• Media
Wiceminister Bożena Żelazowska odwiedziła Łekno
XXI Margonińska Wiosna Chóralna
Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński w Gminie Wągrowiec
Otwarcie Ronda imienia prof. dr. hab. Andrzeja Marka Wyrwy
Remont drogi wojewódzkiej z Wągrowca do Margonina
Dzień otwarty SUW Margonin
Nowe stacje uzdatniania wody w Kobylcu i Potulicach
Zespół PECTUS w Gołańczy – Dzień Kobiet 2024
KWW Jakuba Zadrogi. Wągrowiec Nowej Generacji
I Turniej Judo w Gołańczy
Ladies Dance w Margoninie
Stowarzyszenie "Dolina Wełny" otrzymało blisko 20 milionów
Nowa Remiza na 100-lecie OSP i 60-lecie KGW w Olesznie
II Margonin ICE RUN
Bal Seniora 2024 w Margoninie
Koncert "Płatek przy Płatku" w Starej Gazowni
Noworoczna Gala Biesiadna 2024 w Gołańczy
Mieścisko po 90 latach odzyskało prawa miejskie
105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gołańczy
Inwestycje drogowe w Powiecie Wągrowieckim
105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
?Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Otwarcie Ekopracowni w Szkole Podstawowej w Wągrowcu
Jarmark Mikołajkowy w Łeknie 2023
Rozbudowa i Modernizacja oczyszczalni ścieków w Wągrowcu
Bieg Jesienny w Margoninie
Gmina Mieścisko i Fundacja Aeris Futuro sadzi 700 drzew ?
Widowisko „Polonia Restituta” w Margoninie
Narodowe Święto Niepodległości w Margoninie
Narodowe Święto Niepodległości w Wągrowcu
S01E34 Projekt przebudowy drogi Jeziorki-Czesławice

Gołańcz będzie usuwać azbest

Dotacja ta została przyznana w ramach naboru wniosków na projekty związane z usuwaniem azbestu z...

Czytaj więcej
  • Opublikowano:
  • Wyświetlono: 38231

Panga i hormon z moczu cieżarnych kobiet

Nie wiem jak ludzie mogą kupować i jeść rybę PANGA, która od niedawna gości na naszym rynku bijąc rekordy sprzedaży. Może spowodowane jest to tym, że filet nie ma ości ??? Nie wiem, ale postanowiłem przyjrzeć się tej rybce.

Mało kto w Europie wie, jak ryba wygląda w całości, nawet Francuzi zadają sobie pytanie co to za jedna. A może zwłaszcza Francuzi - oni są przecież przyzwyczajeni do tego, że wszystko ma swój rodowód i to rejestrowany skrupulatnie od wieków, a teraz potwierdzony przez UE.

U nas panga jest po około 10-16zł, a w Wietnamie po 1,5 EUR. Jeden z największych wietnamskich pośredników w handlu pangą zarabia miesięcznie 450 tys EUR. Tak, pół miliona euro co miesiąc.

Panga, którą w coraz większych ilościach sprowadza się do Europy pochodzi z Wietnamu, a dokładnie z Mekongu. Jeśli żyje w stanie naturalnym, samice rok w rok płyną w górę rzeki, aby tam złożyć ikrę. Niestety, ta "góra rzeki" leży poza granicami Wietnamu, więc z ekonomicznego punktu widzenia, to dla Wietnamczyków cios. Dlatego zakładają masowo sztuczne hodowle - na mniejszą skalę (interesy rodzinne) lub na większą (hodowle i przetwórnie zatrudniają tysiące osób, a będą jeszcze większe).
Aby zmusić ryby do rozmnażania w zamknięciu, samicom robi się zastrzyk hormonalny. Używa się do tego importowanych z Chin fiolek zawierających hormon pobierany z moczu kobiet w zaawansowanej ciąży - hormon, który u ludzi wyzwala akcję porodową.

