• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 3547

Sanepid apeluje — wzrost zachorowań na żółtaczkę

Odnotowano wzrost zachorowań na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A. To choroba brudnych rąk, Sanepid apeluje o higienę.

- Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A (tzw. żółtaczka pokarmowa) jest wirusową chorobą zakaźną przenoszącą się z człowieka na człowieka głównie drogą pokarmową. Osoba zakażona wydala drobnoustroje z kałem, które w przypadku niezachowania higieny w procesie pozyskiwania surowców i przygotowywania potraw dostają się do konsumowanych pokarmów — ostrzega Paweł Gilewski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu.

Co jest przyczyną tej choroby?

Żółtaczkę typu A wywołuje wirus występujący głównie w krwi i stolcu osoby zakażonej. Pojawia się tam nawet na czterdzieści pięć dni przed pierwszymi objawami i utrzymuje jeszcze przez pierwszy tydzień choroby.

Zarazić się można, pijąc zanieczyszczoną wodę (także w postaci kostek lodu) lub jedząc surowe owoce, warzywa i owoce morza, które miały styczność z zakażonym stolcem, albo jeśli dotkniemy przedmiotów, których wcześniej brudnymi rękoma dotykała osoba zakażona wirusem HAV.

Jakie są najczęstsze objawy zapalenia wątroby typu A?

Należy do nich zmęczenie, bóle mięśni, żółte zabarwienie i świąd skóry, utrata apetytu, niewielka gorączka, a także ciemny mocz. Mogą pojawiać się nudności, wymioty i biegunki.

Objawy są zwykle łagodne, niekiedy grypopodobne, często wręcz niezauważalne, ale mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy, zwłaszcza u dorosłych. U dzieci choroba częściej przebiega bezobjawowo.

Na czym polega leczenie?

Główną rolę odgrywa wypoczynek i lekkostrawna, niskotłuszczowa dieta. Należy unikać alkoholu i wszelkich leków, które mogłyby dodatkowo nadwerężyć chory narząd (na przykład przeciwgorączkowych, w tym paracetamolu), a także zażywania suplementów diety i witamin bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Osoby, które niedawno miały kontakt z kimś zakażonym lub podejrzanym o zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu A, powinny spytać lekarza o możliwość szczepienia lub podania ochronnej immunoglobuliny. Szczepionka zaczyna odgrywać rolę ochronną po czterech tygodniach od podania pierwszej dawki.

Dla uzyskania długotrwałej ochrony konieczne jest szczepienie przypominające po sześciu lub dwunastu miesiącach. Wszystkie dzieci powinny być obowiązkowo zaszczepione pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia.

O czym warto pamiętać?

Mimo istnienia skutecznej szczepionki żółtaczka typu A nadal jest groźna, bo nie wszyscy zakażeni wirusem chorują, a nawet jeśli, to mogą zarażać na długo, zanim zaobserwują u siebie pierwsze objawy. Na szczęście to zapalenie wątroby nie przechodzi w fazę przewlekłą. Tylko jeden na tysiąc przypadków kończy się piorunującym zapaleniem wątroby i może prowadzić do zgonu.

Przy podejrzeniu zachorowania warto iść do lekarza, by wykluczyć inne, groźniejsze postacie zapalenia wątroby. W badaniu jest ona tkliwa i powiększona, testy laboratoryjne mogą ujawnić, czy zetknęliśmy się z wirusem HAV, bo w organizmie pozostaje po tym „ślad” – najpierw pojawiają się przeciwciała typu IgM, a potem IgG. Ponad 85 procent chorych poddanych leczeniu zdrowieje w ciągu trzech miesięcy, a niemal wszyscy – przed upływem sześciu miesięcy.

Komentarze   

0 #9 RE: Sanepid apeluje — wzrost zachorowań na żółtaczkęMydło 2017-10-20 00:11
Myjcie często ręce.
Cytować
+2 #8 RE: Sanepid apeluje — wzrost zachorowań na żółtaczkębrat 2017-10-17 06:25
Cytuję dvf:
Gilewski weż się za robote i zrób nie zapowiedziane kontrole w barach itp bo już przez tyle lat do stołka przyrosłeś Oczywiście kontrole muszą być nie zapowiedziane i nie zaczynamy od kawki i obiadku z właścicielem lokalu

Cytuję dvf:
Gilewski weż się za robote i zrób nie zapowiedziane kontrole w barach itp bo już przez tyle lat do stołka przyrosłeś Oczywiście kontrole muszą być nie zapowiedziane i nie zaczynamy od kawki i obiadku z właścicielem lokalu

Właśnie!Co wnosi zapowiedziana kontrola?Najpie rw kawka i sprawdzanie, czy papier wszystko przyjął.Skontro lować w pierwszej kolejności największe skupiska czyli szkoły i przedszkola.Zaz naczam bez zapowiedzi i kawek.Na marginesie w takich malych dziurach gdzie każdy każdego zna kontrole powinny byc z innej miejscowości.
Cytować
-1 #7 RE: Sanepid apeluje — wzrost zachorowań na żółtaczkęGobarto 2017-10-16 20:01
Ale dlaczego bijecie do piekarni o sol?? Sol drogowa byla konfekcjonowana jako spozywcza przez dystybutorow
Cytować
+9 #6 RE: Sanepid apeluje — wzrost zachorowań na żółtaczkędwu 2017-10-14 21:28
Gobarto kontrole piekarni były takie że piaskarki przywoziły sól i nikt tego nie wybadał
Cytować
+8 #5 RE: Sanepid apeluje — wzrost zachorowań na żółtaczkędwu 2017-10-14 21:24
Sanepid apeluje do mieszkańców a mieszkańcy apelują do Sanepidu ruszcie dupy i zabierzcie się z swoją robote Panie Gilewski
Cytować
+9 #4 RE: Sanepid apeluje — wzrost zachorowań na żółtaczkęeeab 2017-10-13 20:08
Faktyczie piekarnie tak mocno kontrolują że nie widzieli że w produktach jest sól drogowa
Cytować
-6 #3 PssGobarto 2017-10-13 18:48
Kontrole sa i.sa bardzo.szczegol owe naprawde kobiety maja co.robic tak jest gdy kontroluja piekarnie wi ktorej.pracuje
Cytować
+10 #2 RE: Sanepid apeluje — wzrost zachorowań na żółtaczkęUczennica 2017-10-12 14:44
To niech sanepid dopilnuje żeby w szkołach codziennie było MYDŁO I RĘCZNIK PAPIEROWY, albo chociaż PAPIER TOALETOWY! To jakaś porażka...
Cytować
+19 #1 RE: Sanepid apeluje — wzrost zachorowań na żółtaczkędvf 2017-10-11 20:53
Gilewski weż się za robote i zrób nie zapowiedziane kontrole w barach itp bo już przez tyle lat do stołka przyrosłeś Oczywiście kontrole muszą być nie zapowiedziane i nie zaczynamy od kawki i obiadku z właścicielem lokalu
Cytować

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]lwrc.pl

ZAPYTAJ O OFERTĘ