• McDonalds
 • Opublikowano:
 • Wyświetlono: 8349

Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?

Okręg Wielkopolska Związku Żołnierzy NSZ powołał inicjatywę mającą na celu nadanie promenadzie w Rogoźnie imienia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

TAK dla promenady im. Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Rogoźnie

Narodowe Siły Zbrojne była to organizacja konspiracyjna, druga obok Armii Krajowej, która była zorganizowana profesjonalnie, czyli stworzona na wzór wojskowy. Są trzy rzeczy, które wyróżniają NSZ w całym podziemiu. Pierwszą z nich jest całkowita niezależność polityczna. Była to organizacja, która była całkowicie wytworem polskiej myśli  - od początku do końca wymyślona i stworzona przez ludzi przebywających w Polsce, nad którymi nie było żadnych zewnętrznych ośrodków politycznych. Po drugie byli niezależni finansowo. W NSZ nie wypłacano sobie pensji. Pieniądze, które były w organizacji szły na inne potrzeby – na zakup broni, wydawanie pism czy pomoc osobom uwięzionym i ich rodzinom. I ostatnia cecha, która ich wyróżnia – byli niezależni ideologicznie.

To byli ludzie, którzy tworzyli własną myśl

- Ta niezależność polityczna, materialna i ideologiczna pozwoliła stworzyć coś pięknego w naszej historii. To byli ludzie ukształtowani przez II Rzeczpospolitą. Byli młodzi, dynamiczni, twórczy. Po tych, którzy przeżyli i znaleźli się na emigracji wiemy, jak wspaniałych ludzi straciliśmy. To byli profesorowie w obu Amerykach, Wielkiej Brytanii czy Australii. Ludzie wybitni. I to pokolenie w znacznym stopniu zostało stracone - tłumaczy Leszek Żebrowski.

Narodowe Siły Zbrojne są związane także z naszą - Rogozińską Ziemią

- W Parkowie urodził się oficer Narodowych Sił Zbrojnych, szef oddziału Akcji Specjalnej NSZ, przedstawiony do odznaczenia Orderem Virtuti Militari- ppor. Leon Cybulski ps. „Znicz”. Cybulski wsławił się wieloma akcjami zbrojnymi przeciwko niemieckiemu okupantowi, oraz sowieckiemu terrorowi. Za jego poświęcenie Ojczyźnie spotkało go z rąk komunistów brutalne śledztwo, oraz wieloletnie więzienie. Do niedawna ta wielka dla naszej Gminy postać pozostawała anonimowa w świadomości naszego lokalnego społeczeństwa.

- W Słomowie urodził się Kazimierz Wieczorek, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oraz członek działającej na terenie Gminy Rogoźno Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”. W konspiracji używał pseudonimu „Dąb”, „Zagajny”, bądź nazwiska Bolesław Żukowski. Od czerwca 1945 roku do sierpnia tegoż roku był komendantem placówki WSGO „Warta” Poznań-Wilda, jednocześnie będąc inspektorem obwodu Murowana Goślina. W lipcu 1945 r. przejął dowództwo pod „Tarzanie”  i kierował oddziałem do końca sierpnia 1945 roku, operując na terenie powiatu obornickiego.  W późniejszym czasie przebił się do niemieckiej strefy okupacyjnej i dołączył do Brygady Świętokrzyskiej i tworzonych przez nią Kompanii Wartowniczych, w których zaczął służbę  od 4 stycznia 1946 roku. W KW służył w stopniu podporucznika.

- Z Ziemią Rogozińską związany był także pułkownik Wojska Polskiego- Jan Światowiec, który w czasie wojny był oficerem Komendy Powiatowej Narodowych Sił Zbrojnych w Mielcu. Po wojnie zamieszkał w Rogoźnie, jest pochowany na rogozińskim cmentarzu.

- Kolejną postacią związaną z naszą Gminą, był Michał Michalski ps. „Skała”, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Po wojnie Michalski zamieszkał w Budziszewku, gdzie prowadził własne gospodarstwo. Jak wynika z akt Urzędu Bezpieczeństwa po wojnie był mocno inwigilowany przez komunistyczną bezpiekę.

Warto zaznaczyć, że do dziś dnia w Rożnowie żyje żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych ppor. Tadeusz Gaertner ps. „Kruk”/”Grot”. W Obornikach urodził się żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ Czesław Andrzejewski ps. „Pik”, który przeszedł cały szlak bojowy Brygady Świętokrzyskiej NSZ, od walk z Niemcami, oraz komunistami, po wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Z powiatu obornickiego wywodzi się ponadto jeszcze jeden żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ- Wacław Birkholc ps. „Brzezina”.

Także i na terenie sąsiadującego z Rogoźnem, Wągrowca działał oddział Narodowych Sił Zbrojnych kryptonim „Burza”.