Umieszczone w niewielkich basenach pangi rosną w potwornym ścisku - wyglądało to tak, jakby w zamkniętych basenach było więcej ryb niż wody. Podobno żaden inny gatunek nie wytrzymałby takiej koncentracji.
Aby w ciągu 6 miesięcy ryby zyskiwały 1,5 kg mięsa karmi się je specjalnymi granulkami - składa się na nie mączka rybna (importowana z Peru), witaminy, ekstrakt soi i manioku. Podrośnięte ryby łowi się ręcznie, przekłada do ażurowych koszy i na małych motorkach, jak tylko szybko się da, przewozi na stateczki ze zbiornikami wody, skąd ryby płyną, już nie o własnych siłach, do przetwórni. Dalej następuje standardowa droga - filetowanie, mrożenie, pakowanie, transport do Europy.

Póki co, UE nie zakwestionowała metod hodowli. Szacuje się, że w przyszłym roku import pangi wzrośnie dwukrotnie. Naszym rodzimym rybom, takim jak np. dorsz, grozi wyginięcie (zostały przełowione, lub są łowione niewłaściwymi sieciami, które zgarniają też małe osobniki, a nie powinny), a więc ich ceny rosną. Już Wietnamczyków w tym głowa, abyśmy pangi mieli pod dostatkiem.

Przy takim obrocie jakość jest kluczowa, jednak wielu mniej uczciwych eksporterów wietnamskich nie cofa się przed traktowaniem filetów podejrzanymi dodatkami (polifosforany i niefosforowe dodatki typu MTR-79), które w połączeniu z solą kuchenną powodują wiązanie wody - filet jest przez to bardziej soczysty i... cięższy nawet o 19%. Jeśli jest do tego pokryty 20% glazurą (warstwą zamarzniętej wody) to nieświadomy konsument może kupić wraz z rybą także 40% importowanej z Wietnamu wody. Sami Wietnamczycy różnicują produkt trafiający na poszczególne rynki - najlepsze idealnie białe filety trafiają głównie na eksport do USA; jasnoróżowe filety są najbardziej pożądane w Europie Zachodniej, jasnokremowożółte filety trafiają do Polski i Rosji. Gorsze filety o barwie różowej są sporadycznie sprowadzane do Europy "na promocje cenowe", zaś filety żółte są przeznaczone rynek azjatycki.

Informacje te pochodzą z internetu, jest tego sporo, kiedyś gazety pisały nawet, że kobiety w zaawansowanej ciąży nie powinny jeść tej ryby, ponieważ zawierają hormon pobierany z moczu kobiet w zaawansowanej ciąży, a u ludzi wyzwala on akcję porodową.

Trzeba również pamiętać, że wartość odżywcza ryb z Wietnamu i Chin budzi zastrzeżenia ze względu na metody hodowlane stosowane w produkcji. Na przykład, zawartość w pandze kwasów Omega-3, korzystnych dla zdrowia, jest prawie zerowa, a w rodzimym pstrągu to aż 1,87 proc. - twierdzi IERiGŻ.

Na koniec wypowiedz jednej z osób, które dokonały zakupu opisanej wyżej ryby i film:
" ku przestrodze...Pierwszy raz kupiłam pangę w sklepie "na mieście" - była PRZEPYSZNA!!! Skuszona promocją w Tesco (różnica ok.6 zł na kilogramie) zakupiłam ją ponownie, niestety JEST OCHYDNA, śMIERDZI MUŁEM MA POSMAK STAREGO TRANU. A do tego połowa wagi to woda..."

Film pokazuje Delte Mekong, czyli miejsce gdzie hodowana jest Panga, proponuję zwrócic uwagę na klarowność wody, krowę załatwiającą w niej swoje potrzeby i stacje CPN, można powiedzieć "stację przybrzeżną" SMACZNEGO !!!



