• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 5278

Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowy

Burmistrz Jarosław Berendt chce wykorzystać w Wągrowcu energię geotermalną. Gotowy jest już projekt robót geologicznych.

fot. Geotermia w Nesjavellir na Islandii, money.pl

Działania związane z możliwością wykorzystania energii geotermalnej na terenie Wągrowca burmistrz Jarosław Berendt podjął już w pierwszych tygodniach swojego urzędowania.

- Chcemy inwestować w ekologiczne źródła pozyskiwania energii, w tym m.in. energię geotermalną. Musimy jednak mieć wcześniej wiedzę, czy nasze miasto ma w tym zakresie szansę. Dlatego już na początku roku udałem się z pracownikiem Urzędu Miejskiego do Krakowa, aby spotkać się z prezesem firmy PRO-INVEST SOLUTIONS, specjalizującej się w kompleksowym przygotowaniu i realizacji innowacyjnych projektów geotermalnych. Były to zachęcające rozmowy, dlatego kontynuowaliśmy je w kolejnych miesiącach – mówi burmistrz Jarosław Berendt.

Wiosną pracownicy firmy PRO-INVEST SOLUTIONS odwiedzali Wągrowiec, aby ustalić odpowiednią lokalizację do wykonania pierwszego odwiertu.

Efektem tej współpracy było spotkanie, do którego doszło w czerwcu br. w Urzędzie Miejskim, w którym wzięły udział cztery osoby, w tym m.in. prezes PRO-INVEST SOLUTIONS dr inż. Piotr Długosz, a także geolog, geofizyk oraz analityk finansowy.

Podczas spotkania uzgodniono ostateczną decyzję dotyczącą lokalizacji planowanego odwiertu, który miałby być dokonany w pobliżu oczyszczalni miejskiej. Jednocześnie firma opracowała "Projekt robót geologicznych na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Wągrowiec GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na terenie miasta Wągrowca".

Dzisiaj wiadomo, że dla planowanej inwestycji wymagane jest ujęcie o wydajności co najmniej 120 /h, temperaturze na wypływie nie mniejszej niż 60 stopni C oraz mineralizacji nie wyższej niż 100 g/dm³. Projekt przewiduje odwiercenie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego na głębokości 2130 m (z tolerancją 20%).

Z przeprowadzonych robót i badań zostanie przeprowadzona dokumentacja hydrogeologiczna, w której zostaną ustalone zasoby eksploatacyjne ujęcia wód termalnych z przeznaczeniem głównie do celów ciepłowniczych, ale także z możliwością wykorzystania w obiektach rekreacyjnych.

Aby do wykonania takiego odwiertu doszło, potrzeba czasu i pieniędzy.

W połowie czerwca br. opracowany projekt został złożony w Departamencie Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w celu uzyskania decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych. Zakłada się, że najprawdopodobniej we wrześniu – po uzyskaniu stosownej decyzji – miasto złoży wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przyznanie pełnego dofinansowania na wykonanie pierwszego odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego.

Jeśli miasto takie dofinansowanie uzyska, to najprawdopodobniej jesienią 2020 r. lub wiosną 2021 r. możliwe będzie dokonanie odwiertu.

