz ścieżki o tematyce ekologiczno – przyrodniczej. Zakupione zostanie wyposażenie umożliwiające prowadzenie działań z zakresu edukacji ekologicznej m.in. wilgotnościomierze, laptopy, projektory, lornetki, aparaty fotograficzne, wyposażenie laboratoryjne. W miejscach realizacji projektu zainstalowane zostaną tablice informacyjno-pamiątkowe.

Z uwagi na potrzebę edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych gmina zaplanowała również przeprowadzenie kampanii: ,,EKO RODZINA, EKO DOM, EKO GMINA”, w tym cykl zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym, dla dzieci w wieku szkolnym oraz cykl zajęć rodzinnych i PIKNIKI EKOLOGICZNE, podczas których dystrybuowane będą tematyczne materiały dydaktyczne (zeszyty, kolorowanki, ekokredki).

Nowe ośrodki będą miejscem organizacji konferencji naukowych i popularnonaukowych oraz realizacji projektów związanych z ochroną krajobrazu i środowiska przyrodniczego, a także przyjaznym i otwartym miejscem dla mieszkańców, przyrodników, ekologów i turystów z kraju i zagranicy.

Całkowita wartość projektu wynosi 2 884 374,60 zł, w tym dofinansowanie w kwocie: 1 993 267,00 zł. Zadania zrealizowane zostaną w latach 2021 – 2022.

Komentarze   

Pis-Janowy
0 #21 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejPis-Janowy 2020-11-27 19:15
Mieszkanie Kobylca - tak, tak ... karac za mowienie prawdy albo pokazywanie jak to wszystko działa. A mieszkanie Kobylca wierzy, ze Niemcy , UE otwarła sie na nas aby nam pomoc, pieniazkow za darmo dac, uszczesliwic nas za II WS czy zabory. Ona jest fajna, "tolerancyjna", nowoczesna ...och, ach!! Skąd sie tacy naiwniacy biorą? Sieja was na ogrodkach czy jto moze przez in vitro?
Mieszkaniec kobylca
-7 #20 EkologiaMieszkaniec kobylca 2020-11-27 17:35
No takich bzdur i teorii spiskowej na temat ino europejskiej to w życiu nie słyszałem gotowy scenariusz na film s/f skąd takie pierdoly się u ludzi biorą to powinno być karalne 🤣 albo powinno się zamykać w pokoju bez klamek nic tylko dodać na koniec a swistaki czekoladki w złote papierki zawijają 🤣🤣🤣
Pis-Janowy
+1 #19 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejPis-Janowy 2020-11-27 15:17
Dyzio - olo1 sie obrazil bo nie chce dostrzec faktów ktore widac dziś golym okiem. Dla niego 3 mln złotych na bzdury EKO gdy ludzie maja po 1000 zł renty na miesiąc to nic ...Na pewno skrzeczy na wysokie oplaty za smieci a pewnie nie wie, ze kasę za te smieci zbiera nie kto inny ale "europejska" czyli niemiecka firma Remondis. Ktora tu wpadla, wykosila konkurencje, i moze robic co chce bo "tak Unia nakazala" . Cieszy sie jak dziecko z przedszkola, ze beda uczyc o sortowaniu i ochronie srodowiska i ze jest we wspanialekj UE a na pewno nie wie, ze ciagłe podwyzki opłaty za smieci w Wagrowcu to wlasnie w wyniku "uchwał" UE na które to Donald Tusk wytrzeszcz zgodzil sie w 2012 roku. Gdy bedzie płacił 100 zł na miesiac / osobę za to ze ma ogródek "eko" za 3 mln, to moze mu sie w koncu oczeta otworza. Chyba ze oplaty mamusia uiszcza ...
