• Bank
  • Opublikowano:
  • Wyświetlono: 3064

Pomnik bohaterów Powstania Wielkopolskiego

W Margoninie odsłonięto Pomnik bohaterów Powstania Wielkopolskiego. W uroczystości udział wziął Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

29 grudnia w Margoninie odsłonięto Pomnik bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Okazją do tego była 99 rocznica wybuchu powstania. To jednocześnie początek obchodów 100. rocznicy zrywu narodowego Wielkopolan oraz obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W wydarzeniu udział wzięło kilkuset mieszkańców, w tym rodziny spoczywających na cmentarzu margonińskim powstańców oraz liczne grono zaproszonych gości.

W Margoninie obecny był m.in. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, wielkopolscy komendanci Policji i Straży Pożarnej, posłowie na Sejm Grzegorz Piechowiak oraz Marcin Porzucek, prof. Stanisław Mikołajczak historyk i pasjonat powstania, dowódcy pilskiego garnizonu oraz żołnierze kompanii honorowej z Wałcza i Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy.

Kulminacyjnym i najbardziej przejmującym dla rodzin momentem był apel pamięci, który szczególnie mocno wybrzmiał u stóp pomnika i cmentarza, gdzie spoczywają powstańcy. Zawołani do apelu zostali wszyscy powstańcy spoczywający na cmentarzu, dowódca ppor. Maksymilian Bartsch i wielu innych bohaterów powstania. Oficer Wojska Polska wołał i prosił mieszkańców Margonina o pamięć o bohaterach i ich czynach, aby trwała po wsze czasy.

W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Margonina Janusz Piechocki wskazywał na ogromny depozyt, jaki żyjący współcześnie winni nieść o powstaniu. Pomnik jest tego materialnym wyrazem, który ma przypominać kolejnym pokoleniom o tych, którzy walczyli za wolną Polskę. Burmistrz podkreślił, że tu w Północnej Wielkopolsce często zapomnianej na powstańczej mapie, często toczyły się krwawe i spektakularne bitwy.

Do tego faktu w swoim wystąpieniu nawiązał także wojewoda Zbigniew Hoffmann, który nie skorzystał z przygotowanego wystąpienia, a podzielił się refleksją na temat powstania. Według wojewody margonińskie obchody wpisują się w koncepcje wychodzenia powstania poza Poznań, gdyż walki powstańców toczyły się w całym województwie i warto to podkreślać.

Na zakończenie uroczyście zdjęto biało-czerwoną szarfę z monumentu, czego dokonała sztafeta pamięci złożona z potomków zmarłych powstańców, dobrana ze względu na wiek, aby symbolizować pamięć pokoleń.

Sam pomnik powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 42 tys. zł. Całkowita wartość to 102 tys. zł. Pieniądze na ten cel udało się pozyskać dzięki zaangażowaniu posła Grzegorza Piechowiaka, który zabiegał u ministra o środki dla Margonina.

Komentarze   

Wągrowczanin2
+6 #14 RE: Pomnik bohaterów Powstania WielkopolskiegoWągrowczanin2 2018-01-03 14:35
A co mnie Margonin obchodzi. Myślałem, ż będzie fotorelacja z Sylwestra na Rynku w Wągrowcu ale żadnemu "redaktorowi" się nie chciało pewnie tam być.
patriota
-10 #13 Szef-nie kwiczpatriota 2018-01-03 08:06
Jak ja uwielbiam gdy PO-wskie szmaty się irytują.Może napisz donos do Brukseli alby przytul się do tej rudej niemry-angeli.G dy PO-wskie świnie kwiczą-to znak że w kraju ku dobremu idzie.
Szef
+5 #12 RE: Pomnik bohaterów Powstania WielkopolskiegoSzef 2018-01-02 21:20
Cytuję patriota:
Ty jesteś ale jełop-chyba jakiś napływowiec jesteś z Polski B. Tobie i tak nikt już nie pomoże,bo tej choroby nie da się wyleczyć.Ale tak na miesiąc może wyjedziesz do Niemiec udasz się do obozu w którym przebywają araby i po powrocie podzielisz się na tym forum swoimi wrażeniami,może wtedy pojmiesz wreszcie dlaczego te PIS-owskie trolle jak ich nazywasz nie chcą dopuścić do tego by polskie kobiety były hańbione przez śmierdzieli,którzy chcą żyć wyłącznie na koszt innych.Może idioto poczytasz trochę książki historyczne,to dowiesz się dlaczego my Polacy nie ufamy arabom,niemcom ruskim czy innym takim.My Polacy zawsze musieliśmy walczyć o swoją wolnośc-dlatego dziś nie wolno nam stracić tego co wywalczyli w 1918 roku Ci którym dziś na grobach kwiaty składają nawet PIS-owski odpad,a PO-wscy zdrajcy donoszą na nas Polaków do Brukseli-tylko dlatego,że nie chcemy się poddać i znów zniewolić.

