• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2589

Muzyka świata w Margoninie na 100-lecie Niepodległej

Sześć zespołów z całej Europy w tym z Azji wzięło udział w II edycji festiwalu folklorystycznym, jaki trwał przez cały weekend w Margoninie.

Festiwal otworzył barwny korowód zespołów prowadzony przez burmistrza Margonina Janusza Piechockiego, który dokonał symbolicznego otwarcia wydarzenia. W swoim przemówieniu burmistrz nawiązał do 100 lat niepodległości i do przeżywanej rocznicy, której festiwal jest elementem. Przypominać o tym miał ogromny baner zawieszony na scenie z napisem, że taka rocznica zdarza się raz na sto lat.

W konwencję niepodległościową wpisał się Jaromir Trafankowski, solista poznańskiej opery, który zaśpiewał kilka patriotycznych pieśni oraz hymn narodowy. Sam festiwal odbywał się w gorącej letniej atmosferze, a kilkuset widzów każdego dnia festiwalu mogło zapoznać się z muzyką, tańcem i kulturą, a przez to i zwyczajami narodów biorących udział w festiwalu.

Ogromny aplauz publiczności wzbudził znakomity ukraiński zespół Junist, który swoją skocznością i dynamiką ożywił zmagającą się z upałem publiczność. Natomiast najbardziej barwnym zespołem okazała się grupa z Turcji, która Polskę i Margonin odwiedziła w ramach tournée po Europie. Występ tego zespołu w strojach prezentujących kulturę tego muzułmańskiego kraju na długo pozostanie w pamięci zgromadzonych na rynku osób. Ida Sanat to jeden z najlepszych zespołów tureckich, który jest ambasadorem kultury Turcji na świecie.

Rolę gospodarza pełniła ukazująca tradycję kaszubskie grupa Przodkowianie, której występ nawiązywał do etosu niepodległościowego. Muzykę na żywo i oryginalne czeskie instrumenty zaprezentowała grupa Pentla, która czeskim optymizmem zarażała innych.

Natomiast grupa z Rumunii oraz Bośni i Hercegowiny koncertowały nie tylko na scenie znajdującej się na rynku, ale też w różnych miejscach Margonina.

Barwne zespoły przez kilka dni spowodowały, że Margonin stał się wielokulturowy. Natomiast przekaz, jaki płynie w świat z wydarzenia, to budowanie wzajemnej tolerancji i ukazanie bogactwa kulturowego innych narodów mieszkańcom północnych kresów Wielkopolski.

Po raz kolejny organizatorzy zadbali o podniebienia widzów, serwując narodowe potrawy każdego z występujących państw. Inicjatywa ta cieszy się ogromny zainteresowaniem i pozwala na poznanie kuchni różnych narodów.

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.