• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 19527

Rekordowe długi Wielkopolan

Wielkopolscy przedsiębiorcy mają rekordowe w skali kraju zaległości z opłatami za abonamenty telefoniczne i zajmują pod tym względem niechlubne, pierwsze miejsce w najnowszym raporcie opublikowanym przez Krajowy Rejestr Długów.

Rekordowe długi Wielkopolan: we wszystkich kategoriach jesteśmy w "czołówce"

Znaczna obecność biznesmenów w KRD daje nam „medalowe”, trzecie miejsce pod tym względem w kraju. Wielkopolscy konsumenci płacą bardziej regularnie, choć i oni również mają problem z długami. Jest ich tylu, że województwo sklasyfikowano pod tym względem na również wysokim, czwartym miejscu w Polsce.
Najnowszy raport KRD nie stawia naszego województwa w najlepszym świetle. Co sprawia, że zajmujemy tak wysoką pozycję w rankingu dłużników? – Wpływ na taką sytuację ma na pewno ogólny spadek koniunktury w Polsce – komentuje Paweł Cymcyk, analityk rynków finansowych A-Z Finanse. – Tracą na tym wszyscy, jednak najbardziej na obszarach mniej zurbanizowanych, do których Wielkopolskę trzeba jednak zaliczyć, porównując ją z Mazowszem czy Śląskiem. Tam dużo mniej odczuwalny jest problem utraty zatrudnienia, a co za tym idzie utraty płynności finansowej.

Drugi powód takiej sytuacji, ma już aspekt nie lokalny, ale ogólnoeuropejski. Faktem jest, że spadek koniunktury znacznie bardziej niż Polska odczuły między innymi Niemcy, w których PKB skurczyło się o pięć procent. A Wielkopolska jest biznesowo dość mocno z naszym zachodnim sąsiadem związana. A więc kryzys gospodarczy za granicą dał się mocno we znaki naszym eksporterom, co również negatywnie wpłynęło na ich sytuację finansową. Gdy nie ma pieniędzy na prowadzenie bieżącej działalności, w odstawkę idą bieżące opłaty, np. abonament telefoniczny.

Wielkopolscy biznesmeni mają zaległości względem operatorów sieci komórkowej rzędu ponad 3,5 tys. złotych – to średnia. Rekordzista zalega z zapłatą ponad 200 tys. zł. Problem jest również z uregulowaniem należności względem fiskusa. Przedsiębiorcy z naszego województwa mają niezapłacone podatki na kwotę ponad 3 mld zł! To trzeci wynik w kraju.

Do Krajowego Rejestru Długów trafiają długi niezapłacone na czas, a więc „przeterminowane” o co najmniej 60 dni i wartości co najmniej: 200 zł (konsumenci), 500 zł (przedsiębiorcy). Znaczna liczba wielkopolskich dłużników w KRD to osoby prywatne. Najmłodszy w województwie dłużnik to 17-latek, który zalega 2630,86 zł komunikacji miejskiej. Najstarszy zadłużony, to 96-latek, który zalega 476 zł z opłatą za telewizję satelitarną.

Największe problemy z terminowymi spłatami należności mają w Wielkopolsce mężczyźni w wieku 26–35 lat (to oni figurują właśnie najczęściej w KRD). Tylko nieco mniejszy jest odsetek kobiet w tym samym przedziale wiekowym.

– Taka sytuacja jednak nie dziwi. To właśnie osoby w tym wieku, w ciągu minionych dwóch lat najczęściej decydowały się na obciążenie kredytem hipotecznym, pozostając w przekonaniu, że gorzej już być nie może – ocenia Paweł Cymcyk. – Gdy okazało się inaczej, robią wszystko, by regularnie kredyty spłacać i nie stracić mieszkania, zaniedbując jednak często spłatę wszystkich innych należności – dodaje.

źródło: http://wagrowiec.naszemiasto.pl/artykul/346898,raport-rekordowe-dlugi-wielkopolan-we-wszystkich,id,t.html

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.