• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 5888

Sputnik nad Wągrowcem

W dniach od 23 do 26 listopada br. wągrowczanie już po raz kolejny będą mogli uczestniczyć w święcie kina radzieckiego i rosyjskiego, jakim jest 7. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”.

Filmy radzieckie i współczesne – rosyjskie są już od wielu lat, przez wielu krytyków filmowych, uznawane za jedne z najciekawszych dokonań sztuki filmowej na świecie. Nie tylko jednak z tego powodu warto wybrać się na wągrowiecką odsłonę „Sputnika nad Polską”. Kinomani w naszym mieście będą mogli obejrzeć w tych dniach trzy filmy: „Białe słońce pustyni” w reżyserii Vladimira Motyla (1970 r.), „Żyć” w reż. Y. Bykova (2012 r.) oraz „Córkę” w reż. N. Nazarovej i A. Kasatkina (2012 r.). Każdy z nich to nie tylko doskonała reżyseria, ciekawy scenariusz i wspaniałe aktorstwo, ale także ciekawa tematyka. Dodatkowo seanse filmowe poprzedzą, jak zawsze interesujące wprowadzenia przygotowane przez znawców tematu: Sebastiana Chosińskiego, nauczyciela historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu oraz krytyka filmowego Edwarda Pawlaka.

Program „Sputnika nad Wągrowcem”:

23 listopada (sobota), godz. 20:00 - BIAŁE SŁOŃCE PUSTYNI (prelekcja: Edward Pawlak)

Film opowiada o przygodach żołnierza Armii Czerwonej, Suchowa, powracającego z wojny. Droga wiedzie przez pustynię. Jego niezwykłe przygody obejmują uwolnienie kobiet z haremu Abdulli oraz walkę z nim i jego towarzyszami. Świetne kino przesycone niezwykłą bajkowością, wspaniałymi zdjęciami i doskonałą muzyką; całość okraszona dodatkowo swoistym humorem. WSTĘP WOLNY!

24 listopada (niedziela), godz. 18:00 ŻYĆ (prelekcja: Sebastian Chosiński)

Pustkowie. Myśliwy w podeszłym wieku (Michaił) wbrew swojej woli staje się wraz z młodym mężczyzną, który wsiada do jego samochodu, obiektem bezwzględnej pogoni. Aby przeżyć, sympatyczny i dobroduszny Michaił musi uciekać ze swoim niechcianym towarzyszem (Andriejem). Dwaj obcy sobie mężczyźni mają prosty cel – umknąć swoim prześladowcom i dotrzeć do oddalonego o kilkanaście kilometrów miasta. Muszą spróbować działać razem. Bezwzględne polowanie, które urządzają na nich niezidentyfikowani oprawcy, kończy się w opuszczonej wsi, gdzie Michaił i tajemniczy młody mężczyzna konfrontują się ze swoimi prześladowcami. Film jest próbą przekazania w popularnej formie – czyli zrozumiałej dla przeciętnego widza, treści obecnych zazwyczaj tylko w kinie artystycznym. Aby film dotarł do szerszego kręgu odbiorców (czy też trafił do widzów w ogóle) Bykow podpiera swój film stelażem zbudowanym z zabiegów rodem z kina gatunkowego. Ukłonem w tym kierunku jest dostosowana do widza nieobeznanego z artystycznym językiem filmowym rytmika montażu i utrzymujące napięcie sceny pościgów i strzelanin.

26 listopada (wtorek), godz. 18:00 CÓRKA (prelekcja: Sebastian Chosiński)

Inna mieszka wraz z ojcem i młodszym bratem w prowincjonalnym miasteczku. Jej życie zmienia się, gdy w szkole pojawia się nowa dziewczyna - Masza. Między dziewczynami rodzi się przyjaźń. Niestety Masza staje się ofiarą seryjnego zabójcy, który grasuje w miasteczku, zabijając dziewczynki w wieku 13-15 lat. Na mszy żałobnej w cerkwi Inna poznaje syna popa - Ilję, którego siostra również zginęła.

Wybrane Nagrody: Nagroda za najlepszy debiut w XXIII Festiwalu "Kinotavr" w Soczi; Grand Prix gazety "Moskiewski Komsomolec" w konkursie publiczności na X Festiwalu Kina Rosyjskiego "Moskiewska Premiera"; Grand Prix dla najlepszego filmu na X Festiwalu Kina i Teatru "Amurska jesień"; Nagroda dla najlepszej aktorki na VII MF Filmów Familijnych i Filmów dla Dzieci "W rodzinnym kręgu" w Jekaterynburgu; Nagroda dla debiutu fabularnego w MF XVIII Filmów o prawach człowieka "Stalker" w Moskwie; Grand Prix na VI Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską".

Bilet na jeden film: 10 zł, Karnet na dwa filmy: 15 zł

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.