Przez lata prawda o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych, którzy złożyli wielką daninę krwi na ołtarzu naszej Ojczyzny była zapomniana. Dziś ci wielcy bohaterowie odzyskują należyte im miejsce w panteonie polskich patriotów.

Niech poparcie dla nadania naszej promenadzie imienia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, będzie wyrazem naszej wdzięczności wobec poświęcenia i patriotyzmu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Pod inicjatywą zbierane są podpisy. Podpisać się może każdy pełnoletni mieszkaniec Gminy Rogoźno.

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Wielkopolska


Komentarze   

sportowiec
-1 #21 zgodasportowiec 2016-06-06 19:47
mam nadzieje że Rada Miejska w Rogoźnie zajmie rozsądne stanowisko i pogodzi was chłopcy...
Kpt. Bartek
-1 #20 RE: Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?Kpt. Bartek 2016-06-06 08:20
Miałem nadzieję, że dasz mi szansę się jeszcze pośmiać :D
Jakie znów opracowania Yad Vashem? To narazie Ty podajesz skompromitowane źródła i nieprawdziwe informacje (poprzedni komentarz z min. Nazarewiczem, czy też "mordem" działacza ZSL, który wtedy jeszcze nie istniał).
Tak masz rację Brygada to byli "faszyści", którzy w imię "przyjaźni" z Niemcami stoczyli z nimi boje pod Cacowem, Pogwizdowem i wieloma innymi miejscowościami i w imię tego "sojuszu" stracili wielu zabitych. Ta sama Brygada wykonując niemieckie rozkazy zajęła niemiecki obóz koncentracyjny w Holiszowie i uwolniła z niego setki kobiet, następnie zniszczyła fabrykę amunicji i łącząc się z Armią Amerykańską (która także zapewne według Ciebie była sojusznikiem Niemiec) wzięła do niewoli XIII Sztab Armii Niemieckiej. Po wojnie amerykanie (idąc po linii "przyjaźni" z Niemcami) chwalili Brygadę, że dzięki niej uniknęli rozlewu krwi i przyspieszyli koniec wojny.
Kolejny raz powtórzę czy "faszystowską" może być organizacja, która wytworzyła w podziemiu jako jedyna tak silnie antyniemiecki program? Słyszałeś może o "Szańcu Bolesławów"? Słyszałeś o tym, że Niemcy mówili że to Związek Jaszczurczy/NSZ wyrządziły im od początku wojny największe straty?
W końcu ile książek przeczytałeś? Chyba żadnej skoro skopiowałeś rzekome "dowody" z skompromitowanej strony, zamiast sięgnąć do książek w których...byś po prostu takich fałszerstw nie znalazł.
Co do Yad Vashem, to w czasie okupacji (jak mam nadzieję wiesz) za pomoc żydom groziła kara śmierci i mord całej rodziny pomagającej, mimo to zdaniem Richarda C. Lukasa i Jana Żaryna liczba Polaków uczestniczących pośrednio lub bezpośrednio w akcji ratowania Żydów mogła sięgnąć miliona. Tymczasem ilu mamy oficjalnych Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata? Historia dla żydów to polityka, która często skupia się na propagandowym wydźwięku własnych "czynów" a nie innych. Ciekawe czemu Yad Vashem nie mówi o nadreprezentacji żydów w strukturach komunistycznej bezpieki? Czemu nie mówią o tym, jak chronili potem zbrodniarzy?
Twoja nieznajomość historii wręcz poraża.
ja
+2 #19 Duchy faszyzmu po Polskuja 2016-06-05 22:20
Do kpt Bartka. Widać ,że opracowania Instytutu Yad Vashem są dla Ciebie ciemną magią młody chłopcze i że to tylko komunistyczna propaganda. Nie odpuszczę tym, co mordowali naród polski i nie tylko, w imię faszystowskich idei,Jak wcześniej zaznaczyłem w tej organizacji byli również ludzie honoru,zwłaszcza na wysokim szczeblu, a watażkowie mordowali i gwałcili według swego uznania.Uważali się za Bogów. Współpracowali z Gestapo -jeden z wielu przykładów ,Brygada Świętokrzyska.Dlatego uważam NSZ za organizację faszystowską.
Alex25
0 #18 RE: Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?Alex25 2016-06-05 08:24
Niestety jak kiedyś tak i teraz mimo dostępności materiałów i książek powtarza się kłamstwa i fałszerstwa najczarniejszych czasów komuny...To jest przerażające jak łatwo przychodzi niektórym opluwanie naszych bohaterów z NSZ, AK, WiN i innych.
MariuszDz.
-1 #17 RE: Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?MariuszDz. 2016-06-05 07:45
Zawsze znajdzie się krzykacz, który nie popierając swoich komentarzy argumentami, będzie krzyczał "faszyści", "mordowanie żydów" itp., czym myśli że rozmyje i zamknie dyskusję. Ta żenująca zagrywka jest już nudna. Polecam poczytać o NSZ, a potem się wypowiadać. A prawda jest taka, że to NSZ biło się od początku do końca z oboma wrogami Polski, za co spotkało ich zapomnienie i właśnie takie fałszywe opluwanie.
Kpt.Bartek
-2 #16 RE: Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?Kpt.Bartek 2016-06-05 07:38
Profesor Marek J. Chodakiewicz, specjalizujący się w stosunkach polsko-żydowskich, członek amerykańskiej Rady Pamięci Holokaustu, obalił mit "mordowania żydów przez NSZ", tego po prostu nie było, to wymysł komunistycznej propagandy. W NSZ służyło wielu żydów, w tym mjr. Zuzga Ostwind, najwyżej postawiony oficer żydowskiego pochodzenia walczący w podziemiu, drugim znanym żydem był Feliks Pisarewski Parry, kilku żydów służyło w Brygadzie Świętokrzyskiej, wielu w innych oddziałach leśnych NSZ. Przykład, ppor. "Znicz", został oskarżony o wymordowanie żydów, później nawet sąd komunistyczny uniewinnił go z tego ponieważ nawet oni stwierdzili, że ten zarzut jest na tyle zmanipulowany i fałszywy, że nawet w ich standardach on nie przejdzie. Kolejny- przez długi czas NSZtowcom od "Stepa" przypisywali mordowanie żydów, tymczasem okazało się, że tych mordów dopuszczali się sami...komuniści, w celach rabunkowych. Wielu żołnierzy NSZ zginęło za pomoc żydom, wielu w późniejszych procesach żydzi bronili, a Edward Kemnitz członek przedwojennego ONR później NSZ został odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za pomoc żydom.
Drugie- jakich obywateli RP? Czy komunista, czyli PPRowiec, GL, AL to byli Polacy? To byli zdrajcy, tak samo jak volksdeutsche, którzy poszli na służbę wroga. Polskości pozbyli się dobrowolnie, nie w sensie etnicznym a etycznym. Komuniści w Polsce byli w pełni podporządkowani ZSRR, wykonywali polecenia płynące z Moskwy, mające na celu podporządkowanie Polski ZSRR, zagrabienie naszego majątku. Związali się z tymi, którzy 17 września napadli na Polskę, oraz strzelali w Katyniu. Z rąk tych czerwonych "Polaków" zginęło w okresie tzw. utrwalania władzy ludowej setki tysięcy niewinnych Polaków. Popytaj starszych to powiedzą Ci jak ta "władza ludowa" działała.