dyzio
-1 #18 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejdyzio 2020-11-27 15:02
olo11 Na dziś Polska jest 6 płatnikiem do uni i co roku będzie wiecej Poza tym może głabie sobie poczytasz ile kraje uni zarobiły na tym że wybudowały tu fabryki markety itd i mają tanią siłe roboczą Chyba nie myślisz że niemcy postawili Polinove bo uwielbiaja Polske i Polaków do tego łysy im tą działke sprzedał za czapke śliwek Teraz jeszcze sprzedawczyki z opozycji chce abyśmy na kolanach prosili o pieniądze z uni
Olo 11
-4 #17 Ośrodki ekologiczneOlo 11 2020-11-27 14:58
Nie jeden raz czytałem negatywne opinie internautów na temat twoich do przedstawianych informacji i dochodzę że nie można w żaden sposób merytoryczny dyskutować z Tobą potrafisz tylko fejtowac i obrażać a widać że jesteś słabiutki i przychylam się do tych negatywnych opini na temat twojej wiedzy i inteligencji skończyłem
Helmut
+3 #16 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejHelmut 2020-11-27 14:39
Do lasu dzieciaki wypuścić a nie jakieś ścieżki, które i tak będą zdewastowane. Chyba dorosłym bardziej chodzi i miejsce do libacji, bo już tu na forum zacierają ręce, chyba raczej gardła i uszy, bo muza w lesie oczywiście obowiązkowo zamiast śpiewu ptaków.
Pis-Janowy
-5 #15 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejPis-Janowy 2020-11-27 14:23
Olo 11 - ale ty jestes jednak glupi!! Daja ci kase i mowia jak masz wydac? A masz wydac na pierdoly nikomu nie potrzebne. O to ci chodzi, idioto? Podorozowac mozesz - tak, tak - moga Polacy podorozowac - do robót najcięższych za najnizsza kase których"eurpoej czykom prawdziwym " nie chce sie pracowac. Porównujesz rok 2004 i dzisiejszy - zapewniam sie - przepasc materialna jest taka sama, dzieki głupocie takich jak ty. Jeszcze napisz ile to aut w Polsce przybylo, idioto skonczony, wrakow sciaganych z UE, czyszczonej w ten sposob z badziewia. 180 mld ci UNIA dala, a Nimcy juz dano stwierdzily, ze 80 cenyow z tej kasy wraca do nich - bo kupujemy niemiecki, sprzet (najczesciej uzywany), materialy, dajemy prace niemieckim firmom i dajemy im nasza robote za (najdrozsza rzecz dzisiaj ) za friko. Nawet ten uchodzca nie zapierdala za granica tak jak Polak. Tez pewnie twierdzisz jak szmata Pichowcz w PE, ze 38 mln Polska nie ma nic do gadania w sprawie budzetu UE a taka 17 mln Holandia muzulmanska juz ma? Zero wlasnego myslenie, zero obserwacji - spojrz na wpis Baryly - jeden z nielicznych co te bzdury zauwaza.
Olo 11
-3 #14 Do janowyOlo 11 2020-11-27 08:10
Tak informacyjnie brak Ci podstawowej wiedzy o UE do tej pory Polska otrzymała ponad 180 miliardów euro a wplacila 50 to gdzie tu proporcje członkostwo w UE jest nasza racja stanu i szkoda że tacy eurosceptycy nie wiedzą i nie dopuszczają do siebie pozytywnych aspektów przynależności Polski do wspólnoty jakim jest Unia. Ja pamiętam jak wyglądała Polska przed 2004 r a teraz na każdym kroku widać te miliardy możemy swobodnie podróżować gdzie chcemy i już nie jesteśmy ubogimi krewnymi. Kto tego nie widzi jest albo ślepy albo wyjątkowo złośliwy. Każdy kto daje kasę chce też wiedzieć na co ona idzie po to jest kontrola czy aby nie do kieszeni polityków. Jestem całkowicie pewny że te ośrodki spełnia swoje zadania przecież trzeba edukować młodych nt. Ochrony powietrza czym palić jak sortować śmieci jak dbać o wodę, środowisko jaki wpływ ba to ma człowiek i to są pierdoly, to wróćmy na drzewa.
