• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2358

Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!

Wągrowiecki Rower Miejski zakończył właśnie pierwszy sezon swojego funkcjonowania. Użytkownicy miejskich rowerów łącznie przejechali odległość odpowiadającą niemal trzykrotnej długości równika!

Krytykowany przez wielu program "Wągrowiecki Rower Miejski" stał się prawdziwym hitem. Szybka popularność jaką zyskało sobie bezpłatne poruszanie się publicznym rowerem po mieście oraz rosnąca z tygodnia na tydzień liczba użytkowników świadczą o tym, że pomysł nowych władz Wągrowca doskonale „wstrzelił się” w potrzeby i oczekiwania mieszkańców naszego miasta.

System WRM wystartował 9 czerwca, spotykając się od samego swojego początku, z zainteresowaniem licznych wągrowczan. W trzynastu zlokalizowanych w całym mieście stacjach wypożyczania i zwrotu rowerów pojawiło się 55 jednośladów, w tym pięć z siodełkiem dla dziecka. Możliwość swobodnego ich wypożyczania i jeżdżenia po mieście bez żadnych opłat przez pierwsze 30 min. sprawiła, że już w tym dniu zarejestrowało się pierwszych 175 użytkowników, którzy podczas 254 przejazdów pokonali łącznie niemal 618 km.

W kolejnych dniach i tygodniach liczby te imponująco rosły, by na zakończenie sezonu, 15 listopada, osiągnąć poziom aż 2724 użytkowników. Kto zaś raz spróbował, ten – doceniając zalety tego zdrowego i ekologicznego sposobu przemieszczania się po mieście – zwykle korzystał z miejskiego roweru częściej. Oczywiście najwięcej zwolenników nasz jednoślad zyskał wśród ludzi młodych.

Przez nieco ponad pięć miesięcy liczba wypożyczeń (przejazdów) wzrosła do 58 436, a łączna liczba kilometrów pokonanych przez użytkowników WRM wyniosła aż 117 692,05!

Jeden z użytkowników „przejechał” łącznie aż 6127,99 km, co wydaje się liczbą ogromną, jeśli tylko zapomnimy, że na konto jednego użytkownika mogło jeździć jednocześnie kilka osób.

Ciekawostki WRM:

 • Łączny czas wypożyczeń – 16 174:49:59 h
 • Średnia prędkość użytkowników – 9,19 km/h

Co ważne, wbrew pierwotnym obawom, rower miejski oraz stacje jego wypożyczeń zostały uznane przez mieszkańców jako elementy naszego wspólnego dobra, wskutek czego operator WRM odnotował niewielką liczbę dewastacji.

W przypadku 20 rowerów odnotowano uszkodzenia związane z bieżącą eksploatacją, zostały one naprawione za kwotę 2964 zł, w przypadku dwóch rowerów szkody były na tyle poważne, że ich naprawa została wstrzymana do czasu uzyskania postanowienia Sądu. Dewastacje te zostały przykładnie ukarane, a przypadki łamania przepisów zgłoszone policji i ukarane mandatami. Operator zanotował też kilka przypadków pozostawienia roweru miejskiego w miejscach niedozwolonych, takich jak garaż samochodowy czy teren prywatnej posesji. Łącznie nałożone kary wyniosły 5900 zł.

- Mamy powody do satysfakcji. Po pierwsze dlatego, że tak szybko udało nam się zrealizować inwestycję, którą obiecaliśmy mieszkańcom Wągrowca przed wyborami. Po drugie zaś, bo spotkała się ona z tak dobrym przyjęciem ze strony użytkowników. Sądzę też, że jeśli - dzięki wprowadzonemu systemowi roweru miejskiego – przyczyniliśmy się do zmiany stylu życia i przyzwyczajeń komunikacyjnych nawet tylko kilkudziesięciu osób, to zyskaliśmy na tym bez wątpienia wszyscy. Choćby z tych względów, ale też z powodu postulatów mieszkańców będziemy Wągrowiecki Rower Miejski rozbudowywać – mówi wiceburmistrz Wągrowca Piotr Pałczyński

Jak zapewniają włodarze miasta, w przyszłym roku planowana jest rozbudowa WRM poprzez zakup dodatkowych 15 rowerów i zwiększenie liczby miejsc wypożyczania i parkowania.

Nowy, pełny sezon Wągrowieckiego Roweru Miejskiego rozpocznie się 1 kwietnia 2020 roku.

