• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1874

Mandanty mają być... obowiązkowe

Nie będziesz mógł odmówić przyjęcia mandatu. Projekt nowelizacji "Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia" jest już w Sejmie.

8 stycznia radni z klubu PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji "Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia". Projekt zakłada, że jeśli ukarany uzna, że dostał mandat niesłusznie i tak będzie musiał go przyjąć. Mandat będzie podległa zapłacie, a w przypadku przekroczenia terminu zapłaty, organ egzekucyjny będzie mógł wszcząć postępowanie.

To duża zmiana.

Obecnie każdy może odmówić przyjęcia mandatu np. od policjanta. W takim przypadku to policja kieruje sprawę do sądu. Po nowelizacji "Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia" ukarany będzie mógł w ciągu siedmiu dni zaskarżyć decyzję do sądu rejonowego, ale to on będzie musiał teraz udowodnić swoją niewinność.

W uzasadnieniu złożonego projektu, pod którym widnieją podpisy 32 posłów PiS, napisano m.in.: "Jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego". "Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie" - czytamy.

Dlatego — jak napisano — "z tych względów proponuje się przyjęcie założenia, że grzywna nałożona mandatem karnym przez funkcjonariusza staje się wykonalna na dotychczasowych zasadach, a ukarany nie może odmówić przyjęcia mandatu". W uzasadnieniu wskazano, że ukarany będzie mógł zaskarżyć w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny — w zakresie zarówno co do winy, jak i co do kary.

Projekt PiS budzi zastrzeżenia wielu prawników, m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Krytykują go także politycy KO, Lewicy, PSL, Konfederacji, a nawet Porozumienia.


Komentarze   

Rozumny
+2 #11 RE: Mandanty mają być... obowiązkoweRozumny 2021-01-15 13:14
Przepraszam, czy to forum dla idiotów ? Rozumiem że każdy ma jakieś sympatie polityczne ale to nie zwalnia od rzetelnej oceny sytuacji. Nie bądźmy jak politycy bo oni są od tego aby nakręcać atmosferę dla ogłupia ciemnego ludu.
olaf
-2 #10 RE: Mandanty mają być... obowiązkoweolaf 2021-01-13 17:47
Patriota masz racje poseł Neuman przedstawił temat opozycji i sądów dosyć jasno .
Patriota
+4 #9 RE: Mandanty mają być... obowiązkowePatriota 2021-01-13 16:39
@nik, chciałeś napisać, że opozycja i sędziowie stoją po stronie prawa, a PiS stoi tam gdzie stało ZOMO.
nik
+7 #8 RE: Mandanty mają być... obowiązkowenik 2021-01-13 15:20
PiS - Janowy ; Bredzisz !!! PiS-owcy chcą ściągnąć kasę , a sędziowie są po stronie opozycji .Rozdawnictwo trwa , więc kasa potrzebna .
Pis-Janowy
-8 #7 RE: Mandanty mają być... obowiązkowePis-Janowy 2021-01-13 14:13
Wojtas - a ja dotkne sedna sprawy. Pomysl na brak odmowy wziala sie z glow ....? No. no...? Bozkow w togach purpurowych nazywanych sedziami. Tak przepracowanych nawalem rozpatrywania spraw zwiazanych z odmowa przyjecia mandatu (szczegolnei tych COVID-owych oststnio), ze glowa boli! Postanowili uderzyć do bram znienawidzonego rządu i poprosić o zmiany dla nich korzystniejsze bo cały ten reżim, pensje uragajace wszelkim stadardom (10 tys dla poczatkujacego sedziego w warszawce to nedza wszak) i obciazenie jest nie do wytrzymania dla sedziów w Polsce (w ilosci wiekszej w Polsce niz w UK czy Francji). I jakies posly poszly na to ...
Ale artykul ani slowa o tym.
wojtas
+13 #6 RE: Mandanty mają być... obowiązkowewojtas 2021-01-13 08:07
Chcieliście PIS, głosowaliście na PIS to teraz morda w kubeł i płacić! Kilka lat w reżimie typu Białoruskiego powinno otworzyć oczy suwerena, ale wtedy może już być za późno.
nik
+11 #5 RE: Mandanty mają być... obowiązkowenik 2021-01-12 21:48
olo 100 % racji. Zniewolić ludzi , pozamykać w domach bo pandemia . Nikt nie "podskoczy " , a jak nie mandacik .
Pani Magister
-22 #4 RE: Mandanty mają być... obowiązkowePani Magister 2021-01-12 19:48
Wspaniała wiadomość!!
Niech policja się bierze za przestępców i oszustów.Ludzie powinni wiedzieć że policjant ma zawsze rację,[tak się cieszę że głosowałam na PIS.]Oby wygrali następną kadencję.
Panie Jarosławie K. ma Pan głowę na karku!!!
olo
+10 #3 RE: Mandanty mają być... obowiązkoweolo 2021-01-12 19:39
Dziś jakiś głąb tłumaczy ze po nieprzyjeciu mandatu to sprawa idzie do sądu i tam sąd w wiekszości karze osoby które nie przyjeły mandatu i po wyroku sądu mało kto już się odwołuje Tylko ten palant zapomniał że mało kto się dalej odwołuje bo woli zapłacić to co mu orzekli jak kolejne lata chodzić po sądach tracąc nerwy czas i kase
Yanosik
+12 #2 RE: Mandanty mają być... obowiązkoweYanosik 2021-01-12 18:20
po nowelizacji do policjanta będziemy mówić PANI WŁADZO!
nik
+19 #1 RE: Mandanty mają być... obowiązkowenik 2021-01-12 18:09
Nawet w stanie wojennym można było nie przyjąc mandatu .Były jnstytucje odwoławcze ;kolegia i sądy .Czyli PiS buduje reżim .

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.