Historykom przez kilkanaście lat ciężkiej archiwalnej pracy przyszło odkłamać mity i legendy PRL, a Ty ot tak, w dwóch komentarzach w dość perfidny sposób chcesz obalić ich pracę, być mądrzejszy od nich? Czy to celowe działanie, czy też po prostu niewiedza?
ja
+1 #15 Duchy faszyzmu po Polsku IIIja 2016-06-04 22:31
Dokładnie tak samo jak ty, mówią neonaziści w Niemczech.Wybielacie zbrodniarzy wojennych. Dla mnie jest to obojętne,czy to był AKowiec,czy gwardzista,ale zabijali obywateli Rzeczpospolitej polskiej. Jak również likwidowali obywateli RP wyznania Mojżeszowego. Jeżeli promenada w Rogoźnie będzie miała taką nazwę jak chcesz, to będzie to, tylko hańba dla radnych Rogoźna . Krew pomordowanych przez NSZ woła o pomstę do nieba.
Kpt.Bartek
+1 #14 RE: Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?Kpt.Bartek 2016-06-04 15:27
Nieźle :D, czekałem aż pojawią się "zarzuty" z nie raz skompromitowanej już strony pt. Żołnierze Przeklęci.
Otóż podawanie jako źródła książek Ryszarda Nazarewicza jest podobne do tego jakby historię Holocaustu pisał sam Adolf Hitler. Dla przypomnienia, Nazarewicz był oficerem Urzędu Bezpieczeństwa. Co do jego "twórczości"- Jego twórczość literacką, ze względu na liczne przekłamania i fałsze, Piotr Gontarczyk określił jako coś mającego „wartość makulaturową", a Bogdan Musiał uważa, że był w grupie pracowników UB celowo oddelegowanych z walki na „froncie ideowym” do „walki na froncie historycznym”, a Metody, które wtedy powszechnie stosowano, polegały m.in. na fałszowaniu dokumentów, wymyślaniu patriotycznych i bohaterskich czynów „lewicy”, oraz rzucaniu fałszywych oskarżeń pod adresem „prawicy polskiej”; pomijano natomiast własną współpracę z organami sowieckimi, nie mówiąc już o całkowitym zatajaniu „pomocy” dla Gestapo w czasie okupacji. Marek Jan Chodakiewicz stwierdził, że w swoich pracach „bezkrytycznie przepisuje własne notatki śledcze z okresu, kiedy był jeszcze pułkownikiem UB, starając się wybielić konspirację komunistyczną kosztem niepodległościowców”. Według Tadeusza M. Płużańskiego Nazarewicz wybiórczo przytaczał źródła dla uwiarygodnienia swoich tez oraz celowo je zniekształcał.
Drugie Edward Kossoy? Przecież jego teksty i publicystyka została już dawno poddana merytorycznej krytyce, która wobec znanych faktów wykazała fałszowanie historii.
Trzecie jak NSZ mógł w 1945 wymordować rodzinę działacza ZSL skoro ZSL powstało w...1949 roku???
Czwarte, nie podejrzewałem, że człowiek myślący może jako zarzut przytaczać likwidację sowieckich band, czy też grup komunistycznych, które propagandą i siłą próbowały obalić ustrój państwa, oraz pozbawić go suwerenności? Nawet przed wojną było to objęte karą. Zresztą o czym my mówimy, każdy wie, że PPR, AL i GL to nie są żadne polskie partyzantki tylko bandy, które zostały założone przez sowieckiego okupanta. Komuniści się nawet z tym nie kryli, że oni nie walczą o wolną Polskę, tylko o panowanie komunizmu.
Owe "zarzuty" są powielane niczym za czasów PRLu. Na ich podstawie widać jak zgrabnie można zmanipulować przekaz i ofiarą nazwać agentów i stronników moskiewskich, a historia zna takich przypadków całe mnóstwo.
Poziom poniższego komentarza tak niski, że aż żal z nim dyskutować, w zamian prosiłbym sięgnąć do książek i poczytać ich zawartość, a nie tylko okładki.
ja
+1 #13 Duchy faszyzmu po Polskuja 2016-06-04 14:01
– luty 1944, Tomaszów Mazowiecki: Oddział NSZ „Las” zamordował trzy osoby za powiązania z AL, pokrewieństwo z partyzantami AL lub komunizm, dziewięć oddał Niemcom, którzy zesłali je do Gross Rosen. Tylko troje z nich przeżyło obóz.
– 28 lutego 1944 – Rzeczyca – oddział NSZ „Cichego” powiesił działacza ludowego Walentego Kupca. (Ryszard Nazarewicz, Armii Ludowej dylematy i dramaty, Warszawa 1998)
– 1 marca 1944 – okolice Wocina: Odział NSZ „Las” zabił Henryka Kwierczyńskiego. Oficjalnie za rabunek.