 

 

Komentarze   

Sebix
+3 #7 CPNSebix 2016-11-30 13:41
Nie wiedziałem że w Wietnamie są PRLowskie CPNy.
..
+2 #6 RE: Panga i hormon z moczu cieżarnych kobiet.. 2014-01-08 07:12
jakaś masakra te ryby
Guest
+4 #5 re:Guest 2010-08-31 15:05
Cytuję Robotnik:
jak słyszę wywody takich mądrych to na wymioty mi się zbiera, technolog żywienia? pewnie pierwszy rok i nie technolog tylko student.
W twoim PS Panie technologu jest błąd: powinno być: ..."to muszą pochodzić od ludzi", " a nie "musi pochodzić" bo to co ty napisałeś jest nie po polsku, żal mi takich ludzi, produkujemy magistrów i inżynierów na potęgę a poziom wykształcenia zerowy.
Szkoda mi was moi drodzy fachowcy


Czepiasz się. Nie pomyślałeś, że mógł literówkę zrobić? Każdemu się zdarza pseudo alfo i omego.

A temat dyskusji faktycznie zbacza z tematu artykułu, więc zakończmy go i tyle.
Guest
+8 #4 RE: Panga i hormon z moczu cieżarnych kobietGuest 2010-08-31 09:36
Widze, że PANGA wyzwala naprawdę "emocje" ha ha
Wrzuccie na luz:
"Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"

Niech każdy je to co lubi, w ilościach które lubi i żyje tak jak chce żyć!
Robotnik
-1 #3 RE: Panga i hormon z moczu cieżarnych kobietRobotnik 2010-08-31 01:56
jak słyszę wywody takich mądrych to na wymioty mi się zbiera, technolog żywienia? pewnie pierwszy rok i nie technolog tylko student.
W twoim PS Panie technologu jest błąd: powinno być: ..."to muszą pochodzić od ludzi", " a nie "musi pochodzić" bo to co ty napisałeś jest nie po polsku, żal mi takich ludzi, produkujemy magistrów i inżynierów na potęgę a poziom wykształcenia zerowy.
Szkoda mi was moi drodzy fachowcy
Technolog żywności
+3 #2 re: re:Technolog żywności 2010-08-31 00:01
Cytat:


To ciekawe, bo "PANGA" to nie jest ryba (tylko grupa ryb występujących pod jedną nazwą handlową), więc którą konkretnie zakazuje? :D
Dokładnie. To jest grupa ryb, ale kojarzy się jako jedną rybę.
Jestem technologiem żywności, trochę z innego punktu na to patrzę.

Mieszają się tutaj 2 sprawy: hodowli oraz wartości odżywczej.

Co do hodowli nie mam wątpliwości, że jest naganna.

Co do kwestii żywieniowej, to już dłuższy wywód by był, a sprowadzanie tego tylko do kwasów omega-3 jest niewłaściwe, bo nie tylko to się w rybach ceni.


PS. Słuszna uwaga o probiotykach, ale to przecież logiczne, że jak mają działać w ludzkim organizmie, to musi pochodzić od ludzi :-)
Anonimowy ten pierwszy
+6 #1 re:Anonimowy ten pierwszy 2010-08-30 12:35
Cytuję Lex:
nie wiem czy wiecie ale UE zastanawia się nad zakazem importu tej ryby do krajów Unii Europejskiej


To ciekawe, bo "PANGA" to nie jest ryba (tylko grupa ryb występujących pod jedną nazwą handlową), więc którą konkretnie zakazuje? :D

Przepraszam, ale znam się na tych rzeczach i nie podoba mi się beznadziejna nagonka. Poza tym, czy ktoś komuś je do ust wkłada? Sami kupujemy, więc o co chodzi? Ja pangi lubię i będę je kupował cały czas.

A że na hormonach? Kury, świnie i krowy też dostają.
A że z moczu kobiet? Probiotyki pochodzą z ludzkich jelit.

Trochę wiedzy naukowej brakuje w społeczeństwie, ale właśnie to jest problem, że nie sięgamy po literaturę naukową, a popularne slogany.

TRWA CISZA WYBORCZA
komentowanie zostało wyłączone do 21.04.2024 r. do godziny 21:10

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.