Komentarze   

Golem
+5 #28 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!Golem 2019-11-27 01:52
PiS-Janowy - to teraz mamy stawiać w Wągrowcu wiaty na rowery, żebyś mógł parkować swoje padło. Ciekawe jak chcesz przejechać przez miasto w 15 minut?! Łamiąc przepisy?! Przyznam, że się popisałeś swoim kretyństwem.
Poza tym czepiasz się kobiety lub dziewczyny, uderzając w prawo do aborcji. Szkoda że twoja matka nie skorzystała z tego prawa. Było by mniej o jednego imbecyla.
Jakim prawe chcesz decydować o macicach kobiet, które w bólach rodzą na mężczyznom dzieci?! Kompletnie przewróciło się tobie pod tym radykalnym deklem. Może spróbuj urodzić w bólach dziecko i je wychować, a wtedy podejmuj temat. Spróbuj tego bólu i zobacz jak to jest kiedy w bólu rozrywa tobie tyłek. Następnie wychowaj dziecko i to choćby jedno dziecko. Ciekawe czy zdecydujesz się na urodzenie kolejnego dziecka, nie znając tego bólu podczas porodu i czasu, który trzeba poświęcić na wychowanie dziecka. Wychowanie, to nauka sikania na nocnik, chodzenia, a następnie nauka obowiązków. Byłeś przy tym?! Zapewne uważasz, że byłeś, bo twoją dwójkę dzieci wychowała twoja była i pierwsza żona. Pieprzysz jak zawsze, czyli jak potłuczony. Nie masz szacunku do kobiet, a tym bardziej do innych ludzi mających odmienne poglądy. Jesteś zwyrodnialcem, który chce zmuszać kobiety do rodzenia dzieci zdeformowanych, niepełnosprawny ch i po gwałcie. Jak państwo PiS troszczy się o osoby niepełnosprawne , to już wiemy. Ważne, aby urodzić dziecko. Nieważne co z nim będzie, kiedy na świecie nie będzie już nikogo, kto będzie mógł im pomóc. Państwo PiS i ich wyznawcy zdecydowali, że mają się rodzić. Jesteście zwykłymi zwyrodnialcami, którzy chcą w imię jakiś chorych przekonań zmusić kobiety do rodzenia dzieci, które urodzą się martwe lub zdeformowane. Świadomie chcecie zmuszać ludzi do cierpienia. Jakim trzeba być popaprańcem, aby wymagać od drugiego człowieka, takiego poświęcenia, wbrew jego woli?!
Wyśmiewasz Jachirę, a co pieprzy twój Suski lub Sellin. Kopacz popełniła błąd, nie będąc obecna w trakcie głosowania, w wyniku którego Ziobro mógł stanąć przed Trybunałem Stanu. Dlatego PO przegrało, bo nie postawili Kaczyńskiego i Ziobrę przed Trybunałem Stanu. Kiedy dotrze do ciebie, że ludzie wolą tych, za których nie musieli się wstydzić. PiS to partia wstydu i konfliktów i to już nie tylko w Polsce, ale również międzynarodowyc h. PiS nie respektuje wyroków sądów UE. To jest samowola i anarchia. Oni nie przestrzegają żadnego prawa. Prawo międzynarodowe obowiązuję Polskę również wtedy, kiedy nie będziemy w UE. Wciskacie ludziom kłamstwa na temat niezależności narodowych sądów. Nie ma czegoś takiego. Polska jak i inne państwa, są zależne od prawa międzynarodoweg o. No chyba, że chcemy jako Polska stać się państwem wodzowskim i anarchicznym, zależnym od własnego prawodastwa i widzimisie jakiegoś konusa, któremu wierzą ślepi wyznawcy. Niestety to prawodastwo, nie będzie respektowane na świecie, a nam Polakom zafundujecie kontrole graniczne, izolacje międzynarodową i powrót do czasów komuny. Staniemy się jako Polska Państwem na podobieństwo Ameryki Łacińskiej. Cofacie Polskę w rozwoju, a dotychczasowy stan Polskiej gospodarki, to nie wasza zasługa, lecz zasługa koniunktury w Europie i na Świecie. Niestety ten czas mija i zaczynacie mieć problemy. Obiecaliście ludziom coś na co nie macie pieniędzy. Chcecie dać 13-tą emeryturę kosztem Funduszu Solidarności, który był utworzony na potrzeby osób niepełnosprawny ch. Kradniecie pieniądze z OFE. Bo złodziejstwem jest pobranie podatku z tych pieniędzy od osób które będą chciały je mieć na kontach IKE. To celowe działanie, aby pieniądze trafiły do ZUS, z których pokryjecie swoje obiecanki na temat dodatkowych emerytur. Od tych pieniędzy wszyscy, którzy odkładali w OFE zapłacili już podatek! Dlaczego mają kolejny raz go płacić?! Bo nieudolny rząd PiS nie ma pieniędzy na swoje obiecanki?!