– 9 marca 1944 – Petrykozy: Oddział NSZ “Las” zabił dwóch ukrywających się Żydów z Opoczna. Wcześniej brutalnie pobito małżeństwo, które ich ukrywało. Tego samego dnia w Pomykowie ten sam oddział zabił pięć osób w tym dwie kobiety za współpracę z “bandytami”. Dwoje miało być powiązanych z AL, reszta “nie wiadomo”. (Nazarewicz R., NSZ a Gestapo w dystrykcie Radomskim. Wspólny cel, w: Polityka nr 46 z 14.11.1992)
– końcówka marca 1944, Łysowody k. Ćmielowa: Oddział NSZ „Las” przez 10 dni zwoził członków ludzi podejrzanych o koneksje z GL i PPR. Zamordowano 70 osób. (Nazarewicz R., NSZ a Gestapo w dystrykcie Radomskim. Wspólny cel, w: Polityka nr 46 z 14.11.1992)
– czerwiec/lipiec 1944 – Ostrów: Nyderek Wilhelm – sekretarz okręgowy związku zawodowego chemików członek PPS, podczas wojny w WRN. Zdenuncjowany przez NSZ zginął rozstrzelany przez Niemców.
– 1 lipca – Gildy: Mirowski Stefan ps. „Mściciel” – urodzony w 1913 roku, łącznik terenowy oddziału „Brzeszczota”. Zamordowany przez NSZ.
– sierpień 1944 – Powstanie Warszawskie – Chaim Goldstein był naocznym świadkiem zastrzelenia z bliskiej odległości jednego ze swoich towarzyszy z oddziału ubranego w pasiak z Gęsiówki. Oddział odpoczywał wtedy na Mławskiej na Starówce. Po akcji zbrojnej oddziału podczas którego kilku Żydów poległo Goldstein i Edelman sprawdzali straty, ogień do powstańców otworzyli znowu NSZ-towcy krzyczący: „Nam nie potrzeba walczących Żydów! Wszystkich należy zabić! Śmierć Żydom!”. Bronislav Anlen opisuje „rozprawę” nad złapanym więźniem Pawiaka i Gęsiówki i ranną Żydówką na noszach. Oboje byli „sądzeni” przez NSZ-towców pod zarzutem szpiegostwa. Zostali rozstrzelani. (Edward Kossoy, Żydzi w Powstaniu Warszawskim)
– 8 września 1944 – Rząbiec: Brygada Świętokrzyska NSZ rozstrzelała 63 partyzantów radzieckich i czterech AL-owskich, którzy dali się wziąć do niewoli podczas ataku Brygady na obóz oddziału Tadeusza Grochala „Białego”. Z 40 jeńców narodowości polskiej 13 dołączyło do Brygady, reszta została uwolniona.
– 18 października 1944, Częstochowa: Na rozkaz dowódcy wywiadu NSZ, będącego w kontakcie z gestapo Otmara Wawrzkowicza środowisko skupione wokół Organizacji „Toma” zamordowało komendanta NSZ Stanisława Nakoniecznikoffa-Klukowskiego oraz towarzyszącego mu kapitana Włodzimierza Żabę mianowanego dowódcą Brygady Świętokrzyskiej.
– 1 listopada 1944 – Soborzyce: Woźniak (Radomsko) – członek Organizacji Wojskowej PPS, zginął spalony żywcem przez NSZ.
– 24 stycznia 1945, Częstochowa, powstaniec warszawski z Batalionu AL im. Czwartaków został schwytany przez NSZ oraz oddany w ręce Rosjan jako „faszysta”. Zabity bez weryfikacji tożsamości.
– luty 1945, Kumowo pow. Chełm, oddział AS „Jacka” zamordował dwóch Ukraińców, których mienie zostało rozkradzione.
– Wiosna 1945 r. w Białopolu (pow.Hrubieszów) oddział AS „Sokoła” wykonał „wyrok” śmierci na kobiecie o imieniu Wirka, którą „podejrzewano” o współpracę z NKWD.
– Wiosna 1945 r. w Szpikokołosach (pow. Hrubieszów) z rąk oddziałów „Jacka”, „Romana” i „Sokoła” zginęło prawdopodobnie ośmiu Ukraińców.
– 13 kwietnia 1945, Horeszkowice (pow. Hrubieszów) oddział AS „Sokoła” (według innych źrodeł oddział AS „Romana”) dokonał mordu na ośmioosobowej polskiej rodzinie Wasilczukow, przesiedleńców zza Buga, zakwaterowanych w gospodarstwie poukraińskim. Motywem zbrodni była chęć przejęcia gospodarstwa.
– 20 kwietnia w Kolonii Kobyłki (gm. Ludwinów, pow. Lubartów) partyzanci z oddziału AS „Szarego” zatrzymali jedenastu mieszkańców narodowości ukraińskiej; po pobiciu kijami dziewięciu z nich zastrzelono, w tym m.in. Maksyma Kaleńca z synem, Eliasza Kunacha i Katarzynę Pawelec.
– 23 kwietnia 1945, Mały Płock pow. łomżyński: Bojówka NSZ zabiła Antoniego i Mariannę Śliwków