Żyłka ci strzeli PiSdzielcu. Ochłoń baranie bo mnie wkurza. Iasz. Swojej zdradzieckiej, bezbożnej mordy Polakami sobie nie wycieraj kochasiu Putina.
patriota
-11 #11 AMENT-IDIOTOpatriota 2018-01-02 20:53
Ty jesteś ale jełop-chyba jakiś napływowiec jesteś z Polski B. Tobie i tak nikt już nie pomoże,bo tej choroby nie da się wyleczyć.Ale tak na miesiąc może wyjedziesz do Niemiec udasz się do obozu w którym przebywają araby i po powrocie podzielisz się na tym forum swoimi wrażeniami,może wtedy pojmiesz wreszcie dlaczego te PIS-owskie trolle jak ich nazywasz nie chcą dopuścić do tego by polskie kobiety były hańbione przez śmierdzieli,któ rzy chcą żyć wyłącznie na koszt innych.Może idioto poczytasz trochę książki historyczne,to dowiesz się dlaczego my Polacy nie ufamy arabom,niemcom ruskim czy innym takim.My Polacy zawsze musieliśmy walczyć o swoją wolnośc-dlatego dziś nie wolno nam stracić tego co wywalczyli w 1918 roku Ci którym dziś na grobach kwiaty składają nawet PIS-owski odpad,a PO-wscy zdrajcy donoszą na nas Polaków do Brukseli-tylko dlatego,że nie chcemy się poddać i znów zniewolić.
bv
-11 #10 RE: Pomnik bohaterów Powstania Wielkopolskiegobv 2018-01-02 20:45
Cena pomnika będzie podobna jak w Margoninie tylko w Wrc dojdą koszty -obiad i spanie gości w Pietraku , nagrody dla komitetu obchodów itd
Charles Bronson
+11 #9 RE: Pomnik bohaterów Powstania WielkopolskiegoCharles Bronson 2018-01-02 20:28
Cytuję Zygzak McQueen:
Cytuję Ament!:
Jedyne powstanie, które się powiodło - jestem dumny. Zastanawia mnie tylko skąd pośród Wielkopolan tyle PiSowskiego kołtuństwa, napływowy odpad z Polski B czy co?

Tyle samo, ile w Tobie nienawiści do Polaków, niezależnie skąd Polski są. Dla mnie nie ma podziału na Polskę A,B,C czy D, ale dla takich durni jak ty tak. :lol:

O, uderz w stół, a jakiś pożyteczny idiota dojnej zmiany się znajdzie. Widziałem wiele razy twoje wpisy, ile dostajesz od wPISu trollu?
Zygzak McQueen
-10 #8 RE: Pomnik bohaterów Powstania WielkopolskiegoZygzak McQueen 2018-01-02 18:50
Cytuję Ament!:
Jedyne powstanie, które się powiodło - jestem dumny. Zastanawia mnie tylko skąd pośród Wielkopolan tyle PiSowskiego kołtuństwa, napływowy odpad z Polski B czy co?

Tyle samo, ile w Tobie nienawiści do Polaków, niezależnie skąd Polski są. Dla mnie nie ma podziału na Polskę A,B,C czy D, ale dla takich durni jak ty tak. :lol:
Ament!
+4 #7 RE: Pomnik bohaterów Powstania WielkopolskiegoAment! 2018-01-02 17:57
Jedyne powstanie, które się powiodło - jestem dumny. Zastanawia mnie tylko skąd pośród Wielkopolan tyle PiSowskiego kołtuństwa, napływowy odpad z Polski B czy co?
olo
-10 #6 RE: Pomnik bohaterów Powstania Wielkopolskiegoolo 2018-01-02 15:35
Do poprzednika Za dużo się niedziw chyba wiesz że Poszwa jest z PO i stąd taka suma
Wybroca
-9 #5 RE: Pomnik bohaterów Powstania WielkopolskiegoWybroca 2018-01-02 15:25
Margonin postawił pomnik za 102 tys. w tym dofinansowanie 42 tys, zatem koszt 60 tys. Poszwa chce budować za 250 tys. to chyba znaczna różnica, w Margoninie za taką kasę postawią 4.
Mieszkaniec.
+13 #4 RE: Pomnik bohaterów Powstania WielkopolskiegoMieszkaniec. 2018-01-02 15:12
To jak Poszwa chce pomnik to źle, a jak Margonin ma to dobrze?
M.I.G.
+18 #3 RE: Pomnik bohaterów Powstania WielkopolskiegoM.I.G. 2018-01-02 13:54
Cytuję Wybroca:
Mam nadzieję, że w trakcie obchodów 100. rocznicy będzie już nowy burmistrz w Wągrowcu.

Co ma piernik do wiatraka? Inny burmistrz to inne obchody? Coś tu nie pasuje!
Wybroca
-12 #2 RE: Pomnik bohaterów Powstania WielkopolskiegoWybroca 2018-01-02 13:04
Mam nadzieję, że w trakcie obchodów 100. rocznicy będzie już nowy burmistrz w Wągrowcu.
ln klg
-17 #1 RE: Pomnik bohaterów Powstania Wielkopolskiegoln klg 2018-01-02 12:31
Jestem ciekaw ile Poszwa załatwi dofinansowania do pomnika w Wrc Może miro, zbycho i rycho z jego parti dołożą ?

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.