• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1114

Marta Kubiak: Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii

Wszyscy doskonale wiemy, że niedawno zakończony rok szkolny był dla wielu bardzo trudny. Dla nauczycieli, rodziców, a w szczególności dla uczniów to praktycznie rok nauki zdalnej, która niejednokrotnie przysparzała wielu kłopotów.

Braki sprzętowe i problemy z zasięgiem łącza internetowego to jedne z najczęstszych problemów. Jednak najpoważniejszym w skutkach problemem jest   pogorszenie się kondycji psychicznej i fizycznej uczniów. W związku z tym Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło działania, które mają na celu pomóc uczniom po długotrwałym okresie nauki zdalnej. 7 lipca odbyła się konferencja prasowa Ministra Przemysława Czarnka dotycząca Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii. W jego skład wchodzą 4 programy, które związane są ze zdrowiem, kondycją fizyczną, wsparciem psychologiczno-pedagogicznym jak również pomocą w opanowaniu i utrwaleniu materiału. Na realizację programu Ministerstwo przeznaczy ok. 244 mln zł. Programy te mają charakter kompleksowy i dotyczą różnych aspektów rozwoju dzieci oraz młodzieży.

Programy MEiN to:

 1. "WF z AWF – Aktywny powrót uczniów do szkoły" – przywrócenie i podniesienie poziomu sprawności fizycznej uczniów po długim czasie nauki zdalnej
 2. Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów i nauczycieli
 3. Pomoc w uzupełnieniu wiedzy – dodatkowe zajęcia wspomagające
 4. Dobrze widzieć – program profilaktyki krótkowzroczności

Głównym celem programu "WF z AWF" jest monitoring i poprawa kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do nauki stacjonarnej. Realizacja programu obejmie dwa etapy. I etap to „Szkolenia dla nauczycieli”, który obejmuje przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej ze wszystkich województw. Szkolenia bazować będą na najnowszych osiągnięciach naukowych i wdrożeniowych, opracowanych przez specjalistów z Akademii Wychowania Fizycznego. Dodam, że do programu zgłosiło się już ponad 46 tys. nauczycieli.

II etap to "Sport Kluby", który ma na celu poprawę kondycji fizycznej dzieci i młodzieży poprzez udział w dodatkowych i bezpłatnych zajęciach sportowych. Zajęcia te będą punktem wyjścia do przeprowadzenia badań naukowych określających stan kondycji fizycznej uczniów po tak długiej izolacji spowodowanej pandemia Covid- 19. Wyniki testów sprawnościowych i badania ilościowe posłużą do opracowania raportu naukowego o kondycji fizycznej dzieci i młodzieży. Nauczyciele, którzy ukończyli szkolenie w I etapie i uzyskali certyfikat będą mogli aplikować o środki na prowadzenie zajęć dodatkowych w ramach II etapu. Koszt programu to 42 mln zł.

W czasie zdalnej edukacji pogorszeniu uległa także kondycja psychiczna dzieci i młodzieży. MEiN we współpracy z naukowcami z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz przedstawicielami Fundacji Polskiej Akademii Nauk w Lublinie realizować będzie pilotażowy Program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. W I etapie tego projektu współpracujący naukowcy przeprowadzą badania diagnostyczne uczniów jak i nauczycieli, pedagogów, psychologów, terapeutów oraz rodziców. II etap projektu ma charakter praktyczny, którego celem jest zapewnienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, wychowankom MOS i MOW, nauczycielem, rodzicom. Na podstawie wyników badań przeprowadzonych w I etapie specjaliści z dziedziny psychologii przygotują materiały i szkolenia, które pomogą nauczycielom i pedagogom szkolnym wspierać uczniów. Koszt programu to 15 mln zł.

Kolejnym programem jest "Pomoc w uzupełnianiu wiedzy - dodatkowe zajęcia wspomagające". Jego głównym celem jest utrwalenie wiadomości i umiejętności z zakresu kształcenia. Zajęcia odbywać się będą w szkole w formie stacjonarnej i przeznaczone będą dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych, oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Decyzję z jakich przedmiotów przeprowadzone zostaną zajęcia MEiN pozostawiło w gestii dyrektorów szkół. Na realizacje tego projektu Ministerstwo przeznaczyło 187 mln zł, które pochodzą z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2021.

Ostatni program jest odpowiedzią na dość poważny problem jakim jest krótkowzroczność. Niewątpliwie długie godziny spędzone przed monitorami na zdalnych lekcjach znacząco go nasiliły. Dlatego Minister Edukacji i Nauki wspólnie z Ministrem Zdrowia ogłosili program profilaktyki krótkowzroczności u uczniów z edukacji wczesnoszkolnej. Badania przesiewowe zrealizują eksperci z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Badania obejmą dzieci z klas I-III z lubelskich szkół- 300 uczniów z Lublina, 300 uczniów z gminy miejskiej oraz 300 uczniów z gminy wiejskiej. Badania przejdzie także 60 nauczycieli i 450 rodziców dzieci biorących udział w programie. Projekt zostanie zrealizowany w IV kwartale bieżącego roku, a jego koszt wyniesie 1,1 mln zł.

Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii to przede wszystkim wyjście naprzeciw problemom, które spowodowała długa izolacja. Program cieszy się dużym zainteresowaniem co widać w ilości samorządów, które wystąpiły o środki na zajęcia wspomagające. Jestem przekonana, że po powrocie z wakacji do szkolnych ławek wszyscy zainteresowani uczniowie otrzymają odpowiednie wsparcie.

Marta Kubiak
Poseł na Sejm RP


Komentarze   

PIS-Janowy
+4 #5 RE: Marta Kubiak: Narodowy Program Wsparcia Uczniów po PandemiiPIS-Janowy 2021-07-21 18:25
Nauczyciel - na brak powazania to sobie sami zasluzyliscie swoimi piosenkami o krowachi swiniach. Ujawniliscie tylko swoj poziom. Wasze postepowanie w czasie wirusopandemi tez dalo duzo do myslenia - tylko od kilku nauczycieli uslyszalem, ze ta forma zdalnego nauczania jest do niczego i woleliby uczyc normalnie pomimo "zagrozenia smiertelnego"/ Ale to byli po raz kolejny glownie ci od nauk scislych i od WF. Naauczycielka matematyki ktora uwaza, ze mozna nauczac zdalnie matematyke w szkole sredniej jest dla mnie id razu do wyjebania i zastapienia lekacjmi na YouTube. Ten sam (albo i lepszy) efekt a oszczednosci bylyby jakies ... Zgadza sie?
PIS-Janowy
0 #4 RE: Marta Kubiak: Narodowy Program Wsparcia Uczniów po PandemiiPIS-Janowy 2021-07-21 18:14
Krol lul nie dostrzega kolejnyhc 168 mln ktore sa wyraznie w tekscie wymienione. Zajecia douczajace to co nie zostalo "douczone" przez nauczycieli wygodnie sobie odpierdalajacych "zdalne nauczanie" maja byc w formie stacjonarnej. Te 168 mln ma isc na to. To gdzie, krolu intelektu wagrowieckeigo, ta kasa pojdzie? Odpowiedz jest prosta - dla roszczeniowych (1000 na reke) nauczycieli, ktorzy beda chcieli dodatkowej kasy za dodatkowe lekcje. Zrozumiala banka ? Juz nie wspomne pozostalych 100 mln na inne "progarmy i certyfiakty" dla nauczycieli KTORZY SLOWEM NIE ZAPROTESTOWALI NISZCZENIU ZDROWIA NASZYCH DZIECI I ROBIENIU Z NICH ZDALNIE KRETYNOW. BOO IM TAK BYLO, k..a, WYGODNIE!!
Król Lul
+2 #3 RE: Marta Kubiak: Narodowy Program Wsparcia Uczniów po PandemiiKról Lul 2021-07-21 17:56
Janowy już powiedział wszystko o skrzywionej psyche o z....postawie i o braku szacunku dla nauczycieli. Znowu gdzieś widzi kasę dla nich, której oni nie widzą na oczy od wielu lat. Żaden normalny nauczyciel nie podejmie się pomocy roszczeniowcom. Szkoda własnego zdrowia za napiwek i kupę łajna od takich którzy sami powinni się leczyć i przede wszystkim mniej pić i wreszcie zająć się dzieciakami.
Nau- czyciel
0 #2 RE: Marta Kubiak: Narodowy Program Wsparcia Uczniów po PandemiiNau- czyciel 2021-07-21 17:50
Ale tu chodzi o Lublin. Co nam do Lublina? Kto wspomoże nauczycieli za darmo? Też ich kondycja siada, żaden nauczyciel oprócz informatyków nie planował pracy przy komputerze, niejeden nauczyciel stracił wzrok i ma dolegliwości ze strony kręgosłupa, nie wspomnę o innych problemach. Czy ktoś taki ma wspierać uczniów i ich rodziców? Od tego są specjaliści. Psycholodzy i psychiatrzy, bo nauczyciel ma niewiele do gadania w tej kwestii z powodu braku kompetencji i braku poważania.
PIS-Janowy
0 #1 RE: Marta Kubiak: Narodowy Program Wsparcia Uczniów po PandemiiPIS-Janowy 2021-07-21 15:59
Podziekujmy debilom natchnionym informacjami o swirowirusie, ktorzy zamkneli na rok czasu nasze dzieci - grupe w 100% odporna na wirusika!! Podziekujmy lekarzom - szmaciarzom, ktorzy za pare groszy wiecej zgodzili sie na ich zamkniecie. Podziekujmy za skrzywione kregoslupy, oslabione pluca, zjebane oczy i zdolowana psyche - rzeczy ktore byly do przewidzenia dla kazdego normalnego rodzica juz po miesiacu swirusopandemi. Podziekujmy Gutom, Simonom Horbanom i innym sprzedajnym
"ekspertom" oraz Niedzielkiemu za kase wyrzucona w bloto i popatrzmy jeszcze na Szwecje i Bialorus - naszych sasiadow ktorzy potraktowali wirusika tak jak nalezalo go potraktowac i nie maja problemow naszego typu. A my - kolejne 187 mln na kolejne debilne badania i programy sluzace glownie napychaniu kabzy przez cwaniaczkow. Kolejna kasa dla nauczycieli ktorzy zgodzili sie na "zdalne nauczanie" zamiast protestowac przeciw temu - wrzod na dupie sie przecina a nie choduje!

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.