– 24 kwietnia na majątek w Kaniach (gm. Pawłów, pow. Chełm) doszło do ataku oddziału „Szarego”. Po opanowaniu bez walki zabudowań dworskich i rozbrojeniu kwaterującego w nich około 50-osobowego oddziału wojska, 5 żołnierzy narodowości żydowskiej z rozkazu „Szarego” rozstrzelano. Pozostałych wcielono do oddziałów NSZ albo zwolniono. Tego samego dnia, jak czytamy w meldunku, w rejonie Krowicy (gm. Pawłów, pow. Chełm) ujęto 6 żołnierzy niemieckich zbiegłych ze znajdującego się pod Chełmem obozu jenieckiego. Według partyzantów NSZ, Mariana Lipczaka „Dońca” i Eugeniusza Dudka „Sikorki” Niemców także rozstrzelano z rozkazu „Szarego”.
– 27 kwietnia 1945, Kraska pow. łomżyński: 16-osobowa grupa NSZ zamordowała małżonków Stefana i Józefę Just.
– kwiecień 1945, Teratyn (pow. Hrubieszów), oddział AS „Sokoła” napadł na dom księdza prawosławnego, następnie zgwałcono jego kuzynkę.
– 2 maja 1945 r. oddział AS „Szarego” (według innych źródeł AS „Zemsty”) przeprowadził akcję we wsi Syczyn (gm. Olchowiec, pow. Chełm), podczas której zabito pięciu Ukraińców w wieku od 50 do 80 lat (Stefana Denisa, Dymitra Waszkiewicza, Ksenię Lewczuk, Katarzynę Stępniak oraz żonę duchownego prawosławnego Wolińską). Sześciu innych gospodarzy, przygotowanych do wyjazdu do USRR, obrabowano. Prawdopodobnie wieczorem „Zemsta” wraz z oddziałem przyjechał do Syczyna. Eugeniusz Dudek „Sikorka” zeznał: „już nie było co robić, bo »Szary« zrobił”.
– 27 maja 1945 – Przedborze: Oddział NSZ Władysława Kołacińskiego „Żbika” dokonał uprowadzenia dziewięciorga ocalałych z holocaustu Żydów w tym jednej kobiety i dziecka. Zostali rozstrzelani w lesie. (D. Engel, Patterns of a Anti-Jewish Violence in Poland, 1944-1946, “Yad Vashem Studies”, vol. 26, 1998)
– 13 maja 1945, Drozdowo pow. łomżyński: banda NSZ w sile ok. 15 osób dowodzona przez „Sępa” obrzuciła granatami dom Zygmunta Pieńkowskiego. Następnie weszli do mieszkania i dobili z pistoletów: Marcelego Grzędę – lat 62, Lucjana Pieńkowskiego – lat 14, Witolda Pieńkowskiego – lat 12, Zofię Pieńkowską – lat 8.
– 6 czerwca 1945 – Wierzchowiny: Oddział PAS – NSZ pod dowództwem “Szarego” zamordował 196 mieszkańców wsi narodowości ukraińskiej z czego 45 stanowili mężczyźni, 65 dzieci poniżej 11 roku życia. Doszło również do rabowania mienia i gwałtów. Najstarsza ofiara miała 92 lata, najmłodsza 2 tygodnie.
– 7 czerwca 1945, Gawrychów pow. łomżyński: bojówka NSZ wymordowała 6-osobową rodzinę Rybińskich: Stanisław – lat 49, członek ZSL, Józefa – lat 45, gospodyni domowa, Kazimierz – lat 26, robotnik, Juliana – lat 9, Witold – lat 8 i Leokadię – lat 21, nauczycielka.
– 20 czerwca 1945, Żelechów: Bojówka NSZ dokonała napadu na dom w którym przebywała grupa ocalałych z Holocaustu Żydów. Zamordowani zostali Salomon Epner, Perla Fajgezucht oraz Saba Edelman. Jedna osoba zdołała uciec, druga – kobieta w ciąży cudem przeżyła postrzał. Trzecia ukryła się.
– 22 czerwca 1945, Podcisówek pow. augustowski: bojówka NSZ zamordowała Józefa i Wacława Klekotko oraz ciężko zraniła Teodozję Klekotko.
– 8 lipca 1945 – Opoczno: Bojówka NSZ zamordowała troje spośród ośmiu Żydów zamieszkujących Opoczno w tym jednego ocalałego z Auschwitz. (D. Engel, Patterns of a Anti-Jewish Violence in Poland, 1944-1946, “Yad Vashem Studies”, vol. 26, 1998)
– 28 czerwca 1946 – Bojówka PAS NSZ/NZW dowodzona przez „Sępa” zamordowała mieszkankę wsi Kołaki Strumienie pow. łomżyńskiego nauczycielkę Eugenię Majcherską, przewodniczącą Komisji Obwodowej do przeprowadzenia referendum.
– 20 czerwca 1947 – Bojówka NSZ/NZW we wsi Wierzbowo pow. łomżyńskiego zamordowała rolnika Stanisława Liżewskiego.
—————————————————————————————————————————————-
– Michał Borwicz, partyzant WRN pisze w swoich wspomnieniach o dwóch Żydówkach zabitych przez NSZ w Szczytnikach.
– W teczce Jana Szelubskiego w Archiwum Akt Nowych znajduje się relacja wedle której NSZ zamordowały w Warszawie członka Organizacji Polskich Socjalistów narodowości żydowskiej.
To tylko namiastka ich bohaterskich czynów,za to należy im się piedestał. Pozdrawiam rozsądnych i trzeźwo-myślących.
Wszyscy ci zabici ,przez NSZ kłaniają się Radzie miejskiej w Rogoźnie ,aby przemyślała swą decyzję.
Halinka
+3 #12 PoparcieHalinka 2016-06-03 23:10
Cytuję Kpt.Bartek:
https://www.facebook.com/TAKpromenada/