j6
+3 #27 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!j6 2019-11-25 17:00
Pałczyński nie rób z ludzi idiotów Podałeś ile kilometrów przejechalirowe rami ile osób a zapomiałeś dodać jak to wyszło finansowo Ile wpłyneło do kasy miasta itd Co Ty durniów z Nas robisz Skoro mówisz półprawdy to lepiej ZAMILCZ
mieszkaniec1
-7 #26 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!mieszkaniec1 2019-11-25 14:24
Super, zróbmy więc krok do przodu - czyste powietrze,litoś ci - na ul. Leśnej nie ma czym oddychać
PIS-Janowy
-15 #25 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!PIS-Janowy 2019-11-25 13:14
Rowerzystka! No głos Jahiry znów przemówił! Ja tez korzystam ze swojego i uzywam tych miejskich. I piszę, ze wygodniejszy jest własny rower. Bomam porównanie! Ty tylko na swoim jeżdzisz, nigdy nie uzywałaś miejskiego ale ci sie podoba. Dlaczego ci się podoba? Bo to taki nowoczeny widok? Rowerki na stojaczkach ? Spróbuj, zakosztuj systemu i wtedy bedziesz mogła coś napisać. W innym wypadku zachowujesz sie jak bedzietne lalunia po liceum pisząca na forach o swoich "prawach do aborcji". Niech najpierw zostanie matką, wychowa dwójkę dzieci i wtedy bedzie miała prawo krzyczec o swojej macicy. Nie inaczej.
Rowerzystka
+5 #24 popieramRowerzystka 2019-11-25 12:16
Nie korzystałam z roweru miejskiego, bo poruszam się swoim, ale mam oczy i widzę ile ludzi nimi jeździ. Świetny pomysł. Gratuluję i popiera, oby się dalej rozwijał.
Żal mi tych wszystkich hejterów i krytykantów co to nie wiedzą jak fajnie poruszać się siłą własnych mięśni. Polecam :-)
j6
+12 #23 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!j6 2019-11-25 11:55
2700 użytkowników w tym połowa z ościennych wsi . Także pozostali muszą inwestować w rowery do 10 % mieszkańców bo Berent spełnił swoja obietnice wyborczą ale naszym kosztem
swdv
+2 #22 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!swdv 2019-11-25 11:47
Zostawiam sprawny rower a np przez noc ktoś go zniszczy na stojaku i co ja mam płacic jako ostatni użytkownik ? Po drugie jak się skończy gwarancja to dopiero będą koszty ut=rzymania
PIS-Janowy
-10 #21 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!PIS-Janowy 2019-11-25 10:45
Stachu - ja, mamut jeżdziłem rowerem po mieście gdy jeszcze fiaty małe królowały na Polskich drogach i uzywam go dzisiaj nawet więcej. Swojego, taniego rowera z koszyczkiem, gdzie nie muszę myśłeć, ze kto mi go ukradnie i będę musiał wyłozyć 2000 zł jako karę (jak w przypadku rowerów miejskich) i nie muszę się zasatanawiać czzy jużz minęło 20 minut (Poznań) czy nie. Jest to absolutnie o wiele wygodniejsze niż uzywanie city bików. Mam poównanie, poza tym spędziłem jakiś czas w Holandii - ojczyzznie rowerów i tam takiego czegoś jak rower miejski nie ma. Są tylko płatne wypozyczalnie rowerów - inne zasady. Ale jest zajebista infrastruktura dla rowerów - i juz nie pisze o drogach ale place parkingowe, miejsca na rowery przed budynkami, instytucjami. Ta drogą powinnismy iść a nie jakieś cuda wymyślać, które wymagają ustawicznej kontroli czy opieki. A ile razy zdarzyło mi się, ze rower wypożyczyłem i nie mogłem go wyrwać z zaczepu stojaka - co wtedy? Dzownisz do biura, czekasz - połącznie jest płatne i się tylko wkurzasz. Albo oddajesz rower a zamek ci nie zaskoczy poprawnie i ktoś go wezmie po tobie. Masz wtedy mokro w spodniach. To nie ma sensu na dłuższą metę - jest tylko taka samą ciekawostką zoologiczną jak Jahira w sejmie RP ...
PIS-Janowy
-9 #20 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!PIS-Janowy 2019-11-25 10:33