Komentarze   

Alan
-3 #32 wągrowiecAlan 2019-08-05 14:06
Jak uważacie był to dobry pomysł? https://procredito.pl/oferta/686-kredyty-pozyczki-wagrowiec
Mieszkaniec wrc
+3 #31 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyMieszkaniec wrc 2019-07-18 09:58
Dzisiaj protestujecie przeciwko spalarni a zimą sami będziecie jedną wielką spalarnia śmieci jak odpalicie swoje kopciuchy. Ludzie zastanówcie się trochę. Sami spalacie śmieci.
Ja
+5 #30 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyJa 2019-07-05 19:20
Polecam do poczytania, co może ze sobą wiązać geotermia.
"Die Hebungsrisse in Staufen im Bresgau "
Beniu
+10 #29 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyBeniu 2019-07-05 19:01
Geotermia to temat Drobika byłego radnego to on przedstawił projekt na tacy burmistrzowi to jego zasługa a teraz się mówi że to Berent i Połczyński się obudzili Drobik to gość który już za swojej kadencji u Poszwy roswietlil sprawe geotermi a teraz władza i radni którzy nie mają pojęcia o sprawie będą mocno bić brawa burmistrzowi bo tylko to potrafią wstyd dla miast mieć taką władzę
xzxz
+4 #28 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyxzxz 2019-07-05 16:57
Jestem ciekaw co na to władsze spółdzielni mieszkaniowej czy już myślą jak tu pomóc zaprzyjażnionej firmie w robieniu biznesu ? W spółdzielni idzie szybko [rzełamać opór decydentów Także żeby nie było że podłączą nas pod spalarnie oczywiście bo bedzie taniej ale przez pierwszy rok
Rej
+6 #27 GeotermiaRej 2019-07-05 16:53
Oczywiście ze jest to neutralizacja wzburzenia mieszkańców tylko jedno dodam skoro tak to spalania nie ma najmniejszej racji bytu i choćby 100 nowych pomyslow zrodziło się w głowie władz miasta chociaż ten należy przyznać ze ten jest wreszcie mądry to temat spalarni musi być zamknięty raz na zawsze jako anulowany bez prawa do powrotu kiedykolwiek.
xzxz
+12 #26 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyxzxz 2019-07-05 16:51
Dziś czytałem w starej gazecie artykuł o spalarni gdzie Pałczyński mówi - że inwestor a
ZAPEWNIA o nieszkodliwości tego obiektu Teraz spostrzegłem jaki ten człowiek jest dziecinny Pałczyński pozycz mi 100 tyś zł a ZAPEWNIAM że Ci kiedyś oddam .Gdzie Ty byłeś wychowywany ,całe życie pod kloszem że jeszcze wierzysz w to co mówią ci co chcą zrobić biznes Ściągnij wreszcie te krótkie spodenki i się obudż
kolo
+8 #25 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowykolo 2019-07-05 16:34
giguś -ty chyba jesteś poj... z tą obwodnicą która biegnie przy blokach TA obwodnica nawet w tym miejsu nie spełnia swego zadania Osiedle wschód powinna omijać kilometr dalej tak samo spalarnia potrzebna w mieście jak świni siodło Obydwie te rzeczy powinny być na tyle odalone od miasta żeby na 50 lat był z tym spokój Berent widać taki sam wizjoner jak Wilczyński który zgodził się na obwodnice przez osiedle mieszkaniowe gdzie z drugiej strony jest ponad 100 działek budowlanych
giguś
-11 #24 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowygiguś 2019-07-05 14:35
Jak to mawiał pewien klasyk: ludzie nie są tacy głupi jak na to wyglądają, są dużo głupsi. Pamiętam jakie joby leciały w stronę burmistrza SW za obwodnicę. Dziś nikt sobie nie wyobraża Wągrowca bez niej. Miastu potrzebna jest spalarnia i potrzebna energia z geotermii. Brawo Panie Burmistrzu. W sprawach rozwoju władza nie może się poddawać i wymiękać bo paru ludkom coś się wydaje. Za parę lat zmienią zdanie. Brawo dla Burmistrza i dla Rady Miasta za to że ciągną temat. Nie odpuszczać.
kolo
+18 #23 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowykolo 2019-07-05 13:07
Berent ,pałczynski zadroga możecie wymyślać wszystko i nadal myśleć że Ci idioci wam uwierzą .Po tym chamskim zagraniu ze spalarnią straciliście wiarygodności w oczach większości mieszkańców Jedyne wasze szczęście że to początek kadencji jeszcze popierdzicie w stołki kilka lat . Mam nadzieje że za 4 lata dostaniecie takiego kopa że berent doleci do Skoków i tam zostanie
er
+10 #22 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyer 2019-07-05 12:13
ciekawe tu nas informują o geotermi która jeszcze której odwierty mogą być za kilka lat a zapomnieli w ubiegłym roku poinformować mieszkańców o budowie spalarni Drugi temat położenie inwestycji - spalarnia w mieście geotermia obok Czy spalarni nie można też postawić obok ?
Krzychu
+18 #21 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyKrzychu 2019-07-05 09:32