Inicjatywę poparli min. Leszek Żebrowski, dr Wojciech Muszyński, dr Rafał Drabik, dr Rafał Dobrowolski redaktor naczelny Kajetan Rajski, oraz polska pisarka specjalizująca się w powieściach historycznych Elżbieta Cherezińska.
Głosy poparcia dla inicjatywy spływa z całej Polski.
a kto z Rogoźna poparł ?tylko generał Bartek ?
Kpt.Bartek
-1 #11 RE: Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?Kpt.Bartek 2016-06-03 20:09
Najbardziej śmieszy to, że "faszystami" są nazywani ci, którzy wytworzyli najbardziej radykalny antyniemiecki program w podziemiu. Tak to właśnie NSZ. Dla przypomnienia to NSZ postulował zajęcie ziem zachodnich i oparcie granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. NSZ ponadto postulował, że ..."naród niemiecki (...) winien być pozbawiony wszystkich zaborów, dokonanych przez tysiąclecie i być w pełni rozbrojony (...). Bezwzględnym obowiązkiem Narodu Polskiego jest prowadzenie wojny z Niemcami aż do pełnego zwycięstwa, aż armia nasza stanie na szańcu Bolesławów, aż polski sztandar zawiśnie w Berlinie, a maszyny niemieckie zaczną w Polsce pracować dla naszej potęgi."
Front
0 #10 RE: Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?Front 2016-06-03 17:17
Kolejna wspaniała inicjatywa w okolicach Wągrowca. Szacunek dla chłopaków z Rogożna.

