• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 5241

Burmistrz odmówił zgody na budowę chlewni

Janusz Piechocki, burmistrz Margonina odmówił wydania decyzji uwzględniającej budowę chlewni w Zbyszewicach.

Po prawie dwóch latach od rozpoczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia dla inwestycji związanej z budową w Zbyszewicach budynków chlewni, Burmistrz Margonina Janusz Piechocki, po dokładnej analizie wszystkich zebranych materiałów, odmówił wydania decyzji uzgadniającej warunki realizacji przedsięwzięcia.

Mimo iż Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska uzgodnił realizację przedsięwzięcia, a Państwowy Inspektor Sanitarny wyraził opinię pozytywną, to jednak burmistrz wziął pod uwagę także szkody, jakie dla środowiska może wyrządzić budowa obiektu przeznaczonego dla chowu świń w tak atrakcyjnej turystycznie części gminy.

Zbyszewice to miejscowość położona nad jeziorem, w okresie letnim notowany jest duży ruch turystyczny oraz spore natężenie wędkarzy. Ponadto mieszkańcy na zebraniach wiejskich poświęconych kwestiom budowy chlewni jednoznacznie i licznie wypowiedzieli się przeciwko budowie w ich miejscowości tego typu obiektu.

Burmistrz Janusz Piechocki argumentował swoją odmowę faktem, że najbliższe zabudowania mieszkalne miał znajdować się zaledwie 300 metrów od chlewni. Ponadto infrastruktura drogowa, brak kanalizacji, niewystarczająca sieć wodociągowa nie są przystosowane do potrzeb takich inwestycji. Istotnym argumentem były także niespójności, jakie wystąpiły w przygotowanym raporcie oddziaływania na środowisko.

Jednak kluczowa okazała się kwestia możliwości wystąpienia nieprzyjemnego zapachu. O ile zapachy nie zostały jeszcze przez ustawodawcę zdefiniowane, to jednak trwają pracę nad regulacjami, które mają określić minimalne odległości zabudowań mieszkalnych od takich inwestycji.

Burmistrz Piechocki odmawiając zgody na realizacji inwestycji bardzo wnikliwie przeanalizował dostarczone w toku postępowania opinie organów takich jak RDOŚ czy Inspekcje Sanitarną, to jednak uznał, że pomijają one w swoich opiniach tak istotne kwestie, jak uciążliwość dla mieszkańców oraz lokalizację inwestycji w miejscu o znaczeniu turystycznym.

Komentarze   

Równi
+2 #14 i równiejsiRówni 2019-11-18 10:48
ciekawe że inwestorowi ze Śmiłowa na kurniki w Młynarach odmownej nie wydał i co rusz przedłuża wydanie decyzji od lat. Równi i równiejsi.
Sławek
-2 #13 Na 2 świniarnie burmistrz zgody dać nie może.Sławek 2019-11-16 09:01
Smród w okolicach Margonina rozlewanie jałchy po polach to nie nowość.W tym przypadku dobrze się stało że niedoszły producent nie przebił swojego argumentu.
Gąsior
+7 #12 RE: Burmistrz odmówił zgody na budowę chlewniGąsior 2019-11-15 17:36
Moi Kochani, jak sami widzicie, Kowalczewski nie ma wystarczająco dużo materiału, żeby pisać na tym skrajnie żenującym portalu, a więc pisze o Margoninie, a niedługo, będzie pisał o Żninie. POPIERAJCIE MNIE!!!
Egon
+6 #11 duże chlewnieEgon 2019-11-15 16:20
Mieszkam w Dziewokluczu, jest to zagłębie chlewni masowego chowu, wiosna lato i jesień -smród gnojowicy jest nie do wytrzymania, leją na pola hektolitry gnojówki. W domu śmierdzi jak w chlewie, prania nie można wystawić na dwór. Zapraszam na wycieczkę rowerową żeby samemu poczuć ten "wiejski klimat" Brawo Burmistrz!!! przynajmniej ktoś próbuje walczyć!!
Aljdhdb
+3 #10 RereAljdhdb 2019-11-15 13:11
Śmierdziele i truciciele hmm uważaj bo przy grillu zemdlejesz
Czytelnik
-5 #9 RereCzytelnik 2019-11-15 13:08
Aleksandrze czy jak ty tam masz .. a w małych gospodarstwach pasze nie są na sterydach ?? Człowieku nie ma w tych czasach nic zdrowego ! W ogródku bez nawozów i chemii nawet marchewka ci nie urośnie ! Tak samo jest ze zwierzętami , myśl realistycznie a nie bujaj w obłokach
Zainteresowany
-5 #8 RE: Burmistrz odmówił zgody na budowę chlewniZainteresowany 2019-11-15 10:27
Do Pana Aleksandra.
Szanowny Panie, obrażanie innych jest bardzo niekulturalne. Poza tym, żeby kogoś oskarżyć to trzeba mieć dowody. Mam Pan o sobie tak wysokie mniemanie ale chyba tylko na tym się kończy. Poza tym, Ci wszyscy tak zdrowo żywiący te zwierzęta nigdy nie dali żadnego zastrzyku? Dobrze Pan wie jak jest, jak świnia zachoruje to ten mały gospodarz pozwoli jej zdechnąć i dołożyć do interesu czy szybko daje zastrzyk i wywozi na rzeź, na to pytanie proszę sobie samemu odpowiedzieć.
Aleksander
+5 #7 Słuszna decyzjaAleksander 2019-11-15 00:10
Jak najbardziej słuszna decyzja Panie Burmistrzu.Zwal czać takich śmierdzieli i trucicieli antybiotykami i sterydami. A jaka przyszłość hodowli w małych i średnich gospodarstwach, tej zdrowej świni żywionej w sposób tradycyjny na własnych paszach?????. Czy te argumenty są postrzegane przez wszelkiej maści urzędników stopnia od powiatowego wzwyż?
Spalarnia
+4 #6 ŚmieciSpalarnia 2019-11-14 23:02
Ciekawe jak sprawa z spalarnia śmieci zapoczątkowana przez duet W. K. M Chyba CBA już było w WRC
kolo
+4 #5 RE: Burmistrz odmówił zgody na budowę chlewnikolo 2019-11-14 22:20
W Wrc jeszcze w samym mieście jest sporo świń ale czerwonych
Yyy
+7 #4 RE: Burmistrz odmówił zgody na budowę chlewniYyy 2019-11-14 20:36
Powinien być ukarany, żeby rozpatrywać sprawę ponad dwa lata, to też było celowe...
Kacz
-3 #3 ChrumKacz 2019-11-14 20:34
Gdzie teraz te biedne pyszczki się podziejo…?
Yyy
-2 #2 RE: Burmistrz odmówił zgody na budowę chlewniYyy 2019-11-14 20:10
Skoro prawo nie reguluje kwestii zapachu to.na jakiej podstawie burmistrz wydał negatywna opinie? Boi się że orzegra w następnych wyborach? Jak zawsze. Gdzie Ci ludzie mają to budować. Inwestor powinien się odwołać, jak najbardziej!!!! A tak na marginesie, portal WRC o decyzjach burmistrza Margonina?? Dziwne....
Jaś
0 #1 RE: Burmistrz odmówił zgody na budowę chlewniJaś 2019-11-14 19:52
Teraz inwestor pójdzie do sądu, bo ma do tego prawo i jest bardzo duże prawdopodobieńs two że świniarnia powstanie. Takie mamy prawo 🤷🏻‍♀️

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.