Zaraz będziemy produkowali w Wągrowcu więcej energii niż Rosjanie xD
Urzędnik
+2 #20 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyUrzędnik 2019-07-05 08:18
Ludzie z dofinansowania PSZOK zrezygnował Berendt? Dobre. Dofinansowanie ogłoszone w listopadzie przez Poszwę, a jak się okazało miasto dofinansowania nie otrzymało. Co do tego ma Berendt. Można nie lubić obecnej władzy, ale troszkę uczciwości.
Mało wiecie co się dzieje w tym mieście.
zyguś
+1 #19 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyzyguś 2019-07-05 07:38
JaroT ty jesteś "tępym czerwonym popaprańcem" (PO-KO), który pisze to co mu wygodne. Dla Twojej wiedzy: PSZOK, Skrzyżowanie rzek - z dotacji zrezygnował Jarosław Berendt ze swoimi chłopakami.
jeśli chodzi o projekt geotermii, tok przygotowawczy jest taki sam (a może dłuższy) jak przy spalarni. Więc nikomu nie zamydlisz oczu, że to nie wrzutka Pana redaktora.
Co do pana Frankowskiego czy Malczewskiego, największymi przegranymi są mieszkańcy Wągrowca, którzy uwierzyli, że może być inaczej niż za Krzycha. Faktycznie jest inaczej - gorzej, wszystko ustalane w zacisznym kąciku pokoju bez konsultacji społecznych, bez transparentnośc i przetargów, wymiana kadry zarządczej żeby nie powiedzieć na g....
Gdzie te inwestycje, praca, miasto turystyczne itd. Pudełka i przyciski życia zamienione na koperty. No śmiech na sali. Idziemy w "dobrym kierunku" - przepaści cywilizacyjnej, pogłębiającej się po Stasiu i Krzysztofie.
JaroT
-5 #18 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyJaroT 2019-07-04 23:54
Misiu jo, w czerwcu złożyli wniosek to kiedy ma być info w maju. Takie rzeczy tylko za poszwę, podał, w listopadzie tuż przed ciszą, ze jest 2 MLN dofinansowania na PSZOK a w marcu odmowa haha.
Johanna
+15 #17 Mydlenie oczuJohanna 2019-07-04 23:28
Ściema i zawracanie gitary. Od razu się obudzili, jak zrobił się hałas, przedtem nikt niczego takiego nie proponował. To na razie projekt patykiem na wodzie pisany. Zanim z tego cokolwiek wyniknie, spalarnia przy drodze do Kalisk już dawno zacznie dymić.
Misiu jo
+8 #16 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyMisiu jo 2019-07-04 23:09
Dla czego,dla czego teraz info o geotermii????
To Wam powiem dla czego.
Najpierw wypuszcza się info o spalarni i zaprasza się radnych do urobienia jak to dobrze będzie i oczywiście korzystnie dla miasta, nie mówiąc jak będzie w rzeczywistości. Radni klepnęli i już byli w ogródku,już witali się z....
A tu tumult się zerwał ,jakaś tubylcza prawica i inni aborygeni co czytać umieją, do tego pseudo ekolodzy się zaczeli ogarniać i ???
I dupa blada. Balon prubny poszedł, jak by było cicho, to by była spalarnia i o geotermii możecie zapomnieć.
Jeszcze jest zagrożenie,że jak się mieszkańcy mocno nie postawią, to będą prubować tę spalarnie przepchnąć.
Wszystko w Waszych rękach i trzeba być zorganizowanym i stanowczym, brać udział w konsultacjach i jeszcze bardziej się zmobilizować.
Dopiero jak odbijecie piłkę ze spalarnią to wykorzystujcie Posłów z tego rejonu dla lobbowania za pozytywnym rozpatrzeniem projektu Geotermii.
Samo nic nie przyjdzie,wiele gmin złożyło wnioski,a kasy niewiele.
PIS lokalny zaangażować, posłankę,kogo się da.
Wspólny wysiłek może przynieść SUKCES.
POPIS działać wspólnie dla Wągrowca!!!
JaroT
+3 #15 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyJaroT 2019-07-04 22:59
Adaśko mieszkańcom się wydaje, że mają na coś wpływ :lol::lol::lol:Każda władza ma w dupie opinię, tak robił Wilczyński, Poszwa i Berendt pewnie też. Psy szczekają, karawana idzie dalej.
Jak słyszę tych przegranych krzykaczy typu Frankowski, który zdobył w Wyborach Samorządowych głosy swojej rodziny, a teraz ma aspiracje do fotela burmistrza, to śmiech mnie ogarnia. Policjant polityką się zajął, chyba za mało obowiązków w pracy.
Pani Komendant Sławińska, proszę zwiększyć zakres obowiązków koledze.
Drugi krzykacz Malczewski z Powiatowego Urzędu Pracy, siedzi w pracy i pierdzi w stołek, bo nie ma co robić - rozwiązać PUP, wtedy zajmie się prawdziwą robotą :lol:
Mieszkaniec_Rgielska
-5 #14 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyMieszkaniec_Rgielska 2019-07-04 22:54
Wuj Teodor po co mają ukrywać, skoro Portal sam o tym napisał już wcześniej przed sesją: https://www.portalwrc.pl/wagrowiec/aktualnosci-z-miasta/11497-wszystko-na-temat-planowanej-budowy-itpok-w-wagrowcu