Baryła
+3 #13 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejBaryła 2020-11-27 08:03
Dokupcie jeszcze traktorów do koszenia trawy, żeby dzieci nie podrapała sobie kolanek o źdźbło trawy , paniusie w szpilkach, tatusiowie w białych adidasach nie zniszyli sobie bucików za 500 zł, dokupcie dmuchaw liści coby nie trzeba było ich odklejać od tych podeszew z markowego sklepu, a co tam kształt liścia dzieci poznają z tablicy informacyjnej za 1000 Zeta. W trakcie zwiedzania tych tablic informacyjnych przedmu[wpis niecenzuralny]c ie liście i koście trawę żeby skutecznie przepędzić te wszystkie żyjątka które w niej mieszkają i w słoiki pokazowym pokażcie dzieciom w jakich warunkach kiedyś żyły, zanim mądry człowiek zaczął ingerować w ich środowisko. Te ścieżki nie mają nic wspólnego z ekologią! Na spacer do dzikiego lasu! To jest prawdziwa natura! Przez takie ścieżki kontakt z naturą kończy się na oglądaniu tablic, a potem głośna imprezka zakłócającą życie zwierzętom leśnym. Teraz nawet do wszystkich okolicznych lasów chcecie przenieść te swoje głośne ciągłe zakrapiane imprezki?????? Nie dość, że żyjecie głośno w swoich miejscowościach , to teraz atak na las, gdzie można trochę odetchnąć od ludzkiej pazerności, głupoty, wszechobecnego darcia gębęb!!!! Pod swoimi chatami zróbcie sobie rotundę zaraz was co mądrzejsi sąsiedzi przegonią.
Vuytrdfgh
+4 #12 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejVuytrdfgh 2020-11-27 07:45
Wszelki budowy czegokolwiek niszczą naturę! Tak więc i ta budowa ma niewiele wspólnego z ekologią. !!!! Chcecie tym dorobkiewiczom zbudować miejsce do wspólnych rozrób i popijawek? Chory świat chorzy ludzie. Dobrze, że nasi rządzący obudzili się i przybędzie punktów pomocy psychologicznej i psychiatrycznej , bo ludzie naprawdę tego potrzebują tylko nie zdają sobie z tego sprawy ale podobno tak to już jest z tymi schorzeniami.
Pis-Janowy
-4 #11 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejPis-Janowy 2020-11-26 23:06
Nik - dzis eko i pdelstwo czy inne ochłstwo to to samo. Nie widzisz tego jeszcze?
Pis-Janowy
-5 #10 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejPis-Janowy 2020-11-26 23:04
Olo, Do jaowu i Nik - czy wy juz kompletnie skretynieliście ? czy chcecie wykazac, ze jestescie gorszymi idiotami niz nasza dzisejsza oPozycja z dolekpa lesba lampert? Tak kasa, te 3 mln to nie jest kasa z nieba!! To jest kasa ktora Polska wplaca do puli UE i o ktora potem musi walczyc (tak jak dzis, debile z oPozycji w PE, robia wszystko aby jej nie było). TO NIE JEST PREZENT OD MIKOLAJA. To wasze podatki , idioci! I te podatki zamiast wydać sensownie na wasze dziurawe drogi na linie światłowodu, przekierowac je na cos co polepszy ludziom życie wydaje sie na idiotyzmy typu:sciezki eklogiczne i tablice o eku sreku!! Czy wy juz kompletnie jestescie spierdoleni jak te wsciekle macice? facetamoi jesteście czy [wpis niecenzuralny]m i pedałami? Gdy dobry gospodarz wychodzi na podowrko swego gospodarstwa to najpier osusza podwórko, utwardza je, wybetonowuje, wklada kase w budynki a pozniej moze bawic sie w kwiatki i pierdoly dla dzieci. W Wagrowcu jest odwrotnie - najpierw kwiatki, eku, swiatelka w tunelu, bransoletki zycia , sciezki rowerowe za miliony, budki dla bezdomnych kotow a wystaczy sie rozejrzec i widac od razu, ze na podwórku dziury a w nich gnojówka stoi po kolana. Ale nie - wazniejsza sciezka ekolgiczna. Macie jakis rozum gdzies ukrtyty czy tylko to co wam napisza umiecei powtarzac? Widzicie ta sume 3 mln złotych? A efekty tej "inicjatywy " zoabczycie sami - dwie sciezki na krzyz , "budynek w technologi energooszednej" (pewnie z plyty obornickeij) kilka ławek , 4 laptopy o wartosci 1500 z ł za 3000 i tyle bedzie z tych 3 mln. Widzialem to nie raz, widze do dzis i tego nie mozna wyplenić! W ogole jakim to prawem UE narzuca nam na co mamy kase wydac? czy my sami nie wiemy lepiej na co ja potrzebujemy?