Marek - Na co komu w Wagrowcu rower na 30 minut gdy całe miasto mozna spokojnie przejechać w poprzek Jubilatem w 15 minut gyd sie pospiesysz I 10 minut starczy) ? I ktoś tak w kółko jezdzi tym rowerem po Wagrwcu? Szukając stacji dokującej bo jesli nie znajdzie jej na czas to zaraz zabuli? Bez sensu - znam to z autopsji i zapewniam cię - jako mieszkaniec miasta wolałbym 1000 razy proste, tanie wiaty gdzie mógłbym zostawiać na noc swój tani rower niż ten cały, skomplikowany system do wyciagania kasy z ludzi ... Te wiaty nie byłyby na pewno droższe od tej całej infarstruktury rowerowej
dalida
+5 #19 rowerdalida 2019-11-25 10:06
Nie wiem czy w Wągrowcu rower miejski jest tak bardzo potrzebny!Wydaj e mi się ,że te środki pieniężne z pewnością można by przeznaczyc na drogi w miescie. Dużo spaceruję i widzę ,że po deszczu z niektórych posesji nie da się wyjść beż butów gumowych> na drodze jest jedna wielka kałuża np. na ul. Siostry Joanny. Proszę aby włądze miasta ruszyły swoje tyłki i pospacerowały po mieście...i przyjrzały się jakie są potrzeby. Zza szyb samochodu trudno coś dojrzeć!
Stachu
-3 #18 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!Stachu 2019-11-25 09:02
Super wiadomość, kolejny rok bezie jeszcze lepszy, mamuty powili wymierają a ludzi myślących coraz więcej. Krok po Kroku i uratujmy nasze środowisko. Wszyscy hejterzy to zwolennicy palenia plastyku, śmieci i węgla w kopciuchach.... dość trucia !
MarekSr
+2 #17 30 minut zadarmoMarekSr 2019-11-25 08:29
Dega- to proste. Skoro 30 minut jest za darmo to wypożyczasz rower na 30 minut by nadal ten sam użytkownik korzystał za darmo z rowera miejskiego podjeżdza na dowolna stację dokującą "oddaje" rower i znowu "pobiera" rower na kolejne 30 minut i tak jeden użytkownik potrafi jeździć cały dzień za darmo logując się co jakiś czas.
Olo
+3 #16 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!Olo 2019-11-25 00:02
Ciekawe czy tu mozna. sobie tak zadzialac jsk w licznikach samochodiwych ?
myślący
-4 #15 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!myślący 2019-11-24 23:02
Dega Ty nie rozumiesz tego. Czytanie ze zrozumieniem chyba jest problemem. Jeśli zostałeś użytkownikiem to możesz codziennie jeździć. Wiec jaki absurd pisać, że ktoś 21 razy nabijał. Szkoda mi Ciebie. Postaram się po ludzku wytłumaczyć, łopatologicznie . W drugim dniu się zarejestrowałeś i od tego czasu codziennie jeżdziłeś do pracy. to wypożyczyłeś ponad 300 razy rower. ale jak ogłoszono, że po tygodniu jest 1000 użykowników, to każdego dnia ten tysiąc mógł jeździć. Włącz myślenie.
dega
+6 #14 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!dega 2019-11-24 22:32
Panie Pałczyński jak Pan to wytłumaczy że każdy użytkownik w jeden dzień pobierał rower 21 razy. Jak Pan to wytłumaczy. Może ktoś faktycznie nabijał pobrania . Komu by na tym zależało ?
Olo
+5 #13 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!Olo 2019-11-24 21:46
Dega masz racje ktos sztucznie nabijal pobrania rowerowrowerow aby podbić statystykę kk Coś tu śmierdzi
dega
+10 #12 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!dega 2019-11-24 20:15
2700 użytkowników to przez 160 dni to daje dziennie 17 użytkowników na dzień Wszystkich przejazdów było 58 000 Czyli dziennie było 360 przejazdów Teraz te 360 przejazdów dziennie podzielimy przez 17 użytkowników dziennie to wynika że każdy użytkownik wypożyczał dziennie rower 21 razy Moje pytanie co to za użytkownik który pobierał rower 21 razy na dzień .Może ktoś miał rower w biurze i tylko nabijał pobrania ? Proszę mi to wytłumaczyć bo nie rozumiem Czy to coś w stylu kreatywnej księgowości ?
czytelnik.
+5 #11 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!czytelnik. 2019-11-24 18:30
Wolałbym poczytać o np. jakimś programie oszczędności w budynku przy Kościuszkowej. Skoro mieszkańcy mają wszędzie gdzie się nie spojrzy podwyżki, to teraz, na czasy zaciskania pasa - można by też odchudzić wągrowiecką administrację.