Dali też wideo z sesji, więc chyba nie zależy im na ukrywaniu tematu, bo po co by pisali. Pomyśl człowieku.
Wuj Teodor
+8 #13 Takie dziwneWuj Teodor 2019-07-04 22:36
Ciekawe, że informacja o planowanej geotermii pojawiła się, kiedy tylko zrobił się szum w sprawie spalarni przy Rgielskiej. Przypadek? Dlaczego nikt słowem nie pisnął wcześniej? Tradycyjna metoda manipulacji, którą stosuje się w propagandzie: przykryć chwytliwą treścią niewygodne tematy. Byle odwrócić uwagę. Ludzie zmienią wątek, drażliwa sprawa przycichnie. Ludzie, nie dajcie sobą manipulować!
AdaśkO
+10 #12 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyAdaśkO 2019-07-04 22:34
ZZ zadowoleniem obserwuję,że społeczeństwo zaczyna się interesować.Spa larni tu nikt nie wybuduje,bo co niektórzy już zapowiedzieli strajk pod ratuszem i spanie przed drzwiami. O telewizji nie wspomnę.Wakacje będą gorące.
Ps. Jedzonko przyniosę i coś do pobicia :-)
olo
+13 #11 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyolo 2019-07-04 22:33
Jeszcze kilka artykułów np jak dziś zadrodze spociły się stopy itd i artykuł o spalarni zejdzie z e strony głównej
Janowy
-2 #10 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyJanowy 2019-07-04 22:19
Panie Zbyszku4480 - przypomnę tylko panu, ze PIS-woskie ścierwa zawsze popierali geotermię . Od kiedy tylko pamiętam. Proszę sobie przypomnieć słowa profesora Jana Szyszki i rechot z tych słów takich pana idoli z Partii Cudów czy Lis niejaki ...Koalicja PO/PSL miała geotermię w bardzo głębokim Poważaniu (była głownie ukierunkowane na zegarki i robienie lodów wszelkich czy państwa teoretycznego)- przypomnieć panu kłody jakie rzucała pod nogi tego wyszydzanego Rydzyka?Rechot "rzondu tuska"? A Rydzyk w następnym roku ma zamiar dostarczać do Torunia 20 % ciepła do budynków tego miasta ...czy ma pan kłopoty z pamięcią, typowe dla elektoratu PO i ich idoli (szczególnie tych zeznających przed komisjami - amnezje totalne), czy tylko pańska niewiedza wychodzi?
Agnieszka Z
+15 #9 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyAgnieszka Z 2019-07-04 22:18
Brawo burmistrzu,tak trzymać ,ale z tą spalarnią nie przejdzie. Ludzie już czekają na te spotkanie i zgrzytają zębami. Geotermia TAK,Spalarnia NIE!!!!!!
Juras
-4 #8 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyJuras 2019-07-04 21:56
Hejterzy piedol... jakściema skoro projekt zrobiony, z tekstu wynika, ze rozmowy trwają od wiosny czytaj marca, od wczoraj do dzisiaj dr prof. Długosz zrobił projekt?
Tak dla wtajemniczonych , poczytajcie o profesorze, jego projekty otrzymują dofinansowania, firma ma dobre relacje z głównym geologiem kraju. Berendt pomyślał zlecając to takiem fachowcowi. Brawo.
bleble
+11 #7 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowybleble 2019-07-04 21:50
To jest hit. To po h... ten temat ze spalarnią, jak Burmistrz załatwia geotermię. Nie rozumiem działania władz miasta. Zdaje się że ta geotermia to ściema napisana pod dyktando Pana Kowalczewskiego , żeby zamknąć buzię mieszkańcom i przy okazji temat spalarni. Ta się nie da Panie Redaktorze.
Olo napisał prawdę" cyt." Berent nie wybielaj się Geotermia Tak Spalarnia NIE".
olo
+3 #6 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyolo 2019-07-04 21:36
Jolla do okulisty chyba że jeszcze masz jaja bereta na głowie i nie widzisz
Joff
-1 #5 Informacja?Joff 2019-07-04 21:33
Informacja dla społeczeństwa znowu bez konsultacji, jak już wszystko ustalone 😂
----
To samo IP
----
I taka kupa dymu jak na tym zdjęciu?
Jolla
+9 #4 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyJolla 2019-07-04 21:24
Jak radny Drobik mówił o geotermii to Poszwa i Zając go wyśmiali, Poszwa twierdził, że zna się na tym, bo to studiował, a na boczku spalarnie dogadywał, teraz wszystko jasne.
Jak widać nie ma rzeczy niemożliwych. Brawo Panie burmistrzu.

Ps. olo fachowcu, to nie dym tylko para :)
olo
+15 #3 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyolo 2019-07-04 21:20
Berent nie wybielaj się Geotermia tak SPALARNIA NIE
Tommm
-6 #2 ???Tommm 2019-07-04 21:18
I taka kupa dymu jak na tym zdjęciu?
Zbyszek4480
-10 #1 RE: Geotermia w Wągrowcu. Lokalizacja ustalona, projekt gotowyZbyszek4480 2019-07-04 21:11
I bardzo dobrze niech Wągrowiec sie rozwija spalarnia rowery teraz geoterma a pisowskie scierwo co nawet nie mieszka w wagrowcu bedzie hejtowac bo taka ich rola siedza w domu i sie nudza to powyzywają w internecie chociaz

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.