Andrzej2
-3 #9 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejAndrzej2 2020-11-26 21:40
Pan związkowiec Duda obrażony że 6 grudnia w galeriach mają być otwarte sklepy . Że to zagrożenie zdrowia a nawet życia.A w innych sklepach w normalych dniach to się nie narażają?
Do Janowy
+5 #8 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejDo Janowy 2020-11-26 20:51
Ty chyba się z czymś na rozum pozamieniałeś. Pan Wójt z pracownikami gminy dwojæ się i troją aby pozyskać środki z różnych programów aby nasza Gmina kwitła i się rozwijała , a Tobie wciąż źle . Weź się w końcu za siebie lub zmień lekarza , bo ten twin cię oszukuje.Zaczni j w końcu myśleć pozytywnie.
Andrzej dojazd
-4 #7 Budowa ośrodkówAndrzej dojazd 2020-11-26 20:47
Ale wspaniała wiadomość sw. Mikołaj w tym roku nie zapomniał o nas dzięki dzięki 🥰
nik
-2 #6 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejnik 2020-11-26 20:37
Przykład dobrego wykorzystania środków z dofinansowania . P.S PIS Janowy ; EKO -edukacja to dobra rzecz ,Chciałbyś może LGBT ?
Andrzej2
-3 #5 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejAndrzej2 2020-11-26 19:14
I po co pan muzyk Kukiz lamentowal po odejściu pana Konrada Morawieckiego z jego klubu w poprzedniej kadencji sejmu skoro w tej kadencji zrobili to samo?.Kolejna przystawka PIS-u.
Sondaże nie pewne to trzeba się uśmiechnąć do pana Jarka.Te trzy latka przy żłobie są pewne a później może uda się z pisem Dale palić głupa.
Olo 11
-3 #4 Ośrodki edukacjiOlo 11 2020-11-26 18:29
No bo nie wytrzymam jak czytam ostatni komentarz światłowody nie budują gminy to wrescie w Kobylcu Micharzewie będą mieć mieszkańcy gdzie się spotkać na każdym zebraniu były takie wnioski i znowu źle ile gmina w tym roku pozyskała środków na drogi z różnych programów i tak źle p. Wojcie ,Radni nie patrzcie na te opinie róbcie taką robotę jak do tej pory alleluja i do przodu
Pis-Janowy
+3 #3 RE: Powstanie 9 ośrodków edukacji ekologicznejPis-Janowy 2020-11-26 17:53
Ja pierdole!! kolejny raz - drogi w rozsypce, światłowody szczątkowe, slużba zdrowia nie istniej obecnie a kasa na debilne programy wydawna lekka ręką ..." eko rodzina eko kredki" i eko pierdolec! - no rece opdaja na te kretynizmy. To za komuny nie bylo chyba takich idiotyzmow. Zbieranie stonki jest juz na pewno przebite.
Mieszkaniec Kobylca
-7 #2 Budowa ośrodkówMieszkaniec Kobylca 2020-11-26 17:28
Nareszcie będziemy mieć swoje porządne miejsce spotkań. Bardzo się cieszę z tej inicjatywy. Wspaniały pomysł, łączący elementy ekologii! Dziękuje!
Obiektywny mieszkani
-6 #1 Budowa ośrodkówObiektywny mieszkani 2020-11-26 17:23
Hura jak się cieszę mieszkańcy Kobylca i ni tylko nie będą mogli powiedzieć że nie mogą się spotkać w gododnych warunkach spełniają się marzenia członków stowarzyszeń, KGW i innych serdeczne dzięki 😀😀 dla wszystkich którzy przyczynili się do zrealizowania tego projektu Wojta i Wysokiej Rady życzę wielu takich sukcesów

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 501 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.