• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2612

Innowacyjna energetyka lokalna w Wielkopolsce — koncepcja Klastrów Energii

Wychodząc naprzeciw przemianom w przemyśle paliwowo — energetycznym w sali Starostwa Powiatowego w Wągrowcu odbyło się spotkanie „Innowacyjna energetyka lokalna w Wielkopolsce — koncepcja Klastrów Energii”.

Celem spotkania było zainteresowanie lokalnych samorządowców, przedsiębiorców oraz osoby fizyczne do tworzenia w Powiecie Wągrowieckim klastrów energetycznych będących alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii.

Zaproszeni na seminarium eksperci w dziedzinie energetyki lokalnej przekazywali wiedzę nt. efektywności energetycznej obszarów korzystających z odnawialnych źródeł energii.

Przedstawiciele Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią omówili korzyści z wytwarzania zielonej energii oraz przybliżyli potencjał finansowy możliwy do uzyskania ze źródeł zewnętrznych (można uzyskać nawet do 85% dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej). Wspomniano także o nowych technologiach związanych z publicznym oświetleniem, z których mogą korzystać lokalne samorządy.

Zaznaczono, że idea lokalnych systemów zasilania zdaje się nabierać realnych kształtów, znajdując swoje odzwierciedlenie w przepisach nowelizacji ustawy o OZE. Podczas seminarium postawiono jednak pytanie, czy instrumenty, które daje do dyspozycji ustawodawca, są wystarczające do tego, by w Polsce mogły powstać lokalne systemy zasilania w ustawie zwane klastrami energetycznymi.

Klaster energetyczny to w rozumieniu ustawy cywilnoprawnej porozumienie, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki nieposiadające osobowości prawnej, jednostki naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe lub jednostki samorządu terytorialnego, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii, lub z innych źródeł, lub paliw, w ramach jednej sieci dystrybucyjnej. Natomiast korzyści wynikające z uczestnictwa w klastrach energetycznych to tańsza energia i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

Organizatorom seminarium był starosta Tomasz Kranc oraz Wielkopolska Agencja Zarządzania Energią Sp. z o.o.

Komentarze   

0 #2 RE: Innowacyjna energetyka lokalna w Wielkopolsce — koncepcja Klastrów EnergiiCiekawe 2017-05-19 21:06
I co wynikło z tego spotkania?
Cytować
+3 #1 RE: Innowacyjna energetyka lokalna w Wielkopolsce — koncepcja Klastrów Energiikolo 2017-05-17 19:50
Widzisz Poszwa nie trzeba wynajmować lokalu tylko można u siebie Ucz się
Cytować

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