W naszym mieście już niedługo powstanie rondo im rtm Pileckiego. Po za tym frekwencje na obchodach dni pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego są bardzo budujące. To raczej świadczy o krystalicznosci bohaterów i potrzebie ich kultywowania. Będą kolejne inicjatywy. : ) Niestety niektórym pozostanie wylewać żale jak jakiś gimbusy. Szkoda, ze na live nie tacy odważni. Proponujemy śiegnąć po godne lektury zamiast brnąć w jakąś swoją matnie i tarzanie się w błocie
Kpt.Bartek
0 #9 RE: Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?Kpt.Bartek 2016-06-03 16:55
Cytuję ja:
Cytuję mamunia:
Chwała Bohaterom !

Cytuję Kpt.Bartek:
Cytuję Halinka:
Nieee wierzę kto wpadł na taki chory pomysł. ...?


Czyżby pod tym pseudo kryje się jakiś zrozpaczony i nieznający historii lewak, czy też były działacz PZPR, który również nie zna historii, lecz do końca broni swojego fałszywego świata?

Najpierw powiedzcie całą prawdę o tych bohaterach, jak kolaborowali z faszystami (Brygada Świętokrzyska), jak zabijali mieszkańców wiosek i gwałcili kobiety,zabijali AK-owców. Powiedzcie całą prawdę, to wtedy pomyślimy. Dla mnie byli tam ludzie ,którzy mieli HONOR,ale za dużo działo się dziadostwa. Żeby Polak zabijał Polaka i do tego z AK.?!!,wstyd i hańba.Dla mnie były to ugrupowania faszyzujące i tyle. Dziś chcecie podnieś ich na piedestał a jutro może Adolfa. Dlatego też apeluję do wszystkich Radnych miasta Rogoźna ,jak i Burmistrza , pokażcie czerwoną kartkę ,ugrupowaniom neofaszystowskim w Polsce.Nie faworyzujcie ludzi ,którzy kolaborowali z faszystowskimi Niemcami,Za dużo Polaków zginęło w czasie DRUGIEJ WOJNY.Piękny przykład totalnej ignorancji historycznej. Największym hitem jest zarzut o "mordowanie AKowców", z którymi najpierw połowa NSZ, a później całość się scaliła, walczyła razem w Powstaniu Warszawskim (około 4000 NSZtowców w różnych zgrupowaniach AK), a także brało udział w "Akcji Burza", o dziesiątkach tysięcy przypadków współpracy w terenie z AK, lub przechodzeniu całych oddziałów AK w szeregi NSZ nie wspomnę. Ale widać "kolega" przeczytał z dwa lub trzy artykuły w Gazecie Wyborczej i obala powszechnie znane fakty historyczne.
Skoro już się bierzesz za opluwanie, to pojedź do Francji, Izraela, Belgii i państw byłej Jugosławii i powiedz rodzinom setek kobiet które Brygada Świętokrzyska uratowała z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie, że uwolnili ich "faszyści". Jedź na ziemię czeską i powiedz to wyzwolonym Czechom, że ci żołnierze z Brygady, których ugościli i których do dziś z wdzięcznością wspominali to byli "bandyci". Powiedz to także wywiadowcom Związku Jaszczurczego (który powstał z kadr ONR), którzy zostali ścięci toporem przez Niemców, powiedz to tym dziesiątkom tysięcy NSZtowców, których zamordowali i zamęczyli gestapowcy. Powiedz im, że to są "faszyści", o ile masz taką odwagę!
ja
-1 #8 Duchy faszyzmu po Polskuja 2016-06-03 14:47
Cytuję mamunia:
Chwała Bohaterom !