Mówią w mediach, że bezrobocia nie ma. A poza tym w Rogoźnie, Obornikach, Murowanej Goślinie, Bolechowie, Czerwonaku, Kozigłowach, Poznaniu, Gnieźnie czy Tarnowie Podgórnym jest tyle miejsc pracy...
xxo
-7 #10 rowerxxo 2019-11-24 17:51
bydlo z wungruwca komentujace na NIE rowery to banda zjebow genetycznych, ryje do dupy qrwy i zaqrwiac pieszo !!!!!!!!!!!!!!
j6
+6 #9 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!j6 2019-11-24 16:41
Narcyz chwali się pomysłem na który my podatnicy się dokładamy ,Narcyz sztuką jest wymyślić coś aby chociaż wyjść na czysto .Do tego dopłata idzie z podatków które my wypracowujemy bo wy tylko zyjecie z naszych podatków
senior
+8 #8 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!senior 2019-11-24 16:22
Dzisiejsze ścieżki rowerowe to ani składu ani ładu. Łatwiej jedzie się samochodem przynajmniej jest tu prościej a tu w jednym miejscu przrejedziesz po pasach w innym nie ,drogi idą zygzakami ogólnie syf i nieład . Dla starszych to kołomyja i wciskanie ścieżek nawet tam gdzie ledwie jest miejsce na chodnik i droge
Piotrek
+5 #7 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!Piotrek 2019-11-24 16:06
Ja powiem tak tu się nie ma czym chwalić bo inne miasta mają rowery już od dawna. Jeśli nawet nie przynosi to zysku to mimo wszystko uważam że warto rozwijać tą inicjatywę poprzez rozbudowę ścieżek rowerowych, stacji dokujących etc.
dega
+1 #6 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!dega 2019-11-24 15:03
Piter a Ciebie nie stać na własny rower zapewne wszystkiego oczekujesz od państwa na koszt podatników. Przestań chlać to sobie odłożysz nawet na auto patolu z dziurawymi kieszeniami
Janowy
+1 #5 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!Janowy 2019-11-24 15:01
Piter - patrole jeżdziły rowerami 100 lat przedtem jak "miasto" o nich POmyślało. Patologia to wozi SUV-ami na odcinku 1-3 kilometrów swoje jedynaczki do szkół i grube tyłki do biur, synek ... A teraz krótko - 20 rowerów - koszt napraw z kilku miesięcy to 3000 zł. Dwa rowery roz...ne całkowicie - tak wynika z artykułu. Są zyski z kar (5900 zŁ) i to chyba największe - bo o innych się nie wspomina. A moze operatorowi własnie o to chodzi głównie ...A przydałoby się dowiedzieć ile miasto wtopiło w rowery a ile zyskało. ZA tego co wiemy w 2020 pójdzie chyba 55 tys złotych (czy jakos tak).
dega
+3 #4 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!dega 2019-11-24 13:33
W jaki sposób zostało to uznane za sukces skoro nie ma żadnych porównań ?Po drugie rowery miejskie miały zastąpić samochody a skoro nimi głównie jeżdzi młodież to coś do końca nie poszło ? Myśle że teraz wprowadzą płatne parkingi aby była kasa na naprawe rowerów jak skończy się gwarancja i żeby ludzi zmusić do nie używania swoich aut. Pałczyński zero wiadomości o poszczególnych kosztach ? Widać że to człowiek wzorujący się na komunie bo wtedy propaganda też była zajeb
Piter
-4 #3 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!Piter 2019-11-24 12:15
Oczywiście, że to wspaniała inicjatywa, proszę nie sugerować się wpisami patologi pobierającej pińcet plus i płatnymi trollami zatrudnionymi przez obecną władzę. Władza się zmieni, trolle będą siedzieć, a rowery zostaną. Na zdrowie!
zaniepokojony
+2 #2 RE: Krytykowany program WRM okazał się prawdziwym hitem!zaniepokojony 2019-11-24 11:18
A przy skrzyżowaniu Brzozowa - Reja - Lipowa nadal kopcą z kominów. Wspaniałe powietrze, tak czasami śmierdzi (nie wiadomo czym?), że okna trzeba zamykać.
Stachu
0 #1 ReStachu 2019-11-24 10:47
Bardzo dobry pomysł I na zdrowie wyjdzie gratuluję pomysł I do przodu

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 501 142 937
 • mail: reda[email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.