Od jutra zakaz używania przyłbic, chust, szalików i kominów, jak twierdzi Ministerstwo Zdrowia, najlepiej chronią nas maseczki.
Od 27 lutego wprowadzono zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Zdaniem Ministra Zdrowia nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem, jak maseczki.
Od jutra wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.
Od 1 do 14 marca:
🔸 Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
🔸 Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
🔸 Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne;
🔸 Stoki otwarte;
🔸 Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu;
🔸 Siłownie dalej zamknięte;
🔸 Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.
Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną zaostrzamy zasady bezpieczeństwa od 27 lutego. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną:
🔸 hotele;
🔸 galerie handlowe – z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii;
🔸 kina, teatry, muzea, galerie sztuki;
🔸 baseny i korty tenisowe.
Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa – DDMA+W, czyli:
🔸 Dystans;
🔸 Dezynfekcja;
🔸 Maseczka;
🔸 Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe;
🔸 Wietrzenie.
Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.