Cytuję Kpt.Bartek:
Cytuję Halinka:
Nieee wierzę kto wpadł na taki chory pomysł. ...?


Czyżby pod tym pseudo kryje się jakiś zrozpaczony i nieznający historii lewak, czy też były działacz PZPR, który również nie zna historii, lecz do końca broni swojego fałszywego świata?

Najpierw powiedzcie całą prawdę o tych bohaterach, jak kolaborowali z faszystami (Brygada Świętokrzyska), jak zabijali mieszkańców wiosek i gwałcili kobiety,zabijali AK-owców. Powiedzcie całą prawdę, to wtedy pomyślimy. Dla mnie byli tam ludzie ,którzy mieli HONOR,ale za dużo działo się dziadostwa. Żeby Polak zabijał Polaka i do tego z AK.?!!,wstyd i hańba.Dla mnie były to ugrupowania faszyzujące i tyle. Dziś chcecie podnieś ich na piedestał a jutro może Adolfa. Dlatego też apeluję do wszystkich Radnych miasta Rogoźna ,jak i Burmistrza , pokażcie czerwoną kartkę ,ugrupowaniom neofaszystowskim w Polsce.Nie faworyzujcie ludzi ,którzy kolaborowali z faszystowskimi Niemcami,Za dużo Polaków zginęło w czasie DRUGIEJ WOJNY.
Kpt.Bartek
-1 #7 RE: Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?Kpt.Bartek 2016-06-03 08:28
https://www.facebook.com/TAKpromenada/

Inicjatywę poparli min. Leszek Żebrowski, dr Wojciech Muszyński, dr Rafał Drabik, dr Rafał Dobrowolski redaktor naczelny Kajetan Rajski, oraz polska pisarka specjalizująca się w powieściach historycznych Elżbieta Cherezińska.
Głosy poparcia dla inicjatywy spływa z całej Polski.
Kpt.Bartek
-1 #6 RE: Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?Kpt.Bartek 2016-06-02 21:12
Cytuję Halinka:
Cytuję Kpt.Bartek:
Cytuję Halinka:
Nieee wierzę kto wpadł na taki chory pomysł. ...?


Czyżby pod tym pseudo kryje się jakiś zrozpaczony i nieznający historii lewak, czy też były działacz PZPR, który również nie zna historii, lecz do końca broni swojego fałszywego świata?

Nie udało się nazwać ronda to moze chociaż promenada ?
No i wszędzie węszycie spisek to jest chore


Jak ktoś to rozpatruje w ramach "udawania się", lub "nie udawania się", "chorego pomysłu", czy też cokolwiek innego, to jego sprawa. Zresztą każdy może sobie rozpatrywać to jak chce, tylko jakoś wiele osób nie zauważa że tu chodzi o bardzo prostą, ale i oczywistą sprawę- o upamiętnienie i chociażby takie skromne zadośćuczynienie tym wielkim bohaterom, którzy nie szczędzili krwi w walce o naszą wolność. I właśnie min. taka nazwa promenady może komuś spacerującemu po niej dać impuls aby poczytał o tych bohaterach i zagłębił się w ich historię.
Halinka
-1 #5 RE: Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?Halinka 2016-06-02 21:03
Cytuję Kpt.Bartek:
Cytuję Halinka:
Nieee wierzę kto wpadł na taki chory pomysł. ...?


Czyżby pod tym pseudo kryje się jakiś zrozpaczony i nieznający historii lewak, czy też były działacz PZPR, który również nie zna historii, lecz do końca broni swojego fałszywego świata?

Nie udało się nazwać ronda to moze chociaż promenada ?
No i wszędzie węszycie spisek to jest chore
Kpt.Bartek
-4 #4 RE: Promenada w Rogoźnie imienia Żołnierzy NSZ?Kpt.Bartek 2016-06-02 20:50
Cytuję Halinka:
Nieee wierzę kto wpadł na taki chory pomysł. ...?


Czyżby pod tym pseudo kryje się jakiś zrozpaczony i nieznający historii lewak, czy też były działacz PZPR, który również nie zna historii, lecz do końca broni swojego fałszywego świata?
Halinka
+2 #3 SłońceHalinka 2016-06-02 20:18
Nieee wierzę kto wpadł na taki chory pomysł. ...?
Janko
+7 #2 LitościJanko 2016-06-02 20:05
Czy to nie może być po prostu promenada ???
Kiedy zaczną nazywać poszczególne drzewa czy krzewy imionami bohaterów którzy pewnie by tego nie chcieli ?
Litości z tą martyrologią
mamunia
+1 #1 NSZmamunia 2016-06-02 19:44
Chwała Bohaterom !

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.